Όλο τρώω (HELP)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89

    Όλο τρώω (HELP)

    Γεια σας ειμαι 19 ετων και δεν ειμαι καλα.
    Ειμαι κλεισμενος στο σπιτι 3 χρονια και εχω βαλει μεσα σε αυτα 35-40 κιλα πανω κατω... Το προβλημα ειναι οτι θελω συνεχεια να τρωω καθε μιση ωρα δεν μπορω να σταματησω και δεν μπορω να κοψω θερμιδες.Διαιτα δεν μπορω να κανω με ΤΙΠΟΤΑ. Τι να κανω πειτε μου την γνωμη σας.Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Το φαγητό είναι ο τρόπος εκτόνωσης σου. Το ΄θέμα είναι να δυναμώσεις ψυχολογικά και αντιμετωπίσεις αυτά που σε οδηγούν στο να τρώς. Σκέφτεσαι όλη μέρα για παράδειγμα? Ή αγχώνεσαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Αρχικά γιατί ξεσπάς στο φαγητό; Τι είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να γεμίσεις τα κενά σου με το φαγητό και πότε ξεκίνησε αυτή η συμπεριφορά;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    To oτι εισαι κλεισμενος μεσα στο σπιτι σου χαλαει τη διαθεση κ μετα τρως για να παρηγορηθεις κ αρχιζει ενας φαυλος κυκλος.Το εχω περασει κ εγω κ σε καταλαβαινω.Εκτος του οτι χρειαζεται να κανεις βηματα για να φτιαξεις τη διαθεση που σε κανει κ να κλεινεσαι,ορισμενες τροφες ειναι εθιστικες κ τροφοδοτουν το προβλημα.Π.χ.την εποχη που ετρωγα πολυ λογω κακης διαθεσης ετρωγα πολλους υδατανθρακες(κρεπες,πιτσες ,ψωμια,τυροπιτες),γλυκα,αλμ� �ρα κ.λ.π.Αν κανεις το ιδιο γραψτο μου για να σου πω τι θα κανεις(οχι διαιτα)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by AngelosA View Post
    Το φαγητό είναι ο τρόπος εκτόνωσης σου. Το ΄θέμα είναι να δυναμώσεις ψυχολογικά και αντιμετωπίσεις αυτά που σε οδηγούν στο να τρώς. Σκέφτεσαι όλη μέρα για παράδειγμα? Ή αγχώνεσαι?
    Απλά έχω κλειστεί στο σπίτι και δεν έχω τι άλλο να κάνω. Τρώω την μοναξιά μου και το θέμα είναι ότι έχω εθιστεί στο φαγητό σε μεγάλο βαθμό , και τα κιλά ανεβαίνουν πολύ γρήγορα... Δεν ξέρω τι να κάνω

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Αρχικά γιατί ξεσπάς στο φαγητό; Τι είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να γεμίσεις τα κενά σου με το φαγητό και πότε ξεκίνησε αυτή η συμπεριφορά;
    Αυτό βρήκα :( τι να σου πω.. Ξεκίνησε πρόπερσι αλλά φέτος έχει παραγίνει

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    To oτι εισαι κλεισμενος μεσα στο σπιτι σου χαλαει τη διαθεση κ μετα τρως για να παρηγορηθεις κ αρχιζει ενας φαυλος κυκλος.Το εχω περασει κ εγω κ σε καταλαβαινω.Εκτος του οτι χρειαζεται να κανεις βηματα για να φτιαξεις τη διαθεση που σε κανει κ να κλεινεσαι,ορισμενες τροφες ειναι εθιστικες κ τροφοδοτουν το προβλημα.Π.χ.την εποχη που ετρωγα πολυ λογω κακης διαθεσης ετρωγα πολλους υδατανθρακες(κρεπες,πιτσες ,ψωμια,τυροπιτες),γλυκα,αλμ� �ρα κ.λ.π.Αν κανεις το ιδιο γραψτο μου για να σου πω τι θα κανεις(οχι διαιτα)
    Και εγώ τέτοια τρώω ψωμιά σουβλάκια χάμπουργκερ μπισκότα τοστ και τέτοια. Και μεγάλες μερίδες από το φαγητό που φτιάχνει η μητέρα μου. Περιμένω την απάντηση σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    Αυτό βρήκα :( τι να σου πω.. Ξεκίνησε πρόπερσι αλλά φέτος έχει παραγίνει
    Συνέβη κάτι και βρήκες εκεί παρηγορία; Τα κιλά ανεβαίνουν πολύ γρήγορα διότι προφανώς έχει αποκοιμηθεί ο μεταβολισμός σου.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Απλα μ αρεσει το φαγητο και εχω εθιστει σε αυτο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Χρησιμοποίησε την κακή συνήθεια σου για καλό. Τώρα που ξεκίνησα νέα θεραπεία έχω κόψει τελείως το αλκοολ. Αλλά κάπου θέλω να ξεδίνω, οπότε τρώω τσουρεκάκια, σοκολάτες, πολλά φρούτα κτλ. Αλλά δεν το βλέπω σαν αρνητικό. Το σώμα μου χρησιμοποιεί τη ζάχαρη για να παρηγορηθεί. Εγώ το δίνω αυτό που θέλει και δεν νιώθω τύψεις με το donut που τρώω κάθε πρωί και το σώμα με ανταμείβει με καλύτερη διάθεση. Χρησιμοποίησε το φαί για να βγεις απο την απομόνωση. Πχ κάνω μια ποικιλία φρούτων ή μερικές σοκολάτες και κάθομαι και διαβάζω. Ή πηγαίνω στο φούρνο και παίρνω donut και κοκα κόλα και κάθομαι έξω στον ήλιο στο πάρκο και τα απολαμβάνω παρά μεσ'την κλεισούρα.

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Toureter ειναι δυσκολο αυτο που περνας. Ειναι η λεγομενη συναισθηματικη υπερφαγια.
    Μεσα απο τον εθισμο στο φαγητο, βρισκεις την απόλαυση που δεν υπαρχει αλλου. Ειναι ενας φαυλος κυκλος αυτο που συμβαίνει, γι'αυτο δεν λύνεται το προβλημα. Δεν νιωθεις καλα, τρως, μετα εχεις ενοχές που εφαγες αλλα ξανατρως γιατι ουτως ή αλλως σε εχει παρει απο κατω, αρα δεν μπορεις να μην ξαναφας.
    Το τι βοηθαει τον καθενα σε αυτες τις περιπτώσεις ειναι μοναδικό και ατομικο. Αλλος βρισκει διεξοδο στη γυμναστική, αλλος στο περπάτημα, αλλος σε ενα χομπυ κλπ. Χρειάζεται να ψαξεις λιγο μεσα σου για πράγματα εντελως δικα σου, τα οποία σου εδιναν χαρα και ευχαριστηση σε καποια φαση της ζωης σου. Θα χρειαστεί προσπάθεια για να θυμηθείς και να αρχισεις εμπρακτα την εφαρμογη τους, αλλα αξίζει τον κοπο. Για σενα θα το κανεις.
    Ισως βοηθουσε αν υπαρχει η οικονομικη δυνατότητα, και καποια επίσκεψη σε διατροφολογο.
    Προσπαθησε εστω και λιγο να ανασυρεις απο τη μνημη σου πράγματα που σε ευχαριστούν πραγματικά. Και σκεψου οτι ειναι μοναδικα, δικα σου πράγματα τα οποία χρειάζεται να ξαναβρεις.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by AngelosA View Post
    Χρησιμοποίησε την κακή συνήθεια σου για καλό. Τώρα που ξεκίνησα νέα θεραπεία έχω κόψει τελείως το αλκοολ. Αλλά κάπου θέλω να ξεδίνω, οπότε τρώω τσουρεκάκια, σοκολάτες, πολλά φρούτα κτλ. Αλλά δεν το βλέπω σαν αρνητικό. Το σώμα μου χρησιμοποιεί τη ζάχαρη για να παρηγορηθεί. Εγώ το δίνω αυτό που θέλει και δεν νιώθω τύψεις με το donut που τρώω κάθε πρωί και το σώμα με ανταμείβει με καλύτερη διάθεση. Χρησιμοποίησε το φαί για να βγεις απο την απομόνωση. Πχ κάνω μια ποικιλία φρούτων ή μερικές σοκολάτες και κάθομαι και διαβάζω. Ή πηγαίνω στο φούρνο και παίρνω donut και κοκα κόλα και κάθομαι έξω στον ήλιο στο πάρκο και τα απολαμβάνω παρά μεσ'την κλεισούρα.
    Ναι ρε συ αν δεν ανέβαιναν τα κιλά δεν θα έκανα αυτό το ποστ για να βοηθηθω. Θα καθόμουν και θα τα απολάμβανα χωρίς να σκάω . Πλέον έχω γίνει παχύσαρκος και θέλω οπωσδήποτε να χασω κιλά. Άσε που γίνομαι ρεζίλι σε όλο τον κόσμο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Απλά προτείνω αυτή την ιδέα. Επιδή έμενα δεν με βοήθησε ποτέ η πίεση και όσους βλέπω που λένε καλύτερα μαχαίρι, μετά πάλι κατρακυλάνε. Οπότε τον εθισμό μου τον χρησιμοποιώ σαν εργαλείο. Αντί να τρώω γλυκά με σειρές στο pc, παίρνω τα γλυκά στο πάρκο. Παίρνω και μια μπάλα και ρίχνω και καμιά καλαθιά. Δηλαδή να μεταφερθεί ο τρόπος που ξεδίνεις σιγά σιγά σε κάτι διαφορετικό. Ή αντί να φάω 3 σοκολάτες, τρώω μία και καμιά μπανάνα που συνδιάζει ωραία τη γέυση με τη σοκολάτα. Ή βάζω κανένα ζεστό τσάι με μέλι να πιπιλάω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Ενας σιγουρος τροπος να μην κανεις cravings με το φαγητο ειναι να αντικαταστησεις ολα τα σιτηρα με προιοντα χωρις γλουτενη.Αυτο θα σου κοψει τις λιγουρες.Προσοχη δεν λεω να κανεις διαιτα απλως να αντικαταστησεις τα αλευρα με σιτηρα(ψωμι μαυρο,ασπρο,σικαλης,σιταρι ,κριθαρι)με προιοντα απο φαγοπυρο,κεχρι,κινοα,χαρου� �ι χωρις γλουτενη.Θα τα βρεις στα βιολογικα.
    Δευτερον τη ζαχαρη με στεβια -οχι τεχνητο γλυκαντικο,καθαρη στεβια.Αυτα τα 2 θα σε ρυθμισουν.
    Εκτος απο το ψυχολογικο κομματι θα σου προτεινα να κανεις εξετασεις αιματος που θα στις γραψει ενας γιατρος ινσουλινης, TSH,k/l/p/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Ενας σιγουρος τροπος να μην κανεις cravings με το φαγητο ειναι να αντικαταστησεις ολα τα σιτηρα με προιοντα χωρις γλουτενη.Αυτο θα σου κοψει τις λιγουρες.Προσοχη δεν λεω να κανεις διαιτα απλως να αντικαταστησεις τα αλευρα με σιτηρα(ψωμι μαυρο,ασπρο,σικαλης,σιταρι ,κριθαρι)με προιοντα απο φαγοπυρο,κεχρι,κινοα,χαρου� �ι χωρις γλουτενη.Θα τα βρεις στα βιολογικα.
    Δευτερον τη ζαχαρη με στεβια -οχι τεχνητο γλυκαντικο,καθαρη στεβια.Αυτα τα 2 θα σε ρυθμισουν.
    Εκτος απο το ψυχολογικο κομματι θα σου προτεινα να κανεις εξετασεις αιματος που θα στις γραψει ενας γιατρος ινσουλινης, TSH,k/l/p/
    χαρουπι χωρις γλουτενη.Θα τα βρεις στα βιολογικα.
    Δευτερον τη ζαχαρη με στεβια-οχι τεχνητο γλυκαντικο,καθαρη στεβια.Αυτα τα 2 θα σε ρυθμισουν.
    Εκτος απο το ψυχολογικο κομματι θα σου προτεινα να κανεις εξετασεις αιματος που θα στις γραψει ενας γιατρος:Ινσουλινης,Τ.S.H.κ.λ.� �.
    Σου μιλαω απο προσωπικη μου πειρα.Εγω κοβωντας τη γλουτενη σταματησα να κανω υπερφαγικα επεισοδια,δεν πειναω κ εχασα 9 κιλα προς το παρον κ συνεχιζω.Εσυ που εισαι αγορι κ 19 θα χασεις πολυ γρηγορα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Όταν τρώω ζαλίζομαι
    By novia35 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 14
    Last Post: 24-07-2017, 20:52
  2. Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω...please help!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2013, 13:24
  3. Βοηθεια..δεν αντεχω αλλο να ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ..
    By Stella P. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 23:53
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΡΩΩ....!!!!!
    By Vaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 18-08-2012, 04:36
  5. βαρεθηκα να τρωω συνεχως!
    By angelinadance in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 12-09-2008, 02:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •