Εγωισμος... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Να σου εξηγήσω πως κολλάει στη δική σου περίπτωση όσο μπορώ το ότι έχεις σκέψεις μειωτικεσ για τον εαυτό σου δε σημαίνει ότι ισχύουν οι μειωτικεσ σκέψεις έρχονται όταν δε σε αποδέχεται το περιβάλλον σου τώρα γιατί δε σε αποδέχεται μεγάλη κουβέντα αλλά στην Ελλάδα δεν έχει σχέση με την αξία σου επίσης όταν γνωρίζεις ένα άλλο άνθρωπο δε βλέπει το περιβάλλον σου βλέπει εσένα δηλαδή εγώ που είμαι αγρότης είμαι λίγο Ταλιμπάν για πόλη αλλά το περιβάλλον μου με βλέπει ως βοηθό οπότε καθένας που με γνωρίζει σκέτο καταλαβαίνει αλλά πράγματα και στην τελική μετά από μία ηλικία καθένας ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του αυτά είναι λίγο πολύ τα πράγματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    ....πραγματικα, δεν την παλευω.
    Αυτη η κατάσταση με εχει διαλυσει.
    Μαρκελα, ετσι ειναι. Και στο ζουμι μου βραζω, κι ακομα ξεψαχνιζω τι ηταν αυτο ή εκεινο που ειπε...
    Και ναι, μου προξενησε επιπλέον βλαβη και σε στιγμη που ημουν ευαλωτη, εγω ο,τι ελεγε το καταπινα αμασητο.
    Κι οριστε τωρα, με ενα μυαλο διαλυμενο....να παλευω και ωρες ωρες να μην ξερω τι μου γινεται.
    Αδικο.....
    Λογικό να έχει ακόμα μεγάλη επιρροή πάνω σου... Πιστεύω ότι θάρθει η ώρα, που κι εσύ θα τον αποδομήσεις -ελπίζω σύντομα...- κι έτσι θα μαζέψεις τα κομμάτιά σου, θα ξεσκαρτάρεις τα θετικά... και θα ξανασηκωθείς, για να προχωρήσεις, γιατί το ξέρεις ότι πάντα έτσι χρειάζεται να γίνει.

    Ο Γιουνγκ έχει πει ότι: Δεν είμαι ό,τι μου συνέβη... αλλά ό,τι εγώ επιλέγω να γίνω

    Είμαι της άποψης ότι και τα στραβά, μας συμβαίνουν τελικά για κάποιο λόγο... μαθαίνουμε...
    Μετά όποια και νάναι η κατάληξη μιας περιπέτειας, κάτι πήραμε κάτι χάσαμε...

    Επίσης, χαίρομαι που αν και με "διαλυμένο το μυαλό..." οι απαντήσεις που δίνεις στα μέλη εκτός από υποστηρικτικές, είναι και συγκροτημένες κι εύστοχες.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #18
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Απο την εμπειρία μου έχω παρατηρήσει οτι συνήθως ο εγωιστής χαρακτηρίζεται από αισθήματα μειονεξίας και γιαυτό είναι εγωιστής. Νομίζω οτι λειτουργεί λίγο σαν άμυνα. Επειδή δεν έχω καλή εικόνα για τον εαυτό μου, φτάνω στο αντίθετο άκρο και γίνομαι εγωιστής ή χειριστικός ώστε να πάρω την επιβεβαίωση που έχω ανάγκη.
    Μου ρχεται συγκεκριμένο παράδειγμα στο νου μου που η κοπέλα φερόταν πολύ εγωιστικά και με μια αίσθηση υπεροψίας στους άλλους ώσπου κατάλαβα οτι στην ουσία απλά ένιωθε μειονεκτικά και στην ανάγκη της να "ανεβάσει" τον εαυτό της, μείωνε τελικά τους άλλους.
    Ή ας πούμε νιώθω μειονεκτικά, νιώθω οτι δεν έχω αξία ως άτομο και υποτιμώ τον εαυτό μου, και μετά θέλω συνέχεια να γίνεται το δικό μου αδιαφορώντας για τους αλλους, γιατί έτσι προσπαθώ να αποδείξω την αξία μου. Στην ουσία στον εαυτό μου προσπαθώ να την αποδείξω γιατί εγώ είμαι αυτός που με υποτιμώ.
    Συμφωνώ κι εγώ.
    Εγωιστής ήταν και ο πατέρας μου, που ήθελε όλο να γίνεται το δικό του και δεν μπορούσε να απαγκιστρωθεί από άτομα που τον είχαν πληγώσει και αρνηθεί. Ούτε μπορούσε να δώσει ή να λάβει αισθήματα αγάπης, μια που στο βάθος φοβόταν να ανοιχτεί ως άνθρωπος. Πέρασε δύσκολα παιδικά χρόνια κι όλο αυτό το πέρασε στο γάμο του και σ' εμένα.
    Το πρώτο που πλήγεται ή κάμπτεται σε μια ψυχοθεραπεία μέσω συζήτησης, είναι ο εγωισμός μας, εφόσον βγαίνουν στην επιφάνεια κομμάτια του εαυτού μας, που δύσκολα αποδεχόμαστε.
    Ο μειονεκτικός / εγωιστής δύσκολα αποδέχεται το στραπάτσο ή το λάθος του.
    Στο άλλο άκρο, παραδέχεται συνεχώς ότι φταίει. συχνά για να γίνεται αποδεκτός.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    5
    άτομο με ιδψ και κατάθλιψη δύσκολα να είναι εγωιστης. να έχει εγωιστικούς τάσεις σίγουρα.. όπως όλοι. τραγικός ο ψυχολόγος, είχα πέσει σε τετοιον ψυχιατρο. ευτυχώς βρήκες τη δύναμη να προχωρήσεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εγωισμός...
    By Nefeli28 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2017, 19:53
  2. μοναξια=εγωισμος.... + εγωισμος=προβληματα
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 15-07-2014, 16:47
  3. Εγωισμός
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2013, 04:12
  4. Εγωισμός.
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2011, 16:51
  5. ΕΓΩΙΣΜΟΣ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2007, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •