Το μηλο κατω απο την μηλια λεει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427

    Το μηλο κατω απο την μηλια λεει

    Οσους γνωριζω που εχουνε προβλημα στην οικογενεια τους με αλκολ ναρκωτικα και τα συναφι
    συνηθως και τα παιδια αυτων αποκτουν τις ιδιες συνηθειες.Ειναι λιγες οι εξαιρεσεις στις οποιες το παιδι περνει δικο του υπευθυνο δρομο χωρις τασεις περιεργες.Προσπαθω απο την μια να καταλαβω εναν πατερα που προσπαθει να δωσει συμβουλες και να κανει το παιδι να μην εχει τετοια ενδιαφεροντα αλλα οντας ο πατερας χρηστης ποσες ειναι οι πιθανοτητες να μην τα ακουμπισει???Ειδα στον πατερα μου παντα ενιωθα πως κατι δεν παει καλα με αυτον...Ειναι οξυμωρο να βαρας νταγκλες μπροστα του και παραλληλα να προσπαθεις να τον κανεις κατα των ναρκωτικων.Δεν ξερω πως θα ειμαι εγω οταν φτασει η ωρα να γινω γονεας.Αλλα νομιζω δεν θα μπορεσω να πω στο παιδι μου αυτο στο απαγορευω η εαν το κανεις αυτο θα σε σπασω στο ξυλο.Ειναι λιγο μακαβρια και δεν εχουν καμια θετικη επιρροη για το παιδι.Θυμαμαι λιγο ποιο μικρος ειχα τσακωθει με τον πατερα μου και επειδη ηταν βιαιος δεν με επερνε για πολλα και για να τον εκδικηθω υπηρξε στιγμη που σκεφτικα με λαθος τροπο και εκτονωθηκα σε καποια ουσια.Νομιζα τοτε πως με αυτον τον τροπο καταπαταω την εξουσια που ειχε πανω μου...Βλεπω διαφορους γονεις γυρο μου να κανουν το κλασικοτατο κηρυγμα και συνεχως προσπαθω να βαλω στην θεση του παιδιου τον γονεα και να αναρωτηθω μα καλα αφου ξερει πως με αυτον τον τροπο δεν καταφερνει κατι ισα ισα που θα αντιδρασει το παιδι εαν ειναι και λιγο νευρικο.Καποτε ηταν μικρος και περασε απο αυτην την ηλικια τι στο διαολο.Δεν ειναι καλυτερο να το πιασεις το παιδι σου και να του πεις.Κοιτα φιλε θες να κανεις αυτο.Οκ κατα την γνωμη μου δεν θα το εκανα.Εαν ομως το κανεις υπαρχουν και αυτες οι συνεπιες.Κατα αυτον τον τροπο δεν δινεις στο παιδι αυτοπεπηθιση και λογικη κριση να σκεφτει??Νομιζω κατι το οποιο πολλοι γονεις δεν δωσαν στα παιδια τους ειναι οι επιλογες,κατι το οποιο χρειαζετε οπως δηποτε για να μαθεις να διαχειριζεσε μια κατασταση.Ειμαι σιγουρος πως με τον εκφοβιζμο και την βια δεν καταφερνεις απολυτος τιποτα...Αναρωτιεμε αυτοι οι γονεις δεν περασανε απο αυτην την ηλικια?Ειμαι σιγουρος πως γνωριζουν και ξερουν τα παντα αλλα γιατι να διαπεδαγωγουν τα παιδια του με αυτον τον τυπικο τροπο?Μπορει οταν αποκτησω παιδι να σκεφτομαι αλλιως ποτε δεν ξερεις...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ο εθισμος ειναι οικογενειακη ασθενεια....ενας εθισμενος για να αποκτησει την ασθενεια παιζρι ρολο υο κληρονομικο και το κοινωνικο και οικογενειακο περιβαλλον....αν υπαρχει ενα απο τα 2 τοτε δεν γινεται να ναι καποιος εθισμενος πρεπει να συντελεσουν και τα 2....π.χ εγω ειμαι εθιαμενη προσωπικοτητα ο αδερφος μου δεν ειναι.....
    Επισης θα το ξαναπω για αλλη μια φορα αλλο ο εθισμενος και αλλο αυτος που κανει καταχρηση η διαφορα ειναι στην εμμονη και στον καταναγκασμο ο εθισμενος δεν ελεγχει τι πινει και δεν μπορει να κοψει με την θεληση του ο περιστασιακος λοτης μπορει να πινει για ενα διαστημα λογο καποιας διαταραχης η ψυχολογικων αλλα οταν νοιωσει καλυτερα το κοβει....ο εθισμος ΔΕΝ ειναι αποτελεσμα καποιας διαταραχης ειναι διαταραχη απο μονος του και αν καποιος εχει κιαλλη διαγνωση οπως εγω μιλαμε για διπλη διαγνωση 2 διαταραχες....μην τα μπερδευεται ο εθισμενος πινει ολη μερα καθε μερα μεχρι να πεθανει αν δεν κοψει αν δεν θελει ουτε ο θεος δεν μπορει να τον βοηθησει ναι υπαρχουν εθισμενοι που εχουν κοψει μονοι τους αλλα οι περισσοτεροι καθαριζουν με προγραμματα οχι κεθεα και μαλακιες με αλλα.....αυτη ειν η διαφορα ναρκομανης η αλκοολικος δεν εχουν ελεγχο και πινουν οχι απο θεληση αλλα απο καταναγκασμο ΠΟΛΥ σπανια σταματανε απο μονοι τους

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Ολοι επειρεαζοντε απο τον εθισμο εαν υπαρχει μεσα σε εναν κυκλο.Αλλους εμμεσα και αλλους αμεσα.Ειναι ασχημη εικονα για τους αλλους αλλα και ασχημο να το βιωνεις ως εξαρτημενος.Φαυλος κυκλος που δυσκολα αλλαζει.
    Εσυ μιας και τα εχεις δει τι θα ελεγες στον γιο σου αυριο μεθαυριο που θα σε ρωταγε?Πως θα μπορουσες να του το εξηγησεις εκτος απο το να του κανεις ψυχολογικο πολεμο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Δεν θα του εκανα ψυχολογικο πολεμο θα τον μεγαλωνα με τις αρχες που μαθαινω τωρα που ειμαι καθαρος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Παιδια ο πατερας μου ειναι νευρικος κ αυστηρος!στην εφηβεια με πιασε να καπνιζω κ θα με χτυπαγε αλλα μπηκε ο αδερφος μου στην μεση!κ η ειρωνεια αυτος καπνιζει 2 πακετα την ημερα!ειναι απλο το παραδειγμα,ξερω οτι μ αγαπαει αλλα δεν ειχε τροπο!μικρη τον μισουσα κ ελεγα ποτε δεν θα γινω σαν αυτον!οσο μεγαλωνω ομως αρχιζω να του μοιαζω!δεν εχω παιδια,εαν κανω ελπιζω να μην ειμαι τοσο νευρικη κ αγχωδης γιατι δυστηχως αυτο περναει κ στο παιδι!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Ολοι οταν ημασταν μικροι μισουσαμε τους ''γονεις''μας μεχρι που καταλαβαμαι πως εκτος απο γονεις ειναι και ανθρωποι.Αλλοστε κανεις δεν γενηθηκε ετοιμος και εκπεδευμενος για να γινει γονιος..Το θεμα ειναι πως ασχετος εαν μας συμπεριφερθηκαν σωστα η οχι πιστευω ειναι ενα μαθημα καλο για το πως θα διαπαιδαγωγησης το παιδι σου...

Similar Threads

  1. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 12:32
  2. απαγορευμενο μηλο οι ωριμες γυναικες
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 12-09-2012, 03:11
  3. Κάτω
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 136
    Last Post: 23-04-2008, 00:16
  4. άνω κάτω
    By Yllom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2007, 01:04
  5. Replies: 0
    Last Post: 26-01-2006, 11:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •