Δεπυ σε παιδί Α δημοτικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74

    Δεπυ σε παιδί Α δημοτικού

    Καλησπέρα, είμαι φιλόλογος και φέτος ανέλαβα να διαβάζω καθημερινά ένα κοριτσάκι το όποιο πήγαινει πρώτη δημοτικό και έχει Διάσπαση ελλειμματικής προσοχής. Κανονικά έπρεπε να βάλουν ειδική παιδαγωγό αλλά δεν έχουν την οικονομική άνεση. Λοιπόν, έχω έρθει σε συνεργασία με την εργοθεραπευτρια της, η οποία μου λέει ό,τι κάνουμε καθημερινά η μικρη τα ξεχνάει όλα. Με αποτέλεσμα έχει πάει Μάρτιος και ακόμα δεν μπορεί να διαβάσει σωστά λεξούλες. Η δασκάλα σχολείο κάνει συνέχεια παράπονα ότι το κορίτσι δεν μπορεί να διαβάσει λέξεις και προτάσεις. Ενώ στην αρχή μας διάβαζε, τώρα τα ξέχασε! Έχω απελπίσει έχω δοκιμάσει τα πάντα και πάντα δεν μπορεί να κάνει σωστή ανάγνωση. Το θέμα είναι ότι το έχω πάρει προσωπικά και συνέχεια αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος. Στα μαθήματικα είναι καλύτερη δεν έχω παράπονα. Φοβαμαι στο τέλος μην την πληρώσω εγώ την νύφη. Υπάρχει κάποιος γονέας ο οποίος έχει το παιδί του Δεπυ ώστε να μου πει αν στην Α δημοτικού το παιδί τους άργησε να διαβάζει λέξεις η να συλλαβίζει; Και πως το αντιμετωπίσατε; σας ευχαριστώ πολύ. Είναι η πρώτη μου μαθήτρια και έχει Δεπυ σε μεγάλο βαθμό από τι μου λέει η εργοθεραπευτρια της.
    Last edited by crazyelena; 08-03-2017 at 23:58.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74

    Question

    Επίσης,είναι αρκετά επιθετική αυτό πλέον μπορώ να το διαχειριστώ απλά αγχονομαι υπερβολικά, με έχει επιρεασει όλο αυτό και δεν κοιμάμαι τα βραδιά από την στεναχώρια μου και το άγχος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Οι γονεις της δεν ειναι ενημεροι;

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Εννοείται ότι είναι αλλά την έχουν κακομάθει παρά πολύ σε άσχημο βαθμό και όλο την δικαιολογούν ότι τα ξέρει όλα και δεν έχει διάθεση. Επίσης πριν πάω για μάθημα όλο βλέπει παιδικά και όταν φεύγω πάλι βλέπει παιδικά στην τηλεόραση και στο ταμπλετ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά απλά το αναφέρω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Αν αγχωνεσαι τοσο πολυ ωστε να μην μπορεις να κοιμηθεις μηπως θα ηταν καλυτερα να απομακρυνθεις;Πιστευω οτι αν οι γονεις βαζαν ειδικη παιδαγωγο θα ηταν καλυτερα.Δεν ειναι σωστο να επωμιζεσαι εσυ ευθυνες για κατι που δεν ειναι της ειδικοτητας σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    στα πλαισια του ανθρωπισμου να βοηθησεις τον συγκεκριμενο κοριτσακι αλλα απο εκει και περα μην ταυτιζεσαι αρκετα!!! Προφανως, εσυ εισαι εκει για να βοηθησεις και για αυτο αμοιβεσαι...!! Απο εκει και περα το περισσοτερο ενδιαφερον να το δειξεις απλα γιατι θες να βοηθησεις εναν ανθρωπο... το γεγονος οτι το σκεφτεσαι πριν τον υπνο, ισως σημαινει οτι θα πρεπει να αλλαξεις την σκεψη σου, πριν τον υπνο, ωστε να κοιμασαι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλησπέρα, είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός και έχει τύχει να αναλάβω παιδί με παρόμοιο θέμα. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει στην περίπτωση σου (στη δική περίπτωση ήταν πιο μεγάλο παιδί) εγώ αυτό που καθιέρωσα μαζί του είναι κάθε φορά πριν πουμε οτιδηποτε καινούργιο να κάνουμε μια μικρή επανάληψη τα προηγούμενα. Το κάθε παιδί έχει το ρυθμό του, μην αγχώνεσαι οτι πρέπει να μάθει σε συγκεκριμένο χρόνο, κράτα αυτά που θεωρείς σημαντικότερα κάθε φορά και επέμενε εκεί. Επέμενα ατέλειωτες φορές να λέμε τα ίδια και τα ίδια πράγματα ώσπου σιγά σιγά έβλεπα βελτίωση. Προσπάθησε να ενθαρρύνεις το παιδί, όσο βλέπει οτι ξεχνάει, τόσο απογοητεύεται, προσπάθησε να το ενθαρρύνεις οτι θα πας με τον ρυθμό του και στο τέλος θα μάθει.

    Για τους γονείς μην ανησυχείς, εφόσον ξέρουν το πρόβλημα του παιδιού και τους κρατάς ενήμερους για την πορεία του θα είναι ηλίθιοι να κατηγορήσουν εσένα. Φρόντιζε να μιλάς μαζί τους συχνά, να τους ενημερώνεις και να τους μιλάς για τις δυσκολίες που συναντάς.

    Και κυρίως μην το παίρνεις προσωπικά! Κάνεις ο, τι καλύτερο μπορείς, δεν είσαι ειδική παιδαγωγός και οι γονείς το ξέρουν αυτό και με δικη τους ευθύνη σε επέλεξαν, άρα άσε τις ενοχές στην άκρη. Για να βοηθήσεις τον μαθητή σου πάντως, πρέπει και συ να πιστέψεις οτι μπορεί να τα καταφέρει.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας������

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 17:40
  2. το παιδι παιδι?
    By ellina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 06-08-2013, 20:45
  3. πρόβλημα παρακολούθησης στην πρώτη δημοτικού
    By Kick Batowski in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 08-10-2012, 17:00
  4. καταμέτρηση συλλαβών-γραμμάτων από παιδί του δημοτικού
    By elsa__ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 19-07-2010, 01:02
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •