Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Κατα ποσο πιστευετε οτι ο οριακος θελει να περναει το δικο του θελημα??
    Μπορει ενας οριακος να προσποιηθει ψυχωση για να γινει το δικο του και να αναγκασει αλλους να κανουν ό,τι θελει αυτος??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Κατα ποσο πιστευετε οτι ο οριακος θελει να περναει το δικο του θελημα??
    Μπορει ενας οριακος να προσποιηθει ψυχωση για να γινει το δικο του και να αναγκασει αλλους να κανουν ό,τι θελει αυτος??
    ελα ρε γινεται αυτο??τοσο χαλι??

  3. #33
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Κατα ποσο πιστευετε οτι ο οριακος θελει να περναει το δικο του θελημα??
    Μπορει ενας οριακος να προσποιηθει ψυχωση για να γινει το δικο του και να αναγκασει αλλους να κανουν ό,τι θελει αυτος??
    Εντελως αρρωστημενο και χειριστικο, αλλα νομιζω πως γινεται. Ο άνθρωπος που θελει να εξουσιασει και ελεγξει τα παντα, ειναι ικανος να φτασει πολυ μακρια. Προκειμένου να πετυχει το στοχο του το ριχνει στην ψυχωση, γιατι οχι; Βολευει πολυ να ειναι ψυχωσικος στα ματια των αλλων. Άλλωστε ο οριακος αυτο κανει, να κινείται στα ακρα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εντελως αρρωστημενο και χειριστικο, αλλα νομιζω πως γινεται. Ο άνθρωπος που θελει να εξουσιασει και ελεγξει τα παντα, ειναι ικανος να φτασει πολυ μακρια. Προκειμένου να πετυχει το στοχο του το ριχνει στην ψυχωση, γιατι οχι; Βολευει πολυ να ειναι ψυχωσικος στα ματια των αλλων. Άλλωστε ο οριακος αυτο κανει, να κινείται στα ακρα.
    και εγω το πιστευω....
    φλασια μου ηρθαν αυτες οι ερωτησεις σχετικα με τη μανα μου...γιατι στα τελευταια της μου ειχε δωσει την εντυπωση οτι ηλεγχε τα σεναρια και οχι τα σεναρια αυτην. Και σε καποια φαση που την πιεσα, μου ειπε την ατακα <<ετσι τα ελεγα γιατι φοβομουν>>. Κι οταν τη ρωτησα τι φοβοσουν? η απαντηση?!!! μη σε παρουν μακρια μου και σε χασω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    και εγω το πιστευω....
    φλασια μου ηρθαν αυτες οι ερωτησεις σχετικα με τη μανα μου...γιατι στα τελευταια της μου ειχε δωσει την εντυπωση οτι ηλεγχε τα σεναρια και οχι τα σεναρια αυτην. Και σε καποια φαση που την πιεσα, μου ειπε την ατακα <<ετσι τα ελεγα γιατι φοβομουν>>. Κι οταν τη ρωτησα τι φοβοσουν? η απαντηση?!!! μη σε παρουν μακρια μου και σε χασω...
    ο.τι να ναι....τι να πω...οπως κ να εχει...ευχομαι να μη σου εμειναν καταλοιπα απο ολο αυτο...
    κ να ειχες μια ομορφη σχεση μαζι της..γιατι γενικως ολα αυτα πονανε κοριτσακι μου..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    επισης κλασικο στην οριακη ειναι ο αυτατραυματισμος. προκειμενου να τραβηξουν την προσοχη στην αναγκη τους για βοηθεια. κι εγω κοβομουν παλιοτερα και με ειχαν βγαλει οριακη αρχικα
    Last edited by boo; 03-03-2017 at 12:02.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Η οριακη ειναι και η διαταραχη η οποια εχει τη μεγαλυτερη συννοσηροτητα με εξαρτησεις απο αλκοολ η ουσιες....αυτοι οι ανθρωποι υποφερουν πραγματικα δεν ειναι παιξε γελασε διαταραχη

  8. #38
    Παιδια συγγνώμη κιόλας αλλά μέσα από αυτά τα ποστς κάνετε τους οριακούς να φαίνονται σαν να είναι "διαβολικοί" άνθρωποι, κάτι που εντίνει το στίγμα. Γενικά να ξέρετε πως μπορεί όντως να γίνουν χειριστικοί αλλά κυρίως σε περιπτώσεις που αισθάνονται έντονη πίεση. Και επίσης να ξέρετε πως υποφέρουν πάρα πολύ. Δεν είναι ότι ελέγχουν κιόλας τις πράξεις τους σε περιόδους έντονου άγχους. Επίσης για την ψύχωση που λέτε όταν αγχωθούν πολύ μπορεί να έχουν παρανοικές ιδέες κ.τ.λ αλλά οφείλονται κυρίως στη πίεση και το άγχος. Μετά αν καταφέρουν να σκεφτουν λογικά καταλαβαίνουν συνήθως το λάθος τους αλλά πάλι σε αντίστοιχη περίπτωση ίσως κάνουν τα ίδια. Πάντως το λέω και το ξαναλέω πως υπάρχει ελπίδα...αρκεί να έχει παραδεχτεί στον εαυτό του ο οριακός ότι υπάρχει πρόβλημα.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Marstay δεν ξερω για ποια ποστ μιλας αλλα ργω ξεκαθαρισα αρκετες φορες οτι η οριακη ειναι δυσκολη διαταραχη και τονισα οτι υποφερουν και οι διαταραχες προσωπικοτητας δεν ειναι παιξε γελασε ειναι οι δυσκολοτερες διαταραχες δεν επιδεχονται θεραπεια δεν ειναι καποια νευρωση η ψυχωση....απλως ειπα τα πραγματα οπως ειναι οι οριακοι εχουν τασεις εξαρτησης σε ουσιες κακο ειναι? Ασθενεια ειναι και αυτο εκτος κι αν θεωρεις εσυ κατι αλλο τοτε ισως το προβλημα το χεις εσυ....
    Οσο για τα αλλα ποστ δεν τα πολυδιαβασα

  10. #40
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Marstay δεν ξερω για ποια ποστ μιλας αλλα ργω ξεκαθαρισα αρκετες φορες οτι η οριακη ειναι δυσκολη διαταραχη και τονισα οτι υποφερουν και οι διαταραχες προσωπικοτητας δεν ειναι παιξε γελασε ειναι οι δυσκολοτερες διαταραχες δεν επιδεχονται θεραπεια δεν ειναι καποια νευρωση η ψυχωση....απλως ειπα τα πραγματα οπως ειναι οι οριακοι εχουν τασεις εξαρτησης σε ουσιες κακο ειναι? Ασθενεια ειναι και αυτο εκτος κι αν θεωρεις εσυ κατι αλλο τοτε ισως το προβλημα το χεις εσυ....
    Οσο για τα αλλα ποστ δεν τα πολυδιαβασα
    Δεν αναφερόμουν στο ποστ σου και ισχύει ότι τα άτομα με οριακή έχουν ροπή στις εξαρτήσεις και στους αυτοτραυματισμούς, συμφωνώ απόλυτα. Κυρίως για τη χειριστηκότητα μιλάω που λέτε ότι μπορούν να προσποιηθούν ψυχωση για παράδειγμα. Επίσης ρε παιδιά αυτό είναι και στον άνθρωπο. Δεν είναι κριτίριο της διαταραχής η χειριστικότητα. Εκτός από αυτά δεν ανέφερα πουθενά κάτι κακό για κάποιον απλά σαν άτομο που έχει τη διαταραχή και έχει προσπαθήσει πάρα πολύ για να έχει μία υγιή ζωή δεν μου αρέσει να θεωρούνται οι οριακοί τελειωμένη περίπτωση, αφού δεν είναι έτσι. Όσο για τον αν έχω πρόβλημα τί να σου πω όλοι κάτι έχουμε...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Παιδια συγγνώμη κιόλας αλλά μέσα από αυτά τα ποστς κάνετε τους οριακούς να φαίνονται σαν να είναι "διαβολικοί" άνθρωποι, κάτι που εντίνει το στίγμα. Γενικά να ξέρετε πως μπορεί όντως να γίνουν χειριστικοί αλλά κυρίως σε περιπτώσεις που αισθάνονται έντονη πίεση. Και επίσης να ξέρετε πως υποφέρουν πάρα πολύ. Δεν είναι ότι ελέγχουν κιόλας τις πράξεις τους σε περιόδους έντονου άγχους. Επίσης για την ψύχωση που λέτε όταν αγχωθούν πολύ μπορεί να έχουν παρανοικές ιδέες κ.τ.λ αλλά οφείλονται κυρίως στη πίεση και το άγχος. Μετά αν καταφέρουν να σκεφτουν λογικά καταλαβαίνουν συνήθως το λάθος τους αλλά πάλι σε αντίστοιχη περίπτωση ίσως κάνουν τα ίδια. Πάντως το λέω και το ξαναλέω πως υπάρχει ελπίδα...αρκεί να έχει παραδεχτεί στον εαυτό του ο οριακός ότι υπάρχει πρόβλημα.
    Μηπως δεν εισαι οριακος κ απλα βιωνεις εντονο αγχος??
    γαιτι τριγυρω μας παντα οταν βιωνουμε εντονο αγχος σκεφτομαστε κ καπως παραλογα....οκ..ολοι το παθαινουν...ενω ξερουμε οτι δεν ειναι σωστα οσα σκεφτομαστε , κατα βαθος ξερουμε δλδ οτι ειναι καπως παραλογα..μπορει πχ να μας κολλησει καποια ιδεα , καποιος φοβος ισως..αυτο δεν ειναι παρανοια κ σιγουρα το παθαινουν κ νορμαλ υποτιθεται ανθρωποι....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης κ η μανα μου ειναι χειριστικη..κ πολλοι γνωστοι μου ανθρωποι κ δεν ειναι οριακοι...
    μια αλλη ερωτηση θελω να κανω...
    ο οριακος....ειναι σιγουρο πως νιωθει οτι ειναι οριακος???
    μηπως πχ δεν το καταλαβαινει κ απολυτα...?πιστευει ισωψς οτι ο δικος του τροπος ειναι παντα οκ??

  13. #43
    Κοίταξε να δεις είναι ξεκάθαρο ότι τα ψυχωσικά συμπτώματα των οριακών είναι παροδικά και βιώνονται σε καταστάσεις τεράστιου άγχους και πίεσης. Δεν έχει καμία σχέση με την ψύχωση της σχιζοφρένειας για παραδειγμα. Από εκεί και πέρα αν το καταλαβαινει η όχι ένα πράγμα θα σου πω. Για πολλά χρόνια στη ζωή μου έκανα πράγματα και νόμιζα ότι έχω δίκιο και φταίγανε οι άλλοι μου πείρε τουλάχιστον 10 χρόνια να καταλάβω ότι έχω θέμα και ακόμα το δουλεύω και θα το δουλεύω όλη μου τη ζωή. Τώρα είμαι δεν είμαι δεν έχει μεγάλη σημασία. Έχω καταλάβει κάποια πράγματα και τα δουλεύω με θεραπεία και αγωγή φαίνεται ότι τα πράγματα πάνε καλα και προχωράω. Οπότε άποψη μου είναι ότι το καταλαβαίνουν μετά από πολύ καιρό και προσπάθεια.

  14. #44
    Επίσης μιας και η μάνα μου έχει κάποια διαταραχή προσωπικότητας δεν κατάλαβε ποτέ ότι φταίει κάπου. Είναι 70 χρονών και ακόμα νομίζει ότι όλα τα έκανε σωστά. Βέβαια πλέον είναι αργά να αλλάξει. Ωστόσο βλέπεις ότι εξαρτάται από το άτομο.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ρε παιδια η χειριστικοτητα απο μονη της δεν λεει κατι και οι οριακοι ειναι χειριστικοι και οι αντικοινωνικοι και οι ναρκισσοι οποιοσδηποτε μπορει να ναι και εγω ημουν και πολυ μαλιστα....
    Το ξανα λεω για να χει καποιος διαταραχη προσωπικοτητας πρεπει να πληρει αρκετα κριτηρια οχι 1 η 2....
    Επισης οι οριακοι ειτε νομιζουν οτι δεν εχουν τιποτα ειτε νομιζουν οτι εχουν κατι πολυ σοβαρο....οι πραγματικοι γιατροι φαινονται στις διαταρσχες προσωπικοτητας οχι στις νευρωσεις και στις ψυχωσεις οπως εχω ξαναγραψει οι αντικοινωνικοι και οι ναρκισσοι δεν αναζητουν θεραπεια οι δε οριακοι αλλαζουν συνεχεια γιατρους και μπλοκαρουν συνηθως την θεραπεια....
    Η οριακη διαταραχη δεν ειναι απλα ενα εντονο στρες η βραχεια ψυχωση ειναι μια γενικη ασταθεια σε ολους τους τομεις της ζωης αυτοι οι ανθρωποι μεσα σε λιγες ωρες μπορουν να νιωσουν χαρα θυμο λυπη απελπισια μανια μοναξια ντροπη οργη...εχουν ασταθη αυυοεκτιμιση θυμωνουν για ανουσιους λογους ρεπουν προς την αυτοκαταστροφη παρορμητικοι ως τα μπουνια κτλπ οπως προειπα ειναι πολυ δυσκολη διαταραχη και καλα κανετε και φοβαστε αλλα δεν νομιζω να την εχει καποιος απο σας γτ θα γραφατε αλλα πραγματα στα ποστ σας

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Πως ένας χωρισμός μπορεί να γίνει ανώδυνος;
    By Hope89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2016, 18:22
  2. Replies: 8
    Last Post: 27-11-2012, 23:44
  3. πόσο μπορεί να επηρεάσει την σχέση ένας καβγάς????
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-06-2012, 03:15
  4. Replies: 5
    Last Post: 25-10-2010, 00:10
  5. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •