Σε ποσο καιρό φευγουν τα συμπτώματα της ΓΟΠ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    Σε ποσο καιρό φευγουν τα συμπτώματα της ΓΟΠ?

    Στους παθοντες.. Ποσο καιρό με αγωγή κάνουν να φυγουν τα συμπτώματα της ΓΟΠ? Και φευγουν τελείως ή αν φάω κάτι αντίθετο τότε ξαναεπιστρεφουν? Είχα 4 μέρες μια βελτίωση. Τώρα σήμερα παλι έχω έντονη καουρα και ζαλάδα.Η βελτίωση κράτησε 4 μέρες, και τώρα παλι τα ίδια. Δεν μπορω να καταλάβω ποτε θα περασει και αν θα μου περασει τελικά. Είμαι πολυ αγχωμένη και πιεσμενη με αυτό το θέμα υγείας. Έχει πολυ καιρό τώρα που με τυραναει... Θα με πιασει κατάθλιψη στο τέλος.. Σκέφτομαι ότι τελικά δεν θα μου περασει ποτε και νιώθω πολυ χαλια
    Last edited by Χριστίνα900; 13-11-2021 at 16:03.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε μένα είναι χρόνια νόσος. Τον τελευταιο ενάμιση χρόνο είμαι καλύτερα ωστόσο. Παιρνω φάρμακα ανά διαστήματα για καμιά βδομάδα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σε μένα είναι χρόνια νόσος. Τον τελευταιο ενάμιση χρόνο είμαι καλύτερα ωστόσο. Παιρνω φάρμακα ανά διαστήματα για καμιά βδομάδα.
    Έχεις καουρα καθημερινά?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Στους παθοντες.. Ποσο καιρό με αγωγή κάνουν να φυγουν τα συμπτώματα της ΓΟΠ? Και φευγουν τελείως ή αν φάω κάτι αντίθετο τότε ξαναεπιστρεφουν? Είχα 4 μέρες μια βελτίωση. Τώρα σήμερα παλι έχω έντονη καουρα και ζαλάδα.Η βελτίωση κράτησε 4 μέρες, και τώρα παλι τα ίδια. Δεν μπορω να καταλάβω ποτε θα περασει και αν θα μου περασει τελικά. Είμαι πολυ αγχωμένη και πιεσμενη με αυτό το θέμα υγείας. Έχει πολυ καιρό τώρα που με τυραναει... Θα με πιασει κατάθλιψη στο τέλος.. Σκέφτομαι ότι τελικά δεν θα μου περασει ποτε και νιώθω πολυ χαλια
    Εάν παίρνεις αγωγή θέλει τουλάχιστον 2 εβδομάδες με ένα μήνα για ν αρχίσει να περναει. Βέβαια και μετά θέλει προσοχή στο τι τρως για να μην υποτροπιασει. Μετά την αγωγή μπορείς να συνεχίσεις αν θέλεις με μαστίχα Χίου. Βρες αυθεντική μαστίχα σε κομμάτια, βάζε μερικά σ ένα μπολακι με λίγη ζάχαρη και καντα σκόνη. Κάθε πρωί πριν φας οτιδήποτε θα βάζεις στη μύτη του κουταλιού λίγη μαστίχα σκόνη και θα την καταπίνεις με νερό. Το καλύτερο και φυσικοτερο φάρμακο για το στομάχι... Πάρε για 2-3 βδομάδες και θα με θυμηθείς... Ψάξε και στο ίντερνετ αν θέλεις για τις ιδιότητες της μαστίχας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Θα κάνει καιρό και θέλει πολυ υπομονή εμένα με ταλαιπωρεί μαζί με πολλες έκτακτες. Δεν ξέρω αλήθεια. Θελει πολυ υπομονή

  6. #6
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Θα κάνει καιρό και θέλει πολυ υπομονή εμένα με ταλαιπωρεί μαζί με πολλες έκτακτες. Δεν ξέρω αλήθεια. Θελει πολυ υπομονή
    Έχεις και εσυ Γοπ? Μετά από ποσο καιρό σου περασε με την φαρμακευτική αγωγή? Εγώ έχω κουραστει... Λίγες μέρες είναι καλά και μετά αν φάω έστω και λίγα λιπαρά υποφέρω... Δεν ξέρω τι να κάνω.. Με έχει παρει πολυ απο κατω..

  7. #7
    Παιδιά ας μου απαντήσει κάποιος που να έχει εμπειρία πανω στην ΓΟΠ... Περνάνε τα συμπτώματα της? Και μετά μπορείς να φας ότι θέλεις (με μετρο βέβαια) ή πρεπει για όσο ζεις να ακολουθείς πολυ αυστηρή διατροφή χωρίς καθόλου λίπη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αν δεν προσεχεις τι τρως δεν θα σου περασει μονο με αγωγη..Επισης δεν ειναι μονο η διατροφη.Πρεπει να μη κοιμασαι μετα το φαγητο(να αφηνεις 2-3 ωρες) να μη φορας στενα ρουχα που πιεζουν το στομαχι και αλλα....
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αν δεν προσεχεις τι τρως δεν θα σου περασει μονο με αγωγη..Επισης δεν ειναι μονο η διατροφη.Πρεπει να μη κοιμασαι μετα το φαγητο(να αφηνεις 2-3 ωρες) να μη φορας στενα ρουχα που πιεζουν το στομαχι και αλλα....
    Τα κανω όλα αυτά. Απλά δεν μπορώ να αντέξω τη διατροφή. Δεν τρώω καν λάδι. Με έχει κουράσει σωματικά δηλαδή

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Περνανε ναι ..θα προσεχεις τη διατροφη σου αλλα οχι δε χρειαζεται να εισαι μονιμα με αυστηρη διαιτα....ανηταν ετσι ο μισος κοσμος δεν θα επρεπε να τρωει.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αν δεν προσεχεις τι τρως δεν θα σου περασει μονο με αγωγη..Επισης δεν ειναι μονο η διατροφη.Πρεπει να μη κοιμασαι μετα το φαγητο(να αφηνεις 2-3 ωρες) να μη φορας στενα ρουχα που πιεζουν το στομαχι και αλλα....
    Με πειραζουν σχεδόν όλα..

  12. #12
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Περνανε ναι ..θα προσεχεις τη διατροφη σου αλλα οχι δε χρειαζεται να εισαι μονιμα με αυστηρη διαιτα....ανηταν ετσι ο μισος κοσμος δεν θα επρεπε να τρωει.
    Όταν θα φαω λίγο γιαουρτι ή κασερι ή κάτι οτιδήποτε. Σε πολυ μικρή ποσοτητα .. Με πιανει τρελή καουρα και υποφερω για 2 3 μέρες και μετά μου περναει. Εχω κόψει τελείως τα λιπαρά από την διατροφή και τα γαλακτοκομικα... Και εχω κουραστει σωματικά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Λαδι γιατι δεν τρως?Σου ειπε ο γιατρος οτι απαγορευεται το λαδι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Έχεις καουρα καθημερινά?
    Εγώ είχα αλλα συμπτώματα και είχα κάνει και οισοφαγιτιδα κάποια στιγμή, πονουσα όταν ετρωγα. Καουρα έχω περιστασιακα. Ξέρω άτομα που παιρνουν αναστολείς επ αοριστον. Προσωπικα ακολουθω τη συμβουλή ενός γιατρού που μου είπε να κάνω περιστασιακα χρήση όταν έχω κάποια έξαρση.
    Τη διατροφή μου την προσεχα στην αρχή, για ενάμιση χρόνο περίπου. Είχα χάσει και αρκετά κιλά. Τώρα τρωω πολυ πιο ευελικτα και άνοιξε η όρεξη μου (κακώς βέβαια γιατί εβαλα πάραπάνω κιλά απο όσο θα ήθελα)
    Για ένα εξάμηνο να προσεχεις σίγουρα. Δεν ξέρω κατά πόσο το ειχες και στο παρελθόν ή πόσο είσαι. Εγω παντα είχα μια ευαισθησία, στα 23 έκανα την πρωτη γαστροσκοπηση , δεν προσεχα τότε καθόλου και στα 28 μου έκανε την οισοφαγιτιδα.
    Δες τι σε πειραζει και κάνε τις ανάλογες τροποποιησεις. Απο την εμπειρια μου παντως, συνήθως δεν αρκεί ένας κύκλος αγωγής.

  15. #15
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Λαδι γιατι δεν τρως?Σου ειπε ο γιατρος οτι απαγορευεται το λαδι?
    Ο γιατρός δεν μου εδωσε διατροφή. Με ενοχλεί όμως και το λάδι... Είναι απελπιστική η κατάσταση.. Και εχω αγχωθεί και κουραστει πολυ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σε ποσο καιρο δουλευουν τα seropram?
    By Vanna in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 08-10-2021, 05:37
  2. Πόσο καιρό!
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 12-06-2021, 00:40
  3. xanax.....??ποσο καιρο θα τα περνω πια?
    By dinos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 22-06-2020, 12:07
  4. Ποσο καιρο θα παρει???
    By Φωτεινή μ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2014, 19:53
  5. Ποσο καιρό κρατάει η κατάθλιψη?
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-2010, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •