δικαιουμαι αραγε το επιδομα αναπηριας? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Βοο κατα πασα πιθανοτητα θα το παρεις εφοσον δηλωσεις οτι πασχεις απο σχιζοφρενεια και εχεις και δυο νοσηλιες εκτος αν πεσεις σε καμια περιπτωση γιατρου που κοιταει να μην δωσει το πολυποθητο 67%.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πλησιαζει "η μερα της κρισης"...περναω κεπα σε μια εβδομαδα.
    εγω πολυ αγχος γι αυτο..
    καποιος που εχει περασει κεπα μπορει να μου πει πανω κατω τι ερωτησεις σου κανουν?
    επισης απο τοτε που εκανα τα χαρτια μου εχω αλλαξει ενα φαρμακο (το dipiperon σε aloperidin).πρεπει να το αναφερω αυτο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by boo View Post
    πλησιαζει "η μερα της κρισης"...περναω κεπα σε μια εβδομαδα.
    εγω πολυ αγχος γι αυτο..
    καποιος που εχει περασει κεπα μπορει να μου πει πανω κατω τι ερωτησεις σου κανουν?
    επισης απο τοτε που εκανα τα χαρτια μου εχω αλλαξει ενα φαρμακο (το dipiperon σε aloperidin).πρεπει να το αναφερω αυτο?
    τα χαρτια μιλανε πιο πολύ και σε αυτά θα δωσουν βαση. θα σε ρωτησουν διαφορα. η πρωτη ερωτηση θα είναι του στυλ τι εχεις? τι ένοιωθες? θα σε ρωτησουν αν ειχες τα κλασσικα συμπτώματα παρακολουθηση, φοβο, φωνες κλπ..

    θα εχεις το βιβλιαριο μαζι οποτε θα δουν τα φαρμακα ή θα σε ρωτησουν και θα τους πεις.

    και γενικα δινε κοφτες απαντησεις μην φλυαρισεις

    καλη τυχη είναι σημαντικο στις μερες μας να εχουμε καποιο εισοδημα μιας και δεν μπορούμε να δουλεψουμε

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για την απαντηση
    αν με ρωτησουν τι εχω να τους πω σχιζοφρενεια?
    βιβλιαριο δεν εχω ειμαι ανασφαλιστη.μπορουν να δουν τα φαρμακα μου απο το αμκα μου σωστα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Απ αυτα που γραφεις ναι δικαιουσαι.επισης μπορςις να παρεις και το ΚΕΑ ακομη και αν παρεις επιδομα προνοιας .είναι αλλα 300 περίπου

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    Απ αυτα που γραφεις ναι δικαιουσαι.επισης μπορςις να παρεις και το ΚΕΑ ακομη και αν παρεις επιδομα προνοιας .είναι αλλα 300 περίπου
    το κεα το παιρνω.100ευρω στο χερι 100 ευρω για αγορες με προπληρωμενη καρτα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μπράβο ρε παιδιά με κάνατε να νιώσω καλύτερα τα ίδια βγάζουμε κι ανησυχούσα πως θα επιβιωσω με πεντακόσια ευρώ κανεισ πολλά μπράβο ρε παιδιά πάλι μόνος μου είμαι ευχαριστώ να είστε καλά οποίος θέλει δουλεύει όχι οποίος μπορεί αυτό έμαθα εγώ να είστε καλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by boo View Post
    το κεα το παιρνω.100ευρω στο χερι 100 ευρω για αγορες με προπληρωμενη καρτα
    Η μανα μ παιρνει 310 μισα στο χερι τα αλλα καρτα

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    3
    Καλησπέρα και από μένα..

    Για να μην ανοίξω καινούργιο θεμα.
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω και σε ποιες υπηρεσίες πρέπει να απευθυνθώ ούτε ώστε να ξεκινήσω τις διαδικασίες για τα επιδόματα συνολικά...

    Έχω δύο νοσηλείες μέχρι στιγμής σε δύο δημόσια νοσοκομεία (Κέρκυρας και Δάφνη).

    Στην πρώτη νοσηλεία στην Κέρκυρα μου έβγαλαν διάγνωση για διαταραχή προσωπικότητας και στο Δάφνη σχιζοφρένεια F20.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά...!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Πες το στο γιατρο σου θα σου φτιαξει ενα εισηγητικό φακελλο και θα τον καταθεσεις στο ΚΕΠΑ της περιοχης σου

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    3
    Να απευθυνθώ δηλαδή στον γιατρό μου στο Δάφνη;

    Αυτός δεν ήθελε να μου βγάλει επίδομα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Nozakoc View Post
    Να απευθυνθώ δηλαδή στον γιατρό μου στο Δάφνη;

    Αυτός δεν ήθελε να μου βγάλει επίδομα...
    Να απευθυνθεις στον γιατρο που σε παρακολουθεί και δεν θα κρινει εκεινος αν θα παρεις επιδομα, να του ζητησεις να σου κανει εισηγητικό φάκελλο και αν τυχον σου το αρνηθεί τότε να απευθυνθεις στο γραφειο ληπτων υγειας και θα τον βαλουν στη θεση τους αυτοί.

  13. #28
    YokoChoco
    Guest
    Καλύτερα στον φάκελο σου να λέει
    «Πάσχει από Σχιζοφρένεια έχει νοσηλευτεί στο παρελθόν και λαμβάνει φαρμακευτική αγωγή»
    αν γράφει
    «Πάσχει από Διαταραχή προσωπικότητας μεικτού τύπου κτλ» ξέχασε το επίδομα, οι διαταραχές προσωπικότητας δεν δίνουν εύκολα 67%, μόνο η διπολική διαταραχή και οι ψυχώσεις.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    3
    Στο χαρτί το τελευταίο γράφει ότι πάσχω από σχιζοφρένεια και έχω νοσηλευτεί στο παρελθόν.

    Σήμερα μίλησα με την κοινωνική λειτουργό και μου είπε ότι για να ξεκινήσω τις διαδικασίες πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου στον δήμο της περιοχής μου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Nozakoc View Post
    Στο χαρτί το τελευταίο γράφει ότι πάσχω από σχιζοφρένεια και έχω νοσηλευτεί στο παρελθόν.

    Σήμερα μίλησα με την κοινωνική λειτουργό και μου είπε ότι για να ξεκινήσω τις διαδικασίες πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου στον δήμο της περιοχής μου.
    Τι λεει μωρε το ζωντοβολο τι σχεση εχει το κεπα με τον δημο; Φιλε μου πηγαινε στον γιατρό σου παρε ενα ψυχιατρικό εισιγητικό φάκελλο, προσεξε να ειναι ψυχιατρικός και να το πεις στον γιατρό να διαλέξει τον ψυχιατρικό και μετα βρες ποιο ΚΕΠΑ είναι πιο κοντα σε σένα. Πηγαινε με το φάκελλο με τα χαρτια νοσηλείας και ταυτοτητα να σου πει τι χαρτια χρειάζεσαι ακομα αν χρειάζεσαι για να κανεις αιτηση εκει περα να περασεις απο επιτροπή. Θα τη περάσεις μετά απο δυο τρεις μηνες αναλογα με το κοσμο που θα έχει.Να εχεις και 50 ευρω μαζι σου γιατι μπορει να χρειαστεις να πληρωσεις παραβολοσ. Αν έχεις ασφαλεια δεν πληρωνεις παραβολο αλλα χρειάζεσαι παραπεμπτικό από τον ΕΦΚΑ για να περάσεις απο επιτροπή.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τι συνταξη δικαιουμαι και αν
    By Petroula in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 12-12-2016, 21:26
  2. Ψυχώσεις και Σύνταξη Αναπηρίας
    By dimitsos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-02-2015, 17:14
  3. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 10:44
  4. Δικαιούμαι ποσοστό αναπηρίας;
    By colaz in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2014, 03:16
  5. MRI και σχιζοφρενεια.Δικαιουμαι εξεταση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2006, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •