υπερβολικος υπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    υπερβολικος υπνος

    καλησπερα παιδια με ταλαιπωρει εδω κ αρκετο καιρο, κατα διαστηματα περισσοτερο το φαινομενο της υπερυπνιας κ της υπνηλιας που ειναι πιο εντονο τις πρωινες κ πρωτες μεσημεριανες ωρες ξυπνω δυσκολα γυρω στις 10-11 μετα απο 10-12 ωρες υπνου, κ αυτο για να παρω ψωμι κ να δωσω πρωινο στη μανα μου που ειναι τυφλη κ με εχει αναγκη, ακομα κ αν πιω καφε ειμαι σαν κοτοπουλο κ μετα απο καμμια ωριτσα το πολυ τη ξαναπεφτω για αλλες 4-5ωρες,επισης βλεπω κ εφιαλτες κ ο υπνος μου ειναι γενικα ανυσηχος, το εχω πει στο γιατρο μου 2 φορες κ το μονο που μου ειπε ειναι οτι μαλλον ειναι θεμα διαθεσης κ ανιας γι αυτο κοιμαμαι, εμενα δεν μου το βγαζεις απο το μυαλο οτι κατι δεν παει καλα με τα φαρμακα μου, παιρνω σολιαν 600μγ κ 20μγ ladose επισης πριν ενα μιση μηνα ξεκινησα τοπαμακ 100μγ, επισης καμμια φορα παιρνω λιγο ζαναξ 0,5μγ οταν εχω αγχος, ποτε ομως τα πρωινα, παιρνει καποιος ιδια με εμενα φαρμακα κ εχει προβλημα υπνηλιας; το σολιαν αρχικα μου ειχε προκαλεσει κατι τετοιο αλλα γρηγορα μου περασε κ το πηρα χωρις προβλημα για χρονια, μηπως ειναι το λαντοζ? γτ το τοπαμακ οταν το πηρα το ειχα ηδη το προβλημα, ευχαριστω για το χρονο σας

  2. #2
    Μήπως έχεις υπερευαισθησίες γενικά,και τασεις απόσυρσης από το περιβάλλον,έλλειψη κινήτρων?
    Η υπερβολική υπνηλία συχνά ειναι αποτέλεσμα συνδυασμού κατάθλιψης,βαρεμάρας και γενικότερης ελλειψης ζωτικότητας(που προκύπτει από την ματαιότητα των διαρκών συναισθημάτων θλίψης)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ναι εχω, αλλα δεν ειναι κατι νεο η κακη διαθεση για μενα ουτε εχω παραιτηθει απο τη ζωη, βασικα δε νομιζω πως πασχω απο καταθλιψη τουλαχιστον οχι με τη κλινικη εννοια του ορου

  4. #4
    Δεν χρειάζεται να πάσχεις από κατάθλιψη.Η παρατεταμενη κακή διάθεση αρκεί.Μάλλον οι πολλέ αρνητικες σκέψεις που κανεις σε κουράζουν και στραγγίζουν την ορεξη σου.Μερικές απλές συμβουλές

    Ξύπνω νωρίς
    Ασχολήσου με κάποιο άθλημα
    Πάρε καποια ρίσκα σε προσωπικό επίπεδο ,
    Διάβασε 1 βιβλίο
    Κάνε καλή διαχείριση του ελεύθερου χρόνου σου,να ευγνωμονείς γι αυτόν γιατί μπορεις να κανεις οτι θες


    Αααα σε ευχαριστώ soulfly ,με αναγκάζεις να θυμάμαι κι εγώ ότι πρέπει να τονωσω κάποια σημεια στην καθημερινότητά μου
    :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Eσύ μας έχεις βγάλει ότι κοιμάσαι πάνω από 15 ώρες την ημερα.
    Με ποιά αιτιολογία παίρνεις όλα αυτά τα φάρμακα;
    Φυσικά επηρεάζουν τον ύπνο σου τα φάρμακα και σίγουρα η αρνητική σου διάθεση.

    Οσο μπορείς περιόρισε τα φάρμακα και ασχολήσου με θετικά πράγματα στην ζωή σου.
    Η ζωή είναι μικρή για να 'ναι θλιβερή ......

    Επίσης ευχαριστώ που μου θύμησες τί πρέπει να κάνω και εγώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    To μονο απο τα φαρμακα που αναφερεις , και φερνει υπνηλια, ειναι το σολιαν , κι ειναι μεγαλη η δοση , αλλα αμα λες οτι το παιρνεις χρονια , τοχει ' μαθει ' ο οργανισμος ............ταλλα δυο δεν φερνουν υπνηλια , και του ζαναξ ειναι πολυ μικρη η δοση γιανα φερει υπνηλια ......πολλα φαρμακα παιρνεις παντως ......οι διαταραχες υπνου , ειτε αυπνια , ειτε υπνηλια , μπορει να οφειλονται σε κτθλψη παντως .....γενικως σε κακη διαθεση , και ανια , που φερνει η κτθλψη ....
    οτι ειπαν κι οι προλαλησαντες .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια κ τις επομενες μερες θα επισκεφτω κ το γιατρο μου κ θα το θεσω επι ταπητος να δουμε τι μπορει να γινει απο πλευρας φαρμακων,για οσους εχουν την απορια γτ παιρνω τοσα φαρμακα πασχω απο ψυχωση η οποια βεβαια ειναι κυριως σε υφεση αυτο τον καιρο χωρις σοβαρες υποτροπες, επισης εχω παρουσιασει κ μανιες, οποτε αυτο που εχω ειναι κατι μεταξυ ψυχωσικου κ συναισθηματικης διαταραχης υποθετω. καθε γιατρος που πηγα λεει αλλα οποτε εγω ποιον να πιστεψω;τεσπα σας ευχαριστω κ παλι καλο βραδυ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Εμείς με την ψύχωση τα αντικαταθλιπτικά μας φέρνουν υπερένταση εγώ δεν παίρνω είμαι σαν ανάποδο γαμωτο κ λέω σε όλους ότι έχω κατάθλιψη αλλά αντικαταθλιπτικά δεν παίρνω ή κατάθλιψη φεύγει είχα χρόνια κ ξερω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ε καλα ρε ελις εσυ τι εχεις φανταστει οτι τρωω καμμια δοση 100αρα? 20μγ μαξ πηρα κ απο κει μειωσαμε στα 5 γτ με φερνε υπομανια, απλα χρειαζομουνα κ κατι για τονωση διαθεσης περιορισμο ορεξης, κ με γραψε αυτο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Εγώ δε μπορώ καθόλου ούτε πέντε εντακτ έπαιρνα εγώ κ το κοψα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Πειραματιστηκα πολυ με το λαντοζ,σε χαμηλες δοσεις παντα, εχω σκοπο να το κοψω κλαιν μαιν 5 μγ σα να μη παιρνω τπτ

Similar Threads

  1. Απροσεξία- ΣΜΝ και υπερβολικος φοβος
    By chesire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-01-2023, 01:32
  2. Υπερβολικος φοβος!!!
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-2017, 21:49
  3. Υπερβολικος...
    By giannis1990 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 03-10-2014, 11:22
  4. Αγχοσ-Φοβος υπερβολικός
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2012, 09:02
  5. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •