Η μητέρα μου τύρανος σε σπίτι και σχολική τάξη. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καλά αγάπη μου εγώ δεν μπορώ να μιλήσω όμως όχι εσύ το κόβω για σήμερα αφού σε ενοχλεί γενικά δεν κόβεται να ξέρεις είναι καημός
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Να μιλήσω στη γλώσσα σου πρέπει να αρχίσω τα ναρκωτικά για να φύγει αυτή η μαλακια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Οντως δεν ειναι σπανιο το φαινομενο, και ισχυει αυτο με την "καυτη πατατα" που περναει απο γενια σε γενια. Δεν ειναι τυχαιο που λενε "αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα".
    Και εμενα η σχεση μου με τη μητερα μου ηταν παντα τοξικη/δυσκολη και εκεινη περασε τα ιδια και χειροτερα απο τη γιαγια μου...η γιαγια μου και αυτη δεν ειχε ενα σωστο σταθερο προτυπο οικογενειας περασε πολυ δυσκολα στη ζωη της και γενικα...ποιος ξερει ποσες γενιες πισω τραβαει αυτη η ιστορια. Αφου να φανταστεις φοβο το εχω αμα κανω καποτε κανα παιδι μην κανω τα ιδια...θελω να ελπιζω και νομιζω πως απο γενια σε γενια καλυτερευει λιγο το πραγμα αλλα δεν ξερω αν αρκει...καπου πρεπει και να σπασει αυτος ο κυκλος.
    Απο εκει και περα αμα δεν αποστασιοποιηθει κανεις, ζορικα τα πραγματα, εγω αλλαξα χωρα και ησυχασα λιγο. Απο μακρια αγαπημενες ειμαστε...την εχω καταλαβει πια και της το εχω συγχωρησει μεσα μου αλλα αμα συναναστραφουμε πανω απο μια ωρα κατι θα πει και η θα με χαλασει....αγαπη και κατανοηση σε μικρες δοσεις λολ.
    Επισης παρατηρω πως ακομα και αν ειναι για καποιο διαστημα καλη η σχεση μας και ολα καλα και ολα ανθηρα και δεν με ζοριζει η ακομα και οταν δεν την βλεπω/ακουω/δεν με επηρραζει παλι εγω πλεον εχω εσωτερικευσει διαφορα σκεπτικα της και συμπεριφορες της.
    Με πιανω να σκεφτομαι ασυνειδητα εντελως με τροπο που θα σκεφτοταν η μανα μου, λες και εχω τη φωνη της μεσα μου ως δικη μου πια...και φυσικα αυτη η φωνη σπανιοτατα μου λεει καλα πραγματα.
    Η μητερα μου ειναι μεσα μου η φωνη της καχυποψιας, του κυνισμου, της απομυθοποιησης των παντων,·του σκαλισματος των παντων, αυτη που αναζητα το χειροτερο δυνατο σεναριο και ενδεχομενο για να με προετοιμασει για αυτο και δεν μπορει να ελπιζει σε κατι καλυτερο...
    Απο τη μια εχοντας φαει το μουτρα μου και εχοντας φαει δυο τρια χαστουκια απο τη ζωη καταλαβαινω πως καποια πραγματα σε αυτο το σκεπτικο εν μερει ειναι χρησιμα και πως μου το περασε και ως τροπο προστασιας οχι μονο επειδη βαραει τα ψυχολογικα της...οποτε το εκτιμω. Απο την αλλη αναγνωριζω και την ζημια που μου εχει κανει απο πολλες αποψεις.
    Μου ειναι δυσκολο να χαρω 100% πραγματικα το οτιδηποτε...η φωνουλα της καπου μεσα μου το ακυρωνει η καταστροφολογει καμια φορα, μου την κλεβει την χαρα....και με εχει βλαψει και με αλλους ποικιλους τροπους ολο αυτο αλλα ας μην το αναλυσω αλλο.
    Το θεμα ειναι πως πλεον ειναι σε μια ηλικια που δεν υπαρχει τροπος να αναγνωρισει 100% τι συμβαινει, αμα το εκανε θα ηταν υπερβολικα επιπονο και καταστροφικο για τον ψυχισμο της και υποφερει και η ιδια ουτως η αλλως...οποτε εχω συμφιλιωθει με την ιδεα πως δεν θα καταφερουμε δυστυχως ποτε να τα βρουμε 100% και να με καταλαβει...αμα αναγνωριζε τη ζημια που μου εκανε αθελα της θα ηταν υπερβολικα πολυ για να το διαχειριστει...ηδη εχει πολλα παραπονα απο τη ζωη της, πολλα απωθημενα, πολλα γιατι...και ειναι επικινδυνο να πειραχτουν σε αυτη τη φαση πλεον...και πιο πολυ απο ολα με ποναει η σκεψη πως δεν θα βρει ποτε την εσωτερικη της γαληνη, δεν θα μπορεσει οταν ερθει η ωρα (μακρια μακρια απο τωρα χτυπα ξυλο) να κλεισει τα ματια της χωρις φοβο, χωρις να μετανιωνει....για αυτο και ειναι υποχονδρια και φοβιτσιαρα...πως να ησυχασεις αμα βλεπεις τη ζωη σου να γλυστραει μεσα απο τα χερια σου και να μενεις με ενα σωρο εκρεμμοτητες;
    Ευχομαι να μπορουσα να την βοηθησω αλλα εχω παψει να προσπαθω εδω και καιρο, εχω καταλαβει πως δεν ειναι δικη μου ευθυνη.
    Αν και προσπαθω να μην/ η δεν θελω πλεον τελοσπαντων να προσθετω αλλα αγκαθια στη σχεση μας, προσπαθω να απαλυνω οσο μπορω τα πραγματα και να μην την επιβαρυνω....μια την εχω στο κατω κατω της γραφης. Τα χρονια που ημουν η κορη, το προστατευομενο μέλος που την ακολουθει και την εχει αναγκη πανε, τωρα ειμαι και εγω υπευθυνη για την εξελιξη των πραγματων και προσπαθω να ειμαι καλη κορη...
    Μαλλον δεν τα καταφερνω καλα....αλλα αυτο ειναι το σκεπτικο μου...

    Οσο για το να νικησεις τη μητερα σου που λες νταρκλαιφ...πως το εννοεις; Να της επιβαλλεις τη γνωμη σου δε προκειται, οι μεγαλοι ανθρωποι δεν μπορουν να αλλαξουν κοσμοθεωρια, ηδη ζησαν τη ζωη τους με μια συγκεκριμενη και αμα αλλαξουν θα σκυλομετανιωσουν για ολα και θα νιωθουν οτι η ζωη τους πηγε στραφι...κανεις δε το θελει αυτο για αυτο και αντιστεκεται στην αλλαγη ο ψυχισμος στα γεραματα, για να προατατευτει το προσωπικο νοημα της ζωης του καθενα...ποτε δεν θα σου αναγνωρισει η μητερα σου το δικιο σου να το ξερεις...

    Ο μονος τροπος να την "νικησεις" ειναι νομιζω να την καταλαβεις και να επεξεργαστεις μεσα σου τη κατασταση ωστε να παυει να σε εξουσιαζει μεσα στο μυαλο και τη ψυχη σου...Να μη σε επηρεαζουν τοσο η γνωμη της, τα θελω της, τα μοτιβα συμπεριφορας της, να μη διψας για την αποδοχη της, να την απομυθοποιησεις...οχι οτι την θαυμαζεις. Αλλα ακομα και ο "τυραννος" εχει μια μυθικη διασταση...αμα ριξεις τον τυρρανο απο το βαθρο του θα δεις εναν ανθρωπο....και εκει δεν θα σε εξουσιαζει/χαλαει τοσο πια...
    Ετσι νομιζω τουλαχιστον...
    Δεν ξερω αν σου βγαζουν νοημα αυτα που λεω.

    Σύμφωνα με την ψυχανάλυση ο κύκλος σπάει αν της τα τρίψεις στην μούρη, όσο ζει, αν και σε μια ταινία που είδα πρόσφατα, η πρωταγωνίστρια βρήκε το θάρρος να κάνει κάτι τέτοιο μόνο πάνω από το φέρετρο (στον πατέρα της όμως από τον οποίο είχε κακοποιηθεί). Τρίβοντάς της στα στην μούρη το πετάς από πάνω σου. Εγώ μία μέρα αποπειράθηκα όμως αν την έβλεπες πως έκανε στις πρώτες μου κουβέντες θα καταλάβαινες για τι σαράκι μιλάμε...

    Υ.Γ. Θα ήθελα την γνώμη κάποιου ειδικού σχετικά με την αποτελεσματικότητα αυτής της τεχνικής καθώς και αν ανήκει όντως στα της ψυχαναλυτικής προσέγγισης ή σε κάποια άλλη.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by diomides View Post
    Σύμφωνα με την ψυχανάλυση ο κύκλος σπάει αν της τα τρίψεις στην μούρη, όσο ζει, αν και σε μια ταινία που είδα πρόσφατα, η πρωταγωνίστρια βρήκε το θάρρος να κάνει κάτι τέτοιο μόνο πάνω από το φέρετρο (στον πατέρα της όμως από τον οποίο είχε κακοποιηθεί). Τρίβοντάς της στα στην μούρη το πετάς από πάνω σου. Εγώ μία μέρα αποπειράθηκα όμως αν την έβλεπες πως έκανε στις πρώτες μου κουβέντες θα καταλάβαινες για τι σαράκι μιλάμε...

    Υ.Γ. Θα ήθελα την γνώμη κάποιου ειδικού σχετικά με την αποτελεσματικότητα αυτής της τεχνικής καθώς και αν ανήκει όντως στα της ψυχαναλυτικής προσέγγισης ή σε κάποια άλλη.
    Δεν ξερω...δεν βλεπω πως θα ηταν υγιες αυτο τουλαχιστον για τη δικια μου περιπτωση...αντε το πεταω απο πανω μου, το ριχνω ετσι πανω της ομως...σκοπος δεν ειναι να γιατρευτουμε και οι δυο; Για να εξαφανιστει αυτο το ασχημο μοτιβο απο την οικογενεια και να μη κουβαλω μετα και βαρος μια ζωη μεσα μου; Σε τι θα ωφελουσε η τακτικη του "αποδιοπομπαιου τραγου;"
    Και εκεινη υπεφερε δεν ειναι δα και ο σατανας...δε ξερω δε με αφηνει η αισθηση συμπονιας ξερω γω να εκανα κατι τετοιο, θα ενιωθα ασχημα...κατα εναν τροπο αν το καλοσκεφτεις συμπασχω μαζι της...
    Απο την αλλη δεν ειναι ισως ολες οι περιπτωσεις ιδιες...προφανως και στη ταινια που λες δεν θα συνεπασχε η προταγωνιστρια με τον ανθρωπο που την κακοποιησε, εκτος αν ειχε κανα συνδρομο της στοκχολμης ξερω γω...αλλο αυτο.
    Προτιμω παντως μια πιο ειρηνικη εσωτερικη προσωπικη λυση μεσα μου..αλλα ισως αυτο να μη γινεται παντα, να μη ταιριαζει σε ολες τις περιπτωσεις και να μη τους βοηθαει ολους...

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν ξερω...δεν βλεπω πως θα ηταν υγιες αυτο τουλαχιστον για τη δικια μου περιπτωση...αντε το πεταω απο πανω μου, το ριχνω ετσι πανω της ομως...σκοπος δεν ειναι να γιατρευτουμε και οι δυο; Για να εξαφανιστει αυτο το ασχημο μοτιβο απο την οικογενεια και να μη κουβαλω μετα και βαρος μια ζωη μεσα μου; Σε τι θα ωφελουσε η τακτικη του "αποδιοπομπαιου τραγου;"
    Και εκεινη υπεφερε δεν ειναι δα και ο σατανας...δε ξερω δε με αφηνει η αισθηση συμπονιας ξερω γω να εκανα κατι τετοιο, θα ενιωθα ασχημα...κατα εναν τροπο αν το καλοσκεφτεις συμπασχω μαζι της...
    Απο την αλλη δεν ειναι ισως ολες οι περιπτωσεις ιδιες...προφανως και στη ταινια που λες δεν θα συνεπασχε η προταγωνιστρια με τον ανθρωπο που την κακοποιησε, εκτος αν ειχε κανα συνδρομο της στοκχολμης ξερω γω...αλλο αυτο.
    Προτιμω παντως μια πιο ειρηνικη εσωτερικη προσωπικη λυση μεσα μου..αλλα ισως αυτο να μη γινεται παντα, να μη ταιριαζει σε ολες τις περιπτωσεις και να μη τους βοηθαει ολους...
    Το θέμα είναι τι λέει η επιστήμη, άλλωστε μπορείς να της εξηγήσεις ότι υπήρξε και η ίδια θύμα. Επίσης αυτή το έχει πετάξει αυτό από πάνω της με το να "σκίσει" εσένα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by diomides View Post
    Το θέμα είναι τι λέει η επιστήμη, άλλωστε μπορείς να της εξηγήσεις ότι υπήρξε και η ίδια θύμα. Επίσης αυτή το έχει πετάξει αυτό από πάνω της με το να "σκίσει" εσένα.
    Της το εχω εξηγησει...οτι υπηρξε η ιδια θυμα της γιαγιας μου το ξερει, την ομοιοτητα ομως σ εκαποια πραγματα οσον αφορα το πως εχει συμπεροφερθει σε εμενα αρνειται να την δει. Και οκ οντως ειναι ισως καπως καλυτερα τα πραγματα απο πλευρας της, για αυτο σου ειπα καλυτερευει απο γενια σε γενια το πραγμα...αλλα δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν ομοιοτητες που αρνειται να δει.
    Απο εκει και περα αυτη το πεταξε πανω μου λες...και παλι ομως δεν την βλεπω και πολυ ανακουφισμενη, συνεχιζω να βλεπω εναν βαθια δυστυχισμενο ανθρωπο...
    Σου λεω μπορει να διαφερει ανα περιπτωση τι να πω, μπορει εσενα να υπηρξε υπερβολικα σκληρη...δεν ξερω.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Γενικώς ο τρόπος που η μητέρα μου επιχείρησε και κατάφερε να κάνει τον εγωισμό μου κουρέλι φανερώνει ότι και ο δικός της είχε γίνει από πολλούς και διάφορους ένας και βασικότερος εκ των οποίων η μητέρα της

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Το δεύτερο βιβλίο της Alice Miller που διάβασα πριν ένα μήνα "Το σώμα δεν ψεύδεται ποτέ" με έφερε σε σχεδόν τσακωμό με τον (γνωσιακό) γιατρό σήμερα. Το βιβλίο "φωτογραφίζει" την ζωή μου σε σχέση με την μητέρα μου και προτείνει ψυχαναλυτικού τύπου θεραπεία. Βλέπει τον ψυχαναγκασμό ως σύμπτωμα, ως μία διαμαρτυρία του σώματος για όσα υπέστη στην παιδική ηλικία. Ο γιατρός επέμενε ότι είμαι 39 ετών και είναι αργά, θα με βοηθήσει αυτή η λογική αλλά θα έχω φτάσει 43 (και προφανώς εννοεί ότι δεν θα είμαι εμπορεύσιμος στην αγορά εργασίας). Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι θεωρεί την τωρινή μου κατάσταση φυσιολογική, μου λέει "δεν φταις εσύ που είσαι άνεργος, δεν υπάρχουν δουλειές" ενώ γύρω μου άτομα στην ηλικία μου και χωρίς πτυχίο είναι γεμάτοι ζωτικότητα και ας τρέχουν σαν τον Βέγγο. Κάποια ιδέα δικής σας επί του θέματος?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Γεια σου diomides
    Η πρωτη σου δημοσιευση σε αυτο το νημα, πρεπει να ειναι η πιο συκλονιστικη που εχω διαβασει στο φορουμ ως τωρα...
    Σε αυτο που ρωτας:
    Δεν εχω εμπειρια απο ψυχαναλυση καθως παντοτε ειχα στο μυαλο μου οτι ειναι μια μεθοδος που κραταει τον ειδικο στα "μαλακά", ενω αφηνει το θεραπευομενο εκτεθιμενο, να σκαλιζει για χροοοονια και χροοοονια το παρελθον, να βυθιζεται ολο και περισσοτερο στην απελπισια για τα χαμενα χρονια και τελικα να διακοπτει καποτε τις συνεδριες με το συμπερασμα οτι οι ειδικοι ειναι τσαρλατανοι και οτι οχι μονο δε βοηθηθηκε αλλα εχασε και τα χρονια του και πολλα χρηματα και κυριως ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ.
    Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη, δε σημαινει οτι ισχυει κιολας.

    Εγω κανω γνωσιακη και πιστευω στη γνωσιακη. Εχω μια θεραπευτρια που καθε φορα στηβει το μυαλο της να οργανωσει ποιο θα ειναι το επομενο βημα, η επομενη ασκηση, το νεο μου "homework" και πολλα άλλα. Τα δουλευει τα χρηματα που βγαζει.

    Οταν σου λεει οτι υπαρχει ανεργια, δε νομιζω να εννοει οτι ενταξει δεν τρεχει και τιποτα. Ισως προσπαθει να σου δειξει οτι δεν εισαι αποκλειστικα υπευθυνος για την τρελη ανεργια που υπαρχει στην Ελλαδα.
    πχ. αν ημασταν ασθενεις καποιου ψυχολογου στη Σουηδια, δεν υπηρχε περιπτωση να του πουμε οτι νιωθουμε οικονομικη και επαγγελματικη αβεβαιοτητα και δεν ξερουμε τι διαολο θα μας ξημερωσει αυριο.
    Και μια συμβουλη, πες της το αυτο που εγραψες εδω. Οτι δε σου αρεσει να σου λεει οτι δεν υπαρχουν δουλειες και οτι βλεπεις γυρω σου συνομηλικους σου να ειναι γεματοι ζωτικοτητα κλπ
    Να συζητας οσο μπορεις πιο ανοιχτα και να εκφραζεσαι. Και αν εισαι σιγουρος πια οτι θελεις να ξεκινησεις ψυχαναλυση, καντο.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Γεια σου diomides
    Η πρωτη σου δημοσιευση σε αυτο το νημα, πρεπει να ειναι η πιο συκλονιστικη που εχω διαβασει στο φορουμ ως τωρα...
    Σε αυτο που ρωτας:
    Δεν εχω εμπειρια απο ψυχαναλυση καθως παντοτε ειχα στο μυαλο μου οτι ειναι μια μεθοδος που κραταει τον ειδικο στα "μαλακά", ενω αφηνει το θεραπευομενο εκτεθιμενο, να σκαλιζει για χροοοονια και χροοοονια το παρελθον, να βυθιζεται ολο και περισσοτερο στην απελπισια για τα χαμενα χρονια και τελικα να διακοπτει καποτε τις συνεδριες με το συμπερασμα οτι οι ειδικοι ειναι τσαρλατανοι και οτι οχι μονο δε βοηθηθηκε αλλα εχασε και τα χρονια του και πολλα χρηματα και κυριως ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ.
    Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη, δε σημαινει οτι ισχυει κιολας.

    Εγω κανω γνωσιακη και πιστευω στη γνωσιακη. Εχω μια θεραπευτρια που καθε φορα στηβει το μυαλο της να οργανωσει ποιο θα ειναι το επομενο βημα, η επομενη ασκηση, το νεο μου "homework" και πολλα άλλα. Τα δουλευει τα χρηματα που βγαζει.

    Οταν σου λεει οτι υπαρχει ανεργια, δε νομιζω να εννοει οτι ενταξει δεν τρεχει και τιποτα. Ισως προσπαθει να σου δειξει οτι δεν εισαι αποκλειστικα υπευθυνος για την τρελη ανεργια που υπαρχει στην Ελλαδα.
    πχ. αν ημασταν ασθενεις καποιου ψυχολογου στη Σουηδια, δεν υπηρχε περιπτωση να του πουμε οτι νιωθουμε οικονομικη και επαγγελματικη αβεβαιοτητα και δεν ξερουμε τι διαολο θα μας ξημερωσει αυριο.
    Και μια συμβουλη, πες της το αυτο που εγραψες εδω. Οτι δε σου αρεσει να σου λεει οτι δεν υπαρχουν δουλειες και οτι βλεπεις γυρω σου συνομηλικους σου να ειναι γεματοι ζωτικοτητα κλπ
    Να συζητας οσο μπορεις πιο ανοιχτα και να εκφραζεσαι. Και αν εισαι σιγουρος πια οτι θελεις να ξεκινησεις ψυχαναλυση, καντο.
    Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Όπως σήμερα συγκλονισμένος από το εν λόγω βιβλίο της Άλις Μίλες επιλέγω ψυχανάλυση έτσι ακριβώς είχα πάει στην γνωσιακή, εκείνη την φορά είχα διαβάσει το βιβλίο του Λαμανιέ "Μανίες, Φοβίες και Έμμονες ιδέες". Η συγκυρία τότε ήταν μία ψυχολόγος στην γραμμή υποστήριξης για πληροφορίες σχετικά με τον HIV όπου έπαιρνα συνέχεια για να διαβεβαιωθώ ότι δεν έχω κολλήσει από ένα περιστατικό που δεν ήταν καν ερωτική επαφή. Γρήγορα έμαθε την φωνή μου και αφού της είπα ότι έχω διάγνωση για OCD μιλήσαμε πολύ ώρα, μου πρότεινε το βιβλίο και το βιβλίο με έστειλε στην γνωσιακή.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Φίλε μου διάβασα την αρχική ανάρτηση,

    Δυστυχώς πολλές γυναίκες κακοποιούν τα παιδιά τους. Πρόσφατα μάλιστα διάβασα σε βιβλίο αναφορικά με τη γυναικεία κακοποίηση (αυτή που ο θύτης είναι γυναίκα) ότι οι γυναίκες κακοποιούν κυρίως τα δικά τους παιδιά και σπάνια ή ποτέ άλλα. Οι λόγοι ίσως είναι προφανείς. Σχετικά με αυτό που είπε ο φίλος σου για την Αμερική: Πώς είναι τόσο σίγουρος; Το θέμα είναι να γίνει καταγγελία!! Αν δε γίνει ακόμη κι εκεί η κακοποίηση συνεχίζεται. Δυστυχώς γείτονες, συγγενείς κλπ σε πολλές περιπτώσεις κάνουν τα στραβά μάτια για να "μη χαλάσουν" σχέσεις ή γιατί αρνούνται να παραδεχθούν ότι ο άνθρωπος που κάνουν παρέα συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο στα παιδιά του. Σε άλλες απλά αγνοούν ή αν καταγγείλουν, δε θα καταγγείλουν την κακοποίηση αλλά το γεγονός ότι "ενοχλούνται" από τις φωνές (ιδίως όταν προκειται περί περίεργων ωρών) Έχεις αναρωτηθεί ποτέ αν κάποιος από τους συγγενείς γνωστούς έκανε κάτι γι αυτό ενώ ήξερε; Περιμένω απαντήσεις κι αν θες στείλε μου κι inbox.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Κλαίει συνέχεια στην τάξη
    By katerinaki_zz in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 12
    Last Post: 16-01-2013, 14:50
  2. Νέα Τάξη Πραγμάτων και 666 !
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 18-11-2011, 14:48
  3. ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ
    By fly in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 11-09-2007, 11:18
  4. μεταπτυχιακο στην σχολική ψυχολογία!!!!
    By zoi83 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 18-09-2006, 11:41
  5. Μεταπτυχιακό στη Σχολική Ψυχολογία
    By Globy in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2006, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •