Φοβάμαι να μεγαλώσω !!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8

    Φοβάμαι να μεγαλώσω !!!

    Ακούγεται λίγο παιδικό... Και όμως με τρομάζει πολύ! Δε με πειράζει να περάσουν τα χρόνια και να βιώσω αλλαγές στη ζωή μου γενικά!!! Με ενοχλεί και με αγχώνει παρα πολυ να θα χάσω αυτή τη δροσιά της νεότητας! Έχω αρχίσει τον τελευταίο μήνα και σκέφτομαι πως θα μπορούσα να φαίνομαι στα 40 ως γυναίκα όπως ειμαι τωρα στα 30. Δυστυχώς κάνοντας μια αυτοκριτική, θεωρώ κάπως ανώριμη την φοβία μου... Παρ ολα αυτα με αγχώνει και με τρομάζει !!! Μάλλον έχω πάθει την λεγόμενη "κρίση των 30" που Ανεκαθεν θεωρούσα ανούσια !! Φανταστείτε κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου να παρατηρώ Γυναίκες άνω των 40 και να σκεφτομαι δεν θελω να γινω ΠΟΤΕ ετσι (εμφανισιακά)! Χωρίς να σκεφτώ Την προσωπικότητα αυτών των γυναικών και τιποτα πιο ουσιώδη ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    χαμογελώ καλοπροαίρετα νεαρή μου φίλη. μακάρι να γίνεις και 40, και 60, και 80 έχοντας δίπλα σου ανθρώπους να σε αγαπάνε, υγεία, και να μην βιώσεις στο περιβάλλον σου τραγικές απώλειες. η ώριμη, ωριμότερη και εν τέλει παρωριμασμένη όψη ελάχιστη σημασία έχουν όταν οι άνθρωποι, με τους οποίους συναγελάζεσαι, σε παραδέχονται, σε σέβονται και σε τιμούν. και αν νομίζεις ότι χάνοντας σώμα θα χάσεις και τον έρωτα, όχι, δεν θα τον χάσεις, καθώς, προϊούσης της ηλικίας, οι απαιτήσεις μας από τους ανθρώπους γύρω μας τροποποιούνται σε αναλογία με την ωριμότητά μας.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Έχετε απόλυτο δίκιο , ετσι ειναι, η αληθεια ειναι οτι αυτο αρχίζω και το σκεφτομαι απο οταν μου ειπε ο σύντροφος μου πως θελει να κανουμε οικογένεια ... ίσως το πρότυπο του άντρα που σέβεται μια γυναίκα έχει χαθεί απο την εικόνα μου απο το παρελθόν μου.. ξέροντας ολα αυτα που μου είπατε και θεωροντας τα ουσιώδη συνεχίζει να με ανυσυχει αυτο ... :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Καλε ειμαι 38, δροσερη σαν εφηβη! με κανουν ολοι 28-30, χοροπηδαω σαν κατσικι, ντυνομαι οπως γουσταρω σαν μπεμπεκα..
    πιο κατασταλλαγμενη κ πιο ηρεμη σε οσα θελω, κανω ενα σωρο χομπυ, κανω χορο, διδασκω χορο, παω σε παρτυς κ τα σπαω..
    για ποιο μεγαλωμα λες????
    νομιζεις οτι οσο μεγαλωνει ο αριθμος θα μεγαλωνεις κ εσυ??χααχ!
    αν μεγαλωσεις ή οχι..εσυ θα το επιλεξεις κ οχι ο αριθμος.!
    αν εσυ επιλεξεις να γινεις γρια θα γινεις..αν οχι..θα φτασεις 40 κ θα νομιζουν ολοι οτι εισαι 30..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Με τα ιδια ασχολουμαι και εγω !!! Απλα σκεφτομαι πως οταν παντρευτώ και εχω παιδιά δεν θα εχω χρόνο για τον εαυτό μου καθως εχω και δουλεια γραφείου .... Συγχαρητήρια παντως για την θετική σου ενέργεια !!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οταν θα παντρευτω κ θα εχω παιδια λεει...
    κατσε να ερθει εκεινη η ωρα κ βλεπεις..σου πε καποιος οτι μενεις ευκολα εγκυος??χααχ!
    καταρχην..κατσε να γινει αυτο κ βλεπεις.
    προς το παρον σου χω μια καλυτερη ιδεα.. ζησε την στιγμη..
    κ αν δεν θες να παντρευτεις απλα μη το κανεις..σου χει βαλει καποιος το μαχαιρι στο λαιμο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Εχεις δίκιο!!! Δεν ξερω Γιατι αυτο το θεμα με πιέζει μεσα μου τοσο πολυ !!! Θελω να κανω οικογένεια απλα θελω να μην με γεράσει η διαδικασία αυτη !! Ίσως και να κοντεύει αυτη η ωρα ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτη η ωρα δεν κοντευει με την ηλικια..αλλα οταν εμεις βρουμε εναν ανθρωπο τον αγαπαμε κ αυτο ερχεται μονο του..
    νομιζω οτι εχεις κολλησει λιγο στο πως θα καταξιωθεις κοινωνικα κ δεν ζεις την ζωη σου βασει αυτων που γουσταρεις πραγματικα..
    κ γω θα επρεπε να ειχα κανει παιδια συμφωνα με τα κοινωνικα πρεπει..ομως δεν κανω ο κοσμος να σκασει!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Καλα κανεις και μπράβο σου!!! Απλα μου έχει προταθεί να κανω οικογένεια με έναν άνθρωπο που αγαπώ κ θελω πολυ και η κατάληξη της φοβίας μου ειναι πως μετα απο Χρονια δεν θα με θελει το ιδιο και θα αναζητήσει ενδιαφέρον σε μικρούλες όπως κανουν οι περισσότεροι !!! Σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου !!! :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Δυστυχώς άμα δε σκάσεις λεφτά ομορφιά δεν έχει το πολύ μέχρι τα πενήντα άμα διατηρεισαι όλα θα είναι καλά μετά τα πενήντα όλες θα είναι ομορφότερες από σένα ευτυχώς οι καιροί άλλαξαν κ οι μικρουλεσ δεν πάνε με μεγαλύτερους εκτός κι αν έχουν λεφτά οπότε θέλει λεφτά για να συντηρησε αλλά το πολύ μέχρι τα πενήντα μετά σταματάνε όλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δυστυχώς άμα δε σκάσεις λεφτά ομορφιά δεν έχει το πολύ μέχρι τα πενήντα άμα διατηρεισαι όλα θα είναι καλά μετά τα πενήντα όλες θα είναι ομορφότερες από σένα ευτυχώς οι καιροί άλλαξαν κ οι μικρουλεσ δεν πάνε με μεγαλύτερους εκτός κι αν έχουν λεφτά οπότε θέλει λεφτά για να συντηρησε αλλά το πολύ μέχρι τα πενήντα μετά σταματάνε όλα
    Axα χα βρε Ελις τα θελεις κ τα λες η σου ξεφευγουν;Νασαι καλα με εκανες κ γελασα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Καλε ειμαι 38, δροσερη σαν εφηβη! με κανουν ολοι 28-30, χοροπηδαω σαν κατσικι, ντυνομαι οπως γουσταρω σαν μπεμπεκα..
    πιο κατασταλλαγμενη κ πιο ηρεμη σε οσα θελω, κανω ενα σωρο χομπυ, κανω χορο, διδασκω χορο, παω σε παρτυς κ τα σπαω..
    για ποιο μεγαλωμα λες????
    νομιζεις οτι οσο μεγαλωνει ο αριθμος θα μεγαλωνεις κ εσυ??χααχ!
    αν μεγαλωσεις ή οχι..εσυ θα το επιλεξεις κ οχι ο αριθμος.!
    αν εσυ επιλεξεις να γινεις γρια θα γινεις..αν οχι..θα φτασεις 40 κ θα νομιζουν ολοι οτι εισαι 30..
    ΣΩΣΤΗΗΗΗΗΗΗ!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by staystrong View Post
    Καλα κανεις και μπράβο σου!!! Απλα μου έχει προταθεί να κανω οικογένεια με έναν άνθρωπο που αγαπώ κ θελω πολυ και η κατάληξη της φοβίας μου ειναι πως μετα απο Χρονια δεν θα με θελει το ιδιο και θα αναζητήσει ενδιαφέρον σε μικρούλες όπως κανουν οι περισσότεροι !!! Σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου !!! :)
    εσυ θελεις να κανεις γαμο κ παιδια σε αυτη τη φαση?νιωθεις οκ με αυτο?
    επειδη το χω αναλυσει πολυ, οι φοβιες μας βγαινουν οταν κατι συνηθως μας πιεζει...
    προσεξε κ μη βιαστεις σε τιποτα, αραξε..εχεις χρονια, σκεψου σοβαρα τα βηματα που πας να κανεις, αυτα δεν ειναι παιχνιδι να παιζουμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    α επιπλεον κ γω μενω με τον συντροφο μου 7 χρονια, δεν παχυνα ισα ισα εχω καλυτερο σωμα απο πριν, στο χερι σου ειναι να μην αφησεις το σωμα σου, σε κανενος αλλο χερι.
    η αδερφη μου επισης εκανε 2 παιδακια κ εχει κορμαρα γιατι δεν το αφησε να την παρει απο κατω, γυμναζεται κ περιποιειται τον εαυτο της.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Ναι θελω πολυ !!! Θα με γεμίσει η διαδικασία αυτη !! Ελπίζω οι δυσκολίες τις καθημερινότητας να μην με καταβάλλουν .... Οχι ως προς την οικογένεια μου αλλωςτε θα ειμαι ολοκληρωτικά εκει ...ως προς εμένα!!! Θελει προσπάθεια πολυ να οαραμεινεις ελκυστική ως γυναίκα οσο περνά ο καιρός !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι...........
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-11-2014, 23:26
  2. Αρνούμαι να μεγαλωσω
    By kaiti85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-10-2012, 15:21
  3. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 08:36
  4. Φοβάμαι...
    By Agnosth in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 27-06-2012, 16:55
  5. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •