Σχιζοφρενεια και ευφυια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Σχιζοφρενεια και ευφυια

    Απο τοτε που διαγνωστηκα με σχιζοφρενεια η ευφυια μου εχει μειωθει.Ισως επειδη τα φαρμακα καταστελουν το κεντρικο νευρικο συστημα.
    Η ψυχιατρος μου επιμενει οτι η σχιζοφρενει δεν επειρεαζει την ευφυια εγω ομως βλεπω διαφορα σε σχεση με παλιοτερα.Εσεις πως ειστε απο ευφυια σε σχεση με πριν νοσησετε?
    Αναφερομαι καθαρα στο κομματι της ευφυιας και οχι στα γνωστικα προβληματα τα οποια εχω οπως μειωμενη μνημη και συγκεντρωση ειδικα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Δεν υπάρχει αρνητική συσχέτιση μεταξύ της ευφυίας με τη σχιζοφρένεια.

    Να ξέρεις ότι μεγάλες μορφές, όπως o John Nash (Μαθηματικός και Νομπελίστας Οικονομικών),
    παρά το γεγονός ότι είχε σχιζοφρένεια, συνέλαβε και ερμήνευσε έννοιες που οι απλοί άνθρωποι
    πολλές φορές δεν καταλαβαίνουμε. Όπως η θεωρία παιγνίων, η διαφορική γεωμετρία, κ.α.

    Μη σε παίρνει από κάτω. Απλά, το σοκ, η απογοήτευση και η στεναχώρια σε κάνουν έτσι.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    140+ ειχα, 140+ εχω κατά την διαρκεια των επεισοδίων εκτιναχθηκε ειχα φοβερη αντιληψη και ολες οι αισθήσεις στο επακρο ειχα κανει ένα τεστ τοτε και εβγαλε 150+

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πιστεύω την έκπτωση που παρατηρείς δεν είναι στο κομματι του iq αλλά είναι ως απόρροια των γνωστικών ελλειμμάτων,αντίληψης,δεξι οτήτων που χάνουμε. Πχ καποιες φορες μου μιλάνε κ δεν μπορω να το επεξεργαστω.Το παθαινω ορισμένες φορες. Μετα νιώθω το μυαλό μου σαν τσιμέντο κ κοινωνικά δυσκολεύομαι στις συζητήσεις.

    Δεν είναι οτι είμαστε απο φυσικού μας χαζοι αλλά με τοσα που μας στερεί η πάθηση κ με την ελλειψη αυτοπεποίθησης υπάρχει αυτή η αίσθηση χαζομαρας,αφέλειας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ευφυία είναι ένας ευρύς όρος για μένα κ όχι ενα ξερό iq.

    Έτσι όταν έχουμε να κάνουμε με μια πάθηση του μυαλού που επηρεάζεται ο προμετωπιαίος λοβος οπου εδράζονται οι ανώτερες λειτουργίες του εγκεφαλου λογικό να υστερουμε σε κάποια πραγματα ανάλογα με την περίσταση.

    Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε μετα την διάγνωση.Οι ταμπέλες του χαζου, τεμπέλη, ανισσοροπου δίνονται πολύ εύκολα κ ξεπερνιουνται δυσκολοτερα.Ο στιγματισμός και αυτόστιγματισμός είναι απο τις μεγαλύτερες παγίδες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εμενα στο πρωτο 6μηνο με χαζευαν λιγο τα φαρμακα αλλα τωρα νιωθω σαν και πριν το ψυχωτικο επισοδειο.

  7. #7
    Εξαρτάται προς τα που κατευθύνεις τη σκέψη σου!
    Έχεις δει την ταινια με τον John Nash? Ενω είχε σχιζοφρένεια ωστόσο ο νους του ήταν προσηλωμένος στην επιστημη του και εκει δημιουργούσε. Το Νόμπελ το πήρε έπειτα στη ζωη του και τουλάχιστον ενα μέρος της επιτυχιας του ήταν κατα το χρονο της ασθενειας.
    Τα φαρμακα καταλαγιαζουν τα αισθηματα (στρες, πανικό, ένταση, θλιψη κλπ), δεν πιστευω όμως πως καταστρέφουν τη σκέψη, τη μνημη και τη νόηση, εκτος κι αν προκειται για ακραίες καταστασεις όπου όμως το ατομο ηδη εχει σοβαρό θεμα.
    Αρα κατευθυνε τη σκεψη σου εκει που νοιωθεις ότι δημιουργεις! Και χρησιμοποιησε τα φαρμακα ως μεσο θεραπειας και όχι ως αυτοσκοπό.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Έκανα λίγη έρευνα..
    Δεν είναι μόνο το IQ που χαρακτηριζει την ευφυία μας (και δεν αλλαζει από όσο γνωρίζω) αλλά και το EQ ή αλλιώς συναισθηματική νοημοσύνη (η οποία αλλάζει).
    Δηλαδή:
    1. Η αναγνώριση των συναισθημάτων μας: Η αυτοεπίγνωση, η αναγνώριση δηλαδή των συναισθημάτων μας την ώρα που δημιουργούνται θεωρείται ο ακρογωνιαίος λίθος της Συναισθηματικής Νοημοσύνης.
    2. Ο έλεγχος των συναισθημάτων μας: η ικανότητα αυτή σχετίζεται με τη χειραγώγηση και τον έλεγχο των συναισθημάτων ώστε να αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά οι καταστάσεις της ζωής. Η ικανότητα αυτή οικοδομείται πάνω στην αυτοεπίγνωση.
    3. Η εξεύρεση κινήτρων για τον εαυτό μας: Η ικανότητα για αυτοέλεγχο επιτρέπει την προσήλωση της προσοχής σε συγκεκριμένους στόχους, τη στοχοθεσία, την αυτοκυριαρχία και τη δημιουργικότητα.
    4. Η αναγνώριση των συναισθημάτων των άλλων: η ικανότητα αυτή αφορά την ενσυναίσθηση που είναι θεμελιώδης δεξιότητα.
    5. Η διαχείριση των σχέσεων μας: Η ικανότητα αυτή αναφέρεται στην ικανότητα διαχείρισης των συναισθημάτων των άλλων.

    Είναι σημαντικό να γίνει αναφορά και στη θεωρία του Sternberg (1966) σύμφωνα με την οποία η ‘Νοημοσύνη της επιτυχίας’ αφορά την ικανότητα του ατόμου να προσαρμόζεται στο περιβάλλον και να προσαρμόζει τις ανάγκες και τις ικανότητες του στο περιβάλλον ώστε να ολοκληρώνει τους προσωπικούς του στόχους.
    Σύμφωνα με έρευνες το υψηλό IQ (ο δείκτης νοημοσύνης που ήταν γνωστός μέχρι τώρα) δεν εξασφαλίζει την επαγγελματική και προσωπική επιτυχία. Οι έρευνες δείχνουν ότι μόνο το 4% της επιτυχίας οφείλεται στο IQ. Ας φανταστούμε έναν άνθρωπο με πολύ υψηλό ΙQ ο οποίος εκδηλώνει συχνά έντονα ξεσπάσματα θυμού διαταράσσοντας τις προσωπικές και επαγγελματικές του σχέσεις.

    Νομίζω εκεί έγκειται το ερώτημα.Και νομίζω εκεί μειονεκτεί κάποιος σε ψυχωτικό επεισόδιο.Υπάρχουν κάποιες ερευνες στο διαδίκτυο αλλά δεν τις καταλαβαίνω λογω Αγγλικών..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Το υπόλοιπο, μετά το 4% δλδ, είναι τα θεματα που συζητάμε εδώ στο φορουμ.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Νομίζω η λύση είναι να προσέχουμε τις ταμπέλες που τοποθετούμε στους εαυτούς μας. Και σε μένα η πεποίθηση ότι είμαι βλάκας είναι ισχυρή και τονίζεται από το πως συμπεριφέρομαι στην καθημερινότητα λόγω των συνεπειών της πάθησης.

    Γνωρίζω πως αυτή η κατάσταση δεν είναι ρεαλιστική όμως. Πιστεύω ως ένα σημείο πρέπει να αποδεχτούμε κάποια πράγματα και να συμφιλιωθούμε. Από κει και πέρα να βάζουμε τα δυνατά μας και να πέρνουμε ότι μπορεί να δώσει το μυαλό μας, η ψυχή μας, και το σώμα μας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Δεν ξερω αν εχω υψηλο η χαμηλο iq αυτο που αποδεδειγμενα ξερω ειναι οτι σκεφτομαι πολυ πιο γρηγορα απο τους περισσοτερους ανθρωπους που γνωριζω

  12. #12
    Όταν τυχαίνει και δεν παίρνω τα φαρμακά μου για δύο μέρες ας πούμε έχω τρομερό πονοκέφαλο με αποτέλεσμα να είμαι η πιο αργή στη σκέψη από όλους

Similar Threads

  1. σχιζοφρενεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-12-2016, 15:55
  2. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 13:47
  3. ΕΥΦΥΙΑ + ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 24-01-2012, 11:32
  4. Σχιζοφρενεια και οικογενεια ....
    By Mr.Brown in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-06-2010, 13:37
  5. Διπολικη διαταραχη και ευφυια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-11-2007, 22:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •