Νοσηρές σκέψεις που μου προκαλούν παρανοϊκές συμπεριφορες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    2

    Νοσηρές σκέψεις που μου προκαλούν παρανοϊκές συμπεριφορες

    Γράφω εδώ σε μια τελευταία μου προσπάθεια να αποφύγω την επίσκεψη σε καποιον ειδικό θεραπευτή ,όχι λόγω οικονομικού προβλήματος.Ισως το κάνω για να αποφύγω το πρόβλημα μου αρνούμενος την ύπαρξη του και υποβαθμίζοντας το ως αρκετά ασήμαντο ώστε να χρήζει άμεσης αντιμετώπισης .ειμαι 23 χρόνων και μένω με την μητέρα μου.περασα δύσκολα παιδικά χρόνια λόγω της απώλειας του πατέρα μου από το σπίτι και τη ζωή μου ,καθώς εκείνος ,αφού χτύπησε τη μητέρα μου,τη χώρισε.ενας άλλος λόγος που δεν έχω ωραίες παιδικές αναμνήσεις είναι η αδερφή μου η οποία πέρασε δύσκολη εφηβεία,κάτι το οποίο είχε αντίκτυπο στην μητέρα μου ,η οποία δυσκολεύτηκε ακόμα περισσότερο στην ανατροφή μας.πλεον η σχέση μου με τη μητέρα μου είναι τυπική παρόλο που μένουμε στο ίδιο σπίτι.Ακομα χειρότερη είναι η σχέση της αδερφής μου με την μάνα μου ,καθώς η πρώτη ,εδώ και 2 χρόνια,μένει με τον δεσμο της.Ο πατέρας μας δεν είναι εντελώς απών,καθώς συναντιόμαστε συχνά για καφέ,τίποτα όμως πιο προσωπικό που να αγγίζει σχέση γονιού-παιδιού.

    Αυτά ώστε να προσπαθήσω να σκιαγραφήσω λίγο τον εαυτό μου.Ειμαι ένας άνθρωπος καταστροφικός για τους άλλους.Η ανασφάλεια μου ,η υπέρμετρη ζήλεια μου και τα κόμπλεξ μου με κάνουν ανυπόφορο στη σχέση μου με τις γυναίκες ,παρότι είχα και έχω πολλές στη προσπάθεια μου να Καλυψω τα κενά μου.ολες μου οι μακροχρόνιες σχέσεις τελείωσαν δημιουργόντας τραύματα στις γυναίκες που είχα.Με την μια χωρίσαμε επειδή,ντρέπομαι που το λέω,είχα παράλληλη σχέση με την κολλητή της.παρομοια έληξαν και οι άλλες.

    Πλέον,έχω μια σχέση εδώ και 6 μήνες με μια κοπέλα που γνωρίζω από 5 χρόνων.απο τα 13 μας "είμαστε μαζί",με την έννοια ότι τα φτιάχναμε
    Συνέχεια ,αλλά χωρίζαμε
    Λόγω της απόστασης που μας χώριζε και λόγω του νεαρού της ηλικίας μας.ειχαμε μια ωραία σχεση μέχρι πριν από 2 μήνες, που
    Και καταλαβα ότι δε κάποια θέματα μυ ελεγε ψέμματα.απο όσο γνωρίζω,δεν με
    Πρόδωσε με αλλον,όχι σαρκικά,καθώς μίλαγε με άλλους.μεταξυ αυτών, με
    Έναν πρώην της.μετα από πολλά κλάματα και παρακάλια ,τη συγχώρεσα.εκτοτε,έχει αλλάξει ριζικά.με
    Δίκη της πρωτοβουλία,δεν
    Βγαίνει από το σπίτι ,έχει παρατήσει φίλες φίλους και σχολη.


    Πριν κάποιες μέρες χωρίσαμε για λίγο καθώς τσακωθήκαμε
    Έντονα....εκείνη έμεινε δυο μέρες σπίτι της αδερφής μου με
    Εκείνη και τον δεσμό της,με
    Τον οποίο έχω καλές σχέσεις.πρωτη μου επαφή με την παράνοια ήταν τότε.Απο τότε μου μπαίνουν ιδέες ότι ενδεχόμενος να προχώρησαν σε ερωτικες πράξεις οι τρεις μεταξύ τους.κατι το ποιο δεν είναι πρωτόγνωρο για την αδερφή μου και το δεσμό της,καθώς επιδίδονται σε τέτοια δραστηριότητες με τον δεσμό της και άλλες κοπέλες συχνά.απο τότε,δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν.σκεφτομαι πάντα κάτι καπό για τους άλλους ότι με
    Μισούν η ότι υποκρίνονται και τελευταία,αρχίζω να εμφανίζω αγοραφοβία. Ο λόγος που άρχισα να εκδηλώνουν κάποιες άρρωστες πτυχές του εαυτού μου δεν θεωρώ ότι είναι ο μεγάλος μου έρωτας για το δεσμό μου,όσο κι αν την αγαπώ.ο λόγος,είναι κρυμμένος
    Μέσα μυ και δεν μπορώ να τον αντιμετωπίσω.επισης,δεν
    Μπορώ να κατευνάσω τις σκέψεις μέσα μυ που όλο και φουντώνουν.φοβαμαι

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    2
    Ξέχασα .Εχω υπάρξει χρήστης ναρκωτικών ουσιών και αλκοολικός .Ενας από τους φόβους μου είναι να μην ξανακυλησω

  3. #3
    Adam υπάρχουν αυτά που δεν διάλεξες να σου συμβούν και σε επηρέασαν και εκείνα που βλέπεις πως κατά κάποιο τρόπο τα προκαλείς. Αναφέρεις ότι ο ίδιος δημιουργουσες κάποιες σχέσεις που πλήγωναν κοπέλες. Τώρα λογικό ειναι να φοβάσαι μη σου κάνει κάποια ότι έκανες εσύ στις παλαιές σου σχέσεις. Δεν γράφω τη γνώμη μου με επικριτικό τόνο γιατι όλοι έχουμε κάνει δυσάρεστες επιλογές πιστεύω. Εφόσον τα έχεις σε μια σειρά τα δεδομένα γιατί να μην δεν πας σε ψυχολόγο; εκεί θα γνωρίσεις τον δικό σου εαυτό. Εδώ θα ακουσεις γνώμη ή κάποια κοινή εμπειρία δεν ξέρω αν αρκεί για να διαχειριστείς τις ανησυχες επιμονες σκέψεις σου. Θα είναι κρίμα να κάνεις υποτροπη καλύτερα να μιλήσεις για όσα σκέφτεσαι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Νομιζω οτι ειναι πολυ θετικο οτι καταλαβαινεις τι σου συμβαινει.Με το να αποφευγεις ομως να πας σε εναν ειδικο να συζητησεις δεν λυνεις το προβλημα αλλα το διαιωνιζεις.Αλλα με το να κουκουλωνεις τα προβληματα με αλκοολ,ναρκωτικα(εγω το εκανα με το φαγητο)δεν βγαινει τιποτα.Η προταση μου:Αντιμετωπισε την κατασταση πηγαινοντας σε εναν καλο ειδικο.Αυτος θα σου δωσει τα οπλα να τα καταφερεις μονος σου αργοτερα απλως στην αρχη δεν γινεται μονος σου χρειαζεται μια βοηθεια για εκκινηση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 20-03-2017 at 14:00.

Similar Threads

  1. Ειρωνικές συμπεριφορες!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2014, 22:39
  2. παθολογικοποιούμε καταστάσεις /συμπεριφορές?
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 27-02-2011, 02:05
  3. Προβληματικες συμπεριφορες και επαναπροσδιορισμος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 10-01-2011, 02:03
  4. Γονεικές συμπεριφορές ελέγχου
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 02-12-2009, 06:31
  5. Κακόβουλες συμπεριφορές στο φορουμ
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 136
    Last Post: 24-10-2009, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •