Αbilify 10mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Αbilify 10mg

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686

    Αbilify 10mg

    Γνωρίζετε τίποτα για αυτό το φάρμακο? Αυτό μου έδωσε ο γιατρός.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Γνωρίζετε τίποτα για αυτό το φάρμακο? Αυτό μου έδωσε ο γιατρός.
    ειναι αντιψυχωσικο σχετικα νεο, το πηρα παλια ενα διαστημα αλλα μου φερε διεγερση κ το αλλαξαμε με σολιαν, για τα κιλα ομως ειναι καλυτερο δελφινι, αν δεις οτι δεν σου βγαζει παρενεργειες κρατα το,θα σε βοηθησει να χασεις βαρος κ να ελεγξεις την ορεξη σου, ειναι κ μικρη δοση μια χαρα σε βρησκω δεν θα χεις προβλημα, ευχομαι να εισαι καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Εσένα τι διάγνωση σου βγάλανε? Εμένα το σολιάν μου αντικατέστησαν με το Abilify γιατί εμένα το σολιάν μου κόβει την περίοδο. Εύχομαι αυτό να μου ταιριάξει. Σε πόσες μέρες είχες δει τις παρενέργειες ? Εγώ το πήρα σήμερα για πρώτη φορά και σαν να αισθάνομαι υπνηλία αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν είναι από το φάρμακο.

  4. #4
    Η υπνηλια που νιωθεις με την πρωτη φορα αποκλειεται να ειναι απο το φαρμακο γιατι για να δρασει θελει 40 ημερες.Αλλα αν μια τοις χιλιοις ειναι απο το φαρμακο η υπνηλια θα ειναι για καποιες μερες μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος και μετα θα εισαι οκ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Να σας ρωτήσω παιδιά εσείς παίρνετε επίδομα ? Τι διάγνωση σας βγάλανε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Εσένα τι διάγνωση σου βγάλανε? Εμένα το σολιάν μου αντικατέστησαν με το Abilify γιατί εμένα το σολιάν μου κόβει την περίοδο. Εύχομαι αυτό να μου ταιριάξει. Σε πόσες μέρες είχες δει τις παρενέργειες ? Εγώ το πήρα σήμερα για πρώτη φορά και σαν να αισθάνομαι υπνηλία αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν είναι από το φάρμακο.
    δελφινι εγω εχω ατυπη ψυχωση ατυπη μαλλον κ λεω μαλλον γτ μου εχουν πει κ ψυχωση σκετο κ σχιζοσυναισθηματικη γτ ειχα παρουσιασει κ διαταραχες της διαθεσης πολυ δυνατες, ουτε κ αυτοι ξερουν τι εχω, το abilify το πηρα εγω παραλληλα με σολιαν γτ σκετο δεν μου καθοταν καθολου καλα, οι παρενεργειες ηρθαν σχεδον απο τις πρωτες δοσεις,μου φερναν διεγερση, αυτο στη αρχη φανταζε καλο κ με βοηθουσε στο να βγαζω τις εργασιες της ημερας αλλα στο τελος με κουρασε, ηταν πολυ ψυχοφθορο λες κ επαιρνα κοκα, αλλοι βεβαια μιλουσανε για ηρεμες θαλασσες στο κεφαλι τους για αυτο το φαρμακο εδω μεσα, εμενα παντως δεν μου ταιριαζει καθολου, ευχομαι σε σενα να παει καλα δελφινι κ να νιωσεις καλυτερα, οσο για το επιδομα κοιταξε να τους πεισεις να παρεις τουλαχιστον το 50% αν δεν καταφερεις το 67% για συνταξη, για να μπορεις να επωφεληθεις των προγραμματων των ΑμΕΑ στον ΟΑΕΔ, εγω προσωπικα αυτο θα κυνηγησω γτ δεν εχω μπει ποτε σε ψυχιατρειο κ δυσκολα θα με δωσουν συνταξη, στο φιναλε ειναι καλο να ασχολεισαι κιολας βγαζεις τα λεφτουδακια σου μονος και νιωθεις χρησιμος. καλο κουραγιο κ περαστικα σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Καλά με ψύχωση και να μην παίρνεις επίδομα δεν είναι λίγο άδικο? Εμένα θα με βοηθούσανε τα λεφτά αυτά. Τώρα περαστικά λες να είναι? Αυτά τα χάπια δεν τα παίρνεις εφόρου ζωής? Εμένα το σολιάν που έπαιρνα μου έκοψε την περίοδο για αυτό το αλλάζω με το abilify , το οποίο το παίρνω 2 μέρες τώρα και δεν μου εμφάνισε καμμιά παρενέργεια. Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσει έτσι και θα είναι τώρα το νέο μου φάρμακο και να μου έρθει η περίοδος γιατί 2 χρόνια είμαι χωρίς και αυτό μπορεί να φέρει πολλά κακά όπως οστεοπόρωση.
    Last edited by δελφίνι; 07-03-2017 at 11:17.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Καλά με ψύχωση και να μην παίρνεις επίδομα δεν είναι λίγο άδικο? .
    πολύ είναι όχι λίγο.. όπως επίσης να είσαι άνεργος για χρόνια και να μην παίρνεις επίδομα ανεργίας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Με έπιασε μια ζάλη στο γυμναστήριο. Ίσως να είναι παρενέργεια από το abilify. Κρίμα είπα και εγώ ότι θα είναι το φάρμακό μου θα δούμε...

  10. #10
    Αυτό έπαιρνα κι εγώ δελφίνι αφού πρώτα έπαιρνα Zyprexa των 20 mg και κοιμόμουν όλη μέρα. Τώρα κοιμάμαι τη μισή μέρα με αυτό.. χαχα..μόνο που ο γιατρός μου το ανέβασε στα 15mg επειδή πέρασα ένα επεισόδιο

  11. #11
    Quote Originally Posted by girl86 View Post
    Αυτό έπαιρνα κι εγώ δελφίνι αφού πρώτα έπαιρνα Zyprexa των 20 mg και κοιμόμουν όλη μέρα. Τώρα κοιμάμαι τη μισή μέρα με αυτό.. χαχα..μόνο που ο γιατρός μου το ανέβασε στα 15mg επειδή πέρασα ένα επεισόδιο
    τι διαγνωση εχεις αν επιτρεπεται και εκανες επεισοδιο γιατι και γω αρχισα να το παιρνω και θελω να ξερω αν βοηθησε αλλους.

  12. #12
    έχω ψύχωση οφειλόμενη σε οργανικά αίτια και επιληψία, αλλά δυστυχώς έτυχε και το έκοψα μόνη μου για ένα μικρό διάστημα με αποτέλεσμα να εμφανίσω κρίση ψύχωσης

  13. #13
    favvel
    Guest
    κι εγώ παίρνω abilify των 10 mg εδώ και μια πενταετία τώρα.. είναι η δόση συντήρησης..
    πρωτύτερα έπαιρνα άλλα φάρμακα και περισσότερα..
    βέβαια ο λόγος που γράφω δεν είναι για να σας πω αυτό.. με αφορμή αυτό το θέμα μπήκα ξανά, ύστερα από πολύ καιρό, για να σας πω τα προβλήματά μου..
    δεν παίρνω ούτε εγώ σύνταξη αναπηρίας.. ενώ γνωρίζω ότι θα μπορούσα να διεκδικήσω κάτι τέτοιο, δεν το έχω αναφέρει σαν πιθανότητα ούτε στο γιατρό μου ούτε στους γονείς μου γιατί ντρέπομαι.. όλοι με σπρώχνουν να δουλέψω για να είμαι εγώ λέει καλύτερα..
    μα εγώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ να δουλέψω!!! αυτό δεν τους περνάει απ' το βαθυστόχαστο μυαλό τους..
    και όχι μόνο δεν θέλω αλλά δεν μπορώ κιόλας..
    πέρυσι τελείωσα ένα ιεκ για βοηθός φαρμακείου..
    φέτος υποτίθεται κάνω την πρακτική.. άλλες μέρες πάω άλλες δεν πάω..
    το θέμα είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα, ύστερα από τόσα που έχω περάσει.. το νιώθω αλλά αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να βελτιώσω την κατάσταση.. σαν να είμαι παγιδευμένη.. σαν να μου έχουν δέσει τα χέρια και τα πόδια και να μην μπορώ να κουνηθώ..
    Θέλω πολλά να αλλάξω στη ζωή μου όταν σκέφτομαι θετικά.. όταν σκέφτομαι αρνητικά, δεν πιστεύω πως μπορώ να αλλάξω τίποτα και επικρατεί η σκέψη "θέλω να πεθάνω"..
    Θέλω πχ σιγά σιγά να κόψω τα φάρμακα.. θέλω επιτέλους να αισθανθώ ότι είμαι εγώ ο εαυτός μου και όχι κάποια άλλη όπως αισθάνομαι τόσα χρόνια.....
    σαν να είμαι αποκομμένη από αυτό που ήμουν κάποτε.. αισθάνομαι χαμένη..
    αισθάνομαι ότι έχω γίνει τόσο φυσιολογική και βαρετή που δεν διαφέρω από την κουτσή Μαρία..
    Ακόμα πιστεύω πως η σχιζοφρένεια δεν είναι ασθένεια..
    Απλά επειδή όλοι οι υπόλοιποι επειδή δεν μπορούν να μας καταλάβουν, μας πλακώνουν στα φάρμακα για να γίνουμε σαν κι αυτούς "φυσιολογικοί" και να μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το περιβάλλον..
    Γιατί δεν γίνονται αυτοί σχιζοφρενείς για να επικοινωνήσουμε εμείς καλύτερα με αυτούς?
    Αυτό είναι ΑΔΙΚΙΑ εις βάρος μας..
    Ο γιατρός μου με έχει ξεχασμένη και ίσως και χεσμένη..
    Τον βλέπω μία ή δύο φορές το χρόνο και κάθε φορά μου λέει τα ίδια.. "πάμε πολύ καλά.. πάμε αργά και σταθερά.. είσαι καλύτερα και από αυτούς εκεί έξω που νομίζουν ότι είναι καλά.. όλοι βαριόμαστε.. όλοι περνάμε φάσεις.. έτσι είναι η ζωή.. να εγώ τώρα βλέπω εσένα, μετά θα βγω με το φίλο μου τον τάδε, θα πούμε καμιά βλακεία να περάσει η ώρα, μετά θα κάνω κάτι άλλο.. αυτό είναι η ζωή"
    Ορίστε τα έχω μάθει απ' έξω τα λόγια του..

    διάβασα επίσης ότι ο μαθηματικός και οικονομολόγος Τζον Νας, ανέπτυξε την θεωρία των παιγνίων (δεν ξέρω τί είναι αυτό), όταν είχε σχιζοφρένεια.. Μετά που έγινε καλά, εντάξει του πήρε 10 χρόνια να θεραπευτεί, αλλά θέλω να πω, ότι δεν παρήγαγε έργο αφότου έγινε καλά.. Ίσως δεν πρόλαβε γιατί σκοτώθηκε..
    Με αυτό θέλω να πω ότι από τότε που έχω γίνει καλά κι εγώ (εντάξει δεν με συγκρίνω με τον Τζον Νας, απλά τις ασθένειές μας συγκρίνω), η ζωή μου ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ.. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΠΙΑ η ζωή για εμένα..
    Τότε που είχε το πρόβλημα ανέπτυσσα θεωρίες με το μυαλό μου.. σκεφτόμουν ακατάπαυστα και τα πάντα είχαν κάτι να μου πουν..
    Τώρα κοιτάω γύρω μου τον κόσμο γεμάτη απορία..
    Σαν να μην καταλαβαίνω τίποτα..
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ..
    συγγνώμη για τα κεφαλαία γράμματα αλλά ήθελα να τονίσω αυτές τις φράσεις..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    favvel δυστηχως τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνουμε γιατι ειναι καπως σαν να εχουμε σακχαρωδη διαβητη και ετσι τον ρυθμιζουμε.Εγω ελπιζω ομως που εχω σχιζοφρενεια συγκεκριμενα οτι στο μελλον μπορει να βγουνε αλλες θεραπειες,μακαρι να ζουμε να δουμε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    favvel ουτε εγω θελω να δουλεψω και εχω μια απλη ψυχωση..........η αφραγκια με κανει και ψαχνω δουλεια αλλιως προτιμω να κοπροσκυλιαζω

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. abilify 10mg
    By beautiful mind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 07:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •