αιτιες και τροπος αντιμετωπισης της αποπροσωποποιησης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι ειχα ομαδα τοτε, εκανα 14 χρονια..αν δεν ειχα την ομαδα οκ..παιζει να ειχα τρελλαθει απο αυτο κ μονο, αλλα πηγαινα εκει, δεν ενιωθα τιποτα βεβαια κ μου εδιναν κουραγιο.
    πλεον οταν κανω γαδ κ με πιανει δεν το παλευω χωρις θεραπεια..δεν το ανεχομαι πια οταν με πιανει, με τρομαζει καθε φορα σαν να ειναι η πρωτη φορα.
    αυτο μηδεν συναισθηματων δεν εχει να κανει με το κενο της καταθλιψης, ο τοτε ψυχοθεραπευτης μου , μου εξηγησε οτι ο εγκεφαλος μου εκλεισε για να αντεξει εναν υπερβολικο πονο κ ηταν αληθεια, μου ειχε συμβει κατι πολυ τραγικο στην ζωη μου που με αλλαξε, με καθορισε κ με συγκλονισε.

  2. #17
    Και εμένα περί ασφαλείας μου είπε, θυμάμαι ότι ένιωσα άβολα από τον απαθη τρόπο που το εξήγησε, σαν να μου έλεγε ο ουρανός ειναι μπλε. Έχω χρόνια να το ζήσω αλλά δε θεωρώ απίθανο να ξανά συμβεί. Μπου μην σε ανησυχει θα μειωθεί ειναι και αυτό ένας τρόπος να μαθαίνεις τα όρια σου. Πότε δεν αντέχεις μια κατάσταση ή κάποια αισθήματα. Δεν ξέρω προσπαθώ να το δω θετικά ακόμα και αυτό μιας και δεν υπάρχει μαγική λύση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συμπτωμα ειναι, οποτε λογικα δεν πρεπει να τρομαζει, οπως πχ οταν εχεις στρες μουδιαζεις , ετσι κ αυτο..
    η αιτια πρεπει να βρεθει, η οποια ειναι το στρες κατα κυριο λογο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εδω και 15λεπτα ειμαι αποκομενη.δε μπορω να επανασυνδεθω.αγχος πολυ.κοιταω το χερι μου και δεν ειναι χερι μου
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΣΤΑΜΑΤΑ να το σκεφτεσαι,ασχολησου με κατι αλλο, μολις το ξεχασεις θα φυγει κ αυτο.σιγουρα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το περιεργο ειναι πως το σωμα μου κανει οτι θελω να κανει αλλα ειναι σαν να ειμαστε 2 αλλα πραγματα ο νους και το σωμα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτο δεν μοιαζει με αποπραγματοποιηση, μηπως να μιλαγες με τον γιατρο σου?
    δεν εχω νιωσει ποτε σαν να ειμαι δυο ατομα, παντα εγω ενιωθα..στην αποπραγματοποιηση νιωθεις απλα οτι εισαι σαν ξενος σε ξενο περιβαλλον..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το ειπα στο γιατρο.αποπροσωποποιηση μου ειπε κι αυτος.πηρα xanax μπας και ηρεμησω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #24
    Πόσο xan σου προτεινε; σου πέρασε boo ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα c.c. μου
    0.5 μου ειπε να παιρνω γιατι εθιζομαι καθε φορα που το παιρνω και μου ειπε οχι παραπανω.καλα αμα τα βρω σκουρα θα παιρνω 1mg..
    μου περασε μετα απο καμια ωρα αφοτου πηρα και το xanax. αλλα μετα το βραδυ παλι τα ιδια κι επεσα και κοιμηθηκα.
    δε θα παιρνω το εχτρα 5mg aloperidin που μου ειπε γιατι φοβαμαι τις παρενεργειες (παιρνω ηδη 20mg) θα παιρνω 1-2 xanax και βλεπουμε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παντως τωρα που το σκεφτομαι ειναι απιστευτο το μυαλο τι κολπα κανει για να αντιδρασει σε κατι ασχημο.απο κρισεις πανικου και αποπροσωποποιησεις, μεχρι ΙΔΨ και καταθλιψεις κλπ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #27
    Μεχρι να συνηθίσεις το alop. την υπνηλία και να βρεις τους ρυθμούς σου ίσως να εμφανίζεται αυτή η αίσθηση. Αν θέλεις δοκιμασε να το βλέπεις ως "περαστικό και φυσιολογικό" τύπου - ναι νιώθω περίεργα αλλά δε θα με πανικοβαλει εμένα αυτο - δοκιμασε να σχεδιάσεις κάτι σε ένα χαρτί, κάτι που να σου αρέσει, μπορεί να είναι και μόνο το ονομα σου. Κατά κάποιο τρόπο να μη σε στεναχωρεί δηλαδή επιπλέον αυτό το νέο συμπτωμα αλλά να του πάρεις τον αέρα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχεις δικιο μωρε..ειναι αυτο που λες πανικοβαλλομαι εκεινη την ωρα... κι εσυ το ιδιο παθαινες?
    σαν συμπτωμα δε με στεναχωρει.προτιμω αυτο απο τα ψυχωτικα.δυσφορια και πανικο μου προκαλει

    πως να ζωγραφισω κατι αφου τα χερια μου εκεινη την ωρα μου ειναι ξενα?δε θα φρικαρω περισσοτερο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #29
    Εγώ είχα πάθει ανάλογα και με βοηθούσε το γειωμα, η σύνδεση με κάτι που μου είναι οικείο. Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου πρόσωπο μου ή το περιβάλλον. Ίσως επειδή είχα περάσει όλα τα έντονα ψυχοσωματικά να το πήρα τότε ψιλό χαλαρά. Σοκαρίστηκα μεν αλλά δεν ένιωθα χαλια όπως πχ με την απελπισία ή το κενό. Σκέφτομαι πως αν έστω πιάσεις το μολύβι να γράψεις σε λίγα δευτερόλεπτα ή λεπτά αυτοματα ο νους θα κάνει την κίνηση χωρις πίεση και ίσως έτσι νιώσεις ανακουφίσει πως εσύ έχεις τον έλεγχο. Μπορεί να ειμαι λάθος αλλά αν ένιωθα το χέρι μου ξένο αυτό θα έκανα προσωπικά. Ναι έχει τεράστια γκάμα ο νους ή η ψυχή να μας δείξει ότι δυσφορουμε. Προσπαθω να το απλοποιησω πια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι ναι ουτε κι εγω νιωθω χαλια με αυτο.απλα αγχωνομαι καθε φορα μηπως δε μπορεσω να γυρισω πισω στο σωμα μου.
    α εσυ δεν αναγνωριζες ουτε το σωμα σου ουτε το ποεριββαλον ως οικειο?παθαινες και αποπροσωποποιηση και αποπραγματο ποιηση...το 2ο δεν το εχω παθει.
    θα δοκιμασω να γραψω αν το ξαναπαθω εχει βαση τωρα που μου το εξηγησες.

    η πιο εντονη εμπειρια που ειχα ποτε απο αυτο ηταν 2-3 φορες παλιοτερα που ειχα βγει απο το σωμα και το εβλεπα απο την πανω γωνια του δωματιου.εβλεπα ολο το δωματιο και το σωμα και το σωμα του φιλου μου απο εκει ψηλα."απιστευτη" εμπειρια.θα τη θυμαμαμαι για παντα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗΣ-ΑΠΟΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ
    By trinity0 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 21
    Last Post: 20-04-2017, 02:19
  2. Σκηνη απειρου καλλους και τροπος αντιμετωπισης.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-06-2010, 22:37
  3. ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 73
    Last Post: 01-05-2009, 19:50
  4. Αιτίες κρίσεων πανικού
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2008, 09:08
  5. οργανικές αιτίες μελαγχολίας
    By anitak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 08-01-2007, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •