Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699

    Unhappy Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;

    Αισθάνομαι άσχημα για το γεγονός ότι μου είναι πιο εύκολο ν' αγαπήσω τα ζώα, παρά τους ανθρώπους....
    Πώς εξηγείται αυτό;
    Μήπως εγώ δεν είμαι "άνθρωπος" αρκετά;
    Στους "ανθρώπους" κατατάσσω τους ενήλικες μόνο, όχι τα παιδιά!
    Τα παιδιά μου είναι εύκολο να τα συμπαθήσω!
    Δεν ξέρω έχουν μια αφέλεια, μια ανιδιοτέλεια και νιώθω ότι συνεννοούμαι πιο εύκολα μαζί τους....
    Οι ενήλικες είναι μπερδεμένοι και πολύπλοκοι....
    Και μου βγάζουν μια επιφυλακτικότητα και καχυποψία.
    Τα ζώα και τα παιδιά, όχι!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Να τους γνωρισεις..
    Τα ζωα κ τα παιδια ειναι αυτο που φαινονται, οι ανθρωποι οχι παντα..ειναι καλυτεροι η χειροτεροι πολλες φορες..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Αισθάνομαι άσχημα για το γεγονός ότι μου είναι πιο εύκολο ν' αγαπήσω τα ζώα, παρά τους ανθρώπους....
    Πώς εξηγείται αυτό;
    Μήπως εγώ δεν είμαι "άνθρωπος" αρκετά;
    Στους "ανθρώπους" κατατάσσω τους ενήλικες μόνο, όχι τα παιδιά!
    Τα παιδιά μου είναι εύκολο να τα συμπαθήσω!
    Οι ενήλικες είναι μπερδεμένοι και πολύπλοκοι....
    Κι!
    Καλε ποιοι ενηλικες ειναι μπρδεμενοι , τα νεα παιδια δαπιστωνω οτι ειναι μπερδεμενα ..... αμασ συμπαθεις τα παιδια , σε καλο δρομο εισαι , οπως και τα ζωα , σαρεσει η αθωοτητα μαλλον ......δεν ειναι λογος ανησυχιας ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Δεν βρισκω κατι το παραλογο σε αυτο.Τα παιδια κ τα ζωα ειναι αθωα κ αδολα κατι που οι ενηλικες εχουν χασει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Να τους γνωρισεις..
    Τα ζωα κ τα παιδια ειναι αυτο που φαινονται, οι ανθρωποι οχι παντα..ειναι καλυτεροι η χειροτεροι πολλες φορες..
    Μπα , μην τολες , τα παιδια μεταχειριζονται τακτικες προκειμενου να πετυχουν τον σκοπο τους ,.......ακομα και το μωρο που κλαιει , ξερει γιατι κλαει ( τοχω διαβασει ) , για να προκαλεσει την προσοχη .....
    κι εγω λεω να τους γνωρισει .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Δεν βρισκω κατι το παραλογο σε αυτο.Τα παιδια κ τα ζωα ειναι αθωα κ αδολα κατι που οι ενηλικες εχουν χασει
    Αυτο ειναι πολυ αληθεια ..........αλλιως δεν επιβιωνεις .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Τα παιδια κ τα ζωα εχουν μια αθωωτητα κ μια εμπιστοσυνη συγκινητικη.Σε κυτανε με αυτο το αγνο κ αθωο βλεμμα κ θελουν να τα προστατεψεις.Οι ενηλικες αντιθετα.....καχυποψια,ιδιοτ ελεια,αμυνες.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπα , μην τολες , τα παιδια μεταχειριζονται τακτικες προκειμενου να πετυχουν τον σκοπο τους ,.......ακομα και το μωρο που κλαιει , ξερει γιατι κλαει ( τοχω διαβασει ) , για να προκαλεσει την προσοχη .....
    κι εγω λεω να τους γνωρισει .....
    Ναι αλλα αυτο που λεει η λεσινγκ, ειναι αδολα...και τα ζωα το κανουν αυτο που λες αλλα με το ενστικτο της επιβιωσης να κερδισουν κατι να γλιτωσουν μια τιμωρια...δεν ειναι οτι καταστρωνουν κ ολοκληρο σχεδιο, δεν μπορουν, αν μπορουσαν θα ηταν σαν και μας ...οχι κ τοσο αθωοι δλδ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν εχω την απαντηση, ωστοσο υποψιαζομαι ενστικτωδως πως μια καλη αρχη ειναι να αγαπησεις τον εαυτο σου...ανθρωπος εισαι...
    Μια ειδοποιος διαφορα μεταξυ ενηλικων ανθρωπων και ζωων (η και των μικρων παιδιων μεχρι μια ηλικια) ειναι οτι οι δευτεροι δεν εχουν τον συνειδητο παρατηρητη του εαυτου τους πανω απο το κεφαλι τους...απλα ειναι,απλα βιωνουν.
    Απαξ και αρχισουμε και καταλαβαινουμε συνειδητα τι ειμαστε, τι θα θελαμε να ειμαστε, ποιες θα θελαμε να ειναι οι σχεσεις μας με τον κοσμο, τι θελουμε να κατακτησουμε σε αυτη τη ζωη τελοσπαντων για την "ευτυχια" μας...εκει αρχιζουν οι σκεψεις πανω στις σκεψεις μας, πανω στις σκεψεις των αλλων, πανω στο τι σκεφτονται οτι σκεφτομαστε, πανω στο τι θα επρεπε να σκεφτομαστε, τι σκεφτομαστε οτι θα επρεπε να σκεφτονται οτι σκεφτομαστε και τρεχα γυρευε...εκει το αυθεντικο βιωμα σπαει...και απο ενα φυσικο αβιαστο βιωμα οπως του μωρου που απλα θελει βυζι η του σκυλου που θελει να τον ξυσεις γινεται κομματακια...σπαει σε λογια, σκεψεις και πραξεις, ασυνδετα μεταξυ τους...και μαθαινουμε να παιζουμε με τα νοηματα...οχι απο δολο. Απλα απο εκεινη τη σκυλισια φαγουρα...η οποια παραμενει εκει στο βαθος, θαμμενη κατω απο τονους νουμοσυνης, αμυντικων μηχανισμων και εκλογικευσεων...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλε ποιοι ενηλικες ειναι μπρδεμενοι , τα νεα παιδια δαπιστωνω οτι ειναι μπερδεμενα ..... αμασ συμπαθεις τα παιδια , σε καλο δρομο εισαι , οπως και τα ζωα , σαρεσει η αθωοτητα μαλλον ......δεν ειναι λογος ανησυχιας ......
    Όταν λέω "μπερδεμένοι" εννοώ ότι μου είναι δύσκολο να καταλάβω τι σκέφτονται και τι θέλουν, ποιοι είναι!
    Με τα παιδιά είναι πιο εύκολο αυτό.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Όταν λέω "μπερδεμένοι" εννοώ ότι μου είναι δύσκολο να καταλάβω τι σκέφτονται και τι θέλουν, ποιοι είναι!
    Με τα παιδιά είναι πιο εύκολο αυτό.....
    Γιατι ξερεις για τον εαυτο σου παντα τι σκεφτεσαι και τι θελεις; Πως το περιμενεις απο τους αλλους...; Προσεχε αμα πεις ναι ειναι πολυ βαρια δηλωση :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Γιατι ξερεις για τον εαυτο σου παντα τι σκεφτεσαι και τι θελεις; Πως το περιμενεις απο τους αλλους...; Προσεχε αμα πεις ναι ειναι πολυ βαρια δηλωση :P
    Όχι δεν ξέρω είναι η αλήθεια....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν εχω την απαντηση, ωστοσο υποψιαζομαι ενστικτωδως πως μια καλη αρχη ειναι να αγαπησεις τον εαυτο σου...ανθρωπος εισαι....
    Το πιο δύσκολο απ' όλα......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ναι αλλα αυτο που λεει η λεσινγκ, ειναι αδολα...και τα ζωα το κανουν αυτο που λες αλλα με το ενστικτο της επιβιωσης να κερδισουν κατι να γλιτωσουν μια τιμωρια...δεν ειναι οτι καταστρωνουν κ ολοκληρο σχεδιο, δεν μπορουν, αν μπορουσαν θα ηταν σαν και μας ...οχι κ τοσο αθωοι δλδ
    Πολυ σωστα , Κιουμπ , καλη παρατηρηση ......ευστοχοτατη.....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ω μερσι...

Similar Threads

  1. Πόσο ζηλεύω τους ανθρώπους
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2016, 20:34
  2. Το κομπλεξ μου με τους ηλικιωμενους ανθρωπους
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2012, 00:33
  3. ΙΨΔ και οι σχεσεις με τους αλλους ανθρωπους
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2011, 22:22
  4. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 20:01
  5. φοβάστε για τους δικούς σας ανθρώπους;
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-08-2008, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •