τι συμβαινει στην ανηψια μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Να συμπληρώσω κάτι βασικό,το οποίο ξέχασα.
    Βλέπω ότι οι πιο νέες γενιές βιάζονται να μεγαλώσουν απότομα και ξαφνικά.
    Και αυτό το παρατήρησα και στην δική μου γενιά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οντως συμβαινει αυτο...εμεις δεν θελαμε να μεγαλωσουμε...ειχαμε προβλημα με το θεμα μαγαλωνω, η γενια της δεκαετιας του 70, εχουν ακομα μεινει παιδια..αυτο παρατηρω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ουφ..ησυχασα τωρα.. γιατι πανικοβληθηκα...σας ευχαριστω..ειναι οντως δλδ συνηθισμενο σε αυτη την ηλικια να εχει γινει εμμονη αυτο?
    μηπως υποτιμουμε καποιο προβλημα?
    δεν της υψωσαν τειχος οι δικοι της, της ειπαν οτι ακομα ειναι μικρη κ να μην βιαζεται, οτι θα την στηριξουν σε ολα ..αλλα δεν ειναι δυνατον σε αυτην την ηλικια να παει να εγκατασταθει μονη της στην Αμερικη..! κ ειναι απολυτα φυσιολογικο..
    της ειπαν απλα να αφοσιωθει σε οσα κανει κ οταν μεγαλωσει κ ενηλικιωθει να κανει τις σπουδες της Αμερικη..κανενα προβλημα...
    απλα επειδη εγω δνε εχω επαφη με 14χρονα κ δεν μεγαλωνω παιδια..δεν ξερω καν τι απαιτησεις εχουν...κ πανικοβληθηκα γιατι σκεφτεται μονο αυτο κ τιποτ αλλο δεν την ενδιαφερει..
    κ γω μουσικος ηθελα να γινω κ τραγουδιστρια κ ασχοληθηκα στο εθνικο ωδειο με κλασσικες σπουδες κ μετα φωνητικη εκανα κ τραγουδουσα σε μπαντες κ τωρα κανω αλλα πραματα μουσικα αλλα παντα ειχα τα ποδια μου στην γη..δεν κυνηγησα ποτε το να γινω διασημη...χαιρομαι που το διεκδικει αληθεια κ εγω θα την καμαρωσω..αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα να σκεφτεται να φυγει! κ να κλαιει τωρα γι αυτο κ να χανει την παιδικοτητα της...
    εγω στην ηλικια της επαιζα με την bibibo ακομα κ με ενοιαζε ποτε θα βγω στην πλατεια..
    κάθε πράγμα που λέγεται έχει τον τρόπο του. και ο τρόπος έχει διάρκεια και εξατομικεύεται. είμαι μεγάλη και μάνα. τίποτε δεν με ανησυχεί από αυτά που λες. είναι έργο που τόχω ξαναδεί. δεν μπορώ να συνεισφέρω άλλο στο να διαλύσω την ανησυχία σου. αλλά ούτε θα κάνω την τρίχα τριχιά. επειδή σε συμπαθώ και σε παρακολουθώ λιγάκι εδώ μέσα, θα σου πω ότι εσύ κάνεις την τρίχα τριχιά. γιατί γουστάρεις να παιδεύεσαι. είναι γιατί υποσχέθηκες στον εαυτό σου να μείνεις "ανήσυχη για πάντα". εγώ έκανα με τον εαυτό μου ειρήνη πολλά χρόνια τώρα :-) να θυμάσαι ότι τίποτε δεν είναι πιο δημιουργικό και σπουδαίο πάνω στη γη από μια αγκαλιά συμπαράταξης, ενσυναίσθησης κατά το πιο μοντέρνο, όχι απλής συμπάθειας, οπουδήποτε και να συμβαίνει αυτό και για οποιονδήποτε λόγο. φιλιά!
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  4. #19
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    οντως συμβαινει αυτο...εμεις δεν θελαμε να μεγαλωσουμε...ειχαμε προβλημα με το θεμα μαγαλωνω, η γενια της δεκαετιας του 70, εχουν ακομα μεινει παιδια..αυτο παρατηρω.
    Εννοώ κιόλας να θέλουν να κάνουν πράγματα,που είναι κάπως νωρίς για την ηλικία τους κλπ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Οι μισές 14χρονες θέλουν να γίνουν διάσημες τραγουδίστριες. Ε η δικιά σας που έχει τα προσόντα το πήγε λίγο παραπέρα, έμπλεξε Αμερική και διεθνή καριέρα!!

    Μη στεναχωριέσαι anxious, εφηβεία είναι, τραστ μι. Ακριβώς δεκατεσσάρων είναι και η δικιά μου κόρη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Οι μισές 14χρονες θέλουν να γίνουν διάσημες τραγουδίστριες. Ε η δικιά σας που έχει τα προσόντα το πήγε λίγο παραπέρα, έμπλεξε Αμερική και διεθνή καριέρα!!

    Μη στεναχωριέσαι anxious, εφηβεία είναι, τραστ μι. Ακριβώς δεκατεσσάρων είναι και η δικιά μου κόρη.
    δλδ αυτη η επαρση τα πιανει στην εφηβεια??? ε?
    θυμαμαι επειδη κ εγω ειχα μουσικες τασεις, ελεγα οτι θελω να γινω τραγουδιστρια...αλλα λεγοντας το ενιωθα χαρουμενη κ δεν κυνηγησα ποτε κατι με μανια...θελησα να γινω μουσικος, απλα το εκανα...δεν ξερω..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    δλδ αυτη η επαρση τα πιανει στην εφηβεια??? ε?
    θυμαμαι επειδη κ εγω ειχα μουσικες τασεις, ελεγα οτι θελω να γινω τραγουδιστρια...αλλα λεγοντας το ενιωθα χαρουμενη κ δεν κυνηγησα ποτε κατι με μανια...θελησα να γινω μουσικος, απλα το εκανα...δεν ξερω..
    άλλη εσύ, άλλη αυτή. δεν είναι έπαρση, είναι άδολο όνειρο.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μακαρι μακαρι..μακαρι να εχει τα μυαλα στο κεφαλι της γιατι κ γω ανησυχω λες κ ειμαι μανα της!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    δλδ αυτη η επαρση τα πιανει στην εφηβεια??? ε?
    θυμαμαι επειδη κ εγω ειχα μουσικες τασεις, ελεγα οτι θελω να γινω τραγουδιστρια...αλλα λεγοντας το ενιωθα χαρουμενη κ δεν κυνηγησα ποτε κατι με μανια...θελησα να γινω μουσικος, απλα το εκανα...δεν ξερω..
    Δεν είναι τόσο έπαρση όσο όνειρο σε συνδυασμό με κόντρα με την οικογένεια. Μην την γειώνετε, εξηγήστε της αναλυτικά τους λόγους που σας κάνουν να μην συμφωνείτε με άμεση μετάβασή της στην Αμερική.

    Αφήστε την να ονειρευτεί πως θα γίνει φοβερή και τρομερή. Όλα τα εφηβάκια θέλουν να ξεχωρίσουν κι αυτή στο κάτω-κάτω έχει και τα φόντα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    μην ανησυχείς, δρόμος υπάρχει όσο υπάρχει ζωή :-)
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    συμφωνω οτι ειναι υπερβολες της ηλικιας και οχι εμμονες.
    μην ξεχνας ομως οτι ολοι οι διασημοι τραγουδιστες, με τετοιου ειδους "εμμονες" ασχολουνταν στην εφηβεια τους.
    οποτε το να ειναι προσανατολισμενη, δεν ειναι κακο, εφοσον μαλιστα εχει τοσο ταλεντο οσο λες.
    αν ηταν αταλαντη θα ηταν ενα ακομα ψωνακι εφηβικης ηλικιας. εφοσον εχει ταλεντο ομως, ας μην το δαιμονοποιουμε το οτι ειναι τοσο παθιασμενη.

    το κακο ειναι να μην μπαινουν ορια απο το σπιτι που να εξηγουν στο παιδι τι μπορει να αποφασισει μονο του και τι οχι.
    για παραδειγμα, λογικο ειναι να λεει οτι θελει να μαζεψει λεφτα και να παει μονη της στην αμερικη στα 14.
    δεν ειναι λογικο να φοβαστε οτι θα το κανει.
    δεν ειναι στο χερι της.
    ας της εξηγησουν οι γονεις της οτι μεχρι τα 18 αποφασιζουν εκεινοι για το καλυτερο που πρεπει να γινει , κι αυτο ειναι βεβαια να τελειωσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την βασικη εκπαιδευση.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    ας της εξηγησουν και τι γινεται στην αμερικη.
    στα 14 εχει αμερικανικα πτυχια στην γλωσσα?
    στην αμερικη χωρις πσατ σατ πως τα λενε τα πιστοποητικα γνωσης για τα σχολεια τους, δεν σε παιρνουν ουτε για να καθαριζεις πατατες.
    τα ξερει αυτα?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Κ να της τα πουν θα καταλαβει νομιζεις??ειναι δυσκολη αυτη η ηλικια!θεωρουν τους γονεις"εχθρους" κ τους φιλους οικογενεια!οποτε οτι κ να της πουν δεν θα πιασει τοπο!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Κ να της τα πουν θα καταλαβει νομιζεις??ειναι δυσκολη αυτη η ηλικια!θεωρουν τους γονεις"εχθρους" κ τους φιλους οικογενεια!οποτε οτι κ να της πουν δεν θα πιασει τοπο!
    δεν ξερω και τι ενημερωση εχουν οι ιδιοι.
    τα χρονια που επαιρνες το καπελακι σου και πηγαινες αμερικη, δεν υπαρχουν εδω και 30 χρονια.
    βιζα για αμερικη δεν παιρνεις με καμια κυβερνηση για παραμονη.
    μονο για σπουδες μπορεις να πας, ειτε σαν ΑΡΙΣΤΟΥΧΟΣ ελληνικου σχολειου με κατευθυνση σπουδων για αμερικη και τα αντιστοιχα διπλωματα για την αμερικανικη γλωσσα, ειτε πληρωνοντας ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ διδακτρα για καποια σχολη.
    τα λεφτα αυτα ειναι αδυνατον να τα κερδισει ενα παιδι απο το χαρτζηλικι του και δεν ξερω αν τα εχουν και οι γονεις της.
    καλυτερα να την κατευθυνουν να γινει αριστουχα στο σχολειο της ωστε να καταφερει να κερδισει μια υποτροφια για την σχολη που θελει.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Τα ξερω απο φιλες μου!ειναι πανακριβη η ζωη κ για να σπουδασει χωρις υποτροφια θελει μια περιουσια!το θεμα ειναι αν στο παιδι δεν εχουν βαλει καποια ορια θα ειναι δυσκολο να μπουν τωρα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ? ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Deleted-member-250416b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2015, 08:08
  2. τι μου συμβαινει?
    By cherrybanana in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 05-02-2014, 15:42
  3. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 13:42
  4. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  5. Replies: 21
    Last Post: 04-07-2006, 02:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •