ΣΚΠ Η ΑΓΧΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    32

    ΣΚΠ Η ΑΓΧΟΣ

    Καλησπέρα σε όλους,

    είμαι 17 χρονων και υποψήφιος πανελληνιων. Πρίν από λίγο καιρό άρχισα να έχω ένα εσωτερικό τρέμουλο και τρομοκρατήθηκα,πήγα σε καρδιολόγο έκανα εξετάσεις δεν βρήκε τίποτα.Από το άγχος όμως άρχισαν να μου βγαίνουν και άλλα συμπτώματα όπως σπασμοι, μουδιάσματα στα δάκτυλα του χεριου και μια ζαλάδα σαν να είμαι σε πλοίο που κουνάει. Επιπλέον όταν πέφτω για ύπνο το κεφάλι μου δονείται και νιώθω οτι κουνιέμαι μαζί με τους παλμους της καρδιάς μου. έκανα το λάθος να ψάξω στο ιντερνετ και βρήκα οτι μουδιασματα και σπασμοί είναι συμπτώματα σκπ και τρομοκρατήθηκα.Έκανα και αιματολογικές και ήταν μια χαρά, αλλα δεν εχω παει σε νευρολογο και ούτε θέλω να μπω σε αυτο το τρυπάκι με τους γιατρους. Πιστέυετε οτι ολα αυτά είναι από αγχος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ειμαι βεβαιη πως ναι ειναι απο το αγχος.
    Μουδιασματα παθαινω κι εγω στα χερια στο ασχετο οταν διαβαζω η οταν κοιμαμαι, μια χαρα ειμαι ομως... Και αυτο με το κεφαλι που δονειται η οτι κουνιεσαι με τους παλμους της καρδιας σου το εχω παθει. Ζαλαδες και ναυτιες επισης ειχα σε πολυ στρεσογονες καταστασεις στη ζωη μου...ψυχοσωματικα ειναι ολα αυτα που περιγραφεις. Οσο για τους σπασμους, ε αμα ειναι να αφουγκραζεσαι το καθε τραβηγματακι που θα κανει καποιο νευρο στο σωμα σου ζητω που καηκαμε...τζαμπα τρελαινεσαι...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ειμαι βεβαιη πως ναι ειναι απο το αγχος.
    Μουδιασματα παθαινω κι εγω στα χερια στο ασχετο οταν διαβαζω η οταν κοιμαμαι, μια χαρα ειμαι ομως... Και αυτο με το κεφαλι που δονειται η οτι κουνιεσαι με τους παλμους της καρδιας σου το εχω παθει. Ζαλαδες και ναυτιες επισης ειχα σε πολυ στρεσογονες καταστασεις στη ζωη μου...ψυχοσωματικα ειναι ολα αυτα που περιγραφεις. Οσο για τους σπασμους, ε αμα ειναι να αφουγκραζεσαι το καθε τραβηγματακι που θα κανει καποιο νευρο στο σωμα σου ζητω που καηκαμε...τζαμπα τρελαινεσαι...
    Σε ευχαριστώ για τα καθυσηχαστικά σου λόγια. Είναι δηλαδή σωματοποίηση του αγχους μου για τις πανελληνιες;Επίσης ΣΚΠ εκδηλώνεται στην ηλικία μου;;Αν υπήρχε κατι δεν θα φαινοταν απο αιματολογικες-καρδιολογικες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by alextsiri13 View Post
    Σε ευχαριστώ για τα καθυσηχαστικά σου λόγια. Είναι δηλαδή σωματοποίηση του αγχους μου για τις πανελληνιες;Επίσης ΣΚΠ εκδηλώνεται στην ηλικία μου;;Αν υπήρχε κατι δεν θα φαινοταν απο αιματολογικες-καρδιολογικες;
    Να σαι καλα...ναι πιστευω ειναι απο το αγχος σου για τις πανελληνιες. Ωστοσο δεν εχω τις γνωσεις για να σου απαντησω στα υπολοιπα. Συν τοις αλλοις δεν εχεις κανεναν σοβαρο λογο να πιστευεις οτι το εχεις, παρα μονο το οτι σου καρφωθηκε η ιδεα...αμα ηταν να μου βγαινει καθε ονλαιν διαγνωση απο αναζητηση συμπτωματων αληθινη τωρα η θα ειχα πεθανει απο καρκινο η θα ειχα πεντε παιδια και θα ημουν εγκυος στο εκτο :P (περιττο να πω οτι δεν ισχυει τπτ απο αυτα).
    Πες μου καλυτερα πως τα πας...στοχευεις σε υψηλοβαθμη σχολη; Σε καποια συγκεκριμενη; Για αυτο τοσο αγχος; Επισης ακομα ουτε πασχα δεν εχουμε, τι τρελαινεσαι; Εχεις καιρο να πανικοβληθεις...
    Χωρια που δεν ειναι κανα ζητημα ζωης και θανατου, δεν καθοριζει και πολλα το πως θα τα πας να σου πω την αληθεια...οπως και να εχει καλη επιτυχια σου ευχομαι!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Να σαι καλα...ναι πιστευω ειναι απο το αγχος σου για τις πανελληνιες. Ωστοσο δεν εχω τις γνωσεις για να σου απαντησω στα υπολοιπα. Συν τοις αλλοις δεν εχεις κανεναν σοβαρο λογο να πιστευεις οτι το εχεις, παρα μονο το οτι σου καρφωθηκε η ιδεα...αμα ηταν να μου βγαινει καθε ονλαιν διαγνωση απο αναζητηση συμπτωματων αληθινη τωρα η θα ειχα πεθανει απο καρκινο η θα ειχα πεντε παιδια και θα ημουν εγκυος στο εκτο :P (περιττο να πω οτι δεν ισχυει τπτ απο αυτα).
    Πες μου καλυτερα πως τα πας...στοχευεις σε υψηλοβαθμη σχολη; Σε καποια συγκεκριμενη; Για αυτο τοσο αγχος; Επισης ακομα ουτε πασχα δεν εχουμε, τι τρελαινεσαι; Εχεις καιρο να πανικοβληθεις...
    Χωρια που δεν ειναι κανα ζητημα ζωης και θανατου, δεν καθοριζει και πολλα το πως θα τα πας να σου πω την αληθεια...οπως και να εχει καλη επιτυχια σου ευχομαι!
    Βασικά είμαι παιδί που δεν διαβαζα ιδιαίτερα και τώρα που συνειδητοποιησα οτι πρέπει να διαβάζω πολύ και ότι εχω αφησει κενα αγχωθηκα πολυ.Συν του ότι δεν μιλάω ποτε σε κανεναν για το αγχος μου οποτε μαλλον σωματοποιειται.Στοχευω σε ΜΜΕ που ειναι γυρω στα 16500 μορια.Θεωρεις οτι δεν υπαρχει λογος να παω σε νευρολογο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by alextsiri13 View Post
    Βασικά είμαι παιδί που δεν διαβαζα ιδιαίτερα και τώρα που συνειδητοποιησα οτι πρέπει να διαβάζω πολύ και ότι εχω αφησει κενα αγχωθηκα πολυ.Συν του ότι δεν μιλάω ποτε σε κανεναν για το αγχος μου οποτε μαλλον σωματοποιειται.Στοχευω σε ΜΜΕ που ειναι γυρω στα 16500 μορια.Θεωρεις οτι δεν υπαρχει λογος να παω σε νευρολογο;
    Ε τωωωωρα...ποια ειναι η δουλεια που θα κανεις εχοντας τελειωσει σχολη ΜΜΕ που δεν μπορεις να την κανεις και χωρις να την εχεις τελειωσει ουτως η αλλως; Λογικο να ανησυχεις για το μελλον σου αλλα σιγουρα δεν εξαρταται απο αυτο...για καλο στο λεω και για να ηρεμησεις λιγο, οχι για να σε αποθαρρυνω. Να στοχευεις οπου γουσταρεις φυσικα και να εχεις μια ωραια φοιτητικη εμπειρια...αξιζει απο μονο του
    Οσο για το οτι δεν μιλας σε κανεναν...φανταζεσαι ποια θα ειναι η απαντηση μου. Η πιο κλασσικη σε οποιοδηποτε σαιτ/φορουμ/θεμα ψυχολογιας: μιλα σε καποιον που εμπιστευεσαι.
    Πιστευω πως δεν εχεις λογο να πας σε νευρολογο, οχι.
    Αλλα απο το να σου μεινει ο φοβος και η εμμονη και να το εχεις πιο εντονο οσο πλησιαζουν οι εξετασεις ισως καλυτερα να το βγαλεις απο τη μεση σαν ενδεχομενο το να εχεις αυτο που φοβασαι...για αυτο λεω μιλα σε καποιο κοντινο ατομο ποτ εμπιστευεσαι και μπορει να σε βοηθησει και με αυτο το κομματι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    32
    Απλά δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι με τους γιατρούς και θα με αποσπάσει και από το διάβασμα.Σε όποιον το εχω πει μου έχει αποκλείσει τη ΣΚΠ και έχει βαλει τα γέλια αλλα εμενα δε μου ξεκολλαει. Ξέρω μεσα μου οτι δεν έχω αλλα μου έχει γινει έμμονη ιδέα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by alextsiri13 View Post
    Απλά δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι με τους γιατρούς και θα με αποσπάσει και από το διάβασμα.Σε όποιον το εχω πει μου έχει αποκλείσει τη ΣΚΠ και έχει βαλει τα γέλια αλλα εμενα δε μου ξεκολλαει. Ξέρω μεσα μου οτι δεν έχω αλλα μου έχει γινει έμμονη ιδέα
    Ε αφου σου εχει γινει εμμονη δεν ξερω...η λογικη μου λεει οτι ισως αμα κανεις εξετασεις και σου πει γιατρος οτι δεν το εχεις θα ηρεμησεις, εστω για λιγο, εστω για οσο εχεις εξετασεις...αλλα μπορει και να το σκαλιζεις και παλι και να ζητας την εξεταση της εξετασης και να θεωρεις οτι εισαι η εξαιρεση της εξαιρεσης, οποτε ισως οντως σου κανει κακο το να μπεις στο "τρυπακι" με τους γιατρους...ειλικρινα δε ξερω.

  9. #9
    Σαν να μου περιγράφεις τον εαυτό μου και τα συμπτώματα που είχα, πέρυσι τέτοιο καιρό που ήμουν και εγώ υποψήφιος πανελληνίων! Που κατέληξα; Είμαι ακόμη ζωντανός χωρίς κάποια εμφανή ασθένεια Που θέλω να καταλήξω; Όλα αυτά είναι σωματοποιημένο stress και κόπωση που έχεις υποστή σωματικά, ψυχικά κλπ. Όλοι μας ξέρουμε την πίεση των Πανελληνίων, πίστεψε με! Και εγώ ανάγκαζα τους δικούς μου να πηγαίνουμε σε γιατρούς, και εγώ έκανε εξετάσεις αίματος, πλήρη καρδιολογικό έλεγχο, μέχρι και σε οφθαλμίατρο κατέληξα, επειδή διάβασα στο Internet για όγκο στον αμφιβληστροειδή! Και το αποτέλεσμα; Συνεχίζω να τα περνάω ως φοιτητής.Άκουσέ με, μην μπεις σε αυτό το "τρυπάκι". Μίλα σε φίλους, σε κολλητούς, ακόμη και στο forum. Όπου σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα! Απόβαλλε το! Πιστεύεις ότι μία νευροεκφυλιστική νόσος, όπως η ΣΚΠ, θα είχε μόνο αυτά τα "μικροσυμπτωματάκια"; Κάνε πράγματα που σε κάνουν να αισθάνεσαι ωραία, να ξεχνιέσαι.. συναναστρέψου με τους φίλους, με την οικογένειά σου ή ακόμη και με εμάς εδώ. Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα σε ακούσει και που θα βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση με τη δική σου! Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    42
    Διάβασε αυτό θα σου φύγει καθε υποψία!!!http://www.anew.gr/psychology/article.php?aid=73 εχω κόρη ακριβως στην ηλικια σου που δίνει κι αυτη πανελληνιες.Δόξα το Θεό δεν έχει αγχωθεί ακοόμα κι ελπίζω να είναι έτσι ως το τέλος.Προσεύχομαι γι'αυτό νύχτα μέρα!!!Να μην μου μοιασει,γιατι εγω ακόμα ταλαιπωρούμε με τα δικα σου συμπτωματα, κι αλλα πολλα.Κ ι αν εχω παει σε γιατρους, κι αν εχω κάνει εξετασεις, ολα ειναι απο αγχος μου λένε,οταν λιγο πιεστω, τσουπ μου ξαναμπαίνουν ιδεες.Διωξ'τα ολα τώρα απο το μυαλό σου, εισαι υγιης και δυνατος. Κάνε την προσπαθειά σου με ολες σου τις δυνάμεις και οτι γίνει.Κανε οτι κάνεις για τον ευατό σου και για κανέναν αλλο!Πρώτα την υγεία μας, δεν λέμε όλοι και μετά όλα τ'άλλα?Δεν χρειαζεται ν'αρρωστησεις ούτε στ'αληθεια ούτε στη φαντασία σου για μια δοκιμασια που λεγετε πανελληνιες και που δεν έχει τη σημασία που της δίνουμε...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ να έχεις!!!

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  2. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •