Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
  1. #16
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    δλδ εχω ακουσει ανθρωπους που χωριζουν κ στενοχωριουνται κ σκανε κ κλαινε κ τους κοβεται η ορεξη κ ναι δεν μπορουν να το διαχειριστουν ολο αυτο..κ αμεσως πανε σε ψυχολογο κ τους βαζει ταμπελα " οριακος"...
    δλδ τι θα πρεπει να κανει??να τρεχει γυμνος στα βουνα με ξεπλεκες πλεξουδες κ να ειναι χαρωπος σαν την Χαιντι ??? δλδ..ελεος!
    που ζουμε στο μικρο σπιτι στο λιβαδι?
    Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. όπως είπαμε όλοι έχουν οριακά στοιχεία αλλά δεν είναι οριακοί αυτόματα. Για να γίνει διάγνωση θα πρέπει το άτομο να ταλαιπωρείται πάρα πολύ και καθημερινά. Προφανώς και όταν καποιος χωρίζει η αδικείται θα νευριάσει αλλά δεν είναι η καθημερινότητα του έτσι. Κάποιος που είναι οριακός δυστυχώς βρίσκεται σε μία μόνιμη κρίση. Μέχρι να αρχίσω ψυχοθεραπεία και αγωγή ήμουν κυριολεκτικά σε μόνιμη κρίση. Οι σχέσεις μου ήταν ότι να ναι δεν είχα χρήματα γιατι έσπαγα συνέχεια κινητά και έπαιρνα καινούργια ή έπαιζα τζόγο ή τράκαρα με το αμάξι, πήγαινα σε γιατρούς είτε από άγχος, δύσπνοια κ.τ.λ είτε επειδή είχα σπάσει κόκκαλο από νεύρα είτε επειδή είχα κάνει ράμματα πάλι από νεύρα και πάει λέγοντας. Αν δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς να καταλάβεις, δεν μιλαμε για έναν απλό τσακωμό ούτε για απλή δυσφορία. Προφανώς και ο τίτλος δεν είναι ότι καλύτερο. Για εμένα δεν είμαστε κάτι διαφορετικό απλά βιώνουμε πιο έντονα τα πάντα. Οι μηχανισμοί άμυνας μας είναι πολύ απλοί εξού και το άσπρο μαύρο που λένε. Και πολλές φορές γινόμαστε παράλογοι. Όλοι λοιπόν φωνάζουμε και σπάμε αλλά όχι συνέχεια. Επίσης οριακός ξεοριακός αν πας σε έναν γιατρό να σε δει δεν πας για χομπυ, κάτι σε απασχολεί οπότε καλό είναι να το δεις. Σημαντικό είναι να ζεις όπως έχεις φανταστεί το ιδανικό, άσχετα με ταμπέλες.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ γω εχω οριακα στοιχεια κ μου το εχει πει η ψυχολογος, αλλα μου λεει οτι δεν εχω την διαταραχη..ειλικρινα οταν μου το ειπε δεν καταλαβα τιποτα..
    εγω παθαινω στενοχωρια ευκολα...οταν συμβει κατι ασχημο κ με προλβηματισει..οταν ολα ειναι καλα..ειμαι κ εγω καλα..
    δλδ κανω αγχος κ φοβο κ τρομο κ κλαιω κ νιωθω απαισια..
    οταν κατι συμβει ομως, το τονιζω κ ειναι καπως σοβαρο...
    φοβαμαι κ τρομαζω ευκολα....θελω να ειναι ολα οκ γυρω μου..
    οχι δεν εχω τετοια νευρα να σπαω κ ετσι, στα καλα καθουμενα...δεν ξερω καν τι εννουον με τον ορο "εχεις στοιχεια αλλα οχι την διαταραχη"...ειλικρινα με μπερδευει ολο αυτο.
    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αγχωνομαι ευκολα οταν χαθει μια ισορροπια κ κανω σεναρια τραγικα κ πεφτω στα ταρταρα...
    θα ελεγα οτι ειμαι drama queen...αλλα ποτε στα καλα καθουμενα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης ποτε μα ποτε δεν εχω φτασει σε ακριαες αντιδρασεις του στυλ να τρεχω κ να σπαω αμαξια, ή κινητα ή αντικειμενα...γενικα...παντα προσπαθω να βαζω ορια παρολλο που εχω πλουσιο συναισθηματικο κοσμο..κ εντονο θα ελεγα.
    Αλλα πχ αν γυρισει ρε φιλε ο ανθρωπος μου κ μου πει " δεν ειμαι καλα..δεν σε θελω οπως σε ηθελα"....εκει θα πεσω στα ταρταρα..θα ειμια λογικη, θα το συζητησω οκ...αλλα θα ξυπναω κ θα ειμια καπως βαρια, θα κλαιω ισως κ ισως κανω κ αγχος..αυτο μου λενε οι γιατροι ειναι αγχωδης διαταραχη...γιατι εγω κανω στρες αμεσως...υπερβολικο στρες σε σημειο να τρεμω.

  4. #19
    Να σου πω την αλήθεια δεν έχει και τόση σημασία. Αν σου ειπαν ότι έχεις στοιχεία σκέψου το σαν μια πιο light μορφή της διαταραχής. Η αν έχεις δει τα 9 χαρακτηριστικά της δταταραχής ότι έχεις πχ τα 4 και σε μικρό βαθμό. Στην αρχη έτσι μου είχαν πει κι εμένα απλά σιγά σιγά που δεν έφτιαχνα μου είπαν ότι είναι η διαταραχή, σιγά τ'αυγά δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας. Η οριακή διαταραχή είναι διαταραχή προσωπικότητας οπότε σημαίνει ότι είναι έτσι ο χαρακτήρας μας γι' αυτό και συμβαίνουν οι κρίσεις σαν αντίδραση σε γεγονότα και όχι στα καλά καθούμενα. Δεν είναι διπολική που μπορεί να συμβεί από το πουθενά η μετάπτωση για παράδειγμα. Απλά δεν έχουμε μάθει να διαχειριζομαστε τα συναισθήματα μας. Αυτό με τα σενάρια το έχω κι εγώ πάρα πολύ, άστα να πάνε...Οι εναλλαγές διάθεσεις είναι συχνές και ακολουθούντε συνήθως από καταστάσεις. Αυτές τις καταστάσεις κάποιος άλλος ίσως τις διαχειριζόταν διαφορετικά, πιο "σωστά". Εμείς ζοριζόμαστε. Αυτή είναι η διαφορά.

  5. #20
    Έτσι όπως τα λες δεν βλέπω κάτι κακό πάντως...στην περίπτωση μου είχα έντονα καταθληπτικά στοιχεία αλλά αν ήταν μόνο αυτά δεν ξέρω καν αν θα πήγαινα για θεραπεία. Αυτό που με οδήγησε στον γιατρό ήταν τα έντονα νεύρα κάποιες ιδέες που με βασάνιζαν και πάει λέγοντας.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν εχω νευρα ποτε..κ γενικα παντα διαχειριζομαι τις καταστασεις με ισχυρη λογικη..απο μικρο εχω διαγνωση γενικευμενη αγχωδη διαταραχη κ καταθλιψη...κανεις ποτε δεν μου ειπε οτι εχω οριακη διαταραχη...
    ουτε οτι εχω light μορφη...
    εγω δεν εχω ακραιες αντιδρασεις ως προς αλλους ανθρωπους...απ εξω μου φαινομαι τρομερα ηρεμη οταν περναω γαδ...μεσα μου τρεμω κ σπαραζω...τα συμπτωματα μου κανεις δεν τα παιρνει χαμπαρι, ειναι σιωπηλα..απλα πεφτω στο κρεβατι κ νιωθω αθλια..
    κ αν δεν παρω αντικαταθλιπτικο δεν ισιωνω...
    αυτο ακριβως εχω...
    εδω εχω πιασει τον γκομενο μου να τσιλιπουρδιζει κ παλι εμεινα με ανοιχτο το στομα κ την επομενη εκλαχα πολυ, μετα τον επιασα κ κατσαμε κ συζητησαμε...
    τωρα τα οριακα στοιχεια που τα ειδαν.....ελα να μου πεις κ εσυ..

  7. #22
    Εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου από οποιονδήποτε αν θέλεις ρίξε και μια ματιά σε αυτόν τον όρο quiet borderline personality disorder (googlaρε το) μήπως βρεις κάποιες απαντήσεις. Επίσης το light έκδοση δεν το είπα για κακό ελπίζω να μην με παρεξήγησες :)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Καταρχην μπαινω στο κοπο να απαντησω γιατι θεωρω οτι η θεματοθετρια απο αγνοια εγραψε"σχιζοφρενης δολοφονος".... και απλα βεβαιωνει την τραγικη κατασταση της κοινωνιας....
    Εγω προσωπικα ειμαι σχιζοφρενης και θεωρω την οριακη διαταραχη χειροτερη διαταραχη μιλαμε για ταλαιπωρεια το λεω αυτο διοτι η γιατρος μου μ χε πει οτι εχω κριτηρια της οριακης αλλα δεν ειμ οριακος ψυχωτικος ειμαι λογο συνεχομενης ψυχωσης...
    Μιλαμε για ταλαιπωρια επισης οι περισσοτεροι βαφτισμενοι οριακοι η δεν ειναι οριακοι η εχουν κατι αλλο παντως το μεγαλυτερο ποσοστο της διαταραχης θα την βρειτε στους ναρκομανεις...οι οριακοι ρχουν τασεις εθισμου....επισης παιζει ρολο η ιδιοσυγκρασια και το ποσο οριακος ειναι καποιος συμφωνα με ερευνες οι αντρες οριακοι εχουν ταση προς τη βια αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι ολοι ετσι και μην ξεχνατε την συννοσηροτητα μπορει ενα ατομο να χει και οριακη και αντικοινωνικη διαταραχη τοτε τρεχα γυρευε ....
    Ανξιους οσοι γκαριζουν δεν ειναι οριακοι απλως οι κριακοι γκαριζουν και ξεσπανε για ανουσιους λογους...
    Δεν ειναι οριοθετημενα ατομα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου από οποιονδήποτε αν θέλεις ρίξε και μια ματιά σε αυτόν τον όρο quiet borderline personality disorder (googlaρε το) μήπως βρεις κάποιες απαντήσεις. Επίσης το light έκδοση δεν το είπα για κακό ελπίζω να μην με παρεξήγησες :)
    φυσικα κ δε σε παρεξηγησα....θεωρω οτι δεν ειμαι οριακη...στην αρχη θορυβηθηκα κ μου ειπε η ψυχολογος, οτι ολοι οι ανθρωποι εχουμε στοιχεια διαφορων διαταραχων..δεν σημαινει οτι νοσουμε απο κατι...ειναι ετσι δομημενη η προσωπικοτητα μας..
    εγω οταν συμβει κατι ασχημο κ με επηρρεασει παρουσιαζω τοσο οξυ στρες που παραλυω...αυτο επισης μου ειπε οτι ειναι στοιχειο υστεριας...αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι υστερικη..κ ολα αυτα γιατι εχω ισχυρη λογικη..
    μου ειπε να μου κανει καποια τεστ για να δουμε τα στοιχεια προσωπικοτητας, σαν παιζνιδι καπως..κ οτι το εχει κανει κ αυτη κ βγαζει σε ολους διαφροα στοιχεια απο πολλες διαταραχες...κ της ειπα οτι δεν θελω..ειμαι αυτη που ειμαι...
    εφοσον το προβλημα μου ειναι δυστονικο ως προς το εγω μου δεν με ενδιαφερει κ τοσο πολυ να βαλω μια ταμπελα..
    μια φορα την ρωτησα να μου βαλει ταμπελα κ μου εβαλε γαδ κ καταθλιψη..δεν βλεπει λεει κατι αλλο....κ μαλιστα πολλες φορες δικαιολογημενα με οσα ειχαν τυχει..
    πχ πεθανε ο πατερας μου εκανα γαδ, χωρισα επειδη επιασα τον πρωην μου να κανει πρεζα..εκανα γαδ...
    καποιος αλλος ισως δεν εκανε γαδ αλλα ισως να τα εσπαγε ολα...ή απλα να εκλαιγε...σιγουρα ομως ολοι οταν τους τυχαιναν αυτα δεν θα ηταν καλα...
    εφοσον δεν συμβαινει στο ξεκουδουνο δεν θελω να το ψαξω παραπανω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης να τονισω οτι με διακρινει η τρομερη πειθαρχια, η ηρεμια κ το οριο ..γενικα ειμαι τρομερα οριοθετημενο ατομο....δεν ξερω γιατι αλλα παντα αφοσιωνομαι στα ορια μου κ βαζω κ ορια στους αλλους...ειμαι ταυτοχρονα κ σκληρη, δεν αφηνω κανεναν να υπερβει τα ορια μου κ οταν το κανει...τον μαζευω..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Δεν ξερεις γιατι? Γιατι εισαι νευρωτικη δεν θελει ρωτημα...παντως μας επισες δεν εισαι οριακη και να σαι ευγνωμον που δεν εισαι αλλα λυσε μου μια απορια η ψυχολογος σου βγαζει διαγνωσεις? Η μηπως εννοουσες ψυχιατρος

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ο ψυχιατρος μου συνεργαζεται με την ψυχολογο μου κ μαλιστα εχουμε κανει κ ομαδικη συναντηση μαζι...

    εννοειται πως ειμαι νευρωτικη..
    αν ημουν καλα δεν θα παιρνα efexor..χααχαχ

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Καταρχην μπαινω στο κοπο να απαντησω γιατι θεωρω οτι η θεματοθετρια απο αγνοια εγραψε"σχιζοφρενης δολοφονος".... και απλα βεβαιωνει την τραγικη κατασταση της κοινωνιας....
    Καλημέρα, μπράβο που το έθεσες αυτό kavkaz, αυτή η έκφραση που χρησιμοποιείται κατά κόρον ακόμα στην Ελλάδα είναι τελείως άσχετη με την πραγματικότητα, δηλαδή όπου το βλέπουμε ας το επισημαίνουμε, δεν φταίει η θεματοθέτρια γιατί είναι δυστυχώς ακόμα έκφραση ψωμοτύρι, τουλάχιστον εμείς εδώ μέσα ας κάνουμε προσπάθεια να την καταργήσουμε.
    Σχιζοφρενής δε σημαίνει βία, ούτε πριόνια και αλυσοπρίονα...

    Για το ερώτημα σχετικά με το μέχρι που μπορεί να φτάσει ένα άτομο με οριακή διαταραχή είναι πολύ γενικό, αφού ο κάθε άνθρωπος με οριακή ή όχι είναι διαφορετικός, μοναδική προσωπικότητα με διαφορετικά βιώματα και καταστάσεις ζωής, κατά τη γνώμη μου σημαντικότερο είναι κατά πόσον ένας άνθρωπος με κάποια ψυχική πάθηση ή διαταραχή το έχει συνειδητοποιήσει και κάνει προσπάθειες βελτίωσής του, είτε με αγωγή αν χρειάζεται, ψυχοθεραπεία, τρόπο ζωής, δεν υπάρχει κανένας γενικός κανόνας, ούτε μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συγκεκριμένο πόρισμα να δώσουμε. Έχω πάντως την εντύπωση ότι η οριακή διαταραχή δεν είναι κάτι εύκολο να διαγνωσθεί καθώς συγχέεται πιο εύκολα με συμπτώματα άλλων διαταραχών συναισθήματος, ίσως κάνω και λάθος.

    Σε κάθε περίπτωση εγώ πιστεύω ότι τα συμπεράσματα τα βγάζει κανείς μόνος του, στη συναναστροφή του με το συγκεκριμένο άτομο που γνωρίζει και τον ενδιαφέρει, ότι άλλο να πούμε δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι, γενικά μην κολλάτε σε ταμπέλες και διαγνώσεις πολύ, αλλά δείτε έναν άνθρωπο και τη ζωή πιο σφαιρικά...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Breath εχεις δικιο οπως εγραψα και εγω ειναι δυσκολη η διαγνωση της και την μπερδευουν με την διπολικη διαταραχη...και επειδη οι οριακοι ρεπουν πιο ευκολα σε εξαρτησεις σε σχεση με αλλες διαταραχες μπορει καποιος να μπερδεψει εναν εξαρτημενο οριακο με αντικοινωνικο επειδη λογο της εξαρτησης ισως να χει παραβατικες συμπεριφορες....
    Εξαλου για οσους αναρωτιουνται η φοβουνται μην τυχον εχουν οριακη διαταραχη μεσα στα διαγνωστικα κριτηρια ειναι και οι αυυοκαταστροφικες συμπεριφορες(χρησης ουσιων η καταχρηση αλκοολ επικινδυνη οδηγηση κτλπ) σημαντικο επισης οι οριακοι ειναι ιδιαιτερα παρορμητικα ατομα και ειναι στην προσωπικοτητα τους οχι οφειλουμενη σε καποια μανια η κριση

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Καταρχην μπαινω στο κοπο να απαντησω γιατι θεωρω οτι η θεματοθετρια απο αγνοια εγραψε"σχιζοφρενης δολοφονος".... και απλα βεβαιωνει την τραγικη κατασταση της κοινωνιας....
    Εγω προσωπικα ειμαι σχιζοφρενης και θεωρω την οριακη διαταραχη χειροτερη διαταραχη μιλαμε για ταλαιπωρεια το λεω αυτο διοτι η γιατρος μου μ χε πει οτι εχω κριτηρια της οριακης αλλα δεν ειμ οριακος ψυχωτικος ειμαι λογο συνεχομενης ψυχωσης...
    Μιλαμε για ταλαιπωρια επισης οι περισσοτεροι βαφτισμενοι οριακοι η δεν ειναι οριακοι η εχουν κατι αλλο παντως το μεγαλυτερο ποσοστο της διαταραχης θα την βρειτε στους ναρκομανεις...οι οριακοι ρχουν τασεις εθισμου....επισης παιζει ρολο η ιδιοσυγκρασια και το ποσο οριακος ειναι καποιος συμφωνα με ερευνες οι αντρες οριακοι εχουν ταση προς τη βια αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι ολοι ετσι και μην ξεχνατε την συννοσηροτητα μπορει ενα ατομο να χει και οριακη και αντικοινωνικη διαταραχη τοτε τρεχα γυρευε ....
    Ανξιους οσοι γκαριζουν δεν ειναι οριακοι απλως οι κριακοι γκαριζουν και ξεσπανε για ανουσιους λογους...
    Δεν ειναι οριοθετημενα ατομα
    Προφανώς χρησιμοποίησα χιουμοριστικά την έκφραση.
    Με συγχωρείς εάν παρεξηγηθηκες.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Πως ένας χωρισμός μπορεί να γίνει ανώδυνος;
    By Hope89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2016, 18:22
  2. Replies: 8
    Last Post: 27-11-2012, 23:44
  3. πόσο μπορεί να επηρεάσει την σχέση ένας καβγάς????
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-06-2012, 03:15
  4. Replies: 5
    Last Post: 25-10-2010, 00:10
  5. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •