ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ !!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Καλησπερα και απο μενα , επειτα απο αρκετο καιρο . Πιστη και εγω σε ολα τα ψυχολογικα , τις αρρυθμιες , τις δυσπνοιες και τους δυνατους πονους σε μυς . Κανοντας καλους κυκλους , να ηρεμω για ενα διαστημα οχι ευκαταφρονητο , ισως και μερικους μηνες κανοντας μονο 4-5 εκτακτες τη μερα , τοσο ασημαντες οσο και να αναφερθουν και παλι να ερχεται το πληρωμα του χρονου να πληρωσω για κατι που δεν εχω ιδεα τι ειναι . Να επανερχονται συνοδεια ενος μαυρου συννεφου που καλυπτει ολη τη χαρα και μου ρουφαει το λογικο απο μεσα μου , αφηνοντας με ερμαιο ενος φοβου οπου δεν μπορω να καθοριζω τι ακριβως τρεμει ή τι συμβολιζουν οι εκτακτες για μενα . Μεσα σε αυτους τους κυκλους (4 το χρονο , συνηθως στην αρχη της καθε εποχης με διαρκεια απο μερες , βδομαδες εως και μηνα) κανω κοντα στις 50 ισως και 70 , εχει τυχει και 100+ σε μια ημερα . Ξερω οτι δεν ειναι και τοσο τραγικος ο αριθμος ομως , οπως λεει και ο ψυχιατρος μου , ειναι αρκετες για μενα , για οσες μπορω να αντεξω . Τοτε ειναι που βυθιζομαι μεσα σε ενα δικο μου συμπαν και ενα δικο μου μαυρο συννεφο βλεποντας παντου μονο καταθλιψη . Βλεπω θανατο . Βλεπω την αδικια που μου φορτωσαν καποτε επ ωμου και πορευομαι απο μικρο παιδι με ψυχοσωματικα , οριακη διαταραχη αλλα και διπολικη τυπου β (περισσοτερο διπολικα στοιχεια καθως εχω παθει πολυ λιγες φορες ειτε υπομανιακα επεισοδια , ειτε καταθληπτικα χωρις να αποτολμησω ποτε να δωσω ενα τελος , ισως το οτι ειμαι χεστης μου εσωσε τη ζωη , βεβαια αυτοτραυματιζομαι πολυ) . Μεσα σε αυτα τα διαστηματα που συμβαινει το φαινομενο τις εχω παρατηρησει σε πολλες δραστηριοτητες . Τωρα ειναι οταν προσπαθω να ηρεμησω , ειτε να κατσω , ειτε να ξαπλωσω . Τις προηγουμενες ημερες υπηρχε μεγαλο διαστημα μεσα στη μερα οπου ηρεμουσα και για λιγες ωρες εξαφανιζοντουσαν , σημερα εχω καθολη τη διαρκεια , για αυριο ? δεν ξερω . Εχω παλι ραντεβου με τον καρδιολογο μου , οχι για να με εξετασει , τι αλλη εξεταση να κανει ο ανθρωπος ? αλλα για να συζητησουμε για καποιο ηρεμιστικο και καποιο υπνωτικο χαπι καθως εχω μεγαλο προβλημα και με τον υπνο , το ειχα και πριν συμβει ο κυκλος με τις αρρυθμιες .
    Πιστεύω ότι το ηρεμιστικό θα είναι καλή λύση. Εμένα ο καρδιολόγος μου έδωσε χάπι για ταχυπαλμια και πίεση επειδή την βρήκε λίγο ανεβασμένη, αλλά ίσως τελικά θα ήταν καλύτερα να πάρω ηρεμιστικό. Αν γνωρίζεις το inderal ρώτησε το καρδιολόγο αν μπορείς να πάρεις αυτό. Είναι ηρεμηστικο και ρυθμίζει την καρδιά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Πιστεύω ότι το ηρεμιστικό θα είναι καλή λύση. Εμένα ο καρδιολόγος μου έδωσε χάπι για ταχυπαλμια και πίεση επειδή την βρήκε λίγο ανεβασμένη, αλλά ίσως τελικά θα ήταν καλύτερα να πάρω ηρεμιστικό. Αν γνωρίζεις το inderal ρώτησε το καρδιολόγο αν μπορείς να πάρεις αυτό. Είναι ηρεμηστικο και ρυθμίζει την καρδιά.
    Ναι το γνωριζω , το ειχα παρει κιολας για ενα διαστημα οταν ημουν εγκυος στο δευτερο μ ου παιδι πριν απο 15 χρονια , τοτε δεν με ειχε βοηθησει καθολου καθως ζουσα ενα παροξισμο απο το συμπτωμα , καθημερινες και ατελειωτες , πραγμα που κρατησε 2 βδομαδες συνολο . Γενικα περα απο τα ψυχολογικα μου τα οποια προκαλουν τα συμπτωματα και πυροδοτουν το συγκεκριμενο , μου εχει κυριολεκτικα χαλασει τις ημερες μου και τη ζωη μου . Να σημειωσω οτι ειμαι φαρμακοφοβικια και εχω παρει φαρμακο σε μονο εξαιρετικες περιπτωσεις .

  3. #33
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Πιστεύω ότι το ηρεμιστικό θα είναι καλή λύση. Εμένα ο καρδιολόγος μου έδωσε χάπι για ταχυπαλμια και πίεση επειδή την βρήκε λίγο ανεβασμένη, αλλά ίσως τελικά θα ήταν καλύτερα να πάρω ηρεμιστικό. Αν γνωρίζεις το inderal ρώτησε το καρδιολόγο αν μπορείς να πάρεις αυτό. Είναι ηρεμηστικο και ρυθμίζει την καρδιά.
    Καλησπέρα..το inderal είναι καθαρά καρδιολογικό χάπι για αρρυθμίες και ουδέ μία σχέση έχει με ηρεμιστικό..το γνωρίζω από πρώτο χέρι καθώς το παίρνω σε καθημερινή βάση τα τελευταία δύο χρόνια.. ακούγεται συχνά πώς είναι και για άγχος κάτι που δεν ισχύει από προσωπική εμπειρία και επιβεβαίωση από τουλάχιστον τρείς γιατρούς.. ωστόσο είναι αρκετά αποτελεσματικό στο θέμα των αρρυθμιών και ίσως για αυτό του έχει βγεί και η φήμη του ηρεμιστικου γιατί αυτόματα μόλις πέφτουν οι παλμοί χαλαρώνεις κιόλας.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Ναι το γνωριζω , το ειχα παρει κιολας για ενα διαστημα οταν ημουν εγκυος στο δευτερο μ ου παιδι πριν απο 15 χρονια , τοτε δεν με ειχε βοηθησει καθολου καθως ζουσα ενα παροξισμο απο το συμπτωμα , καθημερινες και ατελειωτες , πραγμα που κρατησε 2 βδομαδες συνολο . Γενικα περα απο τα ψυχολογικα μου τα οποια προκαλουν τα συμπτωματα και πυροδοτουν το συγκεκριμενο , μου εχει κυριολεκτικα χαλασει τις ημερες μου και τη ζωη μου . Να σημειωσω οτι ειμαι φαρμακοφοβικια και εχω παρει φαρμακο σε μονο εξαιρετικες περιπτωσεις .
    Και εγώ φοβάμαι τα φάρμακα. Ακόμα και το depon θα το πάρω εξαιρετικά σπάνια. Το χάπι της πίεσης το αγόρασα και κοίταζα το κουτί μια εβδομάδα πριν αποφασίσω να το πάρω. Είδα μεγάλη βελτίωση από την πρώτη δόση, εντάξει, δεν χοροπηδάω κιόλας, αλλά συγκριτικά με το πώς ένιωθα πριν, τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Αλλά αν αγχωθω, οι έκτακτες δεν με ξεχνάνε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Deri238 View Post
    Καλησπέρα..το inderal είναι καθαρά καρδιολογικό χάπι για αρρυθμίες και ουδέ μία σχέση έχει με ηρεμιστικό..το γνωρίζω από πρώτο χέρι καθώς το παίρνω σε καθημερινή βάση τα τελευταία δύο χρόνια.. ακούγεται συχνά πώς είναι και για άγχος κάτι που δεν ισχύει από προσωπική εμπειρία και επιβεβαίωση από τουλάχιστον τρείς γιατρούς.. ωστόσο είναι αρκετά αποτελεσματικό στο θέμα των αρρυθμιών και ίσως για αυτό του έχει βγεί και η φήμη του ηρεμιστικου γιατί αυτόματα μόλις πέφτουν οι παλμοί χαλαρώνεις κιόλας.
    Στο χαρτάκι με τις οδηγίες ενδείξεις κλπ αναφέρει ότι χορηγείται και για τη γην αγχώδη διαταραχή. Εννοείται ότι δεν δουλεύει για όλους. Για κάποιους πχ το depon μπορεί να μην κάνει δουλειά αλλά το algofren να κάνει θαύματα. Σημασία έχει να βρεθεί η κατάλληλη θεραπεία για τον καθένα μας.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Στο χαρτάκι με τις οδηγίες ενδείξεις κλπ αναφέρει ότι χορηγείται και για τη γην αγχώδη διαταραχή. Εννοείται ότι δεν δουλεύει για όλους. Για κάποιους πχ το depon μπορεί να μην κάνει δουλειά αλλά το algofren να κάνει θαύματα. Σημασία έχει να βρεθεί η κατάλληλη θεραπεία για τον καθένα μας.
    Ναι ναι είναι σύνηθες άτομα με αγχωδη διαταραχή να έχουν προβλήματα με αρρυθμίες ίσως και για αυτό να τό αναγράφει.. ωστόσο όπως πολύ σωστά λέτε το θέμα είναι να βρει ο καθένας την θεραπεία που του ταιριάζει και να έχουμε μια ήρεμη καθημερινότητα.. εύχομαι υγεία για όλους..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα σε ολους...παραγοντας που πυροδοτει τις εκτακτες ειναι η αυπνια η/και η ελλειψη ποιοτικου υπνου.Δουλευω νυχτα σε δημο (απορριματοφορο,)και δυσκολευομαι με τον υπνο.Απο κει που ειχα 10 εκτακτες τη μερα τωρα μπορει να εχω 300+.Επισης,τα βαρια γευματα και το πολυ αλκοολ σε μενα τουλαχιστον χειροτερευουν την κατασταση περα απο εκτακτες μου κανουν και ταχυκαρδια.Περιστασιακα παιρνω 1/2 inderal ,κατοπιν συμβουλης καρδιολογου φυσικα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλημερα σε ολους...παραγοντας που πυροδοτει τις εκτακτες ειναι η αυπνια η/και η ελλειψη ποιοτικου υπνου.Δουλευω νυχτα σε δημο (απορριματοφορο,)και δυσκολευομαι με τον υπνο.Απο κει που ειχα 10 εκτακτες τη μερα τωρα μπορει να εχω 300+.Επισης,τα βαρια γευματα και το πολυ αλκοολ σε μενα τουλαχιστον χειροτερευουν την κατασταση περα απο εκτακτες μου κανουν και ταχυκαρδια.Περιστασιακα παιρνω 1/2 inderal ,κατοπιν συμβουλης καρδιολογου φυσικα.
    Συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ έχω ταχυκαρδίες με το αλκοόλ, όσο για τα φαγητά είναι συγκεκριμένα αυτά που .οι μου προκαλούν ταχυπαλμια. Μπορώ να φάω μια ωραία μακαρονάδα με κιμά και λιωμένο τυρί ως τον Όλυμπο και να νιώθω ότι έφαγα μόνο μια φέτα ψωμί, αλλά να φάω μισό πιάτο φασολάδα και να με βγάλει νοκ άουτ. Αφού δουλεύεις νύχτα το inderal περιστασιακά είναι καλή λύση. Το αλκοόλ κοψτο όμως, θα σε βαρεσει στο συκώτι μετά από χρόνια.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Πολυ σπανια πινω 1-2 μπυρες,1-2 φορες το μηνα οταν ειμαι με παρεα...απο συκωτι ειμαι κομπλε!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα και παλι απο εμενα , η αληθεια ειναι πως δεν εχει παψει ακομα η κριση με τις εκτακτες . Γενικα παιρνω κατι φυτικα σκευασματα , μαγνησιο τις τελευταιες λιγες μερες αλλα ειναι ακομα σε πολυ πρωιμο σταδιο ωστε να δω καλυτερευση . Δεν ξερω αμα θα παρω καποιο αμιγως χαπι (β αναστολεα) , μου ειχε συστησει ο γιατρος μου σε καποια φαση το sotalol , το πηρα 1-2 φορες , κατι εκανε δεν μπορω να πω αλλα δεν ξερω αμα εκανε το ιδιο το χαπι η αμα απλα εγω επεισα τον εαυτο μου . Χθες ηταν μια δυσκολη ημερα , οχι τοσο απο τις αρρυθμιες (περιπου 40 ολη τη μερα ) αλλα κυριως απο θεμα καταθλιψης και το πως διαχειριζομαι εγω αυτο π ου μου συμβαινει. Πηγα και σε ομοιοπαθητικο και εχει δικιο σε αυτο που ειπε , πως ειναι ενα ειδος αναπηριας να χτυπαει η καρδια μας με αυτον τον τροπο . Εσεις πως διαχειριζεστε στην ημερα σας τις αρρυθμιες ? με ποιον τροπο λειτουργουν στις ζωες σας και πως κανετε διαφορα στην καθημερινοτητα σας ?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Προσπαθώ να περνάω φυσιολογικά τη μέρα μου αλλά δυστυχώς είμαι συνεχώς αλλού.το μυαλό μου είναι αλλού λόγω των έκτακτων. Καταλαβαίνω ότι και σε συνομιλίες χάνω την επαφή επειδή έχω έκτακτες και φοβάμαι σκέφτομαι άλλα πραγματα και γενικά με μπλοκάρει πολύ. Τίποτα δεν είναι ίδιο με τις έκτακτες και έχω παρατηρήσει ότι έχω κατακλυστεί και από ένα αίσθημα ενοχής χωρίς να Καταλαβαίνω το γιατί. Δεν υπάρχει κάτι χειρότερο για μένα από το να χτυπάει λάθος ή καρδιά σου και να νιώθεις ότι πάει να σταματήσει.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Peristeri
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους/όλες απο ακόμα έναν παθών,

    Και εμένα ξεκίνησε αυτό το αίσθημα παλμών πριν απο 3 χρόνια περίπου άλλοτε γρήγορα και άλλοτε αργά και ''βαριά/έντονα''. Το μυαλό καθημερινά να βασανίζεται στο αν όντως έχω κάτι σοβαρό , ακόμα και στο ότι κάποια στιγμή θα μείνω στο τόπο που λέμε. Η εμφάνιση των παλμών συμβαίνει κυρίως τις ώρες που θα ξαπλώσω (βράδυ/απόγευμα). Εννοείται πως το άγχος/στρεςς/έντονη συναισθηματική κατάσταση επηρεάζουν.

    Τρίπλεξ καρδιάς/χολτερ 24ωρων/ τεστ κοπώσεως δεν έδειξαν κάτι το ανυσηχητικό. Το ίδιο και οι ενδοκρινολογικές εξετάσεις (υπολείπεται ακόμα μία εξέταση για 24ωρα ουρα σχετικά με τα επινεφρίδια - δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να δείξει και την σχέση που μπορεί να έχει). Γαστροσκόπηση θα κάνω σε λίγες ημέρες και θα έχω και πλήρη εικόνα για το στομάχι και αν επηρεάζει και αυτό σχετικά.

    Τι με έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής? Ειλικρινά δεν μπορώ να γράψω με σιγουριά, ενίοτε νιώθω καλύτερα εφαρμόζοντας τα παρακάτω:
    1) Αναπνοές (διάφορες τεχνικές που ρυθμίζουν την αναπνοή) (6-6-6, 4-7-8)
    2) Λαμβάνω μαγνήσιο και β12 αλλα και πάλι δεν μπορώ να ξέρω αν βοηθά.
    3) Λήψη φαγητού τουλάχιστον 2 ωρες πριν τον ύπνο και αποφυγή γλυκών μετά.

    Εύχομαι σε όλους να μπορέσουν να ξεπεράσουν αυτό το δύσκολο εμπόδιο και όταν έχω νεώτερα θα επανέλθω,
    Καλή συνέχεια!

  13. #43
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Pavlos_ View Post
    Καλησπέρα σε όλους/όλες απο ακόμα έναν παθών,

    Και εμένα ξεκίνησε αυτό το αίσθημα παλμών πριν απο 3 χρόνια περίπου άλλοτε γρήγορα και άλλοτε αργά και ''βαριά/έντονα''. Το μυαλό καθημερινά να βασανίζεται στο αν όντως έχω κάτι σοβαρό , ακόμα και στο ότι κάποια στιγμή θα μείνω στο τόπο που λέμε. Η εμφάνιση των παλμών συμβαίνει κυρίως τις ώρες που θα ξαπλώσω (βράδυ/απόγευμα). Εννοείται πως το άγχος/στρεςς/έντονη συναισθηματική κατάσταση επηρεάζουν.

    Τρίπλεξ καρδιάς/χολτερ 24ωρων/ τεστ κοπώσεως δεν έδειξαν κάτι το ανυσηχητικό. Το ίδιο και οι ενδοκρινολογικές εξετάσεις (υπολείπεται ακόμα μία εξέταση για 24ωρα ουρα σχετικά με τα επινεφρίδια - δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να δείξει και την σχέση που μπορεί να έχει). Γαστροσκόπηση θα κάνω σε λίγες ημέρες και θα έχω και πλήρη εικόνα για το στομάχι και αν επηρεάζει και αυτό σχετικά.

    Τι με έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής? Ειλικρινά δεν μπορώ να γράψω με σιγουριά, ενίοτε νιώθω καλύτερα εφαρμόζοντας τα παρακάτω:
    1) Αναπνοές (διάφορες τεχνικές που ρυθμίζουν την αναπνοή) (6-6-6, 4-7-8)
    2) Λαμβάνω μαγνήσιο και β12 αλλα και πάλι δεν μπορώ να ξέρω αν βοηθά.
    3) Λήψη φαγητού τουλάχιστον 2 ωρες πριν τον ύπνο και αποφυγή γλυκών μετά.

    Εύχομαι σε όλους να μπορέσουν να ξεπεράσουν αυτό το δύσκολο εμπόδιο και όταν έχω νεώτερα θα επανέλθω,
    Καλή συνέχεια!
    Καλησπέρα.. μαγνήσιο, αναπνοές και β12 όντως βοηθάνε σε αρρυθμίες, έκτακτες, ταχυπαλμιες κτλπ.. επίσης στομάχι μπορεί σίγουρα να επηρεάσει τον Ρυθμό τής καρδιάς καθώς και το άγχος.. αφού όλες οι εξετάσεις σας βγήκαν καθαρές δεν νομίζω πώς συντρέχει σοβαρός λόγος ανησυχίας, εξάλλου καμία καρδιά δεν είναι εντελώς ρυθμική όλοι έχουμε τα πάνω και τα κάτω μας... εάν το πρόβλημα παραμένει για μεγάλο χρονικό διάστημα τότε ίσως το ψάξετε για παραπάνω εξετάσεις όπως έκανα εγώ με την δική μου περίπτωση που όντως βέβαια υπήρχε πρόβλημα.. εύχομαι να βρεθεί σύντομα λύση...αααα επίσης είναι σύνηθες την ώρα που χαλαρώνει το σώμα να παρατηρούνται περισσότερο οι παλμοί..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Deri238 View Post
    αρρυθμίες, έκτακτες, ταχυπαλμιες
    Τι ακριβως σημαινει "έκτακτες"?

  15. #45
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Τι ακριβως σημαινει "έκτακτες"?
    Καλησπέρα..ο κάθε άνθρωπος το νιώθει διαφορετικά.. συνήθως ένα δυνατό ντουπ στο στήθος η σαν αίσθηση δύο τρείς δυνατοί παλμοί

    Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.. είναι συνήθως σε ανθρώπους με άγχος η μετά από καφέ κτλπ πολλοί δεν τις καταλαβαίνουν κάν αλλά για πολλούς είναι δύσκολο και χαλάει την καθημερινότητα..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές και φόβος
    By Vicky24 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-2020, 18:00
  2. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26
  5. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •