κομπος στον λαιμοο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    thessaloniki
    Posts
    84

    κομπος στον λαιμοο!

    εχω αυτη την αισθηση εδω και ενα μηνα και κατι!!!εχω βαρεθει..τι ειναι??

  2. #2
    άγχος και φόβος για κάτι συγκεκριμένο που σου συνέβη ή πρέπει να κάνεις, έμμονη ιδεα ότι έχεις κόμπο στο λαιμό ή πρόβλημα υγείας? πρώτα πρέπει να απαντησεις σ αυτη την ερωτηση για να αναζητησεις μετα τη λυση της.
    γιάννης

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    μην ανησυχείς δεν έχεις τίποτα κακό. το έχω και εγώ εδώ και 3 μήνες και είναι καθαρά ψυχοσωματικό. από φόβο είναι. θα σου περάσει μόνο του όταν σταματήσεις να το σκέφτεσαι και αρχίσεις να χαλαρωνεις. εγώ ακόμη και τώρα που και που με πιάνει, αλλά το προσπερνάω.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    den θελω να φοβισω κανεναν το πιο πιθανο ειναι αγχος και φοβος αλλα καλου κακου κανε μια εξεταση!! συγγενικο μου προσωπο ενοιωθε τα ιδια και βραχναδα και ειχε πολυποδα!! δεν θελω να σε τρομαξω αλλα καλυτερα να εισαι σιγουρη οτι δεν τρεχει κατι!! καλημερα

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    thessaloniki
    Posts
    84
    εχω προβλημα με το στομαχι μ εκανα γαστροσκοπηση και ο γιατρος μ βρηκε γαστριτιδα και ερεθισμενο λιγακι οισοφαγο αρχισα θεραπευτικη αγωγη.. ο γιατρος μ ειπε πως ειναι απο εκει αυτο το αισθημα...αλλα μ λεει πως ειναι και θεμα αγχους!!απλα εχω βαρεθει να εχω αυτο το πραγμα!ειμαι πολυ δυνατη σαν ανθρωπος και περασα πολυ στρεσαρισμενη περιοδο με 2 θανατους(παππουδες) απο οικογενειακα προσωπα και τωρα η γιαγια μ εχει σοβαρο προβλημα υγειας εδω και μηνες(και αυτα σε λιγοτερο απο ενα χρονο)μενει διπλα μας, και συνεχως ειμαστε σε μια τρομακτικη εγρηγορση περισσοτερο η μητερα μ που δεν εχει ηρεμησει...ολα αυτα σε συνδιασμο με το στομαχι δεν ξερωω...και αλλα προβληματακια που μ εκαναν και εσκασα ....

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    thessaloniki
    Posts
    84
    πριν παω για γαστροσκοπηση ειχα παει και ειχα κανει λαρρυγκοσκοπηση για να δω τι ειναι!!δεν μ βρηκαν κατι!δεν το αφησα ετσι!γτ και εγω με το μυαλο μ βαζω πολλα!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    όταν άρχισαν τα ψυχοσωματικά μου, είχα διάφορους πόνους από στομάχι, πόνο στη πλάτη και στήθος, μυικοί πόνοι, ταχυκαρδίες και κόμπο στο λαιμό κ.α και μέσα στις εξετάσεις που έκανα ήταν και η γαστροσκόπηση. μου βρήκε μια ελαφριά γαστρίτιδα και μου είπε ότι αυτό το δημιούργησε το άγχος μου. στη συνέχεια μου έδωσε και εμένα μια θεραπεία η οποία δεν την συνέχισα μέχρι τέλους γιατί στην ουσία αν δεν μπορώ να ξεπεράσω τα ψυχοσωματικά μου, τότε τίποτα δεν μπορεί να γιατρευτεί. καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσεις με αυτό το συναίσθημα, αλλά θέλει πολύ δουλειά και από εσένα. όλοι μου λένε και εμένα πως πρώτα εγώ πρέπει να το δουλέψω και μετά με ειδικό. προσπαθώ παρά πολύ.....σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!!προσπάθησε να μείνεις όσο μπορείς μακρυά από οικογενειακά προβλήματα και οτιδήποτε άλλο το οποίο σε κάνει να πιέζεσαι ή να στεναχωριέσαι.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    thessaloniki
    Posts
    84
    αυτο κανω πλεον μενω μακρια απο οτι με ενοχλει!!! ή οταν ειναι να πω κατι πλεον το λεωω και δεν το κρατω μεσα μου!!οσο για τα οικογενειακα προβληματα δεν μπορω να απεχω απλα ειμαι χαλαρη!πιστευω πως ημουν πολυ δυνατη και δεν μ επηρεασαν τοσο αυτα!να αυτο ειναι π μ κανει περιεργει πως ολο αυτο εμφανιστηκε σε μια περιοδο π νομιζα πως δεν ειχα καθολου αγχος!γινεται να μην νιωθεις αγχος και να εχεις?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    το ίδιο έλεγα και εγώ στον άντρα μου και στις φίλες μου. ότι πίστευα ότι γενικά είχα ξεπεράσει πολλά πράγματα και γενικά με έπιασε όλο αυτό όταν δεν είχα άγχος και ήμουν χαλαρή. ελά όμως που τελκά τότε που χαλαρώνεις αυτό βγαίνει στην επιφάνεια...εγώ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη και τώρα πως θα το ξεπεράσω αφού δεν αγχώνομαι με κάτι και΄αφού δεν έχω άγχος γιατί έχω όλα αυτά τα συμπτώματα? τελικά πολλά πράγματα που νομίζαμε ότι τα ξέραμε, δεν τα ξέρουμε...πίστευω ότι όλα θα κάνουν τον κύκλο τους, αλλά θα πάρει χρόνο από τι καταλαβαίνω. τι να πω! υπομονή και ξανά υπομονή...

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    thessaloniki
    Posts
    84
    ακριβως!!μονο υπομονη θελει!και ατομα που να στηριζουν με τον δικο τους τροπο!μονοοο!γτ καποιοι ολα αυτα τα θεωρουν χαζομαρες και το παιζουν δεν ξερω και εγω τι!και εχω και κοντινα μ ατομα π το κανουν και συγκεκριμενα με την δικη μ περιπτωση!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17
    Καλησπέρα!! Έχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα και περιμένω τα αποτελέσματα τη δευτερα..Είχα φτάσει σε απελπιστικο σημείο και εγω..Τι αγωγή σου συνέστησε ο γιατρος;

Similar Threads

  1. δωρο στον εαυτο μου
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2014, 10:59
  2. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ
    By christina135 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 22-10-2011, 11:42
  3. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 01:19
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. Πήγα στον Ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 42
    Last Post: 04-12-2007, 00:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •