Νεο ξεκινημα στο εξωτερικο??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763

    Νεο ξεκινημα στο εξωτερικο??

    Θα φευγατε ρε παιδια??το σκεφτομαι να φυγω αλλα φοβαμαι!!εχω ανθρωπους που θα με βοηθησουν αλλα φοβαμαι οτι η καταθλιψη μου θα χειροτερεψει!!δεν αντεχω το μουντο καιρο με μελαγχολει κ γενικοτερα εχω προβλημα προσαρμογης σε καινουργιο περιβαλλον!!πφφφ,πραγματικ� � δεν ξερω τι να κανω κ εδω δεν βλεπω καποιο φως αλλα δεν θελω κ να φυγω!!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δυσκολα πραγματα, στο εξωτερικο ειχα μια ευκερια τελικα την αρνηθηκα, κολοσα δεν ειμουν ετοιμος, μου θελαν σε 48 ωρες απαντηση για εργασια σε κρουαζιεροπλοια και τελικα την αρνηθηκα τη δουλεια....... αλλα ποιος ξερει τι θα γινοταν μπωρει να μην τα καταφερνα και στη δουλεια στα αγγλικα θα ηταν ολλα θα επρεπε να φτιαχνω αναφορες, περιεργη δουλεια πολλες ευθυνες και πλοιο ενα λοουερ εχω στα αγγλικα οχι proficecy και ειμαι και δυσλεκτικος, εγω κολωσα, ο ψυχιατρος μου μου ειπε οτι μπωρω να παω αλλα να κανονισω να περνω αποθεμα χαπιων σολιαν για τα ταξιδια θα επρεπε να κανονιζω να περνω φαρμακα για 3 μηνες μαζι μου. τελικα συνεχιζω την πορεια μου στη γη της ανεργιας της Ελλαδας. πεντε χρονια ανεργος στην ελλαδα δεν την παλευω καθολου αλλα κρουαζιεροπλοιο τελικα δεν πηγα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Εγω αν ειχα φιλους να με βοηθησουν θα ειχα φυγει χτες!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Εγω αν ειχα φιλους να με βοηθησουν θα ειχα φυγει χτες!
    Πολλοι μου το λενε αυτο αλλα εγω φοβαμαι!δεν ξερω!σκεφτομαι να περασει το καλοκαιρι κ μετα να φυγω!αν κ σκεφτομουν για αγγλια κ δεν ξερω αν θα μπορω να παω το χειμωνα αφου θα βγει απο την ε.ε!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Θα σου απαντησω με βαση την εμπειρια μου οντας ηδη στο εξωτερικο. Ειχα τους ιδιους ακριβως φοβους με σενα. Ψυχολογικη ευαισθησια στις αλλαγες του καιρου, δυσκολια προσαρμογης κλπ...και οτι "εδω στη πατριδα μου η ζωη μου ειναι σκατα, και δε μπορω τιποτα, και που παω μωρε" και τετοια...τον πρωτο καιρο καταρχην δεν ειχα καν χρονο να μελαγχολησω η να σκεφτω ποσο προσαρμοζομαι η οχι. Επρεπε να κανω τοσα πολλα πραγματα που δεν με απασχολησε το θεμα και κανενα θεμα, μπορω να πω αισθανομουν καλυτερα γενικα. Ειναι αυτο που λενε τα παππουδια οτι η δουλεια ειναι ζωη. Μετα οταν αρχισα να συνηθιζω και να συνειδητοποιω πιο πολυ τη κατασταση που ειμαι και τι κανω ναι, αρχισα να μελαγχολω παλι. Αλλα δεν ειμαι χειροτερα απο οτι ημουν στην ελλαδα (για την ωρα τουλαχιστον). Τα ιδια σκατα ειμαι ψυχολογικα με τη διαφορα οτι πληρωνω μονη μου τους λογαριασμους μου τουλάχιστον...οποτε ειναι οριακα win θα ελεγα μεχρι στιγμης το αποτελεσμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Θα σου απαντησω με βαση την εμπειρια μου οντας ηδη στο εξωτερικο. Ειχα τους ιδιους ακριβως φοβους με σενα. Ψυχολογικη ευαισθησια στις αλλαγες του καιρου, δυσκολια προσαρμογης κλπ...και οτι "εδω στη πατριδα μου η ζωη μου ειναι σκατα, και δε μπορω τιποτα, και που παω μωρε" και τετοια...τον πρωτο καιρο καταρχην δεν ειχα καν χρονο να μελαγχολησω η να σκεφτω ποσο προσαρμοζομαι η οχι. Επρεπε να κανω τοσα πολλα πραγματα που δεν με απασχολησε το θεμα και κανενα θεμα, μπορω να πω αισθανομουν καλυτερα γενικα. Ειναι αυτο που λενε τα παππουδια οτι η δουλεια ειναι ζωη. Μετα οταν αρχισα να συνηθιζω και να συνειδητοποιω πιο πολυ τη κατασταση που ειμαι και τι κανω ναι, αρχισα να μελαγχολω παλι. Αλλα δεν ειμαι χειροτερα απο οτι ημουν στην ελλαδα (για την ωρα τουλαχιστον). Τα ιδια σκατα ειμαι ψυχολογικα με τη διαφορα οτι πληρωνω μονη μου τους λογαριασμους μου τουλάχιστον...οποτε ειναι οριακα win θα ελεγα μεχρι στιγμης το αποτελεσμα.
    Αν επιτρεπεται σε ποια χωρα εισαι?
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Κι εγώ κάποια στιγμή σκέφτομαι να φύγω.
    Μάλλον για Αγγλία με βλέπω.
    Αλλά το σκέφτομαι πολύ..
    Έχω ακούσει παρόμοια πράματα κι από άλλους.
    Εκτός από τον καιρό, ο τρόπος ζωής είναι διαφορετικός, η μοναξιά δεν αντέχεται.
    Εάν κάποιος δεν είχε κανέναν εκεί, αλλά ήθελε να πάει για να βρει δουλειά τι θα του προτείνατε;
    Να το επιχειρούσε;
    Είμαι ήδη εξαιρετικά αγχώδης, με τάση προς κατάθλιψη.
    Παίρνω και Seroxat 20mg.
    Θα τα έβγαζα πέρα μόνος μου εκεί;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω εχω μια φιλη , Ελληνιδα στην Αγγλια , πηγε για σπουδες , και εμεινε μονιιμως στο Λονδινο , της αρεσε , ειναι 25 χρονια εκει ...........εγω , ναι , θα σου προτεινα να το επιχειρησεις , στην αρχη ισως σου φανει περιεργα ,αλλα με τον καιρο προσαρμοζεσαι , εχουν παει 3 γνωστοι μου για μεταπτυχιακα , δεν κακοπερασε κανεις , λιγο ακριβα ειναι η κατοικια ....................ναι , θα τα βγαλεις περα , ο καιρος δεν ειναι αυτος που ηταν παλια , μουνταδα ολη μερα , εχει πολλους Ελληνες πλεον , και ευκολα βρισκεις δουλεια ........σε καταλαβαινω , με την κτθλψη , το λιγο σου φαινεται βουνο , δεν ειναι ομως ......................εδω δεν εχεις κανενα μελλον , φυγε τωρα που εισαι νειος , μετα αμα μεγαλωσεις , δεν φευγεις ευκολα , τωρα προσαρμοζεσαι ευκολα , μην αγχωνεσαι , θα δεις , ειναι ωραια , εχω παει πολλες φορες , οχι για να μεινω καιρο , αλλα ωραια ειναι .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πινκ , που θα πας , χωρα ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πινκ , που θα πας , χωρα ?
    Για αγγλια ελεγα αλλα προς το παρων δεν φευγω!δεν ξερω αν θα φυγω τελικα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Για αγγλια ελεγα αλλα προς το παρων δεν φευγω!δεν ξερω αν θα φυγω τελικα!
    Ωραια ειναι νασαθι στοιν τοπο σου , αλλα προκοπη δυσκολα εδω για τα 5 τουλαχιστον επομενα χρονια .....ισως και 10 .....κι παραπανω ισως ....

Similar Threads

  1. Το ξεκίνημα
    By Deleted-member-250416b in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 18-08-2015, 23:36
  2. αγχος για το νεο ξεκινημα
    By Jo1996 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 03-12-2014, 02:06
  3. Νέο ξεκίνημα... ψυχολογικά...
    By zidane13 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2014, 01:41
  4. αγχος-ξεκινημα σχεσης
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 03-04-2013, 16:03
  5. ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ...
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2012, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •