Ομοιοπαθητικη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Αυτο που επαθες ηταν μαλλον θεραπευτικη κριση ,ετσι λεγεται ... εγω το σκεφτομαι. Υπαρχει ενας πολυ καλος ομοιο που ειναι και ψυχιατρος απο οσο γνωρίζω.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    φοβαμαι να ξεκινησω...γιατι οταν εκανα εκανα υποτροπη της γαδ....κ αν το ξαναπαθω??αχ δεν ξερω.
    ''Φοβασαι να ξεκινησεις?'' Προφανως, εκανες καποια υποτροπη με την κανονικη-συμβατικη σου αγωγη? και οχι με την ομοιοπαθητικη, ετσι?

    εγω, ειμαι λιγακι προβληματισμενος, αν καποιος που εφαρμοσε ομοιοπαθητικη ξερει να μου πει κατι ας το κανει...!!! Πηρα καμια 3-4 διαφορετικα ομοιοπαθητικα σκευασματα (να τα αναφερω νομιζω πως δεν υπαρχει λογος, κανω λαθος?)... Το θεμα ειναι πως εβλεπα μια προσωρινη ανακουφηση, η οποια ομως και δεν συνεχιζοτανε... και τελικα μπερδευτηκα...!!! Σκεφτομουν μηπως επρεπε να την επαναλαβω αλλα και να το εκανα δεν ξανα-εβλεπα την ιδια αρχικη διαφορα... Κατασταλαξα πως απλα ειναι κατι placebo, δηλαδη κατι που το παιρνεις για λιγο και σε κανει κατι, αλλα οχι μονιμα θεραπευτικα αποτελεσματα.... Ετσι μετα δεν ειχα τον ιδιο ενθουσιασμο να την συνεχισω, ετσι και αλλιως επανελαβα το δευτερο ραντεβου αναγκαστικα και παρολο που δεν ειδα καποια βελτιωση....Ξανα-πηρα και για δευτερη φορα καποια ομοιοπαθητικα, που εδρασαν με τον ιδιο τροπο, οπως στην αρχη, με αποτελεσμα να μην δω οφελεια με την ληψη τους, και με αποτελεσμα να μην επαναλαβω και την τριτο ραντεβου...!!!

    Γνωμες, παρακαλω... απο γνωστες και ατομα με καποια εμπειρια ως προς την ομοιοπαθητικη και καταθλιψη!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Είμαι καταθλιπτική και κάνω ομοιοπαθητική. Τα σκευάσματα που δίνουν στην ομοιοπαθητική κατά ένα μέρος είναι placebo, από ότι έχω καταλάβει... Δρούν σε βάθος χρόνου και χρειάζεται πολύ υπομονή και προσωπική προσπάθεια. Να σημειώσω, ότι δεν έχω πάρει ποτέ φαρμακευτική αγωγή συμβατικής ιατρικής για την κατάθλιψη ή το άγχος. Ωστόσο, τα σκευάσματα που πήρα σε κάποιες περιπτώσεις με βοήθησαν, ενώ σε περίοδο μεγάλης έξαρσης των συμπτωμάτων μου φάνηκαν ανεπαρκή.
    menis, αν δεν έχεις πρόβλημα, θα ήθελα να μου πεις τι σκεύασματα σου έδωσε ο ομοιπαθητικός.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι..πηγα κ εκανα ομοιοπαθητικη..μου εδωσε λυκοποδιο μεγαλη δυναμοποιηση, την πρωτη βδομαδα καλα, την δευτερη ξεκινησε μελαγχολια, μετα την τριτη εβδομαδα αρχισα να ξυπναω νωρις το πρωι κ να τρεμω απο στρες, τον πηρα τηλ κ μου ειπε συνεχισε, παμε πολυ καλα..μετα αρχισα να κλαιω ασταματητα, να τρεμω να θελω να πεθανω...τον ξαναπηρα τηλ κ μου λεει "κανε υπομονη 15 μερες ακομα"...του ειπα οτι δεν αντεχω..συνεχισα...στο τελος σταματησα να τρωω κ επεσα στο κρεβατι..ειχα μπει κανονικα σε ΓΑΔ κ καταθλιψη, πηρα τηλ τον ψυχιατρο μου ο οποιος με εχεσε!! δεν επαιρνα συμβατικα φαρμακα τοτε...μου εδωσε κ εκανα θυρεοειδη πρωτα, tsh 0,001!!!
    ειχα κανει υποτροπη του υπερθυρεοειδισμου κ ετρεχα να το μαζεψω, πηρα τον ενδοκρινολογο μου εφτιαξε την δοση ξανα, με ξεχεσε κ αυτος...κ αφου πρωτα ρυθμισαμε τον θυρεοειδη, μετα πηγα στον ψυχιατρο κ μου εδωσε ladose για να συνελθω...
    επαθα μεγαλη πλακα!!! οποτε αν ξεκινησω ομοιοπαθητικη δεν προκειται να κοψω το εφεξορ ουτε φαρμακα του graves..
    να σημειωσω οτι τα φαρμακα του graves μου ειπε ο ομοιοπαθητικος να ΜΗΝ τα κοψω..!!
    παραυτα εκανα υποτροπη του graves..
    μετα μπηκα διαβασα για το λυκοποδιο κ βρηκα ενα αρθρο οτι ειναι ανταγωνιστης της θυροξινης...κ γω πασχω απο σοβαρο υπερθυρεοειδισμο..
    υποτιθεται οτι πηγα σε διασημους ομοιοπαθητικους κ μου πηραν κ 100 ευρω για πρωτη επισκεψη..με ειχαν μεσα 3 ωρες κ ηταν δυο! ενας παθολογος κ ενας νευρολογος ομοιοπαθητικοι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αν κανω ομοιοπαθητικη θα την κανω για τα κρυωματα μου , που παθαινω πολλα τωρα τελευταια..για τις ημικρανιες μου κ σαν συμπληρωμα για καλη υγεια , γτ βγαζω συνεχεια ερπητες κ δεν εχω στρες, πηρα φαρμακα για τον ερπητα χαπια, τον προηγουμενο μηνα επαθα ουρολοιμωξη, κανω συχνες φαρυγγιτιδες..κ γενικα επειδη λογω του graves παιρνω ενα φαρμακο που κατεβαζει τα λευκα , εχει πεσει η αμυνα μου...οποτε χαπια εγω δεν κοβω που να χτυπιεται κατω..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    υποτιθεται οτι πηγα σε διασημους ομοιοπαθητικους κ μου πηραν κ 100 ευρω για πρωτη επισκεψη..με ειχαν μεσα 3 ωρες κ ηταν δυο! ενας παθολογος κ ενας νευρολογος ομοιοπαθητικοι.

    ρε συ Anxious σορρυ κιολας, αυτοι οι διασημοι ομοιοπαθητικοι δεν σου ειπαν οτι τα συμβατικα φαρμακα ΔΕΝ τα κοβουμε???
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μα δεν μου εκοψε τα φαρμακα του graves..δεν επαιρνα φαρμακο τοτε για την καταθλιψη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μα δεν μου εκοψε τα φαρμακα του graves..δεν επαιρνα φαρμακο τοτε για την καταθλιψη.
    δηλαδη επαιρνες κανονικα το χαπι του θυρεοειδη. Απορρυθμιστηκες εννοεις απο το χαπι της ομοιοπαθητικης???
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι επαιρνα το πρωι το t4 k το μεσημερι το unimazole που ειναι για το graves..δεν μου ειχε κοψει τα φαρμακα μου, παραυτα εγινε μεγαλη απορρυθμιση..οπως ειδες το tsh πηγε 0,001..υπερθυρεοειδισμος δλδ..σκατα εγινα ρε, κουρελι...πηρα κ b blocker μετα να ηρεμησει η καρδια...βαραγα 120 σφυγμους απο το graves..το τι ξεχεσμα εφαγα απο τον γιατρο..δεν λεγεται..μου ειπε να μην το ξανακανω αυτο το πραμα!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΚΟΙΤΑ ΑΥΤΟ..ΓΙΑ ΤΟ ΛΥΚΟΠΟΔΙΟ ΤΙ ΛΕΕΙ..ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ..

    Στην Ομοιοπαθητική χρησιμο-ποιείται επίσης για την αντιμετώπιση ανευρυσμάτων, χρόνιων αναπνευστικών προβλημάτων (σε πνεύμονες και βρόγχους), σε υπερλειτουργία του θυρεοειδούς αδένα, σε μυϊκές κράμπες. Επίσης χορηγείται ως αναλγητικό σε περιπτώσεις πονόλαιμου και ωτίτιδας, ρευματισμών και αρθρίτιδας. Τέλος, πιστεύεται ότι τονώνει τη λειτουργία της καρδιάς και καθαρίζει το αίμα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Κ Ομως διαβζοντας για τον χαρακτηρα λυκοποδιο στην ομοιοπαθητικη, μονο την φωτο μου δεν εχει ρε!! ειναι απιστευτο..σαν να περιγραφει εμενα ακριβως! εγω πσιτευω οτι οι τυποι βρηκαν την σωστη ουσια, αλλα εδωσαν μεγαλη δυναμοποιηση κ με βαρεσε στον εγκεφαλο!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Κ Ομως διαβζοντας για τον χαρακτηρα λυκοποδιο στην ομοιοπαθητικη, μονο την φωτο μου δεν εχει ρε!! ειναι απιστευτο..σαν να περιγραφει εμενα ακριβως! εγω πσιτευω οτι οι τυποι βρηκαν την σωστη ουσια, αλλα εδωσαν μεγαλη δυναμοποιηση κ με βαρεσε στον εγκεφαλο!
    τι δυναμοποιηση σου εδωσαν??
    μα στην ομοιοπαθητικη οσο πιο δυναμοποιημενο ειναι το σκευασμα τοσο πιο αραιωμενο ειναι...

    ρε συ και μενα το lycopodium μου συνταγογραφησε τελευταια....
    Εγω βρισκω αυτα τα στοιχεια
    Lycopodium
    Προέρχεται από το φυτό Lycopodium clavatum (Λυκοπόδιον το κορυνώδες), γνωστό και ως wolf's claw, lamb's tail, (Μούσκλια ή Λυκοπόδιο, ή Νύχι Λύκου) ένα φυτό που ανευρίσκεται σε ορεινά μέρη. Γαστρεντερικά προβλήματα (τυμπανισμός) και ύπνος που δεν ξεκουράζει. Το Lycopodium δρα κυρίως στο συκώτι, τη χολή και το πεπτικό σύστημα γενικότερα. Σεξουαλικές διαταραχές (προβλήματα ανικανότητας, στύσης, κλπ). Το lycopodium χρησιμοποιείται κυρίως σε άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση, μπορεί να συμπεριφέρονται με αυταρχικότητα εκεί που μπορούν, τους ενδιαφέρει πολύ το "φαίνεσθαι".
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1
    Καλημέρα. Είμαι 21 χρονών. Πριν από ένα χρόνο είχα κάποιες κρίσεις άγχους ενώ μέσα στην εξεταστική μου αντιμετώπισα και θέματα αϋπνίας. Μόλις τελείωσε η εξεταστική και όσο περνούσε ο καιρός κατάφερα να το διαχειριστώ όλο αυτό και το φθινόπωρο μέχρι πριν το Δεκέμβρη είχα βρει τον παλιό μου ευατό. Το Δεκέμβρη όμως συνέβη κάτι αγχωτικό στη ζωή μου και άρχισε πάλι να διαταρράσεται ο ύπνος μου. Αυτές τις μέρες αργεί πάρα πολύ να με πάρει ο ύπνος (κοιμάμαι κατά τις 11.30 και με παίρνει ο ύπνος στις 3) και βλέπω έντονα όνειρα, ενώ κάποιες φορές δεν κοιμάμαι και καθόλου. Σκέφτομαι να ξεκινήσω ομοιοπαθητική αλλά δεν ξέρω αν θα έχει αποτελέσματα και δεν θέλω να απογοητευτώ. Σας έχει βοηθήσει η ομοιοπαθητική σε παρόμοια θέματα; Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό ομοιοπαθητικό στη Θεσσαλονίκη;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    αληθεια, ειναι ακριβοι οι ομοιοπαθητικοι ?
    [I]Love...[/I]

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    2
    Μπορεις να μου στείλεις το γιατρο τηςομοιοπαθητικης

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ομοιοπαθητικη!!!
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-07-2016, 01:51
  2. Ομοιοπαθητική
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 11-07-2014, 12:55
  3. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By a+b in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2013, 11:13
  4. ομοιοπαθητικη!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-01-2013, 14:28
  5. ομοιοπαθητικη
    By maria_artemis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2005, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •