πεσιμο στο Facebook - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 90 of 90
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    athens peristeri
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα γιαυτο λεω οτι η ευρεση συντροφου απο το φεις , ειναι μονο για ακοινωνητους , μη επικοινωνιακους , και γενικως ανθρωπους που δυσκολευονται να συναψουν σχεσεις ...................θα μου πεις , κι εγω εχω κανει 5μηνη σχεση μεσα απο το φορουμ , με μια 23 χρονια μικροτερη μου , αλλα δεν το επεδιωξα , ετυχε ..............αλλιως αποδοκιμαζω πληρως αυτον τον τροπο ευρεσης συντροφου .......
    άμα έχεις λεφτά τα ανοίγουν όλες σχεδόν αμεσως
    Και από φεισ.απλά πρέπει να δουν ότι το φυσάς πολύ.θα σου πρότεινα μόνο δηλωμένες που είναι πολύ ποιό φτηνές από τις αδήλωτες και ποιο ειλικρινεις

  2. #77
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε χρειαζεται να πας σε καμια σχολη ειναι απλο ρεχνεις αδεια και σου ερχονται γεματα δηλ αντι να προσπαθεις κανεις τη παπια και την αφηνεις να προσπαθει αυτη ενω οι αλλο προσπαθουν προσπαθουν προσπαθουν πετυχαινοντας το αντιθετο αποτελεσμα συνηθως
    Εσύ συχνά αναφέρεσαι από ότι έχω καταλάβει ,στην απάθεια , στην αδιαφορία, ότι θα ρθουν οι άλλοι, την όρεξη μας είχαν! Εκτός αν εσύ είσαι γαμάτος και έρχονται όλοι σε σένα ενώ τους έχεις γραμμένους, αδιαφορείς κλπ Εντάξει δεν λέω να σαι απελπισμένος και να σε καίει αλλά όχι ότι θα ρθουν σε σένα αν τους έχεις χεσμένους , ξέρω γω..........

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια εγω το φβ δεν το εχω για πεσιματα κ γνωριμιες...
    δυστυχως ειναι ενα μεσο επικοινωνιας οικονομικο πανω απο ολα!
    δουλευω μεσω το φβ για τα καλλιτεχνικα μου, ο.τι κανονιζουμε με τους συνεργατες για να μην παιρνουμε εναν εναν τηλ, κανεις μια ομαδα κ μιλας κ ανακοινωνεις απο εκει ο.τι θες να πεις..
    ολα τα πραματα θελουν μετρο!
    το φβ ειναι ενα εργαλειο το οποιο λειτουργει αναλογα με το πως εσυ θες να το λειτουργησεις, αλλος το εχει για γνωριμιες, αλλος για να διαφημιζει τις δουλειες του, που γινεται κ αυτο στην δικη μου περιπτωση, αλλοι ως μεσο εκμαθησης κ αλλοι ως επικοινωνια κ συνεννοηση..
    εμεις που ειμαστε στον χωρο μου καποια ατομα, δεν μπορουμε ναπ αιρνουμε τηλεφωνα συνεχεια, βαζει καποιος την ανακοινωση κ την βλεπουμε κ τελος.
    ειναι ενα εξαιρετικο εργαλειο επικοινωνιας.
    Επισης εχει κ πλακα, βλεπω τις φωτος των φιλων μου, μπορω κ τους στελνω χωρις να χρεωσω το κιν μου που ειναι κ να παω να τους βρω.
    επισης χαρηκα πολυ οταν βρηκα ολους τους παλιους μου συμμαθητες κ καναμε reunion.
    οκ ...μη τα ισοπεδωνουμε ολα, ολα προχωρανε στη ζωη κ η ιδια η ζωη προχωραει επισης παραπερα, οκ ..δεν θα ηθελα να μην εχω φβ κ να ειμαι οπως παλια.
    Απο το φβ ενημερωνομαι για τα ζωακια που αγαπω, οργανωνομαι, διαφημιζω, συνεννοουμαι κ επικοινωνω..
    Υπαρχουν βεβαια κ γυναικες κ αντρες που ψαχνουν για να κανουν αλλαξοκωλιες κ σε αυτο το φβ εχει αποδειχτει επισης εξαιρετικο..
    μονο που εγω δεν ανηκω σε αυτο ...δεν με αφορα...δεν κανω τετοια χρηση.
    Το καθε πραμα εσυ καθοριζεις πως θα το χρησιμοποιεις..
    πλεον παρατηρω κ την φραση "δεν εχω φβ" να ειναι πολυ της μοδας...
    καποιος πολλες φορες το επιλεγει για αντιδραση..
    νταξ οκ..προβλημα τους, εμενα το φβ με εξυπηρετει παντως σε οσα κανω.
    το θεωρω εξαιρετικο εργαλεια κ μ αρεσει κ ως ψυχαγωγια, οταν φτανω σπιτι κ θελω να χαλαρωσω διασκεδαζω πολυ καλα οταν δεν θελω να βγω εξω γιατι ειμαι πτωμα, βλεποντας πολυ ωραια βιντεο κ γενικα φωτος φιλων κλπ...

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πχ θελω να στειλω μνμ στον ηχοληπτη, στον συντονιστη με τα φωτα κ στον συνεργατη μου ....γιατι να παιρνω τηλ κ τους 3 μαζι? κανω μια ομαδα με τους 3 κ συνεννοουμαστε απο κει..κ ετσι ενημερωνονται ολοι μαζι τι λεω ..
    πραγματικα ειναι εξαιρετικο εργαλειο σε αυτα..
    καποιες φορες αλλαζουν οι ωρες της προβας.. το επικοινωνεις σε ολους
    οπως επισης ανεβαζεις τα λαιβ σου, διαφημιση δλδ..
    οκ για εμενα ειναι απαραιτητο.. οχι απλα ενα μεσο κοινωνικης δικτυωσης, αλλα εντελως απαραιτητο για την δουλεια μου!

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Εγώ ανηκα σ αυτη την κατηγορία που λες anxious! Αρνιόμουν πεισματικά να κάνω φβ και είχα την χειρότερη γνώμη για αυτό. Μετά από πολύ σκέψη και εσωτερική σύγκρουση (ναι μιλάω λες και ήταν το τρομερό θέμα, αλλά το θεωρούσα κάπως θέμα αρχών για μένα) αποφάσισα να το κάνω πιο πολύ για την δουλειά μου ως μέσο διαφήμισης.

    Οφείλω να παραδεχτώ οτι όντως είναι εξαιρετικό εργαλείο συνεννόησης, με έχει βολέψει πολύ το οτι δεν χρειάζεται να παίρνω εκατό τηλέφωνα για να κανονίσω μια δουλειά ή να δω δουλειές άλλων, να πάρω ιδέες κτλ κι οτι όλα μπορούν να γίνονται πιο άμεσα κι απλά και κυρίως ανέξοδα.
    Επίσης με βόλεψε στο να κραταω καλύτερη επαφή με φίλους που βρίσκονται μακριά και δεν μπορούμε από τα τηλέφωνα να έχουμε καθημερινή επαφή.

    Βέβαια έχω ακόμα τους ενδοιασμούς μου, δεν έχω φίλους στο φβ που δεν τους ξέρω και προσωπικά , δεν ανεβάζω φωτογραφίες με το που πήγα τι έκανα κτλ , το θεωρώ πολύ λάθος αυτό γιατί βλέπω άτομα που πραγματικά μου δίνουν την αίσθηση οτι έχουν πάψει να ζουν κι απλά φωτογραφίζονται για να το δουν οι άλλοι. Αυτό μου φαίνεται τραγικό.
    Οπότε σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα ότι και αυτό, όπως και όλα στην ζωή μας, χρειάζεται μέτρο και οτι μπορεί να είναι από πολύ καλό ή εξαίρετο εργαλείο εως πολύ κακό και επικίνδυνο για κάποιους.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω στο φβ εχω 852 φιλους, αληθεια..δεν με ενοχλει καθολου! ισα ισα! μαρεσει κιολας παρα πολυ..
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εχω θεμα κ προβλημα με το φβ???
    θελω να εξελισσομαι, οταν βαριεμαι να βγω να πω καμια κουβεντα με τους φιλους μου που πχ μενουν στου διαολου...
    γιατι να με ενοχλει το φβ..δεν μπορω να καταλαβω, εφοσον κ εξω βγαινω κ οταν ειμαι μεσα παλι βρισκω τους φιλους μου..
    προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με το φβ.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εγώ ανηκα σ αυτη την κατηγορία που λες anxious! Αρνιόμουν πεισματικά να κάνω φβ και είχα την χειρότερη γνώμη για αυτό. Μετά από πολύ σκέψη και εσωτερική σύγκρουση (ναι μιλάω λες και ήταν το τρομερό θέμα, αλλά το θεωρούσα κάπως θέμα αρχών για μένα) αποφάσισα να το κάνω πιο πολύ για την δουλειά μου ως μέσο διαφήμισης.

    Οφείλω να παραδεχτώ οτι όντως είναι εξαιρετικό εργαλείο συνεννόησης, με έχει βολέψει πολύ το οτι δεν χρειάζεται να παίρνω εκατό τηλέφωνα για να κανονίσω μια δουλειά ή να δω δουλειές άλλων, να πάρω ιδέες κτλ κι οτι όλα μπορούν να γίνονται πιο άμεσα κι απλά και κυρίως ανέξοδα.
    Επίσης με βόλεψε στο να κραταω καλύτερη επαφή με φίλους που βρίσκονται μακριά και δεν μπορούμε από τα τηλέφωνα να έχουμε καθημερινή επαφή.

    Βέβαια έχω ακόμα τους ενδοιασμούς μου, δεν έχω φίλους στο φβ που δεν τους ξέρω και προσωπικά , δεν ανεβάζω φωτογραφίες με το που πήγα τι έκανα κτλ , το θεωρώ πολύ λάθος αυτό γιατί βλέπω άτομα που πραγματικά μου δίνουν την αίσθηση οτι έχουν πάψει να ζουν κι απλά φωτογραφίζονται για να το δουν οι άλλοι. Αυτό μου φαίνεται τραγικό.
    Οπότε σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα ότι και αυτό, όπως και όλα στην ζωή μας, χρειάζεται μέτρο και οτι μπορεί να είναι από πολύ καλό ή εξαίρετο εργαλείο εως πολύ κακό και επικίνδυνο για κάποιους.
    γιατι να σκεφτεις ετσι??
    μπορει απλα ο αλλος να εχει παει καπου να εχει κατανθουσιαστει κ να θελει να το μοιραστει με ολον τον κοσμο... τοσο κακο ειναι?
    δεν ειναι λιγο κομπλεξικο ολο αυτο? δλδ να πιστευεις οτι ο αλλος δεν εχει ζωη επειδη εχει φβ κ φωτογραφιζεται?
    ακραιο δεν ειναι σαν αποψη?
    δλδ εγω που κανω ενα σωρο πραματα κ φωτογραφιζομαι, δεν εχω ζωη??
    οχι μονο εχω ζωη..αλλα δεν προλαβαινω κιολας μερικες φορες να ανασανω απο οσα κανω κ κοινωνικη ειμαι κ ολα..
    νομιζω οτι αυτος ειναι λαθος τροπος σκεψης.
    Στο φβ εκτος απο την επιδειξη που κανουν καποιοι, δεν αντιλεγω, υπαρχει κ το μοιρασμα..
    πχ παω σε μια ωραια λιμνη κ βγαχω το τοπιο...
    γιατι να μην το δειξω κ στους φιλους μου??
    ειναι τοσο κακο πια?

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    γιατι να σκεφτεις ετσι??
    μπορει απλα ο αλλος να εχει παει καπου να εχει κατανθουσιαστει κ να θελει να το μοιραστει με ολον τον κοσμο... τοσο κακο ειναι?
    δεν ειναι λιγο κομπλεξικο ολο αυτο? δλδ να πιστευεις οτι ο αλλος δεν εχει ζωη επειδη εχει φβ κ φωτογραφιζεται?
    ακραιο δεν ειναι σαν αποψη?
    δλδ εγω που κανω ενα σωρο πραματα κ φωτογραφιζομαι, δεν εχω ζωη??
    οχι μονο εχω ζωη..αλλα δεν προλαβαινω κιολας μερικες φορες να ανασανω απο οσα κανω κ κοινωνικη ειμαι κ ολα..
    νομιζω οτι αυτος ειναι λαθος τροπος σκεψης.
    Στο φβ εκτος απο την επιδειξη που κανουν καποιοι, δεν αντιλεγω, υπαρχει κ το μοιρασμα..
    πχ παω σε μια ωραια λιμνη κ βγαχω το τοπιο...
    γιατι να μην το δειξω κ στους φιλους μου??
    ειναι τοσο κακο πια?
    Οχι αυτό δεν είναι κακό, κι εγώ το κάνω! Πάω κάπου βλέπω ένα ωραίο τοπίο και το στέλνω στους φίλους μου γιατι ακριβώς θέλω να το μοιραστώ μαζί τους. Αλλά θέλω να το μοιραστώ με τους φίλους μου. Όχι με 3000 άσχετο κόσμο που έχω πχ στο φβ (που δεν έχω δηλαδη, ως παράδειγμα το φέρνω). Ούτε θα φωτογραφίζω όλη την ώρα την φάτσα μου και θα την ανεβάζω κάθε 5 λεπτά. Για το μέτρο μιλάω δηλαδή σε όλα αυτά. Μέχρι ενός σημείου τα καταλαβαίνω και μου φαίνονται οκ, από ένα σημείο και μετά θεωρώ οτι ξεπερνάμε το όριο.
    Δεν λέω πως είναι όλοι έτσι, αλλά μια μεγάλη μερίδα ανθρωπων, κυρίως νέοι, νομίζω ζουν για να το δείχνουν. Ας πούμε εμένα μου φαίνεται πολύ εκνευριστικό να έχω βγει για καφέ με μια παρέα και ο άλλος να βγάλει το κινητο για να ανεβάσει την φώτο στο φβ. Είμαστε απλά σε μια καφετέρια, δεν έχει τίποτα συγκλονιστικό...γιατί θα πρέπει να το δείξουμε σε όλους; Γιατί αντί να μιλάμε, να πούμε τα νέα μας κτλ θα πρέπει να στηνόμαστε μια ώρα για να πετύχουμε την καλή πόζα, μετά άλλη πόση ώρα να την ανέβασουμε κ να περιμένουμε να δούμε πόσα λαικ μάζεψε; Θεωρώ οτι χάνουμε στιγμές έτσι.

    Για αυτό είπα οτι το θεωρώ από εξαίρετο εργαλείο εως πολύ κακό, ανάλογα με την χρήση που του κάνει ο καθένας.
    Μην μου πεις οτι δεν έχεις δει κόσμο να ζει μόνο μέσω φβ! Υπάρχουν και έρευνες τελευταία που το λένε αυτό δυστυχώς.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    για να μην ξαναπω πραγματα που εχω πει σε αλλο παρομοιο θεμα (σχετικα με την χρηση του φμ και τις σελφις), να σας πω κατι επιμερους αλλα πολυ σχετικο.
    αυτο που ακουμε γενικα και μοιαζει με αστικο μυθο, συνεβη σε κοπελα που δουλευουμε μαζι.
    ανεμελη και χαρουμενη ανακοινωσε στο φμ για ενα ταξιδι που θα εκανε συντομα στο εξωτερικο μ ετον ανδρα της, και βρηκαν το σπιτι αδειο απο τα παντα, με διαρρηξη, με τετοιον τροπο που οι κλεφτες ηξεραν σιγουρα οτι ελειπε για ταξιδι και οχι για εξοδο.
    ολοκληρη τρυπα σε πορτα ασφαλειας, που δεν γινεται ουτε ευκολα , ουτε γρηγορα, ουτε αθορυβα.
    επιπλεον ξερει οτι πρεπει να ηταν ανθρωπος του ευρυτερου περιβαλλοντος της (τυπου: συγχωριανος, οχι φιλος η συγγενης) και ηταν πολυ ευκολο να παρακολουθει τα φμ ολων ετσι οπως μας δυκτιωνει αυτος ο ρουφ.
    βεβαια, δεν επαιρναν ιδιαιτερα μεττρα ασφαλειας στο φμ γιατι δεν πηγε το μυαλο τους.
    ακομα τα κλαινε..

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω δεν γραφω ποτε που βρισκομαι κ τι κανω για πολλους κ διαφορους λογους..
    κατοπιν αφου επιστρεψω απο το ταξιδι, ισως ανεβασω καμια φωτο..αυτα..
    ολα με μετρο κ φυσικα να προστατευουμε παντα τον εαυτο μας.

  11. #86
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εσύ συχνά αναφέρεσαι από ότι έχω καταλάβει ,στην απάθεια , στην αδιαφορία, ότι θα ρθουν οι άλλοι, την όρεξη μας είχαν! Εκτός αν εσύ είσαι γαμάτος και έρχονται όλοι σε σένα ενώ τους έχεις γραμμένους, αδιαφορείς κλπ Εντάξει δεν λέω να σαι απελπισμένος και να σε καίει αλλά όχι ότι θα ρθουν σε σένα αν τους έχεις χεσμένους , ξέρω γω..........
    κατσε και σκεψου το (αν σε ενδιαφερει αν οχι..) οτι αυτος που εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να σε πουλησει κανονικα ειναι αυτος που ενδιαφερεσαι περισσοτερο γι αυτον!
    οσο πιο αδιαφορος εισαι τοσο καλυτερα λογια θα πουν για σενα οι ανθρωποι ψαχνουν να βρουν το τι σε ενδιαφερει περισσοτερο για να στη σπασουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ ειναι αυτο που συνεχως κυκλοφορει στο μυαλο τους ενω σκεφτονται οχι δεν ειναι σωστο.
    αρα αναφερομαι ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ.(αν το καταλαβες)

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ξερω τι λετε παιδια..
    εγω μια χαρα εχω τον μουστακαλη μου κ λεω μετα απο καποιες μερες να αλλαξω κ να βαλω ενα τοπιο..
    ησυχασε το κεφαλακι μου αληθεια!!
    αιντε πια.
    ολα με μετρο καλα τα λες..! ολα θελουν μετρο!
    δεν φταει το φβ αλλα φταιει ο τροπος με τον οποιο το χρησιμοποιουμε.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    αρχικά βάλε φώτο προφίλ με το αγόρι σου μαζι... βάλε ότι είσαι σε σχεση.... και δεν θα σου στέλνουν αιτήματα καθολου...
    και αν θες να μιλάς καμιά φορά από βαρεμάρα να μπαίνεις στο dod... να μιλάς για όση ώρα θες και μετά να βγαίνεις. .. και εκεί θα στην πέφτουν αλλά τουλάχιστον δεν θα τους έχεις στο φβ σου. . και οι συνομιλίες χάνονται

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ξεκινουν με με μια τυπικη συζητηση και αν δουν ανταποκριση πανε στο ψητο.
    Ναι δεν απατας, ναι σ αρεσει το φλερτ, αλλα ολοι οι ανθρωποι εχουν αδυναμιες και καπου εκει εξω θα βρεις τον δασκαλο σου η καλυτερα θα σε βρει αυτος και ουτε που θα καταλαβεις πως θα μπλεχτεις αμα εαν πιανεις συζητηση συχνα.
    Η περιεργια εφαγε την γατα λενε, και οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    προτεινω να σβησουμε ολοι τα φμπ μας κ να δημιουργησουμε φεικ

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. facebook
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 30
    Last Post: 12-01-2016, 16:29
  2. facebook
    By δελφίνι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 03-06-2015, 23:13
  3. Facebook
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 01-01-2012, 23:26
  4. facebook
    By vince8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2011, 14:48
  5. facebook
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-09-2011, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •