Κόμπλεξ κατωτερότητας και ζήλεια!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Υπάρχουν άνθρωποι που όντως είναι ευτυχισμένοι! Όχι μόνο σε αυτο που δείχνουν προς τα έξω αλλά και σε αυτό που ζουν μέσα τους. Άρα μην το αποκλείεις. Έχω γνωρίζει πολλούς τέτοιους. Λίγη συναναστροφή μαζί τους μαζι με τη γαλήνη που σου εκπέμπουν είναι η απόδειξη ευτυχίας τους. Μην πάει ο νους σου ουτε στο πολλή χρήμα, ουτε στην ομορφιά, έστω κι αν στη ζωη τους συμβαίνουν που και που στραβα. Ίσως δεν γνώρισαν ποτέ στη ζωη τους θέματα ψυχολογιας αλλα έζησαν σε ένα θετικό περιβάλλον. Ούτε αυτο αποκλείεται και έχω γνωρίσει τετοιους ανθρωπους.
    οπως προειπα ο καθενας παιρνει ο.τι αξιζει στην ζωη...εγω ξερω κ καποιους αλλους οι οποιοι εχουν τα παντα..αλλα παλεψαν γι αυτα..πχ σπουδες κλπ...
    κ καποιους αλλους που τα βρηκαν ολα ετοιμα κ ειναι κωλοπαιδα..οποτε γενικως δεν εχουν καμια σταθεροτητα στην ζωη τους κ παραμενουν μονοι κ ερημοι, ενω κανουν απειρες γνωριμιες κ γκομενους...οποτε παλι καταληγω στο οτι ο καθενας παιρνει ο.τι αξιζει..
    ο θεματοθετης πχ αντι να κατσει να κλαιγεται για οσα δεν εχει, παρατηρω οτι δεν παλευει κιολας..λεει πχ ειναι χοντρος...εκανε κατι γι αυτο???
    η νιωθει οτι η ζωη του ειναι αδεια...εχιε βοηθησει πχ καποια φτωχα παιδακια που μπορει να μενουν διπλα του με ρουχα κ φαγητα? το καλο επιστρεφεται..ο καθενας παντα μα παντα παιρνει οσα αξιζει..

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Υπάρχουν άνθρωποι που όντως είναι ευτυχισμένοι! Όχι μόνο σε αυτο που δείχνουν προς τα έξω αλλά και σε αυτό που ζουν μέσα τους. Άρα μην το αποκλείεις. Έχω γνωρίζει πολλούς τέτοιους. Λίγη συναναστροφή μαζί τους μαζι με τη γαλήνη που σου εκπέμπουν είναι η απόδειξη ευτυχίας τους. Μην πάει ο νους σου ουτε στο πολλή χρήμα, ουτε στην ομορφιά, έστω κι αν στη ζωη τους συμβαίνουν που και που στραβα. Ίσως δεν γνώρισαν ποτέ στη ζωη τους θέματα ψυχολογιας αλλα έζησαν σε ένα θετικό περιβάλλον. Ούτε αυτο αποκλείεται και έχω γνωρίσει τετοιους ανθρωπους.
    Ε φυσικα υπαρχουν! Αλλα αν ειναι να βλεπουμε τι ωραια ζωη εχουν οι αλλοι ας δούμε και αλλους που δεν περνανε τοσο ωραια και αυτο που λεει η ανξιους, οτι μπορεί να αγωνιστηκαν να αποκτησουν καποια πραγματα...και να τους ακυρωνεις τον αγωνα τους...αδικο επισης..και αυτός που νιωθει γαληνη μπορεί να μην ενιωθε καποτε...και αυτός που δεν επεσε ποτε μπορει να μην αφησε τον ευατο του να πεσει...μπορει να σαι και τυχερός οκ...αλλα μπορει κ να μην εισαι κ να προσπαθησες

    Παντως ανξιους δεν παιρνουμε αυτο που αξιζουμε παντα..δηλαδη με παταει μια νταλικα και αντε γεια, ε δεν σημαινει οτι το αξιζω...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε καλα κ συ δεν μιλαω για νταλικες εγω..χααχαχ! οκ....εχω μια αλλη θεωρια για τον θανατο οταν συμβαινει, εχω γενικα ασχοληθει αρκετα κ εχω καποια αποψη πανω σε αυτο, αλλα δεν θελω να την πω γιατι πιστευω οτι θα υπαρξουν αρκετες αντιδρασεις κ γενικα δεν νιωθω οτι μπορουν ολοι να το καταλαβουν....θελω να πω, οτι μετα τον θανατο του πατερα μου ασχοληθηκα αρκετα με το θεμα, ποτε φευγει ο ανθρωπος για τα ραδικια αναποδα...αλλα πιστευω οτι θα δημιουργηθει αρκετη συγκρουση..δεν ξερω αν αντεχει ο κοσμος να ακουσει αυτην την θεωρια...ειναι κατι το οποιο ασπαζομαι θα ελεγα ...αλλα στο καλυτερα.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Για πες :p

    Ε οτι και να ναι θανατος ασχημια ασθενεια χαζομαρα.. η φυση στα δινει, ουτε προσπαθησες για ναι χεις υγεια η ομορφια η εξυπναδα για να πεις οτι τα χεις επειδη το αξιζεις..ολα καλλιεργούνται βεβαια αλλα ως ενα βαθμο..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Ο καθένας παίρνει ο,τι του αξίζει; το έχω ξανακούσει και μάλιστα με απόλυτο τρόπο διατυπωμένο. αμφιβάλλω αν ισχύει. δείτε πχ άτομα που εργάζονται χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση και χωρίς να είναι κοπιώδης η δουλειά τους ( μια συγκεκριμένη κατηγορία στην ελλάδα, δεν λέω όμως περισσότερα, μη με πουν κακό) και παίρνουν ένα σωρό λεφτά... και άλλοι περιμένουν τα 5μηνα του οαεδ. αλλά και πέρα από το υλικό ,σκέψου εσένα πχ, σου αξίζει δηλαδή να είσαι ανξιους φορ εβερ;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Ο καθένας παίρνει ο,τι του αξίζει; το έχω ξανακούσει και μάλιστα με απόλυτο τρόπο διατυπωμένο. αμφιβάλλω αν ισχύει. δείτε πχ άτομα που εργάζονται χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση και χωρίς να είναι κοπιώδης η δουλειά τους ( μια συγκεκριμένη κατηγορία στην ελλάδα, δεν λέω όμως περισσότερα, μη με πουν κακό) και παίρνουν ένα σωρό λεφτά... και άλλοι περιμένουν τα 5μηνα του οαεδ. αλλά και πέρα από το υλικό ,σκέψου εσένα πχ, σου αξίζει δηλαδή να είσαι ανξιους φορ εβερ;
    δεν ξερω ολα ειναι σχετικα σιγουρα...ισως να εχουν τελεια δουλεια κ να χανουν στην αγαπη κ αυτοι..παρατηρησε ολους τους ανθρωπους..τιποτα δεν ειναι τελειο κ οπως το θελουμε παντα...
    οσον αφορα αν μου αξιζει...μμ..θα σου πω...
    σιγουρα δνε ιεναι ο.τι καλυτερο...αλλα εχω ενα σωρο αλλα καλα μεσα μου κ πανω μου..κ στην ζωη μου..τοτε ισως κατι πρεπει να ναι στραβο..δλδ τιποτα δεν μπορει να ειναι τελειο κ ιδανικο..καταλαβες?
    πχ εχω δουλεια ,ειχα παντα ομορφες σχεσεις, αγαπηθηκα κ αγαπησα κ αγαπιεμαι, εχω ενα σπιτι, μια δουλεια,κοινωνικη ζωη εξαιρετικη...κ διαφορα αλλα τελος παντων..αλλα οκ..εχω διαταραχη..αν δεν ειχα αυτο , δεν θα ταν πολυ καλο για να ειναι αληθινο?
    πιστευεις δλδ οτι η φυση σε καποιους τα δινει ολα για ολα?
    πχ ο Βακακης..εχει φραγκα, πετυχημενος κλπ..ομως εχασε το παιδι του...
    τωρα θα μου πεις ο αλλος που εχασε ολη την οικογενεια του τι να πει...δεν ξερω..
    μερικες φορες πιστευω οτι το συμπαν εχει λογους που συμβαινουν καποια πραματα...

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Ο καθένας παίρνει ο,τι του αξίζει; το έχω ξανακούσει και μάλιστα με απόλυτο τρόπο διατυπωμένο. αμφιβάλλω αν ισχύει. δείτε πχ άτομα που εργάζονται χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση και χωρίς να είναι κοπιώδης η δουλειά τους ( μια συγκεκριμένη κατηγορία στην ελλάδα, δεν λέω όμως περισσότερα, μη με πουν κακό) και παίρνουν ένα σωρό λεφτά... και άλλοι περιμένουν τα 5μηνα του οαεδ. αλλά και πέρα από το υλικό ,σκέψου εσένα πχ, σου αξίζει δηλαδή να είσαι ανξιους φορ εβερ;
    Ναι αλλα και αλλος μπορει να φιλησε κατουρημενες ποδιες για να παρει την θεση...θα μου πεις και τι το αξιζει? Οχι αλλα προχωρησε με τα προσοντα , ταλεντα , τελος παντων που ειχε..θεωρητικα καλα εκανε για την προσωπικη του ευτυχια ασχετα αν δεν ακουγεται κ οτι καλυτερο ...προσαρμοστηκε δηλαδη...

    Βεβαια ολο αυτο οδηγει στο χαος..οταν η ευτυχια σου δεν συναδει με το κοινο καλο.....αλλα και στα ζωα ο ισχυροτερος επιβιωνει...τωρα μενει να δούμε ποσο ζωα ειμαστε...
    Last edited by cdeleted29517; 06-03-2017 at 16:03.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    εγώ νομίζω πως αυτό που φάνηκε από τις απαντήσεις είναι, και χωρίς να θέλω να γίνω πνεύμα αντιλογίας, ότι η τοποθέτησή σας είναι μια ανερμάτιστη πεποίθηση για μια ευκταία πραγματικότητα. οδηγείστε σε αδιέξοδα τα οποία προσπαθείτε να δικαιολογήσετε με αναφορά στο σύμπαν. πχ ανξιους μόνη σου το είπες τι γίνεται με αυτόν που χωρίς καμία ευθύνη έχασε και παιδί και γυναίκα; Μπορεί πράγματι να έχει να κάνει με το σύμπαν. Μπορεί όμως και όχι. Όσο μπορεί να ισχύσει το ένα, άλλο τόσο και το άλλο.

    Κιουμπ, γιατί θεωρητικά καλά έκανε; με την ίδια λογική και ένας κακοποιός καλά έκανε και σκότωσε όποιον το καταδίωκε, το προσωπικό του όφελος επεδίωκε. πώς συμβιβάζεται το "κατουρημένες ποδιές" με τα "προσόντα,ταλέντα που είχε" ;

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Καλα κανει με την εννοια οτι όπως στη φυση σκοτωνονται τα ζωα για την επιβιωση τους και ειναι κατι φυσικο για την εξελιξη κ τους νομους της κ δεν υπαρχει ηθικο ανηθικο καλο κακο ,ας σκοτωθούμε κ εμεις μεταξυ μας, ας γ@μήσουμε κ τον πλανητη, τι πιο φυσικο απο αυτό ? :p

    Το ταλεντο εννουσα να εχεις ταλεντο στιςγνωριμιες, να εισαι επικοινωνιακος ας πουμε κ να εκμεταλλευτεις αυτό για να παρεις μια θεση..

    Τωρα τα αλλα που λες με τις πραγματικοτητες κλπ δεν καταλαβα, τι να δικαιολογησει η ανξιους κ ποια αδιεξοδα? Καθε ενας πιστευει την δικη του πραγματικοτητα, αν ειναι θεμα εξελιξης, ολα ειναι τυχαια, αν πληρωνεις καποιο κακο, αν σε δοκιμαζει ο θεος , το συμπαν κλπ και πορευεται....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ξερω αν τελικα πληρωνει καποιος κατι, πυο χανει την οικογενεια του ή αν το αξιζε..σιγουρα κανεις δεν αξιζει κατι τετοιο..
    απλα μερικες φορες πιστευω εντονα στην δυναμη του συμπαντος..οτι ολα γινονται για καποιο λογο...μπορει κ οχι ομως..δεν θελω να ακουστω δογματικη..ουτε καν.
    απλα ισως εγω εχω βγαλει αυτη την αμυνα, μετα τον θανατο του πατερα μου, ανεπτυξα καποιες αμυνες αργοτερα για να σταματησω να ποναω...
    μπορει να πιστευω σε ηλιθιοτητες..μπορει κ οχι..ποιος ξερει?αλλωστε δεν μπορουμε να κανουμε κατι να το αλλαξουμε?
    ποιος ειναι τοσο μαγκας ομως να δεχτει την ζωη ετσι οπως ακριβως ειναι?γινεται?
    να δεχτεις πχ οτι χανεις την οικογενεια σου?οχι.....
    δεν γινεται..παντα θα πεις "μα τι εφταιξα κ το επαθα εγω αυτο?αξιζα κατι τετοιο?"

    οσον αφορα τον θεματοθετη...επειδη οι προβληματισμοι του αφορουν πραματα που αλλαζουν ευκολα, πχ βαρος, κιλα, εμφανιση, μυαλο..πεποιθησεις, δεν προκειται δλδ για καποια συμφορα που εχει παθει...θεωρω οτι αν αλλαξει τροπο σκεψης, γινει πιο θετικος κ αλλαξει καποια πραματα που δνε του αρεσουν πανω του, θα ανανεωθει κ θα εχει σιγουρα ανταποκριση..
    καποτε ημουν 65 κιλα ...με δυσαρεστουσε ολο αυτο κ με εκανε να νιωθω ασχημα..
    γραφτηκα γυμναστηριο, εκανα διατροφη κ εγινα κορμαρα σε μερικους μηνες...
    μετα ενιωθα χαρουμενη..
    οσον αφορα τον τροπο σκεψης αν το δουλεψει κ αυτο καποιος τοτε θα ανοιξει το μυαλο..
    υπαρχουν πολλοι κουκλοι κ κουκλες εκει εξω..το θεμα ειναι εσωτερικα λενε τιποτα?η μπα?

  11. #26
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Ο καθένας παίρνει ο,τι του αξίζει; το έχω ξανακούσει και μάλιστα με απόλυτο τρόπο διατυπωμένο. αμφιβάλλω αν ισχύει. δείτε πχ άτομα που εργάζονται χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση και χωρίς να είναι κοπιώδης η δουλειά τους ( μια συγκεκριμένη κατηγορία στην ελλάδα, δεν λέω όμως περισσότερα, μη με πουν κακό) και παίρνουν ένα σωρό λεφτά... και άλλοι περιμένουν τα 5μηνα του οαεδ. αλλά και πέρα από το υλικό ,σκέψου εσένα πχ, σου αξίζει δηλαδή να είσαι ανξιους φορ εβερ;
    Αυτό που ισχύει είναι ότι, ο καθένας παίρνει ότι διεκδικήσει! Αν δεν διεκδικήσει δεν παίρνει ποτέ αυτό που του αξίζει!

    Φτάνει να είσαι γλείφτης, μαλάκας, διεκδικητικός, να ξέρεις να πηγαίνεις με τα νερά των άλλων για να τα εχεις καλα μαζι τους, τα λάθη σου να τα κάνεις να φαίνονται σοφές αποφάσεις, να τους εξαπατάς νόμιμα κλπ συναφή.
    γιάννης

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και ως γλειφτης κ μαλακας τι κερδιζεις? Μια θεση κ λεφτα? Παρεα? Ε ενταξει κ τι να το κανεις? Δηλαδη δεν ειναι αδικια αυτό και οτι αυτοί που σε εξαπατοούν κερδιζουν κατι τοσο σημαντικο οσο ειναι ενας αληθινος φιλος η να παρεις την ικανοποιηση βρισκοντας μια δουλεια με την αξια σου ας πουμε...αυτο που τους αξιζει παιρνουν...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αυτό που ισχύει είναι ότι, ο καθένας παίρνει ότι διεκδικήσει! Αν δεν διεκδικήσει δεν παίρνει ποτέ αυτό που του αξίζει!

    Φτάνει να είσαι γλείφτης, μαλάκας, διεκδικητικός, να ξέρεις να πηγαίνεις με τα νερά των άλλων για να τα εχεις καλα μαζι τους, τα λάθη σου να τα κάνεις να φαίνονται σοφές αποφάσεις, να τους εξαπατάς νόμιμα κλπ συναφή.
    Ρε συ Ιωάννη δεν έχεις καταλάβει ούτε τα βασικά θα σου πω ένα παράδειγμα καλός δεν είναι αυτός που δεν μπορεί αλλά αυτός που μπορεί κ δεν το κάνει πχ εγώ είμαι εκατό κιλά κάποιους μπορώ να τους δειρω είμαι παρανοϊκός αντί να δερνω προτιμάω να πάρω τα χάπια μου κ να είμαι ήσυχος
    Αντίστοιχα μία όμορφη γυναίκα που δεν μπαίνει ανάμεσα σε ζευγάρι είναι καλή επίσης μία πολύ όμορφη κοπέλα που μπορεί να σ φάει λεφτά γιατί την αγαπάς κ δε στα τρώει είναι καλή
    Αυτά είναι τα βασικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ Ιωάννη δεν έχεις καταλάβει ούτε τα βασικά θα σου πω ένα παράδειγμα καλός δεν είναι αυτός που δεν μπορεί αλλά αυτός που μπορεί κ δεν το κάνει πχ εγώ είμαι εκατό κιλά κάποιους μπορώ να τους δειρω είμαι παρανοϊκός αντί να δερνω προτιμάω να πάρω τα χάπια μου κ να είμαι ήσυχος
    Αντίστοιχα μία όμορφη γυναίκα που δεν μπαίνει ανάμεσα σε ζευγάρι είναι καλή επίσης μία πολύ όμορφη κοπέλα που μπορεί να σ φάει λεφτά γιατί την αγαπάς κ δε στα τρώει είναι καλή Αυτά είναι τα βασικά
    Συμφωνώ μ αυτα που λες.
    Εγώ απλά μίλησα για αυτους που μπορούν να σε κλέψουν, να σε δείρουν, να σε εξαπατήσουν κλπ συναφή και το κάνουν.
    γιάννης

  15. #30
    Γεια σας και παλι παιδια. Διαβασα ολονων τα σχολια κ ολες αυτες τις μερες σκεφτομαι κ ξανασκεφτομαι. Εγω πιστευω οτι υπαρχει αδικια ή τουλαχιστον δεν υπαρχει δικαιοσυνη. Το ξερω οτι κλαιγομαι κ κλαιγομαι συχνα κ μ το λενε πολλοι αλλα δεν παυουν καποια πραγματα αντικειμενικα να ειναι σκ@τα. Η φιλη μου π.χ. πηρε τηλεφωνο σε καναδυο αγγελιες κ πηγε με μια φιλη της σε ενα ελληναδικο να τις δει το αφεντικο κ τις πηρε κ τις 2. Ενω του ειπε οτι δεν εχει ξαναδουλεψει σε μπαρ της λεει δεν πειραζει θα μαθεις. Απο την αλλη βδομαδα ξεκινανε. Εγω απο την αλλη εχω παρει ηδη δυο εφημεριδες με αγγελιες κ απο τις ποοοοοοσες αγγελιες εχω σημειωσει το πολυ 5. Ρωτατε γιατι; ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ γιατι ολες ζητανε κοπελα κ μαλιστα εμφανησιμη. Ενταξει σε φυλαξη παιδιων ή ηλικιωμενων να το καταλαβω γιατι ζητανε κοπελα αλλα για ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ, ΜΠΑΡ, ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ, ΠΩΛΗΤΙΛΙΚΙ δεν το καταλαβαινω. Και οταν εψαχνα παλι δουλεια πριν 6 μηνες επαιρνα σε καποιες αγγελιες που ζηταγανε κοπελα ετσι για να δω και οι περισσοτεροι μ τη λεγανε κιολας. Ε ναι λοιπον αυτο το θεωρω αδικο! Δεν εχω κατι με τις κοπελες, εχω κατι με αυτη την σαπια φαλλοκρατικη κοινωνια. Και η βλακεια ειναι οτι αυτη δεν τα χρειαζεται τα λεφτα οσο εγω. Νταξει θελει να ειναι ανεξαρτητη οικονομικα, ΟΚ ολοι αυτο θελουμε αλλα εγω το θελω για παραπανω λογο γιατι δεν με φτανουν τα λεφτα να περασω το μηνα κ να κανω τιποτα απο οτι θελω. Πως μετα να βλεπω θετικα; Παλια εκανα πιανο 2 χρονια κ μετα το σταματησα, ηταν κατι που μ αρεσε κ ηθελα να το συνεχισω για παντα, ΣΙΓΑ αφου δν εχω λεφτα ουτε πιανο. Επισης ηθελα να παω χορο γιατι μάρεσει αλλα κ παλι αυτο το μηνα δεν με φτανουν τα λεφτα καλα καλα για να περασω. Κατα τα αλλα ολοι μ λενε μην καθεσαι βρες κατι που σ αρεσει και ξεκινα. ΠΩΣ?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σύμπλεγμα κατωτερότητας
    By Lonely Heart in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 11-11-2015, 17:28
  2. Κόμπλεξ κατωτερότητας
    By cafe_demek in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-11-2015, 22:45
  3. αίσθημα κατωτερότητας
    By MariaApo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-08-2012, 00:18
  4. Σύμπλεγμα κατωτερότητας....???
    By zouzou_24 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2010, 12:32
  5. ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ SOS!!!!!!!!!!!
    By ΜΑΙΡΗ30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 15-08-2009, 13:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •