χωρις παρεα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4

    χωρις παρεα

    Καλησπέρα σας.. το δικό μου θέμα είναι το εξής. Είμαι 20 χρονών και δεν έχω παρέα,για την ακρίβεια έχω 3 κολλητές-ους εδώ και πολλά χρόνια στους οποίους μπορώ να βασιστώ και να πω τα πάντα και φυσικά τους αγαπώ πολύ.
    Με τον καιρό αρχίσαμε να αλλάζουμε όπως είναι λογικό και δεν ταιριάζουμε στα παντα. Εχω τη δυνατότητα να πάω για καφέ μαζί τους αλλά μόνο αυτό,δεν τους αρεσει να κανουν τίποτα αλλο. Η τουλάχιστον, δεν τους αρέσουν πράγματα που αρέσουν σε μένα.

    Μπορεί να μην φαίνεται τόσο σοβαρό αλλά κάποιες στιγμές νιώθω αρκετά μόνη μου, νιώθω πως χάνω πράγματα.. Οφείλω να πω πως είμαι λίγο ντροπαλή και έχω ένα θεμα με την κοινωνικοποίηση αλλά έχω κάνει προσπαθειες και οσο να ναι το να βρεις ένα καλό φίλο από το πουθενά δεν είναι κάτι εύκολο.
    Μου εχουνε πει οτι θα ερθει απο μονο του και το καταλαβαινω,αλλα μου εχει λειψει να μοιραζομαι τα ενδιαφεροντα μου και να ξερω πως οταν θα θελω να κανω κατι -αυθορμητο- θα υπαρχει καποιος να με ακολουθησει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Δύσκολες οι σχέσεις ... Κακα τα ψέματα πρέπει να υπάρχει χημεία και ένας κοινός κώδικας επικοινωνίας....
    Οι σχέσεις χρονων μπορούν να κρατήσουν μόνο οταν το θέλουν και οι δυο πλευρές ..
    Γιατί μπορεί να αλλάξουν οι συνθήκες , ο τρόπος ζωής η ακόμα και η στάση ζωής και ξαφνικά βλέπεις κάποιον που νόμιζες οτι τον ήξερες σαν κάποιον ξενο πλέον ..

    Το να βεις κάποιο -α με κοινά ενδιαφέροντα ειναι και τύχη. .
    Τι να σου πω και εγω ... Τα κλασσικά.. Δραστηριότητες , γυμναστήριο και ασχολίες που να συναναστρέφεσαι με κόσμο για να γνωρίσεις καινούρια άτομα ..
    Τώρα δουλεύεις η σπουδάζεις ώστε από το χώρο σχολής η δουλειάς να έχεις κάποιες επαφές ..

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Λες και το εγραψα εγω αυτο.........
    Η λυση ισως βρισκεται σε δραστηριοτητες....αν σπουδαζεις τοτε φροντισε να εισαι πιο ανοιχτη κ ομιλητικη με τους συμφοιτητες σου κ να πηγαινεις προς τους πιο δεκτικους....αν παλι δν σπουδαζεις ενα χομπι που θα σε γεμιζει θα σε φερει σε επαφη με κοσμο..μ.δραστηριοτητες επισης τυπου εθελοντικες ομαδες...αν σ αρεσει ....περιπατους ή ποδηλασια που διοργανωνουν δημοι.....

    Η αληθεια ειναι οτι κ εγω εχω προβληματιστει με τις παρεες των συνομιληκων μου....ισως παιζει ν ειναι επιφανειακες, ιδιοτελεις και με σκοπιμοτητες ρηχες....που μπορει να μην ταιριαζουν σε ολους τους τυπους ατομων ...να προβαλλουν τον εαυτο τους, να αυτοδιαφημιζονται ..να κανουν πιο επιπολαιες παρεες και να πλησιαζουν με σκοπο να κερδισουν κτ απο τα ατομα που συναναστρεφονται ακομα κ να το παιζουν φιλοι σε ολους παρολο που μπορει να μην τους γουσταρουν ολους...

    Λες οτι εισαι ντροπαλη....αυτο μηπως σημαινει κ επιλεκτικη με τους γυρω σου ?...σε ενδιαφερουν οι ουσιαστικες σχεσεις?? Δν διαφωνω οτι ειναι θεμα τυχης ν εχεις καλα φιλαρακια που θ ειναι παντα διπλα σου .....οντως τυχη ειναι

    Πως μπορεις να σπρωξεις τη τυχη σου ?? Με το να βρεις και να δουλεψεις τα στοιχεια του χαρακτηρα σου που σε δυσκολευουν στις διαπροσωπικες σχεσεις ( μηπως εισαι κλειστη, μηπως δν πολυμιλας πλ, μηπως στμπεριφερεσαι καπως στγκεκριμενα επδ υποσυνειδητα θες να περνας απαρατηρητη???) Καλο θ ηταν να βελτιωθεις λιγο και μετα απο εκει κ περα να επιδιωκεις ν ερχεσαι σ επαφη με τους αλλους μεσα απο χομπυ ....

    Ουτε εγω ειχα ποτε παρεες μεγαλες ......να κανονιζουμε να βγαινουμε κ τετοια ....πολυ λιγα ατομα εοχα σταθερα διπλα μου ..στην ουσια μονο ενα......τι ν πω ελπιζω να τα καταφερεις .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Καλώς ήλθες στο fun club :D Ακριβώς στην ίδια κατάσταση και εγώ. Και πολλές φορές με παίρνει από κάτω..!
    Υπάρχει άραγε κάποια λύση σε αυτό;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4
    χαχα! πιστευω πως υπαρχει. Δυσκολο μεν,αλλα πρεπει να αρχισουμε απ τον εαυτο μας. Οσο προσπαθεις να εξωτερικευτεις οταν εισαι με αγνωστους και να διωξεις την οποια ανασφαλεια,ετσι δυναμωνεις την προσωπικοτητα σου. (Καλο θεωρητικα,στην πραξη ειναι που με παιδευει αλλα αυτη ειναι η λυση).
    Ε μετα καπως θα μας βοηθησει και ο χρονος!
    Οσο για τις επιφανειακες φιλιες,ναι υπαρχουν πολλοι που θελουν να κερδισουν κατι απο εσενα. Το σημαντικο ειναι να το δεις απο νωρις!! Ειμαι καπως επιλεκτικη γιατι πιστευω οτι δεν μπορουμε να ταιριαξουμε με ολους. Θα αποφυγω τις ρηχες σχεσεις,αν και αυτο που ψαχνω ειναι κυριως ατομα με κοινα ενδιαφεροντα !

Similar Threads

  1. Παρέα...
    By filipposv. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 26-03-2016, 06:20
  2. Δεν έχω παρέα!
    By aisiodoksos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 04-05-2015, 03:50
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  4. διακοπές χωρίς παρέα???
    By maria2010 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 06-11-2011, 16:18
  5. παρέα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-2006, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •