Ομοιοπαθητικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    Ομοιοπαθητικη

    καλημερα σε ολους, εχω παθει πλακα με εναν ομοιοπαθητικο που βρηκε μια φιλη μου..
    η κοπελα απο 23 χρονων ειχε προωρη κλημακτηριο κ της κοπηκε φυσικα η περιοδος. Στα 30 της εκανε εξωσωματικη με αλλων γυναικων ωαρια κ εκανα δυο υγιεστατα παιδακια....
    εδω κ κατι μηνες εχει γνωρισει εναν ομοιοπαθητικο ο οποιος της εκοψε τις ορμονες κ τα φαρμακα ..κ της εδινε καποια στοιχεια...αποτελεσμα?? σημερα μου εστειλε μνμ καταενθουσιασμενη!!! της ηρθε περιοδος κανονικοτατη μετα απο τοοοσα χρονια!!!
    εχω παθει σοκ!!! κ σκεφτομαι να ξεκινησω κ γω για ημικρανιες που εχω, στρες κλπ..
    ομως φοβαμαι να κοψω το εφεξορ, το οποιο παιρνω 2 μηνες τωρα κ σταθεροποιηθηκα πληρως...μου ειπε οτι μπορω να κανω παραλληλα κ να μην κοψω το φαρμακο μου..
    αυτη βεβαια τα εκοψε ολα κ σκεφτομαι να τον παρω τηλ σημερα να τον ρωτησω ποσα παιρνει κλπ κλπ..ποια η γνωμη σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Αφού έκανε παιδιά γιατί συνέχισε να παίρνει ορμόνες και φάρμακα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Anxious επειδη κανω ομοιοπ, δεν κοβεις τα φαρμακα τα χημικα, τα παιρνεις παραλληλα. Απλα ας πουμε ειναι ενας υγιεινος τροπος ζωης, φυσικος.
    Η φιλη σου προφανως απο οτι λες ειχε σοβαροτατο ορμονολογικο θεμα... θα σου προτεινα φιλικα να μην στηριζεσαι σε ό,τι ακους γιατι τις λεπτομερειες δεν τις ξερουμε.
    Εγω προσπαθησα να λυσω το θεμα της συγκεντρωσης που σας λεω εδω στο φορουμ με ομοιοπαθητικη για 1 χρονο. Στην ενεργεια με βοηθησε πολυ, στη συγκεντρωση οχι ιδιαιτερα, και μετα απο μια πατατα που βιωσα, με πηρε πολυ απο κατω και κατεληξα σε φαρμακα.
    Θελω να πω οτι βοηθαει, αργα μεν αλλα σταθερα λενε, αλλα δεν ειναι το μπαμ και κατω των χημικων.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν υπαρχει περιπτωση να κοψω εφεξορ..γιατι οπως ξερεις κ εγω εχω θεμα με την στυγκεντρωση..απλα αυτη η κοπελα ειναι αδερφη μου, μαζι παμε στο νοσοκομειο για τις εξετασεις της. μαζι πηγαμε για την εξωσωματικη..εχω μεγαλβωσει μαζι της...οποτε καταλαβαινεις την ζω απο πρωτο χερι, ειναι οικογενεια μου..σημερα εχουμε γιορτη επειδη της ηρθε περιοδος!!! επιτελους!! μετα απο τοσα χρονια! πεταω απο την χαρα μου!!
    η αδερφη μου η μικρη εχει περιοδο ..καπως ετσι νιωθω!!
    δεν εκοψε τα φαρμακα του αυτοανοσου της, αλλα ο ομοιοπαθητικος της εκοψε τις χημικες ορμονες εντελως...κ εχει περιοδο το διανοεισαι???για μενα αυτο ειναι ιατρικο φαινομενο!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ασχοληθηκα και εγω λιγακι με την ομοιοπαθητικη... ο καθενας εχει τις δικες του εμπειριες και βιωματα οπως καταλαβα... Υπαρχουν ανθρωποι που αναφερουν οτι βελτιωθηκαν σε καποια θεματα με την ομοιοπαθητικη, και καποιοι που αναφερουν οτι οχι μονο κανενα οφελος δεν ειδαν αλλα εγιναν και χειροτερα... Ετσι για να μην τα πολυλογω αποφασισα να κανω την δικη μου επισκεψη σε ομοιοπαθητικο, ωστε να δω τι θα μου πει και τι θα μου δωσει ως σκευασματα να παρω....

    Η αληθεια ειναι πως τα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι λιγο ιδιαιτερα... δεν τα παιρνεις καθημερινα οπως στην συμβατικη ιατρικη...!!! Εγω δοκιμαζοντας καποια φαρμακα εβλεπα καποια προσωρινη βελτιωση, αλλα οχι μονιμα αποτελεσματα... το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν στην ψυχολογια και ειδικοτερα στην καταθλιψη αν μπορει να βοηθησει... Ισως σε αλλες παθησεις να ειναι περισσοτερο αποτελεσματικη!!! Παντως ακομα κρατω μια μικρη επιφυλαξη, δεν την απορριπτω σαν ιατρικη μεθοδος αλλα ουτε ειμαι και σιγουρος οτι μπορω να δω μονιμα θεραπευτικα αποτελεσματα... Για αυτο ακολουθω και τις δυο ιατρικες, και την ομοιοπαθητικη και την συμβατικη!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νομιζω οτι το ιδανικο για μενα ειναι κ η συμβατικη κ η ομοιοπαθητικη, δλδ κ τα δυο μαζι..δεν ξερω..λεω να δοκιμασω χωρις ομως να κοψω τα φαρμακα μου ,γιατι εχω graves κ παιρνω κ efexor..δεν γινεται να τα κοψω ..φοβαμαι πολυ..
    αλλα θα την ηθελα να υπαρχει στην ζωη μου εναλλακτικα οταν πχ τυχαινει καποια γριππη,κρυωμα, κατι εκτακτο κ για τις ημικρανιες μου..
    οπως κ να εχει θα τον παρω τηλ να δω τθι θα μου πει..αυτον τον καιρο μαλιστα ειμαι κ μπουκωμενη κ δεν εχω παρει κατι γι αυτο..ισως ειναι ευκαιρια να με βοηθησει κ σε αυτο γιατι καθε μηνα μπουκωνει η μυτη μου..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Η ομοιοπαθητική δεν θεωρείτε ιατρική με τον σύγχρονο όρο. Καμιά ιατρική σχολή δεν την διδάσκει. Έχετε κάνει έρευνα να δείτε τι υποστηρίζει η ομοιοπαθητική ή δίνετε τα λεφτά σας στα τυφλά?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    βρε παιδια επειδη δεν εχω ιδεα απο ομοιοπαθητικη..μπορει να βοηθησει και σε ψυχικες νοσους?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by boo View Post
    βρε παιδια επειδη δεν εχω ιδεα απο ομοιοπαθητικη..μπορει να βοηθησει και σε ψυχικες νοσους?
    Boo δεν χανεις να δοκιμασεις.... κατι σαν ψυχοθεραπεια ειναι αλλα με δικα τους σκευασματα.
    Και ειναι ενας υγιεινος τροπος ζωης!!
    αλλα το ξαναλεω, σε μενα με τη συγκεντρωση δεν με βοηθησε....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Δεν χάνεις κάτι. Το μόνο που χάνεις είναι τα λεφτά σου :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    νομιζω οτι το ιδανικο για μενα ειναι κ η συμβατικη κ η ομοιοπαθητικη, δλδ κ τα δυο μαζι..δεν ξερω..λεω να δοκιμασω χωρις ομως να κοψω τα φαρμακα μου ,γιατι εχω graves κ παιρνω κ efexor..δεν γινεται να τα κοψω ..φοβαμαι πολυ..
    αλλα θα την ηθελα να υπαρχει στην ζωη μου εναλλακτικα οταν πχ τυχαινει καποια γριππη,κρυωμα, κατι εκτακτο κ για τις ημικρανιες μου..
    οπως κ να εχει θα τον παρω τηλ να δω τθι θα μου πει..αυτον τον καιρο μαλιστα ειμαι κ μπουκωμενη κ δεν εχω παρει κατι γι αυτο..ισως ειναι ευκαιρια να με βοηθησει κ σε αυτο γιατι καθε μηνα μπουκωνει η μυτη μου..
    Anxious πως λεγεται αυτος ο ομοιοπαθητικος;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Βοηθαει και στις ψυχωσεις?και συνεχιζεις τα ψυχοφαρμακα αλλα παιρνεις και αλλα που σου δινει ο ειδικος?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by boo View Post
    Βοηθαει και στις ψυχωσεις?και συνεχιζεις τα ψυχοφαρμακα αλλα παιρνεις και αλλα που σου δινει ο ειδικος?
    συνεχιζεις τα συμβατικα αλλα κανεις υγιεινη διατροφη και με την ομοιοπαθητικη ενισχυεις το ανοσοποιητικο σου!

    εγω πχ παιρνω κανονικα τα χαπια μου για το αυτοανοσο και τα αντικαταθλιπτικα και θα παρω και 1 νεο ομοιοπαθητικο, νεο εννοω δεν το εχω ξαναπαρει....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Η ομοιοπαθητική βοηθά και σε ψυχικές νόσους. Πολλοί την ασπάζονται!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φοβαμαι να ξεκινησω...γιατι οταν εκανα εκανα υποτροπη της γαδ....κ αν το ξαναπαθω??αχ δεν ξερω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ομοιοπαθητικη!!!
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-07-2016, 01:51
  2. Ομοιοπαθητική
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 11-07-2014, 12:55
  3. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By a+b in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2013, 11:13
  4. ομοιοπαθητικη!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-01-2013, 14:28
  5. ομοιοπαθητικη
    By maria_artemis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2005, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •