τι συμβαινει στην ανηψια μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    τι συμβαινει στην ανηψια μου

    γεια σας, θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την ανηψια μου η οποια ειναι 14 χρονων...
    παει σε μουσικο γυμνασιο επειδη απο νωρις εδειξε την προτιμηση της στην μουσικη..ξεκινησε να παιζει διαφορα οργανα απο την ηλικια των 7 χρονων, εχει παρει καποιες σπουδαιες διακρισεις, περασε στο μουσικο γυμνασιο πρωτη κ βγαζει μεσο ορο 20.Ολοι οι καθηγητες μιλανε για ενα υποδειγμα κ ενα μουσικο ταλεντο, εγω περηφανη θεια λοιοπν την καμαρωνω..
    τωρα τελευταια ομως ασχοληθηκε με την φωνητικη οπου πααρτηρω , μιας κ ειμαι κ γω μουσικος , οτι εχει εξαιρετικη φωνη σε σημειο ανατριχιαστικο!
    το προβλημα μας τωρα ποιο ειναι?...
    με παιρνει η αδερφη μου(η μαμα της δλδ) σε πανικο καθε τοσο να μου πει οτι εχουν προβλημα με το παιδι, γιατι της ζηταει να παει στην Αμερικη μονη της διοτι θελει να γινει διασημη κ οτι εδω στην Ελλαδα δεν γινεται να συμβει αυτο..
    εχω καπως θορυβηθει μιας κ η ιδια σε εμενα δεν εχει πει τιποτα..γιατι ξερει οτι θα την μαλωσω κ μου κανει καπως εντυπωση το οτι αυτο το παιδι βλεπω οτι βρισκεται σε υπαρβολλικη επαρση...
    εχτες ειπε στην μανα της οτι θα δουλεψει το καλοκαιρι για να μαζεψει λεφτα για να φυγει για Αμερικη απο Σεπτεμβρη μαλιστα για να παει σε μουσικο σχολειο εκει!!!
    βγηκα απο τα ρουχα μου...νιωθω οτι το παιδι εχει προβλημα κ λεω στην αδερφη μου να το παει σε καποιον παιδοψυχολογο, αλλα μολις το ακουει η αδερφη μου, νευριαζει κ μου λεει " γιατι μου λες οτι το παιδι μου ειναι αρρωστο?"
    θεωρειτε οτι αυτη η μεγαλομανια στα 14 της ειναι φυσιολογικη??εχει υπερβολλικες απαιτησεις απο τον εαυτο της, η αδερφη μου κλαιει κ νιωθω οτι δεν της βαζει ορια...νιωθω οτι την κανει ο.τι θελει..
    εχω κ γω ανησυχησει για το αν θα ειναι καλα...μηπως αυτη η επαρση ειναι δειγμα καποια παθολογιας??μου φαινεται καπως ακραιο για ενα παιδι 14 χρονων να ειναι τοσο υπερβολλικα ανησυχο..να σκεφτεται μονο το οτι θελει να γινει διασημο κ να του εχει γινει εμμονη...τι τρεχει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    γεια σας, θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την ανηψια μου η οποια ειναι 14 χρονων...
    παει σε μουσικο γυμνασιο επειδη απο νωρις εδειξε την προτιμηση της στην μουσικη..ξεκινησε να παιζει διαφορα οργανα απο την ηλικια των 7 χρονων, εχει παρει καποιες σπουδαιες διακρισεις, περασε στο μουσικο γυμνασιο πρωτη κ βγαζει μεσο ορο 20.Ολοι οι καθηγητες μιλανε για ενα υποδειγμα κ ενα μουσικο ταλεντο, εγω περηφανη θεια λοιοπν την καμαρωνω..
    τωρα τελευταια ομως ασχοληθηκε με την φωνητικη οπου πααρτηρω , μιας κ ειμαι κ γω μουσικος , οτι εχει εξαιρετικη φωνη σε σημειο ανατριχιαστικο!
    το προβλημα μας τωρα ποιο ειναι?...
    με παιρνει η αδερφη μου(η μαμα της δλδ) σε πανικο καθε τοσο να μου πει οτι εχουν προβλημα με το παιδι, γιατι της ζηταει να παει στην Αμερικη μονη της διοτι θελει να γινει διασημη κ οτι εδω στην Ελλαδα δεν γινεται να συμβει αυτο..
    εχω καπως θορυβηθει μιας κ η ιδια σε εμενα δεν εχει πει τιποτα..γιατι ξερει οτι θα την μαλωσω κ μου κανει καπως εντυπωση το οτι αυτο το παιδι βλεπω οτι βρισκεται σε υπαρβολλικη επαρση...
    εχτες ειπε στην μανα της οτι θα δουλεψει το καλοκαιρι για να μαζεψει λεφτα για να φυγει για Αμερικη απο Σεπτεμβρη μαλιστα για να παει σε μουσικο σχολειο εκει!!!
    βγηκα απο τα ρουχα μου...νιωθω οτι το παιδι εχει προβλημα κ λεω στην αδερφη μου να το παει σε καποιον παιδοψυχολογο, αλλα μολις το ακουει η αδερφη μου, νευριαζει κ μου λεει " γιατι μου λες οτι το παιδι μου ειναι αρρωστο?"
    θεωρειτε οτι αυτη η μεγαλομανια στα 14 της ειναι φυσιολογικη??εχει υπερβολλικες απαιτησεις απο τον εαυτο της, η αδερφη μου κλαιει κ νιωθω οτι δεν της βαζει ορια...νιωθω οτι την κανει ο.τι θελει..
    εχω κ γω ανησυχησει για το αν θα ειναι καλα...μηπως αυτη η επαρση ειναι δειγμα καποια παθολογιας??μου φαινεται καπως ακραιο για ενα παιδι 14 χρονων να ειναι τοσο υπερβολλικα ανησυχο..να σκεφτεται μονο το οτι θελει να γινει διασημο κ να του εχει γινει εμμονη...τι τρεχει?
    ο Χριστός κι η Παναγία! τί διαβάζουν τα ματάκια μου :-) ε πάει, σαλτάρατε τελείως. καλέ μια χαρά είναι το παιδί σας, φυσιολογικότατο κορίτσι 14χρονο με όνειρα. ε πια, πώς τα καταφέρνετε να βλέπετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν είναι απορίας άξιο!!!
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβαζω λιγο περι ναρκισσισμου κ παρατηρω οτι εχει καποια χαρακτηριστικα..μονο που αυτη θεωρει τον εαυτο της ασχημο, δεν της αρεσει η μυτη της κ γενικα δεν θεωρει τον εαυτο της πανεμορφο κλπ...
    πλα κυνηγαει με μανια το να γινει διασημη..εχει πολυ ευγενικο χαρακτηρα, ειναι χαμογελαστη κ πολυ καλο παιδι...αξιαγαπητη θα ελεγα, με ηθος κ αξιες..
    αυτη η μεγαλομανια τι μπορει να ειναι τελικως?εχω ανησυχησει δεν το κρυβω...θελω να ειναι καλα μιας κ την λατρευω...
    οταν γεννηθηκε ειχαμε ολοι τρελλαθει μαζι της κ ακομα τρελλαινομαστε..οταν την ακουω σε παραστασεις να παιζει μουσικη δακρυζω απο συγκινηση, την θαυμαζω πολυ..ειναι ενα παιδι που παντα ειχε τον θαυμασμο μας..
    απλα νιωθω οτι την μαμα της την κανει ο.τι θελει...κ της ειπα να της βαλει ορια κ να ειναι σκληρη μαζι της..
    ο πατερας της εχτες της εβαλε τις φωνες (ευτυχως) για την ιδεα της να παει στην Αμερικη απο τωρα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    ο Χριστός κι η Παναγία! τί διαβάζουν τα ματάκια μου :-) ε πάει, σαλτάρατε τελείως. καλέ μια χαρά είναι το παιδί σας, φυσιολογικότατο κορίτσι 14χρονο με όνειρα. ε πια, πώς τα καταφέρνετε να βλέπετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν είναι απορίας άξιο!!!
    χαιρομαι....!! απλα της εχει γινει εμμονη κ ζηταει να πει μονη της στην Αμερικη...14 χρονων..το βρισκεις νορμαλ??
    εννοειται πως ειναι σπουδαιο να εχει ονειρα..αλλα νιωθω οτι βγαινει εκτος οριων...βιαζεται πολυ χωρις να καταλαβαινουμε τον λογο...δεν ειναι δλδ καθολου χαλαρη..την απασχολει μονο αυτο κ μαθαινω οτι κλαιει καθημερινα γι αυτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    χαιρομαι....!! απλα της εχει γινει εμμονη κ ζηταει να πει μονη της στην Αμερικη...14 χρονων..το βρισκεις νορμαλ??
    εννοειται πως ειναι σπουδαιο να εχει ονειρα..αλλα νιωθω οτι βγαινει εκτος οριων...βιαζεται πολυ χωρις να καταλαβαινουμε τον λογο...δεν ειναι δλδ καθολου χαλαρη..την απασχολει μονο αυτο κ μαθαινω οτι κλαιει καθημερινα γι αυτο.
    νορμαλότατο το βρίσκω
    να κάτσει η μάνα της κάτω, να την αγκαλιάσει, να της πει ότι είναι ευτυχισμένη που έχει ένα σπουδαίο παιδί, και πως θα είναι δίπλα της όλη της τη ζωή, και ότι, μόλις ενηλικιωθεί, θα τη στηρίξει με την ψυχή της για να πραγματοποιήσει όλα τα όνειρα που έχει. τόσο απλο είναι το θέμα φίλη μου
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Χαχα,ρε συ κ εγω ηθελα κ ουτε σε μουσικο σχολειο πηγα ουτε τραγουδαω!!σε πληροφορω οτι προσευχομουν να γινω διασημη κ ομορφη για να τραγουδησω με τους backstreet boys!!xaxaxa,τι μου θυμισες τωρα ρε??ολα τα παιδια παιρνανε τετοιες φασης οποτε μην τρελενεσαι!ολα καλα
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    νορμαλότατο το βρίσκω
    να κάτσει η μάνα της κάτω, να την αγκαλιάσει, να της πει ότι είναι ευτυχισμένη που έχει ένα σπουδαίο παιδί, και πως θα είναι δίπλα της όλη της τη ζωή, και ότι, μόλις ενηλικιωθεί, θα τη στηρίξει με την ψυχή της για να πραγματοποιήσει όλα τα όνειρα που έχει. τόσο απλο είναι το θέμα φίλη μου
    και πώς να μην κλαίει το παιδί που βλέπει μόλις άνοιξε το στόμα του ότι υψώθηκε τείχος μπροστά του. δημιουργήστε του αδιέξοδα σαν τα δικά σας για να λέτε στο μέλλον Είδες; σου τάλεγα

    ουφ πια, εγώ είμαι με το παιδί. μα έχει και μια παροιμία που μου φαίνεται γάντι: άλλος παιδί δεν έκανε, μόνο η Μαριώ το Γιάννη.

    xoxoxo ανήσυχη θεία :-)
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ουφ..ησυχασα τωρα.. γιατι πανικοβληθηκα...σας ευχαριστω..ειναι οντως δλδ συνηθισμενο σε αυτη την ηλικια να εχει γινει εμμονη αυτο?
    μηπως υποτιμουμε καποιο προβλημα?
    δεν της υψωσαν τειχος οι δικοι της, της ειπαν οτι ακομα ειναι μικρη κ να μην βιαζεται, οτι θα την στηριξουν σε ολα ..αλλα δεν ειναι δυνατον σε αυτην την ηλικια να παει να εγκατασταθει μονη της στην Αμερικη..! κ ειναι απολυτα φυσιολογικο..
    της ειπαν απλα να αφοσιωθει σε οσα κανει κ οταν μεγαλωσει κ ενηλικιωθει να κανει τις σπουδες της Αμερικη..κανενα προβλημα...
    απλα επειδη εγω δνε εχω επαφη με 14χρονα κ δεν μεγαλωνω παιδια..δεν ξερω καν τι απαιτησεις εχουν...κ πανικοβληθηκα γιατι σκεφτεται μονο αυτο κ τιποτ αλλο δεν την ενδιαφερει..
    κ γω μουσικος ηθελα να γινω κ τραγουδιστρια κ ασχοληθηκα στο εθνικο ωδειο με κλασσικες σπουδες κ μετα φωνητικη εκανα κ τραγουδουσα σε μπαντες κ τωρα κανω αλλα πραματα μουσικα αλλα παντα ειχα τα ποδια μου στην γη..δεν κυνηγησα ποτε το να γινω διασημη...χαιρομαι που το διεκδικει αληθεια κ εγω θα την καμαρωσω..αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα να σκεφτεται να φυγει! κ να κλαιει τωρα γι αυτο κ να χανει την παιδικοτητα της...
    εγω στην ηλικια της επαιζα με την bibibo ακομα κ με ενοιαζε ποτε θα βγω στην πλατεια..

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Πιστεύω ότι επειδή είναι στην εφηβεία,την έπιασε αυτό το πράγμα.Μην σε αγχώνει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Ρε συ ειναι σε αυτην την ηλικια εχουμε εντονα αισθηματα κ θελουμε να κατακτησουμε τον κοσμο!ειναι απολυτα φυσιολογικο!εσυ δεν ηθελες?
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    λες ε?δεν ξερω..εμεις ως παιδια δεν ειχαμε μεγαλεπιβολα σχεδια, μας ενδιεφεραν αλλα πραματα....κ ακουγοντας αυτα καπως τρομαξα.

  12. #12
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    λες ε?δεν ξερω..εμεις ως παιδια δεν ειχαμε μεγαλεπιβολα σχεδια, μας ενδιεφεραν αλλα πραματα....κ ακουγοντας αυτα καπως τρομαξα.
    Άλλες εποχές κιόλας,άλλες νοοτροπίες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Πιστεύω ότι επειδή είναι στην εφηβεία,την έπιασε αυτό το πράγμα.Μην σε αγχώνει.
    Συμφωνώ με τον why! Είναι δύσκολα τα πράγματα στην εφηβεία. Βέβαια αν συνεχίσει να ζητάει να πάει Αμερική και εμμένει πάρα πάρα πολύ... ίσως πρέπει να το δείτε. Δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλά είναι λίγο πρώιμο σε αυτή την ηλικία να ζητάει να πάει Αμερική και να μην έχει επίγνωση του μικρού της ηλικίας της. Πιθανότατα τα όρια που λες να μην έχουν μπει από την αρχή, εννοώ από την παιδική ηλικία και τώρα στην εφηβεία τα πράγματα λίγο έχουν χαθεί..... Θα έλεγα σε πρώτη φάση να πάει η μητέρα σου με μια καλή παιδοψυχολόγο να τις δώσει κάποιες γραμμές για το πως πρέπει να κινηθεί . Είμαι σίγουρη ότι θα ισορροπήσει η κατάσταση!!
    Και... Συγχαρητήρια για την ταλαντούχα ανηψιά σου!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ευχαριστω πολυ! η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ περηφανη!!
    σιγουρα δεν εχουν μπει ορια...αλλα μη φανταστεις ειναι πολυ φιλοτιμο παιδακι κ καλο, σαν αγγελουδι στην ψυχη...απλα θελει να κανει αυτο κ επενδυει παρα πολυ..
    οκ....
    εχω πει στην αδερφη μου να παει αυτη σε ειδικο για να μαθει να το διαχειριζεται, αν κ εχει ανιτληψη κ νιωθει δεν ειναι κανα βοδι...αλλα ειναι αρνητικη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Τοτε ομως δεν ειχε επιρροη η τηλεοραση που για μενα κανει μεγαλο κακο γιατι δινει λαθος μνμ!να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα!οταν πηγαινα λυκειο οι κοπελες που βαφομασταν ειμασταν μετροιμενες κ μην φανταστεις υπερπαραγωγη,απλα πραγματα!
    Οταν τελειωσα το τει γυρναω στην πολη μου κ παω για καφε με μια παλια συμμαθυτρια μου,ειχαν περασει 5 χρονια που ειχαμε τελειωσει το λυκειο!σε πληροφορω ειχαμε μεινει μ*****!!ολες βαμμενες,φτιαγμενο μαλλι,ντυσιμο??τι να σου πω?!λες κ ειχαν περασει 50 χρονια αισθανομασταν!οποτε τι θα θελει μια κοπελα εφηβη αυτη την εποχη με ολα αυτα που βλεπει?να γινει μια beyonce!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ? ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Deleted-member-250416b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2015, 09:08
  2. τι μου συμβαινει?
    By cherrybanana in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 05-02-2014, 16:42
  3. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 14:42
  4. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 22:57
  5. Replies: 21
    Last Post: 04-07-2006, 03:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •