Κόμπος στο λαιμό και αδυναμία ,εμετο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17

    Κόμπος στο λαιμό και αδυναμία ,εμετο

    Καλησπέρα και απο μένα..Δεν πίστευα ποτέ ότι θα φτάνει στιγμή στη ζωη μου να χει σωματοποιησει τόσο το άγχος μου...Είμαι 22 ετών ανεργη τώρα και ταλαιπωρούμαι από 18 χρόνων από κομπο στο λαιμό,πάντα το άφηνα και το πάλευα αλλά δν καταλάβαινα ακριβώς τι ήταν..Με το καιρό κατάλαβα ότι ήταν άγχος..Περνούσαν τα χρόνια δν είχα άλλο σύμπτωμα και τελείωσα τη σχολή και έκανα και πρακτική άσκηση..Τα άσχημα ξεκίνησαν από περσυ όταν τελείωναν τη σχολή..Πήγα σε μια δουλεια σε κατασκήνωση και ειμουν μακριά από δικά μ ατομα και έφυγα τη 12τη μέρα με κρίση πανικού..Έκανα εμετό είχα κόμπο νιώθω ότι μ τελείωνε το οξυγόνο..Γύρισα σπίτι και είχα το σύμπτωμα ένα μήνα σχεδόν..Από τότε με πιάνει και με αφήνει με το παραμικρό ακόμα και στιγμες π μαι τελείως ήρεμη αλλά ξέρω ότι είναι το καταραμένο το άγχος..Καμιά φορα με πιάνει και στο περίπτερο αν είναι να πάω καιι νιώθω θα τα βγάλω..Και φτάνω στο σήμερα..Τη παρασκευή πήγα στη γιατρό γτ ποναγα τα λαϊμα μου..Αγχωθηκα τόσο πολύ που το στομάχι μου έκανε τυμπανισμο(εδώ να σημειώσω ότι έχω πάει άλλες δύο φορές στο νοσοκομείο και δν μ βρίσκανε τιποτα μόνο άγχος) με ακροαστηκε η γιατρός και μ πε γαστρίτιδα τι να πει και αυτή δν ήξερε και μ βάλε να κάνω υπέρηχο το το Σάββατο και να κάνω διατροφή..Γύρισα σπίτι ήρεμη..Και ενώ έκανα διατροφή κλπ με ξαναπιασε μία κρίση το πρωί της Δευτέρας τέτοιο π δν με έχει ξαναπιασει ταχυκαρδίες ,ζαλάδα,ναυτία,έντονο σφίξιμο στο λαιμό λες καιι με πνίγουν με ζώνη..Δν κατεβαίνει μπουκιά ελάχιστη με το ζόρι..Έκανα ένα εμετό σκετο σάλιο λόγω άγχους και έχω νιώσει την ανάγκη να τα βγάλω άλλες τόσες..Έχω απελπιστει..Δν έχω λεφτά για ψυχιατρο θέλω όμως και νιώθω ότι χρειάζομαι βοήθεια και μάλιστα γρήγορα νιώθω εξανλτηση.
    Δν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση τι έχετε να μου πείτε;Έιμαι στο κρεβάτι σχεδόν τη μισή μέρα από τα συμπτώματα..Έχει περάσει κανένας παρόμοια φάση;Είμαι απελπισμένη..
    Last edited by despagglewn; 16-03-2017 at 12:37. Reason: Λάθος

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    15
    Καλησπερα. Εχω κρισεις πανικου εδω και 20 χρονια. Μετα απο τα 15 χρονια ψυχοθεραπειων αποφασισα να παρω φαρμακα με τη καθοδηγηση του ψυχιατρου μου. Ολα αυτα που περιγραφεις νομιζω πως ειναι διαταραχη πανικου γιατι τα ιδια συμπτωματα εχω κι εγω. Θα σε βοηθησει μια επισκεψη σε ενα ψυχολογο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    15
    Επισης να προσθεσω οτι υπαρχουν κ ψυχιατροι κ ψυχολογοι δωρεαν και ειναι και πολυ καλοι

Similar Threads

  1. κομπος στον λαιμοο!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-03-2017, 12:47
  2. ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-11-2015, 09:09
  3. Κόμπος στο στομάχι.... ???
    By querto in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-06-2015, 23:42
  4. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By sikelos69 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-2012, 17:13
  5. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 02:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •