Ειλικρίνια στη σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118

    Ειλικρίνια στη σχέση

    Πρέπει να υπάρχει 100%; Σκεφτείτε την απάντηση και μετά διαβάστε το επόμενο post που γραφτηκε από μελος εδω σε άλλο θέμα.

    Λένε ότι στον ψυχολόγο και στην σχέση δεν κρύβουμε τίποτα, διαφορετικά δεν είναι σχέσεις. Ισχύει αυτο. Στην περίπτωση όμως των ψυχολογικών το λες στον σύντροφο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Να σου πω κάτι , να έχεις κατά νου , σχετικά με την ειλικρίνεια .. Πριν κάνω σχέση με το πρώην μου (πια) , είχα διαγνωστεί με ψυχικά προβλήματα , ψυχαναγκασμό κατάθλιψη κ.α. μαζί με φάρμακά πού παίρνω. Θεώρησα τίμιο , να το ξέρει. Ε λοιπόν , ο συγκεκριμένος το είπε σε όλους . Όχι όταν χωρίσαμε αλλά κι όταν ήμασταν μαζί. Όμοιοι του με αντιμετωπίζουν , ως "προβληματικό κορίτσι" ή "τρελή" . Να σημειώσω , ότι μένω σε επαρχία και σήμερα είμαι 26 χρονών. Βίωσα ρατσισμό κι έκανα να βγω 1 χρόνο από το σπίτι μου ! Φέτος τα Χριστούγεννα βγήκα, μετά από αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Πρέπει να υπάρχει 100%; Σκεφτείτε την απάντηση και μετά διαβάστε το επόμενο post που γραφτηκε από μελος εδω σε άλλο θέμα.
    Η δική μου σκέψη είναι πως πρέπει να είμαστε 100% ειλικρινείς. Αλλά αφού πρώτα ελέγξουμε ότι δεν κινδυνεύουμε από την ειλικρίνεια αυτή, όπως έγραψε η κοπέλα στο post που αναφέρεις μετά.
    Δηλαδή, όχι ψέματα ή κρύψιμο περισσότερο απ' ότι κάνει ο άλλος και απ' ότι "αξίζει" ο άλλος. Πολλές φορές, αρκετοί λόγω των προβλημάτων που ζούνε, και επειδή την πάτησαν κάποιες φορές, πηγαίνουν στο άλλο άκρο, χωρίς να το συνειδητοποιούν. Αυτό είναι χτίσιμο "τείχους", που ναι μεν φαίνεται να προστατεύει, αλλά στην ουσία κάνει το αντίθετο (μπορώ αν θες να σου εξηγήσω γιατί κάνει το αντίθετο, δεν είναι τόσο φανερό). Στην ουσία ο περισσότερος κόσμος αυτό κάνει.

    Μου άρεσε η φράση "If you know where insecurity is you are secure". Χρειάζεται πολύ καλή αντίληψη και κατανόηση του άλλου, που συνήθως δεν έχουμε. Μην ξεχνάμε ότι τα "ψυχολογικά" μας προβλήματα οφείλονται στην ουσία στη στάση των άλλων. Παράδειγμα, αυτό που έκανε ο τύπος στην κοπέλα, το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο. Ο τύπος, στην ουσία, για να σώσει το "τομάρι" του, κάνει κακό σε άλλους. Είναι μια στάση που επιλέγουν όσοι προσπαθούν να χτίσουν τείχος. Άλλο να προστατευτώ, κι άλλο να προστατευτώ χλευάζοντας άλλους. Το δεύτερο δεν είναι προστασία, είναι επίθεση του χειρίστου είδους, υπάρχουν άπειρες τέτοιες συμπεριφορές και άπειρα άτομα που το κάνουν.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    "ψυχολογικά" μας προβλήματα οφείλονται στην ουσία στη στάση των άλλων.
    Τελικά αυτό είναι; Μάλλον αυτό είναι. Η στάση των άλλων. Οι ειδικοί λένε μην δίνεις σημασία σε αυτη, πόσο εφικτό είναι όμως; Χθες ανοιξα θέμα ότι δεν πρεπει να μετραμε την αξια μας απο τη σταση των αλλων.

    Από την μια δεν πρεπει να δινουμε σημασια, απο την άλλη ολοι δινουμε.

    Απο την μια πρεπει να ειμαστε απολυτα ειλικρινεις σε μια σχεση, απο την άλλη το σκεφτεσαι. Οσοι την πατησαν οπως η κοπελα το ξερουν καλα.

    Δεν βγαζεις ακρη. Όπως κι αν το πιάσεις, παντα υπαρχει η αλλη οψη του νομισματος. Τελικα η πιο μεγαλη φραση-αλλά και η πιο δυσκολη στην εφαρμογη-που εχει ειπωθει απο ανθρωπο ειναι μια, Παν μετρον αριστον. Ειναι η ευτυχια με αλλα λογια!
    Last edited by Anti-pression; 18-03-2017 at 10:19.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Πρέπει να υπάρχει 100%; Σκεφτείτε την απάντηση και μετά διαβάστε το επόμενο post που γραφτηκε από μελος εδω σε άλλο θέμα.

    Λένε ότι στον ψυχολόγο και στην σχέση δεν κρύβουμε τίποτα, διαφορετικά δεν είναι σχέσεις. Ισχύει αυτο. Στην περίπτωση όμως των ψυχολογικών το λες στον σύντροφο;
    θεωρω
    οτι σε μια σχεση ζωης, εκμυστερευεσαι τα παντα, ΟΤΑΝ αποκτηθει η πληρης εμπιστοσυνη ομως.
    οποτε, και καποιο θεμα υγειας, τα οικογενειακα σου, τα επαγγελματικα σου τα οικονομικα σου, ολα.

    εχω εναν πρακτικο τροπο να σου προτεινω για το ποτε να κανεις σοβαρες εκμυστηρευσεις.
    πες οτι ειχες εναν αμυθητο θησαυρο κρυμμενο καπου που μονο εσυ ξερεις πως να αποκτησει καποιος προσβαση. ειτε αυτο ειναι κλειδι, ειτε το μερος που ειναι θαμμενος, οτιδηποτε. αν το μαθει καποιος, μπορει να παει να τον παρει και μονος του, οποτε δεν το λες, το κρατας κρυφο.

    ΑΥΤΟ το μυστικο, ποτε θα το ελεγες στην σχεση σου?
    οταν θα ησουν βεβαιος οτι δεν θα παει να παρει τα λεφτα και θα φυγει.
    ε, τοτε πες του και την πληρη αληθεια για την ασθενεια σου.

    δεν λεω οτι ειναι κακο καποιος να λεει με την πρωτη τι του συμβαινει, λεω οτι σε περιπτωση που εχει αναστολες, ποτε μπορει να το κανει.
    αν δεν θελει (η δεν ειναι εφικτο) να κρυβεται απο κανεναν και μπορει να το σηκωσει αυτο, με γεια του με χαρα του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Συμφωνώ Remedy. Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι, όλα πρεπει να λέγονται. Προσωπικά νομίζω ότι ξέρω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για σοβαρες εκμυστηρευσεις και μπορω να ψυχολογήσω την άλλη αν ειναι σωστη ή οχι. Νομίζω βεβαια, ποτέ δεν ξερεις τι επιφυλλασει το μέλλον, μπορει να πεσω εξω.

    Το έγραψα πιο πολυ γενικα, για να το σκεφτουμε ολοι εδω. Γιατι δεν ξερω αν μπορουνε ολοι να ψυχολογησουν σωστα τον συντροφο, αλλα και γιατι δεν ειναι ολες οι σχεσεις ιδιες. Όπως ειπες κι εσυ τα παντα λεγονται σε μια σχεση ζωης. Δεν ειναι ολες οι σχεσεις ζωης, ουτε μπορεσαν ολοι να κανουν τετοια σχεση. Άρα παντα θελει προσοχη.

    Συμφωνω και με τον John οτι χτιζεις τειχος οταν δεν τα λες ολα. Για αυτο ισως οι περισσοτερς σχεσεις ειναι επιφανειακες. John αν θελεις ανελυσε το εδω ή σε καινουργιο θεμα για να δωσουμε μεγαλυτερη βαση.

    Δεν ηξερα την φραση If you know where insecurity is you are secure. Συμφωνω απόλυτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Συμφωνώ Remedy. Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι, όλα πρεπει να λέγονται.

    Συμφωνω και με τον John οτι χτιζεις τειχος οταν δεν τα λες ολα. Για αυτο ισως οι περισσοτερς σχεσεις ειναι επιφανειακες.
    Σε ενδιαφέρει πραγματικά να ανακαλύψεις αυτά τα θέματα σε βάθος? Να τα ανακαλύψεις ένα ένα με προσοχή? Καταλαβαίνω, από τα λεγόμενά σου, ότι έχεις κατασταλαξει σε απόψεις, και μετά τις επιβεβαιώνεις. Δεν είναι ο τρόπος αυτός, θα χρειαστεί να αμφβιβάλλεις για οτιδήποτε ξέρεις ή νομίζεις ότι ξέρεις.
    Για παράδειγμα, συμφωνείς με αυτό που ειπώθηκε? Είναι εφαρμόσιομο αυτό?: "... οτι σε μια σχεση ζωης, εκμυστερευεσαι τα παντα, ΟΤΑΝ αποκτηθει η πληρης εμπιστοσυνη ομως".
    Αν όχι, πώς συμφωνείς με Remedy, πώς συμφωνείς και με εμένα σε ανάλογο θέμα?
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    athens peristeri
    Posts
    437
    Ποτέ πραγματικά μπορεί να πει στην γυναίκα ότι πάει με πόρνες η ότι είναι γκέι και δεν κάνει σεξ μαζί της γι'αυτό Σχεδόν ποτέ..η μαλλον σχεδον....τις περισσότερες φορές.. αφού ακόμα και η εμπιστοσύνη έχει τα όρια της..Υπάρχουν γυναίκες που βάζουν την γατούλα τους να τις γαργαλαει εκεί κάτω.Πώς λες κάτι τέτοιο στο σύντροφο σου..Όταν τα όρια που έχει θέσει στο μυαλό του είναι πολύ διαφορετικά η μακρινά από τα δικά σου. .άλλοι άνθρωποι έχουν βίτσιο να μυρίζουν τις καπνιστές τους..Καλό είναι κάποια πράγματα να μένουν πάντα μέσα μας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Μην ξεχνάμε ότι τα "ψυχολογικά" μας προβλήματα οφείλονται στην ουσία στη στάση των άλλων.
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Τελικά αυτό είναι; Μάλλον αυτό είναι. Η στάση των άλλων. Οι ειδικοί λένε μην δίνεις σημασία σε αυτη, πόσο εφικτό είναι όμως; Χθες ανοιξα θέμα ότι δεν πρεπει να μετραμε την αξια μας απο τη σταση των αλλων.
    Στα έγραψα αυτά προηγούμενα, γιατί είδα ότι "φεύγεις" γρήγορα από ένα θέμα, χωρίς να το δεις καλά, πας στο επόμενο, και μετά στο επόμενο. Αυτό δημιουργεί τις συγκρούσεις. Λύσε τα ένα-ένα.
    Αναρωτιέσαι: "Τελικά αυτό είναι?". Απαντάς: "Μάλλον αυτό είναι".
    Γιατί μάλλον? Δες το τι είναι, καθαρά, απλά. Ας πονάει, ας φέρνει προσωρινή δυσκολία. Όχι μάλλον, να σιγουρευτείς. Ξέρεις τι σημαίνει αυτή και μόνο η διαπίστωση?

    Πολύ αργότερα, αφού λύσεις το πρώτο, να αναρωτηθείς τι λένε οι ειδικοί (δηλαδή τι λένε οι άλλοι), μετά να αναρωτηθείς αν είναι εφικτό, μετά να πάει σε μια κουβέντα "δεν πρέπει να μετράμε την αξία μας από τη στάση των άλλων", κλπ, κλπ. Να σκεφτείς δηλαδή μόνη σου χωρίς τη "βοήθεια" των άλλων.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    John, ναι εριξα δυο θεματα στο thread, ισως επρεπε να ανοιξω αλλο.
    Για το πρώτο έχω κατασταλαγμενη αποψη, οτι σε μια σχεση ζωης λεγονται ολα. Πιστευω οτι ειναι εφαρμοσιμο, για αυτο συμφωνησα και με τους δυο σας. Εχω την αποψη, ομως ανοιξα ενα θεμα προς συζητηση, να δω τι λενε και οι αλλοι, να παρω κι αλλες αποψεις. Δεν ειναι θεμα επιβεβαιωσης, ομως κι ετσι να ηταν σε forum ειμαστε, μπορει να ψαχνουμε να δουμε αν με αυτα που πιστευουμε συμφωνουν και αλλοι. Δεν ανοιγουμε μονο θεματα για προβληματα που ψαχνουμε λυση. Επισης το ανοιξα για να δουμε ολοι τι μπορει να παθεις αν δεν εκτιμισεις σωστα τις καταστασεις και εισαι απολυτα ειλικρινεις σε ατομα που δεν πρεπει και την πατησεις οπως αυτη η κοπελα. Για να ειμαστε πιο προσεκτικοι.

    Για το δευτερο δεν εχω τοσο ξεκαθαρη αποψη. Αν τα ψυχολογικα ειναι απο τη σταση των αλλων, την αγαπη των αλλων, ή αν ειναι βιολογικο θεμα ορμονων κτλ. Διαβασα την απαντηση σου και ειδα οτι ακομη ενας πιστευει οτι τον πιο μεγαλο ρολο παιζει η σταση των αλλων. Κι εγω ετσι νομιζω, χωρις ομως να ειμαι σιγουρος. Για αυτο ειπα μαλλον. Ειναι δυσκολο θεμα και σε αυτο ποτε δεν μπορεσα ποτε να ειμαι σιγουρος.
    Last edited by Anti-pression; 21-03-2017 at 06:34.

Similar Threads

  1. σχεση και σεξ
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-04-2012, 13:14
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •