δικαιουμαι αραγε το επιδομα αναπηριας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    δικαιουμαι αραγε το επιδομα αναπηριας?

    βρε παιδια πειτε μου τη γνωμη σας για το αν παιζει να παρω το επιδομα..

    η διαγνωση απο τη νοσηλεια στο αιγηνιτειο 20.2.2014:
    νοσηλεια 2 μηνες για διπολικη διαταραχη επι εδαφους μεθοριακης διαταραχης προσωπικοτητας με εναρξη κατα την εφηβεια (καταθλιπτικο επεισοδιο σε ηλικια 14 ετων και πρωτο υπομανιακο επεισοδιο σε ηλικια 17 ετων) και χρονια πορεια με εκσεσημασμενες διαταραχες συμπεριφορας.εξηλθε με αγωγη 15mg zyprexa, 1200mg tegretol, 20mg centrac.συνισταται ψυχιατρικη παρακολουθηση και χρονια ψυχοθεραπεια.

    η διαγνωση απο τη νοσηλεια στο σωτηρια 10.7.14:
    νοσηλεια 1 μηνα πασχουσα απο F23.1 (οξεια πολυμορφη ψυχωσικη διαταραχη με συμπτωματα σχιζοφρενειας).εξηλθε βελτιωμενη με οδηγιες για τακτικη παρακολουθηση απο ψυχιαατρο και φαρμακευτικη αγωγη 1200mg tegretol, 15mg aloperidin, 4mg akineton, 15mg stedon, 800mg solian.

    η διαγνωση απο το γιατρο απο το ΚΨΥ εδω:
    ψυχωσικη συνδρομη F20.εναρξη νοσου κατα την εφηβεια πορεια χρονιας νοσου.2 ψυχιατρικες νοσηλειες.δεν ειναι σε καμια φαση ελευθερη συμπτωματων.συχνες υποτροπες (υπο αγωγη) με ιδεες αναφορας, εντονες ακουστικες και παλαιοτερα οπτικες ψευδαισθησεις με υπερενταση.τα υπολοιπα διαστηματα με εντονα συμπτωματα καταθλιψης, απελπισιας, αποσυρσης.αγωγη 160mg dipiperon, 1200mg solian, lamictal 200mg, akineton 4mg

    η διαγνωση απο τη γιατρο μου στην Αθηνα:
    παρακολουθειται για ψυχωσικη συνδρομη παρανοικου τυπου επι εδαφους σχιζοτυπης διαταραχης προσωπικοτητας.εμφανιζει κυριως παραληρητικες ιδεες με επιμονες ακουστικες ψευδαισθησεις.το συναισθημα ειναι ιδιαιτερα ευμεταβλητο με επεισοδια καταθλιψης με αυτοκαταστροφικο ιδεασμο (και κατι αλλο για το συναισθημα που δε βγαζω τα γραμματα της).μεγαλη εκπτωση σε κοινωνικο και λειτουργικο επιπεδο, μερικη επιγνωση του νοσηρου.εχει νοσηλευτει 2 φορες, ενω περιγραφεται εναρξη της νοσου κατα την εφηβικη ηλικια με εικονα μειζωνος καταθλιψης με ιδεασμο αυτο καταστροφικο.αγωγη 120mg dipiperon, 1200mg solian, 200mg lamictal. 4mg akineton

    αυτα περιεχει ο φακελος μου για ΚΕΠΑ
    ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει..
    το εχω μεγαλο αγχος τι θα γινει..
    Last edited by boo; 13-03-2017 at 21:26.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Λογικά το δικαιουσαι με το εφ είκοσι κι επειδή είναι από μικρή ηλικία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εβαλα στο φακελο και τη διαγνωση απο τον γιατρο του ΚΨΥ και της ιδιωτικου γιατρου

    λες βρε elis??μακαρι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ξέρω άτομο με εφ είκοσι κ από μικροσ έβγαλε εξήντα εφτά τα εκατό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    με προβληματιζει η διαγνωση απο αιγηνιτειο που δε μιλαει για ψυχωση.
    και αυτο το "ψυχωσικη συνδρομης επι εδαφους σχιοζοτυπης διαταραχης" που εγραψε η ιδιωτης
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    τι να πω ρε Boο.. δεν μπορουσαν να στο φουσκωσουν λιγακι να γραφει καθαρα σχιζοφρενεια?

    εγω με 2 νοσηλείες το 2011 και το 2012 και λιγο φουσκωμενη διαγνωση (σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου) πηρα 67% που είναι το ελαχιστο για το επιδομα... για συνταξη μπορεις να εχεις και 50% αν εχεις τα ενσημα

    όταν περασεις επιτροπή φουσκωσε τα λιγακι... χωρις υπερβολες όμως αν δεν σου δωσουν 67% ξεχνα το επιδομα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι μωρε μονο απο το ΚΨΥ αναφερει F20.
    τι να τους πω δηλαδη οταν περασω επιτροπη για να τα φουσκωσω?δεν εχω παει ποτε δε ξερω τι ρωτανε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ναι μωρε μονο απο το ΚΨΥ αναφερει F20.
    τι να τους πω δηλαδη οταν περασω επιτροπη για να τα φουσκωσω?δεν εχω παει ποτε δε ξερω τι ρωτανε
    πριν λιγους μηνες περασα για 2η φορα... αν με δει κανεις δεν καταλαβαινει ότι εχω τιποτα.... με ρωτουσε τα κλασσικα αν νομιζα ότι με κυνηγάνε, κλπ κλπ τα κλασσικα της ψυχωσης... στο τελος κανει και την ερωτηση παγιδα.. σε βλεπω καλυτερα μου λεει... δεν ψαρωνω τον κοιταω με ένα δολοφονικο βλεμμα... και του λεω
    ακουω ακομα φωνες αλλα δεν το λεω σε κανεναν γιατι δεν θελω να με ξαναμπουζουριασουν.... και τι σου λενε με ρωτάει... και να σου πω δεν προκειτε να με πιστεψεις του λεω!!! ψαρωνει ο doc μου λεει λεγε σε ακουω... μου λενε για το ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ όπως τον ξερουμε... στις μερες μας... του λεω.. τελειώσαμε μου λεει μπορεις να φυγεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για την απαντηση noumac
    τι αλλο σε ρωταγανε? να προετοιμαζω απο τωρα τις απαντησεις αμα ειναι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εξαρτάται που θα πεσεις παντα... την πρωτη φορα με πηραν στο δουλεμα... του στυλ σε τι γλωσσα σου μιλουσαν οι φωνες... το θεμα είναι να μην ψαρωσεις....
    ε τους αρχισα και εγω στο δουλεμα για πνευματικες οντότητες από αλλους κοσμους και ότι ταξιδεψα την μιση γη για να φτασω στην δηλο να ολοκληρωσω το ταμα στον δια...

    πες τους αυτά που ειπες και σε εμας και ας μην ισχυουν πλεον....

    η πρωτη ερωτηση θα ναι στο στυλ.. τι εχεις?? εγω τους ειπα από ότι μου λενε οι γιατροι σχιζοφρενεια... ασε τι λενε οι γιατροι μου ειπε εσυ τι εχεις... ε πετα τους μερικα κλασσικα συμπτώματα σχιζοφρένειας...

    όπως και να εχει μην ψαρωσεις... κάθε μερα περνανε δεκάδες από αυτους και κανουν υπουλες ερωτήσεις... θα ζητησουν αγωγη που παιρνεις οποτε εκει εισαι κομπλε με τα φαρμακα... πες τους ότι παρολα τα φαρμακα τα συμπτώματα υποχωρησαν ελαχιστα... πες τους για παρενέργειες από τα φαρμακα... και πως σε εμποδιζουν στην καθημερινοτητα... και να προσεξεις την γλωσσα του σωματος.. μην ξεχασεις το βλεμμα του δολοφονου.. αλλωστε είμαστε σχιζοφρενεις... χο χο χο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    To επιδομα αναπηριας σας φτανει για να συντηρηθειτε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Αν σκεφτεις οτι περναω με 40 ευρω το μηνα απο τους γονεις τα 300 ειναι μεγαλη υποθεση μιας που δε μπορω να δουλεψω κιολας.αν τα παρω θα πληρωνω τα εξοδα του σπιτιου αν παω για σπουδες το σεπτεβρη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Δεν έχεις παρά να κάνεις μια προσπάθεια για το επίδομα και αν είσαι και ανασφάλιστος δεν πληρώνεις και το παράβολο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    εξαρτάται που θα πεσεις παντα... την πρωτη φορα με πηραν στο δουλεμα... του στυλ σε τι γλωσσα σου μιλουσαν οι φωνες... το θεμα είναι να μην ψαρωσεις....
    ε τους αρχισα και εγω στο δουλεμα για πνευματικες οντότητες από αλλους κοσμους και ότι ταξιδεψα την μιση γη για να φτασω στην δηλο να ολοκληρωσω το ταμα στον δια...

    πες τους αυτά που ειπες και σε εμας και ας μην ισχυουν πλεον....

    η πρωτη ερωτηση θα ναι στο στυλ.. τι εχεις?? εγω τους ειπα από ότι μου λενε οι γιατροι σχιζοφρενεια... ασε τι λενε οι γιατροι μου ειπε εσυ τι εχεις... ε πετα τους μερικα κλασσικα συμπτώματα σχιζοφρένειας...

    όπως και να εχει μην ψαρωσεις... κάθε μερα περνανε δεκάδες από αυτους και κανουν υπουλες ερωτήσεις... θα ζητησουν αγωγη που παιρνεις οποτε εκει εισαι κομπλε με τα φαρμακα... πες τους ότι παρολα τα φαρμακα τα συμπτώματα υποχωρησαν ελαχιστα... πες τους για παρενέργειες από τα φαρμακα... και πως σε εμποδιζουν στην καθημερινοτητα... και να προσεξεις την γλωσσα του σωματος.. μην ξεχασεις το βλεμμα του δολοφονου.. αλλωστε είμαστε σχιζοφρενεις... χο χο χο
    Και εγώ έκανα αίτηση και περιμένω να με καλέσουνε, η επιτροπή .

    Πότε σε καλέσανε εφόσον έκανες την αίτηση σου και μετά? Εγώ την έκανα στις 1/3 άρα πότε θα με καλέσουνε?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Και εγώ έκανα αίτηση και περιμένω να με καλέσουνε, η επιτροπή .

    Πότε σε καλέσανε εφόσον έκανες την αίτηση σου και μετά? Εγώ την έκανα στις 1/3 άρα πότε θα με καλέσουνε?
    εχουν γινει πολύ γρηγοροι σε σχεση με το παρελθον... σε περιπου εναμιση μηνα το αργοτερο περιμενε τηλεφωνο.. αν δεν σε βρουν στελνουν μηνυμα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τι συνταξη δικαιουμαι και αν
    By Petroula in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 12-12-2016, 21:26
  2. Ψυχώσεις και Σύνταξη Αναπηρίας
    By dimitsos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-02-2015, 17:14
  3. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 10:44
  4. Δικαιούμαι ποσοστό αναπηρίας;
    By colaz in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2014, 03:16
  5. MRI και σχιζοφρενεια.Δικαιουμαι εξεταση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2006, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •