ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ !!! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 62 of 62
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    155 παλμοί αποτελούν ταχυκαρδία. Η καρδιά μπορεί να είναι φυσιολογική, να μην έχει δομικό πρόβλημα όπως σας είπαν οι γιατροί αλλά να σας πιάνει κάποιο είδος ταχυκαρδίας όπως υπερκοιλιακη ή άλλου είδους, μπορεί να είναι ακόμα και κρίση πανικού(όπως το διάβασα μοιαζει). Ο μόνος τρόπος να ανακαλύψετε τι ακριβώς είναι και συνεπώς να απαλλαγείτε είναι να πάτε εκείνη την ώρα που σας πιάνει η κριση στα επείγοντα και να σας κάνουν καρδιογραφημα. Από κει κ πέρα συζητατε τον τρόπο αντιμετώπισης με το γιατρό σας.

  2. #62
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by pantierakos View Post
    Καλημέρα σας. Ελπίζω όσοι έχετε απαντήσει να είστε καλά.

    Θέλω με την σειρά μου να με βοηθήσετε για κάτι που μου συμβαίνει από το 2021. Στα ξαφνικά εκεί που καθόμουν, αισθάνομαι ένα "ντουπ" στη μέση του στήθους (δηλαδή στην καρδιά) και αρχίζω και μουδιαζώ και νιώθω την αίσθηση αν μπορώ να το πω, της ανακοπής, όλα αυτά για 1-2 δευτερόλεπτα. Εμένα μου φάνηκαν αιώνας. Με το που σταματάει νιώθω ξαφνικά την καρδιά να αρχίζει να ανεβάζει τρελούς παλμούς. Τώρα όλα αυτά σε κατάσταση ηρεμίας. Από τότε αυτό το πράγμα με πιάνει στα καλά καθούμενα. Κυρίως βέβαια όταν είμαι αγχωμένος. Μου προκαλεί τεράστιο τρόμο. Χειρότερα από φόβο. Το χειρότερο που έχω πάθει ήταν Πάσχα του 2022 την ώρα που οδηγούσα, με έπιασε πάλι αυτό και δεν σταματούσε, στα δευτερόλεπτα με έλουσε ιδρώτας και πόνος ταυτόχρονα, σαν ρεύμα να με διαπερνά. Οι παλμοί στο θεό. Σταμάτησα το αυτοκίνητο έριξα το κάθισμα πίσω και δεν μπορούσα να μιλήσω. Συνήλθα στα 20 λεπτά περίπου. Είχα την μητέρα μου μαζί και της είπα μη φοβάσαι μάλλον πεθαίνω. Πήγα σε καρδιολόγο και μου είπε για έκτακτες συστολές. (Παίρνω χάπι για την πίεση της καρδιάς γιατι χτυπάω 9-10 την μικρή. (Η αλήθεια είναι ότι το χάπι δεν μου κάνει κάτι ιδιαίτερο. Όσες φορές να βάλω πιεσόμετρο κόκκινο ανάβει στην πίεση της καρδιάς γιατι πάντα έχω πάνω από 8,5) Συγκεκριμένα το Amoduo 5/5. Ένα βράδυ πάλι τα ίδια σαν το Πάσχα. Πήγα στο νοσοκομείο. Μου έδωσαν ένα λεξοτανίλ. Συνήλθα αλλά με έχει στοιχειώσει αυτό το πράγμα. Δεν εργάζομαι, δεν βγαίνω έξω από το σπίτι γιατί φοβάμαι τις έκτακτες. Δεν μπορώ να σας περιγράψω τι συναίσθημα νιώθω. Πήρα ένα Smartwatch, την ώρα που με πιάνουν οι έκτακτες χτυπάω 155 παλμούς. Σε κατάσταση ηρεμίας έχω 53 έως 67. Μόλις σηκώνομαι φτάνω 91-95. Η φυσική μου κατάσταση δεν είναι καλή. Είμαι 39 ετών υπέρβαρος και καπνιστής.
    Πέρυσι αδυνάτισα αρκετά, έκοψα το κάπνισμα τους καφέδες. Οι έκτακτες εκεί. Σκέφτηκα ας πάω χορτάτος τουλάχιστον. Η ζωή μου εξαρτάται από αυτο το παλιόπραγμα. Γύρισα σύνολο 3 καρδιολόγους. Όλοι μου είπαν άγχος και στρες. Δεν έχω κανένα πρόβλημα στην καρδιά. Εμένα όμως η ιδέα στο μυαλό μου είναι πότε έρχεται η επόμενη... Δεν την παλεύω καθόλου. Όταν με πιάνει χάνω την ψυχραιμία μου γιατί μένω μόνος και τρέχω να πάρω τηλέφωνο να ειδοποιήσω να με προλάβουν. Φοβάμαι να κουράζομαι γιατί μόλις κουράζομαι και ξεπερνάω τους 100 παλμούς αρχίζει η καρδιά μου να χτυπάει δυνατά σαν να μου λέει ετοιμάσου έρχεται το "τέρας" και πραγματικά αν ξεπεράσω τους 100 παλμούς με πιάνουν έκτακτες. Μπορεί να νικηθεί αυτό το "τέρας" παιδιά;

    Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου.
    155 παλμοί αποτελούν ταχυκαρδία. Η καρδιά μπορεί να είναι φυσιολογική, να μην έχει δομικό πρόβλημα όπως σας είπαν οι γιατροί αλλά να σας πιάνει κάποιο είδος ταχυκαρδίας όπως υπερκοιλιακη ή άλλου είδους, μπορεί να είναι ακόμα και κρίση πανικού(όπως το διάβασα μοιαζει). Ο μόνος τρόπος να ανακαλύψετε τι ακριβώς είναι και συνεπώς να απαλλαγείτε είναι να πάτε εκείνη την ώρα που σας πιάνει η κριση στα επείγοντα και να σας κάνουν καρδιογραφημα. Από κει κ πέρα συζητατε τον τρόπο αντιμετώπισης με το γιατρό σας.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές και φόβος
    By Vicky24 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-2020, 17:00
  2. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 01:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26
  5. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •