Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587

    Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;

    Έχω παρατηρήσει ότι μετα απο μια έντονη συναισθηματική κατάσταση με άσχημη κατάληξη έχω κάποιες γαστρεντερολογικές διαταραχές. Όταν μπαίνω στη διαδικασία γεύματος πολλές φορές κανω δυσπεψία, έχω ένα μονίμως πρησμένο στομάχι και καποιες απ' αυτές αισθάνομαι έντονη αδιαθεσία με τάση λιποθυμίας. Αυτό περναει μετα απο λίγη ώρα αλλά την στιγμη που συμβαίνει είναι τόσο τρομακτικό που νομίζω πως θα πάθω κάτι κακό. Υπάρχει περίπτωση λόγω stress να κάνω υπερφαγία;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Έχω παρατηρήσει ότι μετα απο μια έντονη συναισθηματική κατάσταση με άσχημη κατάληξη έχω κάποιες γαστρεντερολογικές διαταραχές. Όταν μπαίνω στη διαδικασία γεύματος πολλές φορές κανω δυσπεψία, έχω ένα μονίμως πρησμένο στομάχι και καποιες απ' αυτές αισθάνομαι έντονη αδιαθεσία με τάση λιποθυμίας. Αυτό περναει μετα απο λίγη ώρα αλλά την στιγμη που συμβαίνει είναι τόσο τρομακτικό που νομίζω πως θα πάθω κάτι κακό. Υπάρχει περίπτωση λόγω stress να κάνω υπερφαγία;;
    Δεν ειμαι γιατρος αλλα νομιζω οτι ειναι φανερο οτι λογω stress εχεις αυτες τις ενοχλησεις.
    Θα σε βοηθουσε καθε φορα που περνας αυτη την κατασταση να επαιρνες βαθειες εισπνοες -εκπνοες κ να εγραφες τις σκεψεις σου /συναισθηματα σου σε ενα χαρτι;Αν ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις πολλες τεχνικες χαλαρωσης που βοηθανε κ στο u tube εχει πολυ ωραιες μουσικες επισης για χαλαρωση.
    Η εντονη συναισθηματικη κατασταση με ασχημη καταληξη ειναι παντα η ιδια;Δ.λ.δ.συμβαινει παντα ενα συγκεκριμενο θεμα με το οποιο αγχωνεσαι η γενικα σε στρεσαρουν διαφορα θεματα;
    Επισης εχω διαβασει να μην τρως οταν εισαι αναστατωμενη καλυτερα να περιμενεις να χαλαρωσεις κ να φας ηρεμα μασωντας αργα.
    Το φαγητο σου ειναι βαρυ/δυσπεπτο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Οταν εισαι στεσαρισμενη καταφευγεις στο φαγητο σαν τροπο αντιμετωπισης του στρες (για παρηγορια) η πεινας; Η τρως απλα επειδη οκ καποια στιγμη πρεπει να φας μεσα στη μερα; Εχω αντιμετωπισει κατι παρομοιο αλλα εγω τοτε ετρωγα πολυ λιγο απλα επειδη επρεπε, και εβρισκα τον εαυτο μου να κανει εμετο απλα και μονο οταν σκεφτομουν κατι ασχημο. Συνοδευομενο απο γενικη αδιαθεσια και αισθηση οτι οκ, αυτο ηταν πεθαινω κλπ...
    Βασικα τα στομαχικα και γαστρεντερολογικα συμπτωματα ειναι απο τα πρωτα και πιο συνηθισμενα ψυχοσωματικα.
    Εγω τοτε η αληθεια ειναι απλα απεφευγα το φαγητο.
    Εχεις δοκιμασει απλα να αναβαλλεις το φαγητο οσο εισαι σε κατασταση εντονου στρες η να φας πιο ελαφρια;
    Το πρωτο που θα επρεπε να κανεις νομιζω ειναι εξετασεις για να αποκλεισεις σωματικα αιτια...υπαρχουν οντως γαστρεντερολογικες διαταραχες που ερχονται στην επιφανεια η χειροτερευουν με το στρες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Τελικά μετά απο πολύ ταλαιπωρία και με τους γιατρούς να μην δίνουν σημασία ανακάλυψα ότι έχω μαζεψει λίπος στο συκώτι (λιπωδης διήθηση λέγεται επιστημονικά) επίσης μου βρήκαν δύο πολύποδες στη χολή και ανεβασμένες τις τρανσαμινάσες. Ξέρετε τι; ΘΥΜΩΝΩ με του γιατρούς. Θυμώνω γιατί τα προβλήματα αυτά με τις διαταραχές στο στομάχι τις έχω κάτι περισσότερο απο ένα χρόνο που με ταλαιπωρουν. Όλοι το έριχναν στο ψυχολογικό. Ναι βρε παιδια, ψυχολογικό αλλά και ένας που έχει ψυχολογικό πρόβλημα μπορεί ν' αρρωστήσει και οργανικά. Αυτό το «ψυχολογικό είναι;;» το θεωρώ μάστιγα στις μέρες μας. Όταν ένα άνθρωπος έρχεται με κάποια συμπτώματα και παραπονιέται πριν του το αποδώσεις σε ψυχολογικό ξεψάχνισε τον πρώτα. Κι αν δεν παρακαλούσα εγώ για υπέρηχο δεν θα το βρίσκαμε. Είναι ανεύθυνοι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Τελικά μετά απο πολύ ταλαιπωρία και με τους γιατρούς να μην δίνουν σημασία ανακάλυψα ότι έχω μαζεψει λίπος στο συκώτι (λιπωδης διήθηση λέγεται επιστημονικά) επίσης μου βρήκαν δύο πολύποδες στη χολή και ανεβασμένες τις τρανσαμινάσες. Ξέρετε τι; ΘΥΜΩΝΩ με του γιατρούς. Θυμώνω γιατί τα προβλήματα αυτά με τις διαταραχές στο στομάχι τις έχω κάτι περισσότερο απο ένα χρόνο που με ταλαιπωρουν. Όλοι το έριχναν στο ψυχολογικό. Ναι βρε παιδια, ψυχολογικό αλλά και ένας που έχει ψυχολογικό πρόβλημα μπορεί ν' αρρωστήσει και οργανικά. Αυτό το «ψυχολογικό είναι;;» το θεωρώ μάστιγα στις μέρες μας. Όταν ένα άνθρωπος έρχεται με κάποια συμπτώματα και παραπονιέται πριν του το αποδώσεις σε ψυχολογικό ξεψάχνισε τον πρώτα. Κι αν δεν παρακαλούσα εγώ για υπέρηχο δεν θα το βρίσκαμε. Είναι ανεύθυνοι.
    μέχρι και εγώ που η μόνη μου σχέση με την ιατρική είναι το grey's anatomy ξέρω πως ανεβασμένες τρανσαμινάσες σημαίνει πρόβλημα στο συκώτι
    αν είχες κάνει εξετάσεις αίματος θα στο έλεγε και ο μικροβιολόγος, που με την σειρά του θα σε έστελνε σε γιατρό και θα ήξερε αμέσως που να κοιτάξει
    αν έκανες εξετάσεις αίματος, δεν είσαι αλκοολικός και είδαν τις τρανσαμινάσες χωρίς να τσεκάρουν το συκώτι τότε είναι εγκληματικά ανεύθυνοι ναι.
    αν δεν έκανες εξετάσεις αίματος φταίς εσυ, εξετάσεις αίματος κάθε χρόνο, δεν περιμένεις να στραβώσει κάτι για να τις κάνεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by distr View Post
    αν δεν έκανες εξετάσεις αίματος φταίς εσυ, εξετάσεις αίματος κάθε χρόνο, δεν περιμένεις να στραβώσει κάτι για να τις κάνεις
    Κάνω κάθε χρόνο εξετάσεις, θα ήθελα να κάνω περισσότερο αλλά δεν τις συνταγογραφούν οι γιατροί.

Similar Threads

  1. ταση για εμετο - συμπτωματα αγχους
    By Vasiliki_L in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 26-02-2017, 19:33
  2. Στομαχικές διαταράχες και φοβία
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2016, 16:24
  3. Τάση για εμετό
    By Deleted-Mem040219a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 20-09-2014, 16:14
  4. τάση για εμετό...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 12-08-2009, 16:25
  5. Αγοραφοβία με τάση για εμετό
    By maria198 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 01-07-2008, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •