Παρενέργειες φαρμακων στην αρχη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    5

    Question Παρενέργειες φαρμακων στην αρχη?

    Χαιρετώ την παρέα!
    Ειμαι κανουργια εδω και ειλικρινα χαρηκα πολυ που βρηκα αυτο το φορουμ... Στο θεμα μου τωρα.. Την Τριτη πηγα στην σχολη οπου σπουδαζω και εκει με επιασε κριση.... Τρεχαν οι καθηγητες με σακουλες για να αναπνευσω εκει μεσα, μουδιασμα παντου, δυσπνοια... Για να μην μακρυγορω αυτο γινοταν καθε μερα τουλαχιστον μια φορα. Ετυχε και δυο φορες. Μετα απο αυτα πηγα σε ψυχιατρο και μου πε οτι εχω διαταραχη πανικου και μου δωσε τα Enlift 10και Stedon των 5. Τα enlift τα περνω καθε μερα απο μισο για αρχη. Stedon θα παρω με την πολυ αναγκη μισο. Από οτι μου πε ο γιατρος ο πρωτος καιρος μεχρι να κανει επιπεδα το φαρμακο θα ναι δυσκολος. Εγω μονο την πρωτη μερα εκλαψα λίγο και ειχα ενα σφυξιμο στο στηθος, ναυτια και πονοκέφαλο. Ημουν απο κρεβατι στον καναπε και το αντιστροφο. Την δευτερη μερα μονο ναυτια και κρεβατι καναπε. Σημερα τιποτα. Βεβαια τα βραδυα ξυπναω στις 5 τα ξημερωματα μαλλον απο το φαρμακο. Εδω να πω οτι είμαι πρωταρα σε αυτα τα φαρμακα. Ειναι φυσιολογικο αυτο το σημερινο που δεν ειχα αδιαφεσια? Λετε να μην κανει το φαρμακο? Η να ειμαι τυχερη και να μην μου κανει παρενέργειες? Αν δεν κανει τωρα, λογικα δεν θα κανει αργοτερα. Τι λετε?
    Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Αδιαθεσία, άγχος, ναυτία, τουαλετικά, αυπνίες, έντονα όνειρα κ.α είναι συχνές παρενέργειες των SSRI και για βενζοδιαζεπίνες νομίζω τα ίδια περίπου. Σιγά σιγά μειώνονται στους περισσότερους αλλά για τον καθένα είναι διαφορετικές οι παρενέργειες. Άλλους λιγο άλλους πολύ.
    Με τον γιατρό πρέπει κυρίως να μιλάς για τις παρενέργειες, ακόμα και να μπορείς να τον πάρεις τηλέφωνο αν είναι κάτι έντονο.
    Μην σε ανησυχεί και πολύ, έχε μια ανοιχτή διάθεση για μερικές παρενέργειες. Πάρτο οτι είναι αναγκαίο κακό του φαρμάκου και μέρος της όλης διαδικασίας για να γίνεις καλύτερα χωρις σε παίρνει απο κάτω.
    Πχ εγώ διασκεδάζω με τους εφιάλτες και τα έντονα όνειρα, το παίρνω λίγο σαν παιχνίδι. Για την ευκοιλιότητα ξέρω οτι η σεροτονίνη παράγεται στο πεπτικό σύστημα γιαυτό συμβαίνουν αλλαγές.
    Όταν τα ξεκίνησα πριν 5 χρόνια όλες τις παρενέργειες τις έπαιρνα της μετρητής και πριν ξεκινήσω ήθελα να τα σταματήσω. Τους τελευταίους μήνες ξανά ξεκίνησα με SSRI zoloft. Το παίρνω πιο χαλαρά, δεν πιστεύω οτι νιώθω και δεν βιάζομαι να έρθει η μέρα να τα κοψω όπως παλια. Αγάλη αγάλη γινεται η αγουρίδα μέλι :D:D

    Αλκοολ γενικά δεν συνδιάζεται καλά με τα φάρμακα. Για μένα πάντως που υποψιάζομαι οτι τόσα χρόνια δεν είδα βελτίωση επειδή συνέχιζα το κοινωνικό αλκοολ.
    Last edited by AngelosA; 06-03-2017 at 01:24.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μη δινεις καμια σημασια σε τιποτα, σε καμια παρενεργεια..δλδ μην την παιρνεις τοις μετρητοις...οκ?? σιγα σιγα το φαρμακο θα κανει τη δουλεια του κ ολα αυτα θα ειναι παρελθον...κ γω στην αρχη τα κοιταζα ολα κ ο.τι παθαινα με τρομαζε..αλλα βλακεια..βαλε μια παρενθεση κ δωσε χρονο στον εαυτο σου κ στο σωμα σου να προσαρμοστει στο φαρμακο...αλλες μερες θα εχεις κατι κουλα κ αλλες παλι δεν θα εχεις..
    οσον αφορα τα ονειρα..ειναι εντονα ψυχαγωγικα κ οχι εφιαλτες..αν δεις εφιλτες να το αναφερεις..οσοι παιρνουν αντικαταθλιπτικα εχουν τρομερα εντονα ονειρα..εγω το διασκεδαζω πραγματικα..βλεπω ενα σωρο βλακειες κ γελαω..
    πρωινη αφυπνιση ειναι κλασσικη παρενεργεια της αρχης...ολα της αρχης ειναι μεχρι να πιασει..
    το μονο που μενει ειναι τα ονειρα, οσο θα παιρνεις το φαρμακο θα βλεπεις τα ονειρα...αλλα κ παλι δεν ειναι ασχημο αυτο..ειναι ωραια , εντονα κ διαφορα ονειρακια..μονο αν εχεις εφιλατες το αναφερεις οπως πρωειπα στον γιατρο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς πριν λιγο με επιασε παλι. Και παλι στην σχολη. Πηρα μισο στεντον οπως μου πε ο γιατρος. Κριμα δεν το περιμενα, αφου Σαββατοκύριακο ημουν καλα. Και οπως ηταν φυσικο εφυγα... :-(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειναι πολυ λογικο κ αναμενομενο..τωρα το αντικαταθλιπτικο θα σε κανει λιιιιγο χειροτερα..δλδ θα συνεχιστουν οι κρισεις μεχρι να πιασει..μην απογοητευεσαι βρε, ειναι πολυ νωρις ακομα!!
    αγαπησε το αυτο που συμβαινει...οι κρισεις πανικου ειναι εσωτερικη συγγρουση που συμβαινει, γιατι κατι σε πιεζει πολυ κ δεν το εχεις καταλαβει...κατι θελει να σου πει ολο αυτο...ακουσε το κ αγκαλιασε το..
    δεν ειναι κατι σοβαρο..σιγουρα ταλαιπωρει , αλλα δεν ειναι κ κατι σοβαρο..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    5
    Καλησπερα. Δυστυχώς είμαι στην φαση του να μενω σπιτι... Μου λειπει πολυ η σχολη μου. Αυριο το τμημα μου θα παει επισκεψη στο τμημα πιστηριων της αστυνομίας. Ειναι κατι που δεν θελω με τπτ να το χασω(δεν σου δίνονται συνέχεια τέτοιες ευκαιρίες...) και θελω να παω. Θα παω δλδ και ο Θεος βοηθός... Καμια συμβουλη για το πως να το αντιμετοπισω?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Στην θεση σου θα επαιρνα ενα μικρο ζαναξακι κ θα πηγαινα κ θα ειχα αλλο ενα στην τσαντα για να νιωσω ασφαλης..
    δεν σου δωσε ηρεμιστικο για συμπληρωμα ο γιατρος?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    5
    Ναι μου δωσε stedon. Μισο μου ειπε να περνω αν χρειαστεί αλλα με πολυ προσοχη για να μην μου μείνει πρικα. Το φοβαμαι λιγο αυτο το χαπι. Να το παρω δλδ πριν παω εκει? Οσο ακομα ειμαι καλα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΑΝ παρεις ενα μικρουλ , το κοψεις δλδ κ το πιεις πριν πας στην σχολη θα εισαι μια χαρα..
    τι θα παθεις ?εξαρτηση με περιστασιακη χρηση μεχρι να πιασει το αντικαταθλιπτικο?
    δεν γινονται αυτα τα πραματα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πολυ για την γρήγορη απάντηση σου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μαθε τα εργαλεια που σου διδονται να τα χρησιμοποιεις σοφα, αν μαθεις δεν κινδυνευεις απο αυτα,,αυτη η υποχονδριαση που κατατρεχει τον κοσμο, του αν παρω μια φορα αντικαταθλιπτικο εγινα ναρκωμανης..ειναι πραγματικα ανουσια κ δεν βασιζεται καπου..
    για να παθεις εξαρτηση απο ενα χαπι πρεπει να το παιρνεις καθε μερα κ αρκετα μεγαλη ποσοτητα..τωρα αν εσυ παιρνεις στο που κ που δεν γινεται με τιποτα να συνηθισει ο εγκεφαλος.
    επειδη αυριο το θες πολυ ειναι μια καλη ευκαιρια να χρησιμοποιησεις το εργαλειο που σου εδωσε ο γιατρος κ αυτο μονο κ μονο επειδη εισαι στην αρχη της θεραπειας κ εχεις παρενεργειες απο το αντικαταθλιπτικο..
    εγω μεχρι να πιασει το αντικαταθλιπτικο μου πηρα συνεχομενα 2 μηνες ζαναξ καθημερινα, ανελλειπως κ μεχρι 1mg την ημερα κ κοπηκε σταδιακα μεσα σε 1 εβδομαδα κ δεν καταλαβα τιποτα...ελεος δλδ..αν παιρνεις ενα χαπι που κ που.

Similar Threads

  1. abilify και παρενεργειες στην αρχη της θεραπειας
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 94
    Last Post: 21-11-2012, 23:54
  2. Replies: 3
    Last Post: 14-06-2012, 00:13
  3. του φερθηκα ασχημα στην αρχη της σχεσης μας...και το εχω μετανιωσει
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2011, 09:36
  4. Θέλω να κάνω καινούργια αρχή στην ζωή μου
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 12-01-2010, 01:35
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •