Να γιατί μένουμε μόνοι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186

    Να γιατί μένουμε μόνοι!

    Υπάρχει αρκετά μεγάλη μερίδα ανθρώπων εκεί έξω, που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με μένα.
    Το πρόβλημα εντοπίζεται και στις γυναίκες και στους άντρες.

    Κατά την γνώμη μου φταίει η εποχή μας, ειδικά στην ηλικιακή ομάδα 25-35 η οποία ενηλικιώθηκε προ κρίσης και, η οποία δέχθηκε και γαλουχήθηκε με όλα τα κακώς πρότυπα όλα αυτά τα χρόνια της ανήθικης και ψεύτικης ευμάρειας. Το φλέρτ και η γνωριμία με το αντίθετο φύλο γνώρισε μια παρακμή και έφθινε κατά την περίοδο της σεξουαλικής απελευθέρωσης στις δεκαετίες '80 και '90, ενώ το 2000 όπου ακόμα και αυτή η σεξουαλική απελευθέρωση είχε πτωτική πορεία, η ευγενής γνωριμία με το αντίθετο φύλο χάθηκε οριστικά.
    Όλα στον βωμό του υπερπλουτισμού, της υλικής ευμάρειας, γάμοι και διαζύγια έδιναν και έπαιρναν για οικονομικούς λόγους.

    Οι ηλικίες 25-35 σήμερα, ανατράφηκαν έτσι ώστε να αναζητούν στο αντίθετο φύλο πράγματα και χαρακτηριστικά που στην Ελλάδα κανείς έβλεπε μόνο στα ανήθικα και χαμηλού επιπέδου σήριαλ της TV όπου ο υπερπλουτισμός προβαλλόταν σωριδόν (μεγάλα σπίτια, καλές δουλειές, υπερπολυτελή αυτοκίνητα, ελευθέρες σχέσεις, κερατώματα κλπ..), με αποτέλεσμα τα στάνταρντς και από τις δυο μεριές να είναι εξαιρετικά υψηλά (οι γυναίκες να ψάχνουν για τον σταρ τραγουδιστή ηθοποιό που βγάζει εκατομμύρια και οι άντρες στην καλύτερη περίπτωση να ψάχνουν να βρουν γυναίκες που στην όψη δεν υπάρχουν ούτε στις ταινίες), και αφού αυτά δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα στην πραγματικότητα το αποτέλεσμα είναι οι περισσότεροι να μένουν μόνοι...

    Η συζήτηση σε ένα τυπικό πρώτο ραντεβού μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας εξαντλείται στην αναζήτηση της γυναίκας για το τί αυτοκίνητο έχει ο άντρας και η αναζήτηση του άντρα για το αν η γυναίκα θα είναι σεξουαλικά διαθέσιμη μετά το πέρας του ραντεβού.

    Καλά κάνω εγώ και δεν έχω κάνει κίνηση.
    Δεν με ενδιαφέρει το άθλημα.
    Αυτή η ψευτιά του υλισμού και της σεξουαλικής ανηθικότητας με αηδιάζει, το λιγότερο..
    Καλύτερα μόνος.

    Πολλοί οι μόνοι, λίγοι όμως οι συνειδητοποιημένοι μόνοι, τελικά..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Εγω συμφωνω κ επαυξανω.Δυστυχως οι ανθρωποι ειναι προβατα κ υιοθετουν οτι προτυπα τους πασαρουν χωρις να σκεφτονται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post

    Η συζήτηση σε ένα τυπικό πρώτο ραντεβού μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας εξαντλείται στην αναζήτηση της γυναίκας για το τί αυτοκίνητο έχει ο άντρας και η αναζήτηση του άντρα για το αν η γυναίκα θα είναι σεξουαλικά διαθέσιμη μετά το πέρας του ραντεβού.

    Καλά κάνω εγώ και δεν έχω κάνει κίνηση.
    Δεν με ενδιαφέρει το άθλημα.
    Αυτή η ψευτιά του υλισμού και της σεξουαλικής ανηθικότητας με αηδιάζει, το λιγότερο..
    Καλύτερα μόνος.

    Πολλοί οι μόνοι, λίγοι όμως οι συνειδητοποιημένοι μόνοι, τελικά..

    Αυτο που λες εχει να κανει με το τι ψαχνει καθενας στη ζωη του.
    Ναι σαφως υπαρχουν πολλες γυναικες που θελουν αντρα για σπιτι και παιδια, οποτε τις ενδιαφερει το οικονομικο του, γιατι αλλιως πως θα τα βγαλουν περα? σαφως υπαρχουν και αλλες που ψαχνουν τον πλουσιο για να ζησουν την ευκολη ζωη. κλπ
    Οπως επισης υπαρχουν και αντρες που θελουν μοντελα διπλα τους γιατι αλλιως δεν λειτουργουν ή δεν πουλανε μουρη στις παρεες τους. Ή οι αντρες που αντι να δουν μια γυναικα στο συνολο κοιτανε τι στηθος ή τι ποπο εχει,... Ή ακομα και οι αντρες που θελουν μια γυναικα με καλο ωραριο και σταθερο μισθο για να μεγαλωσει παιδια και να κρατησει σπιτι.
    Απο ολα εχει ο μπαξες.
    Σημασια εχει εσυ τι ψαχνεις και τι κανεις για να το βρεις.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Υποψήφιοι γαμπροί και νύφες που ψάχνουν οικονομική αποκατάσταση και κοινωνική προβολή μέσω της σχέσης/ γάμου τους πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.
    Αυτό το σπορ δεν ανακαλύφθηκε απ τη γενιά σου.

    Υπάρχουν όμως και ένα σωρό άλλοι/άλλες με πιο εφικτές προσδοκίες, όπως μια καλή σχέση με συντροφικότητα, καλό σεξ και χαρές. Πού στο καλό ψάχνετε??? Έχω τουλάχιστον 3 κοπέλες στον κοινωνικό/ επαγγελματικό μου περίγυρο που είναι έτσι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε πιστευω οτι καπιος που θελει πραγματι κατι δε θα το κανει οι περισσοτεροι πχ δε τους απασχολει αν ειναι μονοι αλλα το τι θα πουν οι αλλοι γι αυτους.
    το τροπο θα τον βρει αυτος που θελει

    η αναζητιση ειναι κουραστικη μετα απο ονα σημειο πιο ευκολο ειναι να μιλας με κοσμο και να σκεφτεσαι θα γυρισει ο τροχος θα βρεθει και αυτη που θα θελει εμενα γυρνα γυρνα γυρνα καπου θα κατσει η μπιλια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Σημασια εχει εσυ τι ψαχνεις και τι κανεις για να το βρεις.
    Τίποτα δεν κάνω. Και ούτε πρόκειται ποτέ! Δεν έκανα όταν έπρεπε, θα κανω τώρα που δεν θέλω (και είναι κάπως αργά πλέον..);
    Λένε οι "ειδικοί" και μας συμβουλεύουν να μην αγχωνόμαστε, για όλους έχει η ζωή..
    Αλλά πότε; Ο χρόνος περνάει τόσο γρήγορα.. Γερασα και δεν το κατάλαβα.
    Θα προσπαθήσω να τα βρω με τη μοναξιά μου, αν και δεν βλέπεται (είναι λίγο άσχημη).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post
    Τίποτα δεν κάνω. Και ούτε πρόκειται ποτέ! Δεν έκανα όταν έπρεπε, θα κανω τώρα που δεν θέλω (και είναι κάπως αργά πλέον..);
    Λένε οι "ειδικοί" και μας συμβουλεύουν να μην αγχωνόμαστε, για όλους έχει η ζωή..
    Αλλά πότε; Ο χρόνος περνάει τόσο γρήγορα.. Γερασα και δεν το κατάλαβα.
    Θα προσπαθήσω να τα βρω με τη μοναξιά μου, αν και δεν βλέπεται (είναι λίγο άσχημη).
    Για πες... Πόσο χρονών είσαι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Για πες... Πόσο χρονών είσαι;
    31+ είμαι.
    Αργά για πολλά πράγματα πια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post
    31+ είμαι.
    Αργά για πολλά πράγματα πια...
    Χα, χα!
    Ναι ρε...
    Τι να σου πω;
    Γέρασες!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Χα, χα!
    Ναι ρε...
    Τι να σου πω;
    Γέρασες!
    Νερό περνούν τα χρόνια.. Ώσπου να κάνω ενα βήμα θα φτάσω 40, και μετά 50..
    Είμαι σε ηλικία που έπρεπε να είμαι ήδη τακτοποιημένος, σε πολλά θέματα.
    Και τώρα δεν μπορώ να ξεκινήσω να κάνω κάτι από την αρχή, θα με κοροϊδεύουν, θα με λένε παππού.
    Πως περνούν τα χρόνια..
    Last edited by 85Eon; 25-03-2017 at 17:55.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ελα βρε , πουσαι μεγαλος , εγω ειμαι 55 , κι ακομη εχω τα ιδια χομπυ που ειχα παλια, κι εχω ορεξη να δημιουργησω .....βεβαια δεν εχω υποχρεωσεις , δεν εχω κατι να με πιεζει .............στα 29 αρχισα να δημιουργω , στην ηλικια σου , και δημιουργησα αρκετα ............κι η ορεξη , εδω ειναι ........ο πατερας μου , την δουλεια της καρριερας του , αυτη που τον ανεδειξε , την αρχισε στα 49 εως τα 78 , στα 49 ειχε φτιαξει ηδη ενα σοβαρο υποβαθρο ηδη , αυτοδημιουργητος γαρ ..................τωρα εισαι στην ακριβη ηλικια δημιουργιας .......

    παραθετω και μια σχετικη ρηση , στα 20s θα μαθεις , στα 30s θα κανεις , στα 40+ θα εχεις , αμα στα 20s δεν μαθεις , στα 30s δεν κανεις , στα 40 + δεν εχεις , στα 50+ ουτε θα μαθεις , ουτε θα κανεις , ουτε θα εχεις ....
    Last edited by Macgyver; 24-03-2017 at 00:08.

Similar Threads

  1. Περνατε καλα μονοι σας ?
    By Macgyver in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 27-11-2015, 22:14
  2. Δεν ειστε μονοι!!!
    By marysirena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-08-2013, 20:28
  3. Και να που μόνοι γεννιόμαστε, μόνοι ζούμε και μόνοι, κατάμονοι πεθαίνουμε. . .
    By Mildreh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2012, 11:59
  4. Γιατί μένουμε σε τελειωμένες καταστάσεις;;;
    By pinkwoman in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 25-07-2011, 15:26
  5. Είμαστε μόνοι μας .
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 03-09-2008, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •