Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 60 of 60
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι καταλαβα τι εννοεις...
    λογικο ειναι να μην το καταλαβαινεις γιατι πιστευεις οτι εχεις δικιο ...
    εγω παντως πιστευω το αντιθετο μια ζωη...οτι εχω αδικο..χααχαχα!
    κατι που πολυ συχνα με βασανιζει, οταν εχω δικιο κ την πω σε καποιον...(πολλες φορες μου λενε οι γυρω μου σταματα να εισαι τοσο καλουλα κ καλα εκανες κ του την ειπες αυτουνου )...εγω παω σπιτι μετα κ νιωθω τυψεις που την ειπα σε καποιον....
    κ μετα ψαχνω να μου βρω αδικο κ ας μην εχω αδικο...αυτο τι ειναι ρε παιδια??
    ειλικρινα υποφερω απο αυτο.
    πχ μια μερα τσακωθηκα με φωνες με την αδερφη μου η οποια ειχε καπως αδικο απ οτι μου ειπε κ η μητερα μας, μετα ομως ενιωσα τοσο ασχημα που εκλαιγα...ειχα παθει κοκομπλοκο...επειδη φωναξα κ της μιλησα αποτομα..
    κ αυτο το παθαινω με ολους οσους ερχομαι σε συγκρουση.....αν εχω εγω αδικο παντα το αναγνωριζω κ ζητω συγγνωμη..δεν ντρεπομαι, ειμαι παντα αμεση.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παραδειγμα..ειχα κοπελα μαθητρια μου στο στουντιο η οποια ηταν πολυ παρεμβατικη στο μαθημα μου, μια δυο τρεις δεν μιλαγα..καποια στιγμη αρχισαν ατομα κ ερχοντουσαν κ μου ελεγαν "μαζεψε την"....
    ε καποια στιγμη εκανε παλι μια μαλακια..κ της την ειπα...αυτη δακρυσε κ μου ζητησε συγγνωμη..
    μετα το τι τυψεις ενιωσα δε λεγεται..κ μετα πηγα σπιτι μου κ σκεφτομουν το εξης "γιατι να της την πω? κ μαλλον μαλακια εκανα..ειμαι αδικη..ειναι μικρη...δεν φταιει...εγω ειμαι ηλιθια"
    αυτα σκεφτομουν κ βασανιστηκα...αυτο τι μπορει να ειναι?θελω να το πω κ στην ψυχοθεραπευτρια τωρα που το θυμηθηκα..

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Μεγαλος βαθμος ενσυναισθησης ισως?

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Μεγαλος βαθμος ενσυναισθησης ισως?
    ναι κατι τετοιο βλεπω..αλλα σε σημειο αηδιας...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Η ψυχοθεραπεια πρεπει να ναι ωραιο πραγμα ε? Εγω εχω ψυχιατρο και τον βλεπω μονο για 15-20 λεπτα και λεμε αν εχω τπτ ψυχωτικα και αν θα τροποποιησουμε την αγωγη πηγαινω σε κψυ

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι ειναι ωραια...λυτρωτικη καποιες φορες..

  7. #52
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Ρε παιδια η χειριστικοτητα απο μονη της δεν λεει κατι και οι οριακοι ειναι χειριστικοι και οι αντικοινωνικοι και οι ναρκισσοι οποιοσδηποτε μπορει να ναι και εγω ημουν και πολυ μαλιστα....
    Το ξανα λεω για να χει καποιος διαταραχη προσωπικοτητας πρεπει να πληρει αρκετα κριτηρια οχι 1 η 2....
    Επισης οι οριακοι ειτε νομιζουν οτι δεν εχουν τιποτα ειτε νομιζουν οτι εχουν κατι πολυ σοβαρο....οι πραγματικοι γιατροι φαινονται στις διαταρσχες προσωπικοτητας οχι στις νευρωσεις και στις ψυχωσεις οπως εχω ξαναγραψει οι αντικοινωνικοι και οι ναρκισσοι δεν αναζητουν θεραπεια οι δε οριακοι αλλαζουν συνεχεια γιατρους και μπλοκαρουν συνηθως την θεραπεια....
    Η οριακη διαταραχη δεν ειναι απλα ενα εντονο στρες η βραχεια ψυχωση ειναι μια γενικη ασταθεια σε ολους τους τομεις της ζωης αυτοι οι ανθρωποι μεσα σε λιγες ωρες μπορουν να νιωσουν χαρα θυμο λυπη απελπισια μανια μοναξια ντροπη οργη...εχουν ασταθη αυυοεκτιμιση θυμωνουν για ανουσιους λογους ρεπουν προς την αυτοκαταστροφη παρορμητικοι ως τα μπουνια κτλπ οπως προειπα ειναι πολυ δυσκολη διαταραχη και καλα κανετε και φοβαστε αλλα δεν νομιζω να την εχει καποιος απο σας γτ θα γραφατε αλλα πραγματα στα ποστ σας
    Συμφωνώ απόλυτα Καβκαζ, έτσι είναι τα πράγματα. όλα αυτά που περιγράφεις τα ζούσα στο έπακρο για 6 χρόνια. Με εξαρτήσεις σε αλκοόλ και τζόγο. Με αυτοτραυματισμούς και ρεζιλίκια με φωνές και κλάματα με ότι μπορείς να φανταστείς. Πλέον βρίσκοντας τους σωστούς ανθρώπους γιατρό και ψυχολόγο κατάφερα να αναπτύξω μία καλή σχέση μεταξύ τους και να προχωρήσω. έχω δοκιμάσει αρκετές φορές τους ανθρώπους αυτούς αλλά κάθε φορά το ξεπερνάμε. Πλέον με αντικαταθληπτικό και σταθεροποιητή και 1 φορά την εβδομάδα ψυχοθεραπεία έχω καταφέρει και πατάω στα πόδια μου. Επίσης θεωρώ ότι υπάρχουν βαρύτητες στα πάντα κι εγώ απλά μάλλον είχα πιο ελαφριά μορφή, επίσης στάθηκα τυχερός με τους ανθρώπους γύρω μου και με βοηθήσανε και δεν με παρατήσανε όταν τα βρήσκαν σκούρα κάθε μέρα με τις συμπεριφορές μου. Έχω βρεθεί ξημερώματα στην εντατική 3 φορές αλλά ποτέ δεν με παρατήσανε μόνο μου. όταν βλέπεις ένα μοτίβο να επαναλαμβάνετε συνέχεια τότε κάτι δεν πάει καλά. Όταν πείρα απόφαση να αλλάξω κάτι δεν ήμουν σίγουρος καν τι έκανα και ακόμα και τώρα υπάρχουν στιγμές που αμφιβάλω και θέλω να γυρίσω πίσω στη παλιά μου ζωή αλλά έχω μάθει να βλέπω τα θετικά της καινούργιας πλέον. ίσως να μην είχα ποτέ οριακή και να είχα κάτι άλλο, ίσως να είχα και να τη ξεπέρασα. ίσως όταν κόψω τα χάπια να υποτροπιάσω πάλι. Πάντως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα λέτε οριακός = ανίατη περίπτωση. Υπάρχουν πολλοί που τα καταφέρνουν.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ τι χαπια παιρνεις δλδ?

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εμενα μπορειτε να μου εξηγησετε τι εχω παθει??απο τοτε που εγινε το τροχαιο στην εθνικη οδο με την πορσε..καθημερινα εστω κ λιγο θα κατσω να διαβασω νεοτερα....ελεος...κ ταυτιζομαι κ το εχω κανει δικο μου..σε λιγο θα κανω κ κηδεια!!
    τι ειναι αυτο επισης???ηλιθιοτητα?μουρλια ?ενσυναισθηση...βαρεμαρα εδω στη δουλεια?
    πριν λιγο μπηκα κ διαβασα τι ειδε ο ιατροδικαστης....δνε παω καλα..

  10. #55
    certorun (γενόσημο του zoloft) 100mg το πρωί
    depakine chrono (βαλπροικό οξύ) 500mg το βράδυ

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Marstay σε καταλαβαινω και κατανοω το προβλημα σου καθως εμενα μ εχουν πει οτι ειμαι ψυχωτικος αλλα για χρονια ημουν εθιαμενος στα ναρκωτικα ξερω απο πρωτο χερι τι σημαινει περιθωριο και αυτοκαταστροφη...και εγω ειμαι σε φαση που αναρρωνω και απο ψυχωση και απο εθισμο

  12. #57
    Απλά μωρέ το θέμα είναι ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Σημασία δεν έχει τι έχουμε αλλά να είμαστε καλά. Για παράδειγμα λένε πως στην οριακή τα χάπια δεν κάνουν τίποτα. Έλα που εμένα με βοηθάνε...placebo? Λάθος διάγνωση? Έλα ντε...αλλά δεν με νοιάζει κιόλας. Καλή ανάρρωση και σε σένα Καβκάζ!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Γενικά να ξέρετε πως μπορεί όντως να γίνουν χειριστικοί αλλά κυρίως σε περιπτώσεις που αισθάνονται έντονη πίεση. Και επίσης να ξέρετε πως υποφέρουν πάρα πολύ. Δεν είναι ότι ελέγχουν κιόλας τις πράξεις τους σε περιόδους έντονου άγχους. Επίσης για την ψύχωση που λέτε όταν αγχωθούν πολύ μπορεί να έχουν παρανοικές ιδέες κ.τ.λ αλλά οφείλονται κυρίως στη πίεση και το άγχος. Μετά αν καταφέρουν να σκεφτουν λογικά καταλαβαίνουν συνήθως το λάθος τους αλλά πάλι σε αντίστοιχη περίπτωση ίσως κάνουν τα ίδια. Πάντως το λέω και το ξαναλέω πως υπάρχει ελπίδα...αρκεί να έχει παραδεχτεί στον εαυτό του ο οριακός ότι υπάρχει πρόβλημα.

    το προβλημα ειναι οτι βιωνουν ακραιοτατο αγχος!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στην οποια ψυχωση του οριακου και στην ψυχωση του σχιζοφρενους???
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ο σχιζοφρενης ειναι μονιμως εκυος πραγματικοτητας ο οριακος χανει για μερικα λεπτα η ωρες την πραγμαυικοτητα και συνηθως οι οριακοι δεν ακουνε φωνες και το παραληρημα τους ειναι αληθοφανες κχι τα αλοκοτα της σχιζο

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Πως ένας χωρισμός μπορεί να γίνει ανώδυνος;
    By Hope89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2016, 18:22
  2. Replies: 8
    Last Post: 27-11-2012, 23:44
  3. πόσο μπορεί να επηρεάσει την σχέση ένας καβγάς????
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-06-2012, 03:15
  4. Replies: 5
    Last Post: 25-10-2010, 00:10
  5. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •