Οριακή προσωπικότητα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Γενικά πάντως μην μένεις σε ένα γιατρό μόνο πάρε και άλλη άποψη. Πολλές φορές ανάλογα με το τι θα πούμε στο γιατρό (μερικά πράγματα τα ξεχνάμε,σε άλλα δίνουμε περισσότερη σημασία κλπ) παίρνουμε και τις αντίστοιχες διαγνώσεις...

  2. #17
    Κάτι ακόμα όσο καιρό έκανα ψυχοθεραπεία κατάλαβα ότι δεν ειναι ζητούμενο ντε και καλά να παρω τον τίτλο της διαταραχής μου όσο το να βγω από το βάλτο του μυαλού μου. Πρώτα έκανα τη δουλειά αυτή κατόπιν άλλαξα ψυχίατρο και όταν ανέφερε την οριακή ήμουν προετοιμασμένη γιατί είχα πέντε αναγνώσεις. Το να μάθω να ζω με αυτη την διαφορετικότητα και να κάνω παρέα με ανθρώπους που δεν τους "ταράζει" η διαφορετική αντίληψη μου για την ζωή είναι το ζητούμενο μου. Όση δουλειά μπορώ να κάνω τη παλεύω. Δεν ξέρω επιθετικούς οριακους απέναντι σε άλλους ανθρώπους αλλά απέναντι στον εαυτό τους.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Η διαφορα της οριακης με την διπολικη ειναι οτι οι οριακοι εχουν σκαμπανεβασματα συναισθηματων πιο γρηγορα μεσα στη μερα....
    Εγω αμφιβαλω και το χω ξαναπει οτι οι ψυχιατροι οσους βαφτιζουν οριακους αν ειναι οντως οριακοι...
    Μαλακιες .....η οριακη διαταραχη ειναι σοβαρη ασθενεια και εχει να κανει με ισχυρη ροπη προς την αυτοκαταστροφη πολλες φορες και με καταστασεις που απειλουν την ιδια την ζωη του ασθενη....
    Εγω γνωριζω οριακους πραγματικους οριακους δεν ειν ετσι οπως το φανταζεσται τραλαλα τραλαλο ρπισης οι αντρες οριακοι ισως καποιοι να τεινουν και σε επιθετικες συμπεριφορες το χω δει και αυτο....
    Ξανα λεω οι οριακοι φαινονται οτι κατι εχουν ειδικα αν ειναι αδουλευτοι και φανταστειτε οτι ειναι η νουμερο 1 διαταραχη που ευθυνεται σε εθισμους σε αλκοολ και ουσιες οποτε μιλαμε για σοβαρη κατασταση....
    Εγω επιμενω ο μεγαλυτερος πλυθησμος οριακων βρισκεται στους εθισμενους σε ουσιες...
    Και 2 λογακια για την παρορμηση επειδη την ακουσα αυτη τη λεξη οι οριακοι παρορμητικοι ισως να οδηγουν μεθυσμενοι και σαν τρομοκρατες ισως πιουν ναρκωτικα απο μολυσμενες συριγγες ισως κανουν κατα συρροη σεξ χωρις προφυλαξη ισως μπλεξουνε σε καβγαδες εχεις κανει κατι απο ολα αυτα?
    Η δικια μου γνωμη ειναι οτι οι περισσοτεροι πασχουν απο καποια διπολικη η καποια νευρωση παρα απο οριακη διαταραχη...

    Α και τελος οι οριακοι δεν θεραπευονται απλα ισως να γινουν πιο λειτουργικοι τα φαρμακα ειναι αχρηστα σε αυτους και θα τους βοηθησει η οριοθετηση και οι ομαδες ψυχοθεραπειας καταλαβετε το δεν ειναι δυσκολο οι ανθρωποι αυτοι μπαζουν στις σχεσεις ομαδες θελουν οχι χαπακια

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699

    Angry

    Εγώ, κατά διαστήματα, είχα τάσεις αυτοκτονίας και παράλληλα ένα αίσθημα κενού και μοναξιάς.
    Περισσότερο στη σκέψη, όμως, τις πραγματοποιούσα και βλέποντας σκηνές ταινιών με τύπους που τερμάτιζαν τη ζωή τους. Ταυτιζόμουν και φανταζόμουν ότι ήμουν εγώ. Πιο πολύ στα 20 αυτό... Τώρα δεν παρουσιάζω και τόσο τέτοιες τάσεις, αν και υπάρχουν ακόμα, κατορθώνω ωστόσο να τις διαχειρίζομαι με το να ξεχωρίζω ότι είναι δημιουργήματα του μυαλού μου κι όχι π.χ. επειδή κάποιος δε με συμπαθεί...
    Κατά καιρούς παρουσίασα και επιθετικές συμπεριφορές και τις παρουσιάζω ακόμα. Μου συμβαίνει κυρίως σε συνθήκες που αισθάνομαι ότι πιέζομαι πολύ. Π.χ. στο στρατό δεν κάθισα παρά μόνο μια βδομάδα.. Δεν άντεξα και άρχισα να βρίζω από την τέταρτη μέρα! Λίγο ακόμα και θα' χα προβλήματα με τους ανωτέρους... Με τα υπόλοιπα παιδιά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα απολύτως, για τους ανώτερους μιλάμε τώρα, την εξουσία! Για να μη τα πολυλογώ, πήρα αναβολή ένα χρόνο....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εμενα μπορειτε να μου πειτε γιατι μου αρεσουν οι κοντοι??? αν ειναι κ γυμνασμενοι κ εχουν κ γραμμωσεις κ αδυνατουληδες ,οχι νταμαρια..παιδια τρελλαινομαι!! μου γυριζει το ματι...
    θεωρω το ψηλο αχαρο!! κ ειμαι κ 1.70 κ χεστηκα αν φαινεται παραξενο στον κοσμο..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    "Οριακή προσωπικότητα", είπε. Κατά λέξη.
    Πάντως σε άλλους τομείς της ζωής μου είμαι μια χαρά. Έχω σπουδάσει, έχω κάνει και μεταπτυχιακό, δούλεψα και στο παρελθόν και συνεχίζω... Τα κοινωνικά είναι το αδύνατο σημείο μου.
    να τονισω το εξης! αλλο οριακη προσωπικοτητα κ αλλο οριακη διαταραχη προσωπικοτητας...
    ολοι εχουμε στοιχεια δαιταραχων στις προσωπικοτητες μας....μην μασας..! εγω νορμαλ σε βρισκω φιλε μου..το οτι εσκισες τα ρουχα σου μια φορα, ηταν επειδη ενιωσες πιεση κ αγανακτηση...αλλος μπορει να μην εσκιζε ρουχα, αλλα να επεφτε με λυγμους στο κρεβατι, τονιζω ειμαστε ανθρωποι κ εχουμε διαφορα συναισθηματα..οτι εχεις ακραια συναισθηματα κ ανασφαλειες αυτο δεν σε κανει οριακο..
    η διαταραχη οριακης οπως λεει κ ο kavkaz ειναι τρομερα σοβαρη..
    η ψυχοθεραπευτρια μου κανει ενα τεστ κ σου δειχνει ποσα στοιχεια διαταραχων μπορει να εχεις, τν ρωτησα λοιπον αν αυτο το θεωρει νορμαλ κ μου εξηγησε οτι ολες οι προσωπικοτητες εχουν στοιχεια διαφορων διταραχων..αυτο δεν σημαινει οτι εχουν την διαταραχη..θα σου δωσω ενα παραδειγμα,
    πχ..ο ταδε τα εχει με την ταδε κ εχει ανασφαλεια κ καθε φορα που η ταδε βγαινει , ο ταδε φοβαται μηπως τα εχει με καποιον αλλον...οταν γυρναει η ταδε σπιτι, την ρωταει ο ταδε, αν περασε καλα κλπ..αλλα μπορει να νιωθει οτι η ταδε δεν ηταν κ τοσο ησυχη κ οτι κατι μπορει να εκανε με καποιον αλλον...δεν την ρωταει ιδιαιτερα..αλλα τον τρωει καπως...αυτο ειναι παρανοικο στοιχειο..δεν σημαινει λοιπον οτι ο ταδε εχει παρανοια..εχει απλα ενα στοιχειο , αυτο μου εξηγσηε κ η ψυχοθεραπευτρια μου..
    τα στοιχεια προσωπικοτητων προκυπτουν απο παλιες ανασφαλειες κ πραγματα που μας εχουν πληγωσει στο παρελθον..πχ εσυ μπορει να εχεις κ στοιχεια αποφευκτικης προσωπικοτητας επειδη λες οτι εισαι κοντος κ ενιωθες μειονεκτικα κ μπορει πχ να αποφευγεις να την πεσεις σε μια κοπελα...εχεις στοιχεια αποφευκτικης προσωπικοτητας...ομως δεν εισαι κατα βαση αποφευκτικος.
    δεν ξερω αν εγινα κατανοητη.

  7. #22
    Συμφωνώ με kav ναι δεν θεραπευεται εντελώς μόνο διαχειριζεται καλύτερα πιστεύω. Υπαρχή φουλ ροπή σε αυτοκαταστροφη με διαφορες μεθόδους. Εγώ προσωπικά δε θα γράψω τον κατάλογο των ροπων αλλά για ένα είμαι σίγουρη. Όταν συμβαίνει δεν υπάρχει καμία αίσθηση του μετά και όταν έρχεται το μετά δηλαδή το αποτέλεσμα χτυπάει η κατάθλιψη ακραία. Η οριακή δεν μπορεί να διαγνωστει εύκολα πρώτον γιατί δε λες και εύκολα όλες αυτές τις τάσεις δεύτερον αν σε πετύχουν στα down βλέπουν μόνο κατάθλιψη. Θεματοθετη από αυτοτραυματισμους πως πας; εγώ σε επεισόδιο υπέρ έντονου συναισθηματικου βάρους έχω μοτίβο. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι κατάλαβα πως δεν έχει λογική η αντιμετώπιση αυτή και έτσι επιτέλους έλαβα και σωστή διάγνωση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Κάτι ακόμα όσο καιρό έκανα ψυχοθεραπεία κατάλαβα ότι δεν ειναι ζητούμενο ντε και καλά να παρω τον τίτλο της διαταραχής μου όσο το να βγω από το βάλτο του μυαλού μου. Πρώτα έκανα τη δουλειά αυτή κατόπιν άλλαξα ψυχίατρο και όταν ανέφερε την οριακή ήμουν προετοιμασμένη γιατί είχα πέντε αναγνώσεις. Το να μάθω να ζω με αυτη την διαφορετικότητα και να κάνω παρέα με ανθρώπους που δεν τους "ταράζει" η διαφορετική αντίληψη μου για την ζωή είναι το ζητούμενο μου. Όση δουλειά μπορώ να κάνω τη παλεύω. Δεν ξέρω επιθετικούς οριακους απέναντι σε άλλους ανθρώπους αλλά απέναντι στον εαυτό τους.
    ναι αλλα οταν εχεις την διαταραχη κ δημιουργεις προβληματα με την συμπεριφορα σου σε αλλους ανθρωπους , αυτο δεν αποτελει προβλημα?πχ υπαρβολικη ζηλεια, υπερβολικος ελεγχος, κλαματα απο το πουθενα κ υπερβολικη αντιδραση?
    αρα με το να κατανοησεις την κατασταση σου αυτο σε προφυλασσει απο τις υπερβολικες αντιδρασεις??
    θεωρω παντως οτι ολοι οι αθρωποι , η τουλαχιστον οι περισσοτεροι ειναι οριακοι...με την εννοια του συναισθηματος...
    ολοι συγχιζονται υπερβολικα, ολοι μπορει να κλαινε υπερβολικα ή να εχουν γενικα εντονη συγκινησιακη κατασταση λογω γεγονοτων..ειδικα οι Ελληνες..
    δλδ κατα καποιον τροπο ολοι εχουν τετοια στοιχεια..ειναι σπανιο στις μερες μας να βρεις ανθρωπους που ελεγχουν απολυτα το συναισθημα τους...εγω προσωπικα δεν εχω βρει ποτε καποιον που να το ελεγχει κ να ειναι οκ..καπως κουλ κ ηρεμος.

  9. #24
    Anxious εγώ δεν άντεχα εμένα. Καταπιεζα αρκετά τα συναισθήματα μου γιατί αυτή την υπερβολη σίγουρα κάποιος δεν την αντέχει αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πολλαπλασιάζεται κατά του εαυτού μου η κατάσταση για αυτό και απευθυνθηκα σε ειδικούς.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δλδ τι ενιωθες?μπορεις να μου πεις καθημερινα παραδειγματα?

  11. #26
    Ένα απλο αλλά σημαντικό είναι το πάγωμα. Φόβος σε ακραίο βαθμό που κυριολεκτικά εμενα σε μια θέση και δεν έκανα βήμα. Το ερέθισμα μπορούσε να είναι απλούστατο πχ μια ανάληψη ποσού σε ένα λογαριασμό όπου στις 14 00 ήμουν καθηλωμενη και στις 16 00 σα να μη τρέχει τίποτα άνετη και χαλαρή. Αυτό είναι ένα από μια σειρά δυσλειτουργικων θεμάτων. Το χειρότερο είναι το κηνυγι του θανάτου μέσω μεθόδων εξάλειψης του εαυτού. Τηρώντας την αγωγή έχουν μειωθεί αρκετά. Δε θα ρίσκαρα να τη διακοψω και να γυρίσω στα παλιά. Είναι α-λογο να έχεις πλήρη συνείδηση ότι παίζεις κορώνα γράμματα με την ζωή σου και όμως να μοιάζει σαν ευφάνταστο παιχνίδι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Οι οριακοι δεν νιωθουν απλα παρανιωθουν και γιαυτο καταφευγουν συχνα σε εξαρτησεις....ολοι εχουμε στοιχεια διαταραχων οπως ειπε η ανξιους αλλα δεν πληρουμαι ολα τα κριτηρια....
    Ζωντανο παραδειγνα εγω ειχα αντικοινωνικες συμπεριφορες αλλα δεν εχω αντικοινωνικη διαταραχη προσωπικοτητας....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ένα απλο αλλά σημαντικό είναι το πάγωμα. Φόβος σε ακραίο βαθμό που κυριολεκτικά εμενα σε μια θέση και δεν έκανα βήμα. Το ερέθισμα μπορούσε να είναι απλούστατο πχ μια ανάληψη ποσού σε ένα λογαριασμό όπου στις 14 00 ήμουν καθηλωμενη και στις 16 00 σα να μη τρέχει τίποτα άνετη και χαλαρή. Αυτό είναι ένα από μια σειρά δυσλειτουργικων θεμάτων. Το χειρότερο είναι το κηνυγι του θανάτου μέσω μεθόδων εξάλειψης του εαυτού. Τηρώντας την αγωγή έχουν μειωθεί αρκετά. Δε θα ρίσκαρα να τη διακοψω και να γυρίσω στα παλιά. Είναι α-λογο να έχεις πλήρη συνείδηση ότι παίζεις κορώνα γράμματα με την ζωή σου και όμως να μοιάζει σαν ευφάνταστο παιχνίδι.
    ρε σορρυ δεν καταλαβα τιποτα..ή καταλαβα πολλα? δλδ κυνηγουσες πχ το να εχεις ενα ατυχημα?δλδ ηθελες να παθεις κατι?

  14. #29
    Ναι έμμεσα. Ευτυχώς ένα υγιή ένστικτο ή απλώς πες κοινή λογική αναγνώρισε ότι αυτό απλά δεν ευσταθεί και όταν μου είπε είσαι οριακή Ε δε μου έκανε και εντύπωση. Δεν περιγράφονται κάποια ψυχικά ζητήματα με λέξεις ακόμα και οι ψυχίατροι ναι μεν έχουν τα διαγνωστικά κριτήρια αλλά τη μεγαλύτερη δουλειά την κάνει ο ασθενής αν εν τέλει θέλει να ζησει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Ναι καταλαβαίνω.
    Είχα θέμα με το ότι ήμουν μικρόσωμος από ένα σημείο και μετά. Ιδίως από την πρώτη Λυκείου κι έπειτα, όταν είδα την πρώτη μέρα ότι ακόμα κι οι πιο κοντοί από μένα είχαν ψηλώσει κι εγώ είχα μείνει εκεί που ήμουνα ένιωσα πολύ down! Πολεμούσα να γίνω μεγαλόσωμος από τη δευτέρα Γυμνασίου κι επειδή ήμουν από τους πιο κοντούς άρχισα να κάνω πουσάπς, βάρη, κοιλιακούς και ασκήσεις δύναμης ιδιαίτερα. Περισσότερο γούσταρα να μπαίνω στο μάτι του πιο δυνατού της τάξης! Και για ένα διάστημα τα είχα καταφέρει! Αλλά εκεί με το ύψος, πολλή ήττα έφαγα βρε παιδί μου....... Χέσε μέσα...
    Έφτασα σ' αυτή την ηλικία για να συνειδητοποιήσω -πλήρως όμως- ότι το "πρόβλημα" αποδοχής που πίστευα ότι είχα προερχόταν μέσα από το μυαλό μου... Εκεί ήταν η πηγή του προβλήματος! Τώρα τα άλλα τα εξωτερικά ερεθίσματα (κοροϊδίες, πειράγματα, απορρίψεις, μη σημασία, κοινωνικός αποκλεισμός) ήταν πραγματικά μεν, αλλά έπαιρναν τη μορφή αυτοεκπληρούμενων προφητειών για μένα.....

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Διπλη προσωπικοτητα???
    By nikol92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 06-09-2014, 19:05
  3. διαταραγμένη προσωπικότητα.
    By annam in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2011, 16:13
  4. ΟΡΙΑΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ? 'Η ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ???
    By Nolita in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-2010, 00:07
  5. ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 144
    Last Post: 01-06-2010, 12:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •