ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

    Γεια σας παιδιάΗθελα να ρωτήσω όλους εσάς που δυστηχως περνάτε κρίσεις πανικού,αγοραφοβία και αγχώδη διαταραχή,είστε χάλια μόνο όταν παρνάτε την κρίση ή και άλλες φορές.Γιατί εγώ παρόλο που τώρα δεν περνάω κρίσεις πανικού τα συμτώματα υπάρχουν.Δηλαδή καθημερινά έχω και από κάτι.Είται ταχυκαρδία είται φόβο για λιποθυμία,είται αστάθεια -ζαλάδα και όλα αυτά τα γλυκά συμπτωματάκια που δυστηχώς έχουμε βιώσει όλοι εμείς.Μήπως τώρα έχω κάτι άλλο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Τίνα μου μην ανησυχείς,δεν είσαι η μόνη που έχεις όλα αυτά τα συμπτώματα και εκτός των κρίσεων πανικού.Τα έχω σχεδόν συνέχεια και όταν είμαι ήρεμη.Μια το ένα σύμπτωμα,μια το άλλο.Δεν μένω χωρίς να έχω κάτι.Εμένα αυτά τα συμπτώματα με τρομάζουν πολύ περισσότερο από τις κρίσεις πανικού.Και φυσικά ψάχνω να βρω τι έχω,εξετάσεις,γιατρούς...Γι� �τί κι εμένα αυτό με ανησυχούσε και με ανησυχεί πολλές φορές,ότι αφού είμαι ήρεμη γιατί έχω συμπτώματα?Μήπως έχω κάτι?Και άλλες τέτοιες σκέψεις.Αλλά προσπαθώ όσο γίνεται να μην τα ψάχνω και γίνομαι χειρότερα.Αλλες φορές τα καταφέρνω,άλλες όχι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    EXEΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΖΕΙΣ; ΠΧ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΚΑΛΑ, ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ; ΜΗΠΩΣ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    ναι ναι..συμφωνώ με εσενα Manthes...ο ύπνος και η διατροφή παίζουν τεραστιο και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρόλο στη ψυχική μας υγεια και διαθεση!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Η αγχώδης διαταραχή tinalost νομίζω πως έχει εξαντλήσει τον οργανισμό σου. Και γω τα είχα όλ αυτά που λες κι ακόμα περισσότερα. Ειλικρινά, δεν ξέρω ακριβώς πώς τα ξεπέρασα...
    Θα ήταν καλό να κάνεις κάτι που σ αρέσει πολύ, με με΄να αυτό δούλεψε, έβαλα στόχους χαρούμενους, που ήθελα, ώστε να μην ασχολούμαι με τα ψυχοσωματικά μου.
    Είχα ταχυκαρδία, αρρυθμία, πόνους μια στο χέρι μια στο στήθος, μια στο πόδι κλπ, ζάλη, αίσθημα λιποθυμίας, δύσπνοια κλπκλπ. Αλλά δεν το βαλα κάτω.
    Κουράγιο, θα περάσει Μην τα δίνεις σημασία και θα φύγουν

  6. #6
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Το θέμα με μένα είναι ότι πλέον έχουν αυτοματοποιειθεί όλα αυτά τα συμπτώματα και τα αισθάνομαι συνέχεια είται τα σκάφτομαι είται όχι.Τόσο καιρό έχω κάνει πάρα πολλές προσπάθειες να βοηθήσω τον εαυτό μου σε σημείο που έχω κουραστεί πια ΄να παλεύω με το ίδιο μου το μυαλό.Είναι τόσο δύσκολο και άσχημο να αισθάνεσαι εχθρό τον ίδιο σου τον εαυτό.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Έχω πάει σε ψυχολόγο,προσπαθώ να χαλαρώνω ,διαβάζω ανάλογα βιβλία και καθημερινά κάνω διάλογο με τον ευτό μου ,εφαρμόζω την λογικοθυμική μέθοδο όπως μου έχει πει ο ψυχοθεραπευτής μου.Η αλήθεια είανι ότι έχω δει βελτίωση κάπως όμως δεν μπορώ να πω ότι είμαι καλά.Φοβάμαι πού για όλα.Μόλις αισθανθώ ένα πόνο κάπου αμέσως σκέφτομαι \"τι να ναι αυτό τώρα μηπως είναι καρδιά,μήπως θα λιποθυμήσω,μήπως θα παιθάνω εν τέλει.Παιδια ξέρω ότι με καταλαβαίνετε όλοι εσεις και νιώθω ότι με βοηθάτε πολύ.Εύχομαι σε όλους να ξυπνάμε το πρωί κ να νιώθουμε υγιής και αυτυχισμένοι΄.Θέε μου΄πόσο καιρό έχω να νιώσω καλά το θεωρώ πολυτέλεια για μένα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    37
    το θεμα ισως ειναι τα συνηδητοποισεις το προβλημα.δεν εχεις κατι σωματικο εχεις κρισεις πανικου και ολα τα σωματικα που νιωθεις προερχονται απο αυτο.και το χειροτερο ειναι πως νιωθουμε πως κανεις δεν μας καταλαβαινει και το περναμε μονοι μας.θα περασει ομως.καθε φορα που να νιωθεις αυτα μιλα με ενα φιλο ακου μουσικη λυσε κανενα σταυρολεξο να απασχοληθεις(αυτο εμενα με βοηθαει ειλικρινα πολυ) και θα το ξεχασεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •