Οριακή προσωπικότητα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μου κανει εντυπωση λιγο, συγγνωμη αν κουραζω, γιατι καποιος να θελει να κανει εμμεσα κακο στον εαυτο του, ή γιατι να θελει να παθει κατι..ειναι κατι που δεν κατανοω..
    το να παθεις κατι..σημαινει πονο κλπ κλπ..γιατι να θες να το παθεις?πχ για να τραβηξεις την προσοχη? η επειδη πχ βαρεθηκες να ζεις λογω θλιψης κλπ..?
    εμενα μου ειπε οτι εχω οριακα στοιχεια επειδη οταν συμβει κατι, χανομαι κ σαστιζω..ομως αν συμβει κατι κακο..αναστατωνομαι υπερβολικα...πχ αν γινει ενας μεγαλος σεισμος, μπορει ολοι μετα απο καιρο να νιωθουν πιο ανετα απο εμενα..εγω θα ειμαι τοσο ταραγμενη που δεν θα μπορω ακομα να μπω στο σπιτι..κ κει μπαινει το αγχος μου μετα κ βαραω κοκκινα..
    δλδ...οταν εγινε ο σεισμος του 99, δεν μπορουσα να ηρεμησω..επαθα μετασεισμικο σοκ με αποτελεσμα να με παει η μανα μυο στο αιγινητειο κ να μου κανουν μια ηρεμιστικη..δλδ κανω πανικο, εσωτερικο πανικο που με κανει κ τρεμω συνεχομενα..σαν ψαρι..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Ναι καταλαβαίνω.
    Είχα θέμα με το ότι ήμουν μικρόσωμος από ένα σημείο και μετά. Ιδίως από την πρώτη Λυκείου κι έπειτα, όταν είδα την πρώτη μέρα ότι ακόμα κι οι πιο κοντοί από μένα είχαν ψηλώσει κι εγώ είχα μείνει εκεί που ήμουνα ένιωσα πολύ down! Πολεμούσα να γίνω μεγαλόσωμος από τη δευτέρα Γυμνασίου κι επειδή ήμουν από τους πιο κοντούς άρχισα να κάνω πουσάπς, βάρη, κοιλιακούς και ασκήσεις δύναμης ιδιαίτερα. Περισσότερο γούσταρα να μπαίνω στο μάτι του πιο δυνατού της τάξης! Και για ένα διάστημα τα είχα καταφέρει! Αλλά εκεί με το ύψος, πολλή ήττα έφαγα βρε παιδί μου....... Χέσε μέσα...
    Έφτασα σ' αυτή την ηλικία για να συνειδητοποιήσω -πλήρως όμως- ότι το "πρόβλημα" αποδοχής που πίστευα ότι είχα προερχόταν μέσα από το μυαλό μου... Εκεί ήταν η πηγή του προβλήματος! Τώρα τα άλλα τα εξωτερικά ερεθίσματα (κοροϊδίες, πειράγματα, απορρίψεις, μη σημασία, κοινωνικός αποκλεισμός) ήταν πραγματικά μεν, αλλά έπαιρναν τη μορφή αυτοεκπληρούμενων προφητειών για μένα.....
    εγω αν σε εβλεπα στην δευτερα λυκειου που ειχες μεινει κοντος, θα ελεγα " επιτελους! ενας ανθρωπος που δεν ψηλωσε! αντε με τα ντερεκια"!
    δεν φανταζεσαι ποσο μα ποσο με ενοχλει το υψος στους ανθρωπους..με κανει κ νιωθω αβολα κ νιωθω οτι δεν ειναι ανθρωποι...οι ψηλοι αντρες σχεδον με αηδιαζουν..
    απο μικρη μονο με κοντους εμπλεκα..ή στο υψος μου κυριως ή ακομα κ κοντυτερους..οποτε κακως ενιωθες τοσο ασχημα!χααχ!
    πχ μια φιλη γνωρισε εναν πολυ κοντο προχτες κ ειναι πολυ χαρουμενη..κ αυτη στο υψος μου ειναι κ μου τον εδειξε κ ειναι κουκλος!!! κ της λεω ρε τι τελειος! κ μου λεει..ναι ειναι κουκλος αλλα ειναι κοντουλης...αλλα μου λεει δεν με πειραζει ιδιαιτερα..κ της λεω πας καλα?τι να σε πειραξει?εννοειται αυτο..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Δεν έχω προβεί σε αυτοτραυματισμούς ποτέ...
    Αλλά οι σκέψεις μου για αυτό, κάποιες φορές, είναι έντονες!
    Όμως δεν έχω ξεπεράσει το "όριο" αυτό..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ουτε κ γω ...ποτε δεν εχω κανει κατι τετοιο..αλλα δεν το εχω νιωσει κιολας..σε καταθλιψη πανω εχω σκεφτει πχ αντε να πεθανω, μηπως να πηδηξω?αλλα μετα οταν περναει η καταθλιψη ουτε καν το εχω σκεφτει..μαρεσει η ζωη...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να τονισω το εξης! αλλο οριακη προσωπικοτητα κ αλλο οριακη διαταραχη προσωπικοτητας...
    ολοι εχουμε στοιχεια δαιταραχων στις προσωπικοτητες μας....μην μασας..! εγω νορμαλ σε βρισκω φιλε μου..το οτι εσκισες τα ρουχα σου μια φορα, ηταν επειδη ενιωσες πιεση κ αγανακτηση...αλλος μπορει να μην εσκιζε ρουχα, αλλα να επεφτε με λυγμους στο κρεβατι, τονιζω ειμαστε ανθρωποι κ εχουμε διαφορα συναισθηματα..οτι εχεις ακραια συναισθηματα κ ανασφαλειες αυτο δεν σε κανει οριακο..
    η διαταραχη οριακης οπως λεει κ ο kavkaz ειναι τρομερα σοβαρη..
    η ψυχοθεραπευτρια μου κανει ενα τεστ κ σου δειχνει ποσα στοιχεια διαταραχων μπορει να εχεις, τν ρωτησα λοιπον αν αυτο το θεωρει νορμαλ κ μου εξηγησε οτι ολες οι προσωπικοτητες εχουν στοιχεια διαφορων διταραχων..αυτο δεν σημαινει οτι εχουν την διαταραχη..θα σου δωσω ενα παραδειγμα,
    πχ..ο ταδε τα εχει με την ταδε κ εχει ανασφαλεια κ καθε φορα που η ταδε βγαινει , ο ταδε φοβαται μηπως τα εχει με καποιον αλλον...οταν γυρναει η ταδε σπιτι, την ρωταει ο ταδε, αν περασε καλα κλπ..αλλα μπορει να νιωθει οτι η ταδε δεν ηταν κ τοσο ησυχη κ οτι κατι μπορει να εκανε με καποιον αλλον...δεν την ρωταει ιδιαιτερα..αλλα τον τρωει καπως...αυτο ειναι παρανοικο στοιχειο..δεν σημαινει λοιπον οτι ο ταδε εχει παρανοια..εχει απλα ενα στοιχειο , αυτο μου εξηγσηε κ η ψυχοθεραπευτρια μου..
    τα στοιχεια προσωπικοτητων προκυπτουν απο παλιες ανασφαλειες κ πραγματα που μας εχουν πληγωσει στο παρελθον..πχ εσυ μπορει να εχεις κ στοιχεια αποφευκτικης προσωπικοτητας επειδη λες οτι εισαι κοντος κ ενιωθες μειονεκτικα κ μπορει πχ να αποφευγεις να την πεσεις σε μια κοπελα...εχεις στοιχεια αποφευκτικης προσωπικοτητας...ομως δεν εισαι κατα βαση αποφευκτικος.
    δεν ξερω αν εγινα κατανοητη.
    συμφωνω και επαυξανω... τι εννοεις ομως "αλλο οριακη προσωπικοτητα κ αλλο οριακη διαταραχη προσωπικοτητας...";
    Quote Originally Posted by GiannisNik3
    Εγώ, κατά διαστήματα, είχα τάσεις αυτοκτονίας και παράλληλα ένα αίσθημα κενού και μοναξιάς.Περισσότερο στη σκέψη, όμως, τις πραγματοποιούσα και βλέποντας σκηνές ταινιών με τύπους που τερμάτιζαν τη ζωή τους. Ταυτιζόμουν και φανταζόμουν ότι ήμουν εγώ. Πιο πολύ στα 20 αυτό... Τώρα δεν παρουσιάζω και τόσο τέτοιες τάσεις, αν και υπάρχουν ακόμα, κατορθώνω ωστόσο να τις διαχειρίζομαι με το να ξεχωρίζω ότι είναι δημιουργήματα του μυαλού μου κι όχι π.χ. επειδή κάποιος δε με συμπαθεί...
    Κατά καιρούς παρουσίασα και επιθετικές συμπεριφορές και τις παρουσιάζω ακόμα. Μου συμβαίνει κυρίως σε συνθήκες που αισθάνομαι ότι πιέζομαι πολύ. Π.χ. στο στρατό δεν κάθισα παρά μόνο μια βδομάδα.. Δεν άντεξα και άρχισα να βρίζω από την τέταρτη μέρα! Λίγο ακόμα και θα' χα προβλήματα με τους ανωτέρους... Με τα υπόλοιπα παιδιά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα απολύτως, για τους ανώτερους μιλάμε τώρα, την εξουσία! Για να μη τα πολυλογώ, πήρα αναβολή ένα χρόνο....
    όλοι όσοι περνάνε από το λούκι τις κατάθλιψης (οποιασδηποτε μορφης)εχουν αισθανθεί όπως εσυ.. Δεν βρισκω παντως κατι παράλογο στη συμπεριφορα σου οταν πηγες φαντάρος. Το αντιθετο θα ηταν ανησυχητικό... |ο|
    Η επιθετικη συμπεριφορα ειναι προβλημα οντως αλλα ουτε αυτο ειναι κριτηριο για να εχει καποιος οριακη διαταραχή

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ανξιους σου ειπε ουι εχεις στοιχεια οριακης προσωπικοτητας επειδη αναστατωνεσαι? Την επομενη φορα ρωτα την σε παρακαλω πολυ αν πηρε νυχτα το πτυχιο

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εννουσε οτι ολοι εχουμε στοιχεια προσωπικοτητας,χαρακτηρα..� �λοι εχουμε παρανοικα στοιχεια, που σημαινει οτι ολοι πχ μπορει να ειμαστε καχυποπτοι καποιες φορες κ να σκεφτουμε οτι μας κακοχαρακτηριζουν κλπ..αυτο ειναι στοιχειο κ οχι διαταραχη..δεν σημαινει οτι εχεις διαταραχη..
    διαταραχη θα σημαινε αν αυτο συνεβαινε χωρις αφορμη σε κανονικη βαση συνεχομενα κ ελεγχς καπως την ζωη σου..τοτε μιλαμε για διαταραχη..
    ολοι ομως καποια στιγμη εχουμε σκεφτει μηπως μας απαταει ο συντροφος μας κλπ κλπ..
    δεν σημαινει οτι εχουμε παρανοια..καταλαβατε?
    με λιγα λογια η γυναικα δεν μου ειπε οτι ειμαι οριακη..ουτε καν..κ γελαγε μαλιστα γιατι ειχα αναστατωθει...μου εξηγησε τι εννοουσε κ μαλιστα μου ειπε οτι ειναι δευτερεουσας σημασιας το τι στοιχεια εχουμε...σημασια εχει το οτι δεν υπαρχει η διταραχη...οτι η προσωπικοτητα μου ειναι ετσι δομημενη, εχω λιγο απο δραμα, λιγο απο οριακο, χωρις ομως ολα αυτα να μου ελεγχουν την ζωη..δλδ το μεγαλυτερο μερος της ζωης μου ειναι εντελως νορμαλ κ απολυτα λειτουργικο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εννουσε οτι ολοι εχουμε στοιχεια προσωπικοτητας,χαρακτηρα..� �λοι εχουμε παρανοικα στοιχεια, που σημαινει οτι ολοι πχ μπορει να ειμαστε καχυποπτοι καποιες φορες κ να σκεφτουμε οτι μας κακοχαρακτηριζουν κλπ..αυτο ειναι στοιχειο κ οχι διαταραχη..δεν σημαινει οτι εχεις διαταραχη..
    διαταραχη θα σημαινε αν αυτο συνεβαινε χωρις αφορμη σε κανονικη βαση συνεχομενα κ ελεγχς καπως την ζωη σου..τοτε μιλαμε για διαταραχη..
    ολοι ομως καποια στιγμη εχουμε σκεφτει μηπως μας απαταει ο συντροφος μας κλπ κλπ..
    δεν σημαινει οτι εχουμε παρανοια..καταλαβατε?
    με λιγα λογια η γυναικα δεν μου ειπε οτι ειμαι οριακη..ουτε καν..κ γελαγε μαλιστα γιατι ειχα αναστατωθει...μου εξηγησε τι εννοουσε κ μαλιστα μου ειπε οτι ειναι δευτερεουσας σημασιας το τι στοιχεια εχουμε...σημασια εχει το οτι δεν υπαρχει η διταραχη...οτι η προσωπικοτητα μου ειναι ετσι δομημενη, εχω λιγο απο δραμα, λιγο απο οριακο, χωρις ομως ολα αυτα να μου ελεγχουν την ζωη..δλδ το μεγαλυτερο μερος της ζωης μου ειναι εντελως νορμαλ κ απολυτα λειτουργικο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μου εξηγησε η γυναικα οτι δεν ειμαι οριακη..οτι καθε χαρακτηρας εχει καποια στοιχεια κ οτι ειναι δευτερευουσης σημασιας, το περισσοτερο μερος της ζωης μου δεν ελεγχεται απο αυτα, ειναι απολυτα λειτουργικο κ νορμαλ.. κ μαλιστα γελαγε επειδη ανστατωθηκα οταν μου το ειπε..κ μου ειπε οτι ουτε καν ισχυει για εμενα..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης αναστατωνομαι υπερβολικα σε ο.τιδηποτε κακο...συμφωνα με τα δεδομενα..
    πχ... ειχα κανει μια εξεταση κ ειχε βγει χαλια κ παραλιγο να κανω εμετο επειδη ενιωθα τρομερη αναστατωση κ το σκεφτομουν συνεχεια..
    η διαγνωση που εχει δωσει ειναι γενικευμενη αγχωδης διταραχη κ μειζονα καταθλιψη.

  11. #41
    Anxious θα σου απαντήσω με το εξής - ειναι σαν να ρωτας άνθρωπο που υποφέρει από νευρική ανορεξία γιατί βλέπει τον εαυτό του παχουλό ενώ η ζυγαριά δειχνει το αντίθετο. Ο οριακος εξίσου έχει κάποια στοιχεία που χωρίς αγωγή αποτελούν κίνδυνο για την ζωή του. Δεν εχει λογική η πρόκληση πόνου αν και οι ειδικοί γνωρίζουν ότι αυτή η μέθοδος μειώνει τον ψυχικό. Θεματοθετη χαίρομαι που δεν έχεις αυτό επιθετική επιθυμία και εύχομαι καλή συνέχεια με την ψυχοθεραπεία αλλά και την αγωγή.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ενας οριακος εχει πολυ περισσοτερα να φοβηθει απο το αν θα πεθανει χωρις αγωγη και μαλακιες ποσο μαλλον αν εχει ροπη σε εξαρτησεις ουσιων

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Anxious θα σου απαντήσω με το εξής - ειναι σαν να ρωτας άνθρωπο που υποφέρει από νευρική ανορεξία γιατί βλέπει τον εαυτό του παχουλό ενώ η ζυγαριά δειχνει το αντίθετο. Ο οριακος εξίσου έχει κάποια στοιχεία που χωρίς αγωγή αποτελούν κίνδυνο για την ζωή του. Δεν εχει λογική η πρόκληση πόνου αν και οι ειδικοί γνωρίζουν ότι αυτή η μέθοδος μειώνει τον ψυχικό. Θεματοθετη χαίρομαι που δεν έχεις αυτό επιθετική επιθυμία και εύχομαι καλή συνέχεια με την ψυχοθεραπεία αλλά και την αγωγή.
    ναι καταλαβαινω τωρα οκ...ναι..
    παντως ειχα μια κοπελα παλια στην ομαδα μου που ερχοταν με χερια χαρακωμενα, ειχε και νευρικη ανορεξια...κ ηταν πολλα χορνια στην ομαδα..συνηλθε τελειως κ μαλιστα εκανε σπουδες ψυχολογιας και ειδικευτικε στην ψυχοθεραπεια κ πλεον εχει δικο της γραφειο...ειναι ψυχοθεραπευτρια...

  14. #44
    Ελπιδοφόρο και ευχαριστο αυτό που λες. Βαθιά μέσα μου θελω να ελπίζω πως όσο ακατόρθωτο και αν μοιάζει κάτι με αρκετή δουλειά σωστή βοήθεια αγαπη και πίστη βελτιώνεται. Καλό μεσημέρι παιδιά. [emoji4]
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι απλα εγινε καλα..εγινε αστερι η κοπελα!! εμαθε τα ορια της κ ειναι κ αξαιρετικος ανθρωπος!!
    keep on!!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Διπλη προσωπικοτητα???
    By nikol92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 06-09-2014, 19:05
  3. διαταραγμένη προσωπικότητα.
    By annam in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2011, 16:13
  4. ΟΡΙΑΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ? 'Η ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ???
    By Nolita in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-2010, 00:07
  5. ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 144
    Last Post: 01-06-2010, 12:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •