ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ !!! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Καλησπέρα και από μενα, έχω και εγω την ίδια πάθηση και έχω πάει σε πολλούς καρδιολόγους και μοθ έχουν πει ότι είναι από το άγχος. Ξεκίνησαν όλα όταν πήρα κάποια αντιφλεγμονωδης χάπια για το χέρι μου τα naprassyn όπου μου σήκωσαν πίεση και είχα αίσθημα παλμών έντονα. Ξύπνησα στον ύπνο μου από το αίσθημα παλμών. Τρόμαξα και πήγα νοσοκομείο και μοθ είπαν ότι είμαι καλά και μου εδώσαν και ένα ηρεμηστικο ώστε να ηρεμήσω. Ευτυχως έπεσε και η πίεση και κοιμήθηκα σαν πουλάκι μετά. Μετά απο καπιο διάστημα άρχισα είχα πάλι αίσθημα παλμών χωρίς να πάρω αντιφλεγμονωδης χαπια. Κατάλαβα ότι με πειράζει η καφεΐνη και οτιδήποτε έχει σχέση με καφεΐνη. Και όποτε έπαιρνα μαγνήσιο (Mag2) εφευγαν οι έκτακτες. Ηρεμουσα και μπορούσα να κοιμηθώ και το βράδυ. Αλλιως έμενα άγρυπνος. Εδώ και κάνα μήνα επομενως εχώ κόψει οτιδήποτε έχει σχέση με καφεΐνη γτ είδα ότι με πειράζει έντονα. Μου το είπε και ο καρδιολογος κόψε μου λέει καφέδες και αναψυκτικά και θα αλλάξει ο οργανισμός σου. Και αλλοι γιατροι επίσης μου το συνέστησαν. Και από τότε εχω ηρεμήσει αλλά κάνω θεραπεία με μαγνήσιο. Βοηθάει στις έκτακτες σταματανε. Χωρίς μαγνήσιο δεν έχω δει ακόμη, οπότε νιωθω έτοιμος θα σταματήσω και θα δω άμα συνεχιζουν.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Hitmanxxx View Post
    Καλησπέρα και από μενα, έχω και εγω την ίδια πάθηση και έχω πάει σε πολλούς καρδιολόγους και μοθ έχουν πει ότι είναι από το άγχος. Ξεκίνησαν όλα όταν πήρα κάποια αντιφλεγμονωδης χάπια για το χέρι μου τα naprassyn όπου μου σήκωσαν πίεση και είχα αίσθημα παλμών έντονα. Ξύπνησα στον ύπνο μου από το αίσθημα παλμών. Τρόμαξα και πήγα νοσοκομείο και μοθ είπαν ότι είμαι καλά και μου εδώσαν και ένα ηρεμηστικο ώστε να ηρεμήσω. Ευτυχως έπεσε και η πίεση και κοιμήθηκα σαν πουλάκι μετά. Μετά απο καπιο διάστημα άρχισα είχα πάλι αίσθημα παλμών χωρίς να πάρω αντιφλεγμονωδης χαπια. Κατάλαβα ότι με πειράζει η καφεΐνη και οτιδήποτε έχει σχέση με καφεΐνη. Και όποτε έπαιρνα μαγνήσιο (Mag2) εφευγαν οι έκτακτες. Ηρεμουσα και μπορούσα να κοιμηθώ και το βράδυ. Αλλιως έμενα άγρυπνος. Εδώ και κάνα μήνα επομενως εχώ κόψει οτιδήποτε έχει σχέση με καφεΐνη γτ είδα ότι με πειράζει έντονα. Μου το είπε και ο καρδιολογος κόψε μου λέει καφέδες και αναψυκτικά και θα αλλάξει ο οργανισμός σου. Και αλλοι γιατροι επίσης μου το συνέστησαν. Και από τότε εχω ηρεμήσει αλλά κάνω θεραπεία με μαγνήσιο. Βοηθάει στις έκτακτες σταματανε. Χωρίς μαγνήσιο δεν έχω δει ακόμη, οπότε νιωθω έτοιμος θα σταματήσω και θα δω άμα συνεχιζουν.
    Καλημέρα!! Όπως θα δεις είμαστε πολλοί σε αυτή τη φάση!
    Εγώ με το που αγχωθώ στεναχωρηθώ με χτυπάει στομάχι κ κατ’επεκταση καρδιά.
    Σε τι δόση το παίρνεις το mag2 ??
    Άρα ισχύει ότι βοηθάει το μαγνήσιο

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Τελικά πόσοι πια υποφέρουμε από αυτί το πράγμα. Χθες ξύπνησα στον υπνο μου από έκτακτες που κάνανε χαμό στο στηθος μου ένιωθα γκντουπ γκντουπ δυνατό σαν τράνταγμα. Παίρνω χάπια για το στομάχι και είμαι χάλια. Δεν ξέρω τι να κάνω πια έχω κουραστεί πολύ.

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Καλημέρα!! Όπως θα δεις είμαστε πολλοί σε αυτή τη φάση!
    Εγώ με το που αγχωθώ στεναχωρηθώ με χτυπάει στομάχι κ κατ’επεκταση καρδιά.
    Σε τι δόση το παίρνεις το mag2 ??
    Άρα ισχύει ότι βοηθάει το μαγνήσιο
    Βοηθάει δεν λες τπτ. Με έχει σώσει. Εγώ με ένα μπουκάλακι όταν με έπιανε μια χαρά ήμουν. Μέσα σε 10 λεπτα σταμάταγαν οι έκτακτες. Πάντως η συνιστώμενη δόση είναι πρωί μεσημέρι βράδυ, από ένα έως 3 μπουκαλάκια. Το κάθε μπουκάλακι έχει 112 mg. Τώρα επειδή μου τελείωσαν πήρα να δοκιμάσω τα trofocard των 60 mg. Δύο την ημέρα παίρνω κάθε πρωί, άντε αλλά δύο πριν κοιμηθώ αν το θυμηθώ. Είναι χάπια και βοηθάνε επίσης καλά, δεν έχω παρατηρήσει κάτι από έκτακτες. Μακαρι να συνεχίσει έτσι. Πάντως εν γένει κόψτε καφέδες και οτιδήποτε έχει σχέση με καφέ( πράσινο τσάι, μαύρο τσάι), αναψυκτικά επισης και θα δείτε πραγματικά αλλαγή. Εγώ πάντως με το που έκοψα τους καφέδες είδα αλλαγή δεν είχα εκτακτες. Και να ειχα θα ήταν σπάνιες φορές στην αρχές αλλα πολύ ήπιες και όπως είπα με μαγνήσιο φευγανε.
    Υ. Γ. Επίσης και το magnebest έχω δοκιμάσει σε φακελάκι επίσης καλό. Αλλά φέρνει εντερικες διαταραχές όπως και το trofocard!!!
    Το mag2 δεν φέρνει όχι. Επίσης απορροφάται πολύ πιο γρήγορα απ όλα τα άλλα απ ότι έχω κατάλαβει.
    Last edited by Hitmanxxx; 19-05-2023 at 11:39.

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Τελικά πόσοι πια υποφέρουμε από αυτί το πράγμα. Χθες ξύπνησα στον υπνο μου από έκτακτες που κάνανε χαμό στο στηθος μου ένιωθα γκντουπ γκντουπ δυνατό σαν τράνταγμα. Παίρνω χάπια για το στομάχι και είμαι χάλια. Δεν ξέρω τι να κάνω πια έχω κουραστεί πολύ.
    Οι έκτακτες σταματησαν μετά από λίγο ή συνεχίζονται? Δοκίμασε Mag2 μαγνήσιο που είπα. Ήπιες καφέ επίσης? Η κόκα κόλα πριν κοιμηθείς?

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    1
    Καλησπέρα!! Προστέθηκα κ εγώ στο club..Εγώ εδώ και μισό χρόνο άρχισα να έχω φοβίες και πλέον οι έκτακτες συστολες( ή αρρυθμίες) έχουν γίνει φίλες μου...Το αίσθημα του θανάτου κάθε φορά, το να ελέγχω σφυγμό και πίεση έτσι απλά για να δω αν είμαι καλά.. Πόσο κουραστικό. Εννοείται όλοι οι γιατροί λένε δεν έχω τίποτα.. Τους πιστεύω μέν αλλά μετά σαν να μην τους άκουσα ποτέ. Χθες και σήμερα νιώθω αρκετές εκτακτες και φοβάμαι πολύ...Ενώ περνάνε οι ώρες εγώ νιώθω ότι πεθαίνω.

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    4
    Καλησπέρα παιδιά.
    Έχω φοβερό πρόβλημα με τις έκτακτες και δεν μπορώ να βρω λυση απο κανενα γιατρο.. μαλιστα ενας μου ειπε δεν μπορώ να σε βοηθησω παραπάνω. Υπάρχουν περίοδοι που οι έκτακτες είναι ελάχιστες, 20/ μερα. Υπάρχουν όμως και μέρες όπως αυτες που διανυω τωρα που οι έκτακτες με σφυροκοπουν συνέχεια. Παίρνω σταθερά ιντεραλ δεν κανει δουλειά, παιρνω κανα ηρεμιστικό βοηθαει αλλα μέχρι σ ενα σημειο, μετα το συνηθιζω κιολας και δεν βοηθάει. Εχω δει πολλους καρδιολογους, ενας μου προτεινε φλεκαρθμ ομως οταν το συζητησα με εναν αρρυθμιολογο στο ωνασειο(150ευρω επίσκεψη) μου ειπε οχι να μην το παρω και οτι ουτε ablation συζηταει γιατί ειναι λιγες και ablation κανουν μονο σε 10.000 και ανω. Εγω ομως δεν την παλευω αλλο. Παθολογια δεν μου βρηκε κανείς. Μαγνησιο εχω δοκιμασει δεν βοηθησε στις εξάρσεις. Οποιοδήποτε πληροφορια βοήθεια παιδια.....γτ δεν αντεχω

  8. #53
    Quote Originally Posted by valeria14 View Post
    Καλησπέρα παιδιά.
    Έχω φοβερό πρόβλημα με τις έκτακτες και δεν μπορώ να βρω λυση απο κανενα γιατρο.. μαλιστα ενας μου ειπε δεν μπορώ να σε βοηθησω παραπάνω. Υπάρχουν περίοδοι που οι έκτακτες είναι ελάχιστες, 20/ μερα. Υπάρχουν όμως και μέρες όπως αυτες που διανυω τωρα που οι έκτακτες με σφυροκοπουν συνέχεια. Παίρνω σταθερά ιντεραλ δεν κανει δουλειά, παιρνω κανα ηρεμιστικό βοηθαει αλλα μέχρι σ ενα σημειο, μετα το συνηθιζω κιολας και δεν βοηθάει. Εχω δει πολλους καρδιολογους, ενας μου προτεινε φλεκαρθμ ομως οταν το συζητησα με εναν αρρυθμιολογο στο ωνασειο(150ευρω επίσκεψη) μου ειπε οχι να μην το παρω και οτι ουτε ablation συζηταει γιατί ειναι λιγες και ablation κανουν μονο σε 10.000 και ανω. Εγω ομως δεν την παλευω αλλο. Παθολογια δεν μου βρηκε κανείς. Μαγνησιο εχω δοκιμασει δεν βοηθησε στις εξάρσεις. Οποιοδήποτε πληροφορια βοήθεια παιδια.....γτ δεν αντεχω
    Καλημέρα , πάρε από το φαρμακείο κράταιγο σε κάψουλες , ρώτησε και την φαρμακοποιό για τις ιδιότητες του, δεν περνάνε τελείως αλλά τουλάχιστον μειώνονται πολύ

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Έχεις πάρει συστηματικά μαγνήσιο και δεν βοήθησε? Πρωι μεσημέρι βράδυ? Πίνεις καφέ μήπως? Αναψυκτικά, τσάγια?

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    7
    Καλησπέρα αντιμετωπίζω και εγώ χοντρό πρόβλημα με έκτακτες σε κατάσταση ηρεμίας…με αίσθημα παλμών κτλ…έχω πάει σε 2 καρδιολόγους οι οποίοι με βρήκαν μια χαρά και τα απέδωσαν στο στρες που όντως έχω πολύ αλλά το θεμα είναι ότι και φορές που δεν έχω,πάλι με πιάνουν όλα και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι άγχος ή κάτι άλλο παθολογικό…κάθε μέρα φοβαμαι ότι θα μείνω στον τόπο και θα πεθάνω…να σημειώσω ότι ειμαο 21…μου έγραψε μαγνήσιο όμως φοβαμαι να το παρω επειδή παίρνω και σίδηρο και βιταμίνη d…μήπως μου κάνει κάποια αντίδραση…επίσης έχω και το άγχος του ότι αν το παίρνω συστηματικά μπορεί να μου κάνει κάτι κακό διότι δεν ξερή τα επίπεδα μαγνησίου που έχω ήδη….τι με συμβουλεύετε να κανω;;;έχω σκεφτεί ότι έχω τα πάντα αλήθεια….τις προάλλες επεσα πάνω στο σύνδρομο POTS και έχω αγχωθεί φρικτά νομίζω ότι το έχω….διότι πραγματικά από κει που σε ηρεμια έχω 75-78 παλμούς
    Μόλις σηκώνομαι πάνε 90….

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    4
    Έχω δοκιμάσει μαγνήσιο συστηματικά, ενα αναβραζον τη μέρα. Οχι δεν έκανε τιποτα.. πινω ντεκαφ, θα το κοψω κ αυτο λιγες μέρες και τη σοκολάτα μου ειπε ο γιατρός να δω πως θα πάει. Παίρνω και αγχολυτικα μαζι..

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    4
    Είναι φυσιολογικό να πηγαίνουν και 90 και παραπάνω. Οι αγχωτικοι αντιλαμβάνονται τον σφυγμό τους. Ζήτα απο τον καρδιολογο να σου βάλει και ενα χολτερ να σιγουρευτείς. 21 ετων να σκέφτεσαι τέτοια?? Θα σε φάει το άγχος...

  13. #58
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Ρε παιδιά να σας ρωτήσω, έχει κανεις απ εσάς συνεχόμενα χτυπηματακια στο στηθος(5-6) για πολύ λίγο; Επειδή συνήθως είχα έκτακτες αλλά ένιωθα ένα χτύπημα η κάποια κενά κ λίγο δύσπνοια κτλ είχα βάλει χολτερ κ είχα κάποιες έκτακτες άνευ σημασίας. Τον τελευταίο μήνα έχω παθει όμως 3 φορές αυτό π σας ανάφερα πιο πάνω κ σκέφτομαι μήπως αυτό είναι η λεγόμενη κοιλιακή ταχυκαρδία. Έχετε καμία ιδέα;

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές και φόβος
    By Vicky24 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-2020, 18:00
  2. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26
  5. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •