Μου το έχουν πει κι άλλοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699

    Unhappy Μου το έχουν πει κι άλλοι

    Μου το έχουν πει κι άλλοι, ο αδερφός μου κι οι γονείς μου συγκεκριμένα.
    Και το βλέπω κι εγώ!
    Ότι δηλαδή συζητώντας "πηδάω" από το ένα θέμα στο άλλο, κάνω "νοητικά άλματα", όπως μου είπε..... Οι γονείς μου πάλι μου λένε ότι μιλάω με ένταση και πάθος! Από την άλλη μεριά κι εγώ ο ίδιος αισθάνομαι έναν καταιγισμό σκέψεων, πολλές φορές, μέσα στο μυαλό μου που δεν μπορώ να ελέγξω!
    Υπάρχουν στιγμές δε, που όταν πάω ν' ασχοληθώ με μία σκέψη, την ώρα εκείνη που μου 'ρχεται, την ξεχνάω......
    Διάβασα κάπου ότι αυτό το χαρακτηριστικό, η λεγόμενη "φυγή ιδεών", παρουσιάζεται σε άτομα που πάσχουν από διπολική διαταραχή..
    Μήπως τα παραπάνω είναι προάγγελος ότι θα παρουσιάσω κι εγώ διπολική διαταραχή στο μέλλον;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μηπως εισαι πολυ αγχωδης? γιατι αυτο συμβαινει κ στο μη ελεγχομενο στρες..
    απο τι πασχεις? εχεις παρει καποια διαγνωση ηδη? γιατι μπαινεις εδω?
    επισης τι ηλικια εχεις γιατι κ αυτο παιζει ρολο...
    πχ αν εισαι 40 χρονων κ δεν εχει κανει διπολικη ακομα, μου φαινεται λιγο απιθανο να κανεις...
    θα υπηρχαν καποια αλλα βασικα συμπτωματα μεχρι τωρα δλδ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μηπως εισαι πολυ αγχωδης? γιατι αυτο συμβαινει κ στο μη ελεγχομενο στρες..
    απο τι πασχεις? εχεις παρει καποια διαγνωση ηδη? γιατι μπαινεις εδω?
    επισης τι ηλικια εχεις γιατι κ αυτο παιζει ρολο...
    πχ αν εισαι 40 χρονων κ δεν εχει κανει διπολικη ακομα, μου φαινεται λιγο απιθανο να κανεις...
    θα υπηρχαν καποια αλλα βασικα συμπτωματα μεχρι τωρα δλδ...
    Είμαι αγχώδης.
    Είμαι 28 χρονών και παίρνω Seroxat 20mg, από το 2014.
    Από τότε που ήμουν 25 δηλαδή......
    Ο ψυχίατρος μου το έδωσε για ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, ιδεοληψίες και κατάθλιψη, προφανώς διότι τότε διέγνωσε αυτά.
    Η αλήθεια είναι ότι με αυτό το φάρμακο αισθάνομαι καλύτερα, με βοήθησε!
    Έτσι είπε κατά λέξη..
    Πηγαίνω στον ψυχίατρο εδώ και τρία χρόνια...
    Αυτό που μου είπε πρόσφατα, όταν τον ρώτησα, είναι ότι έχω οριακή προσωπικότητα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε συ αλλο η οριακη προσωπικοτητα κ αλλο η οριακη διαταραχη..
    σου ειπε οτι εχεις την διαταραχη? που βασιστηκε κ το ειπε αυτο?
    θελω να πω οτι οντως νιωθεις οτι εισαι οριακος?εχεις συμπτωματα?
    κ γω γαδ εχω κ καταθλιψη απο 17 κ παιρνω εφεξορ αυτη τη στιγμη..
    οταν ειμαι σε υποτροπη η μια σκεψη σκεπαζει την αλλη, δεν ξερω τι σκεφτομαι κ που παν τα 4.. οχι μον ο δεν αλλαζω κουβεντα κ αλλαζω σκεψεις αλλα νιωθω οτι η μια μπαινει πανω στην αλλη κ μπερδευονται...
    ολοι γιατροι ολα αυτα τα χρονια δινουν την διαγνωση της ΓΑΔ.
    εσενα σε κανει να νιωθεις καλα το φαρμακο?εχεις στρες ? εχεις ακοπμα την μια σκεψη πανω στην αλλη? νιωθεις ακομα αυτο το μπουρδουκλωμα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    οταν ειμαι σε υποτροπη η μια σκεψη σκεπαζει την αλλη, δεν ξερω τι σκεφτομαι κ που παν τα 4.. οχι μον ο δεν αλλαζω κουβεντα κ αλλαζω σκεψεις αλλα νιωθω οτι η μια μπαινει πανω στην αλλη κ μπερδευονται...
    Αυτό νιώθω κι εγώ πολλές φορές.
    Κυρίως όταν είμαι μόνος μου.

    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εσενα σε κανει να νιωθεις καλα το φαρμακο
    Με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα, κυρίως στον κοινωνικό τομέα και στην αλληλεπίδρασή μου με τις γυναίκες περισσότερο.
    Με δυο λόγια είμαι πιο άνετος. Διότι είχα για πολλά χρόνια την εντύπωση ότι επειδή ήμουν κοντός δε θα με ήθελε καμία, μέχρι και το ότι με κοιτούσανε στο δρόμο και με κοροϊδεύανε από μέσα τους πίστευα! Πίστευα ότι έβλεπα την περιφρόνηση στα μάτια τους! Και μιλάμε τώρα γι' αυτές που κυκλοφορούσαν στο δρόμο, που δε με ξέρανε καν! Κάποιες άλλες φορές, όταν γυρνούσα εγώ να τις κοιτάξω και δε με κοιτούσανε το έπαιρνα κι αυτό στραβά!! Ότι δε με κοιτούσανε, γιατί δε μπορούσαν να με δούνε για την ασχήμια μου!!
    Ένα σκέτο κουβάρι μες στο μυαλό μου!!! Όπως τ' ακούς! Όταν με κοιτούσανε, το "ερμήνευα" ότι με κοιτούσαν στραβά, ενώ όταν δε με κοιτούσανε, το "ερμήνευα" ότι δεν το κάνανε επειδή ήμουν άσχημος!!
    Τώρα πια, ευτυχώς, έχω καιρό να το πάθω αυτό. Το πάθαινα πριν τα 25, πριν πάρω το φάρμακο δηλαδή.... Τώρα πια, καταρχάς, δεν κοιτάω τις άγνωστες κοπέλες στο δρόμο, επίμονα... Ούτε κάθομαι να αναλύω πώς με κοίταξε η άλλη ή τι να σκέφτεται η άλλη για μένα.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ρε συ αλλο η οριακη προσωπικοτητα κ αλλο η οριακη διαταραχη..
    σου ειπε οτι εχεις την διαταραχη? που βασιστηκε κ το ειπε αυτο?
    Οριακή προσωπικότητα είπε, κατά λέξη..
    Όταν τον ρώτησα "τι εννοείτε", δε μου το διευκρίνησε παρά πέρα....
    Προφανώς το είπε ορμώμενος από αυτά που του είπα, τις σκέψεις μου, τις πράξεις μου, αυτά που αισθάνομαι....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νομιχω ειχαμε ξαναμιλησει πανω σε αυτο..οκ..δεν αρκουν οι σκεψεις να ειναι πχ υπερβολλικες, αλλα οι πραξεις...
    εσυ θεωρεις οτι οι πραξεις σου ηταν ακραιες?
    αλλα μη σε πρηζω τωρα με αυτο...
    εγω επειδη το εχω βιωσει παντως, οταν ειμαι σε εξαρση του στρες οι σκεψεις μου ειναι πολυ γρηγορες κ γενικα ολες μου οι αισθησεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Αυτό νιώθω κι εγώ πολλές φορές.
    Κυρίως όταν είμαι μόνος μου.


    Με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα, κυρίως στον κοινωνικό τομέα και στην αλληλεπίδρασή μου με τις γυναίκες περισσότερο.
    Με δυο λόγια είμαι πιο άνετος. Διότι είχα για πολλά χρόνια την εντύπωση ότι επειδή ήμουν κοντός δε θα με ήθελε καμία, μέχρι και το ότι με κοιτούσανε στο δρόμο και με κοροϊδεύανε από μέσα τους πίστευα! Πίστευα ότι έβλεπα την περιφρόνηση στα μάτια τους! Και μιλάμε τώρα γι' αυτές που κυκλοφορούσαν στο δρόμο, που δε με ξέρανε καν! Κάποιες άλλες φορές, όταν γυρνούσα εγώ να τις κοιτάξω και δε με κοιτούσανε το έπαιρνα κι αυτό στραβά!! Ότι δε με κοιτούσανε, γιατί δε μπορούσαν να με δούνε για την ασχήμια μου!!
    Ένα σκέτο κουβάρι μες στο μυαλό μου!!! Όπως τ' ακούς! Όταν με κοιτούσανε, το "ερμήνευα" ότι με κοιτούσαν στραβά, ενώ όταν δε με κοιτούσανε, το "ερμήνευα" ότι δεν το κάνανε επειδή ήμουν άσχημος!!
    Τώρα πια, ευτυχώς, έχω καιρό να το πάθω αυτό. Το πάθαινα πριν τα 25, πριν πάρω το φάρμακο δηλαδή.... Τώρα πια, καταρχάς, δεν κοιτάω τις άγνωστες κοπέλες στο δρόμο, επίμονα... Ούτε κάθομαι να αναλύω πώς με κοίταξε η άλλη ή τι να σκέφτεται η άλλη για μένα.....
    αγχος κ σωματομορφη διαταραχη βλεπω εγω κ οχι κατι οριακο παντως..χοχοχ..οριστε σου κανα κ διαγνωση...
    γενικα ενα κομπλεξ για εμφανιση οκ...σιγα τ αυγα..
    κ ποιος δεν το χει παθει? τεσπα..αν σου ειχε γινει κ εμμονη καλα εκανες κ το κοιταξες κ το διορθωσες.
    αμαν πια με αυτο το θεμα του κοντου!!! σου χω ξαναπει οτι οι κοντοι ειναι η αδυναμια μου! ελεος πια!
    λες κ μονο οι ψηλοι ειναι ωραιοι..
    προσωπικα τους ψηλους τους βρισκω τοσο αχαρους.. ουτε καν τους κοιταω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    νομιχω ειχαμε ξαναμιλησει πανω σε αυτο..οκ..δεν αρκουν οι σκεψεις να ειναι πχ υπερβολλικες, αλλα οι πραξεις...
    εσυ θεωρεις οτι οι πραξεις σου ηταν ακραιες?
    αλλα μη σε πρηζω τωρα με αυτο...
    εγω επειδη το εχω βιωσει παντως, οταν ειμαι σε εξαρση του στρες οι σκεψεις μου ειναι πολυ γρηγορες κ γενικα ολες μου οι αισθησεις.
    Ναι.
    Υπάρχουν στη ζωή μου εκδηλώσεις, που μπορεί να χαρακτηριστούν ακραίες!
    Πώς ξεκίνησα π.χ., ως θρησκόληπτος και στην πορεία απορρίπτοντας τη θρησκεία έφτασα στο άλλο άκρο και δεν πίστευα τίποτα, χλεύαζα τη θρησκεία κ.α.. Στο σεξουαλικό κομμάτι, από' κει που δεν ήθελα ν' ακούσω για σεξ, διότι το θεωρούσα αμαρτία, έφτασα στο σημείο να εκδηλώνω ακραίες σεξουαλικές συμπεριφορές, σε βαθμό χυδαιότητας! Και να γουστάρω κιόλας από πάνω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε οκ τοτε... μια χαρα οριακος εισαι!! χααχαχ!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    αγχος κ σωματομορφη διαταραχη βλεπω εγω κ οχι κατι οριακο παντως..χοχοχ..οριστε σου κανα κ διαγνωση...
    γενικα ενα κομπλεξ για εμφανιση οκ...σιγα τ αυγα..
    κ ποιος δεν το χει παθει? τεσπα..αν σου ειχε γινει κ εμμονη καλα εκανες κ το κοιταξες κ το διορθωσες.
    αμαν πια με αυτο το θεμα του κοντου!!! σου χω ξαναπει οτι οι κοντοι ειναι η αδυναμια μου! ελεος πια!
    λες κ μονο οι ψηλοι ειναι ωραιοι..
    προσωπικα τους ψηλους τους βρισκω τοσο αχαρους.. ουτε καν τους κοιταω!
    Εμμονή, όπως το λες.
    Άμα σου πω ότι για ένα διάστημα σκεφτόμουν σοβαρά να υποβληθώ σε εγχείρηση επιμήκυνσης οστών..... Ξέρεις, αυτή που σου σπάνε τα κόκκαλα και σου βάζουν βίδες από μέσα και μεγαλώνει τα κόκκαλα χιλιοστό, χιλιοστό!
    Πριν πάω στον ψυχίατρο, είχα πάει σ' έναν άλλο γιατρό, που ασχολιόταν με αναπτυξιακά θέματα. Ήθελα να του ζητήσω, μήπως μπορεί να μου χορηγήσει αυξητική ορμόνη. Μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία (ήμουνα 25) δε θα κάνει τίποτα κι ότι πρέπει να αποφασίσω τι ζωή θέλω να ζήσω! Να μην περιμένω απεριόριστες επιτυχίες στις γυναίκες -να είμαι γυναίκας με δυο λόγια-, διότι το σουλούπι μου δε με βοηθάει και να αρκεστώ σ' ένα γάμο! Ότι εάν ήμουν 1,50-1,55 θα μου έλεγε να πάω για εγχείρηση, διότι άντρες με τέτοιο ύψος δε βρίσκουν αποδοχή, όχι μόνο από τις γυναίκες, αλλά και από τον υπόλοιπο κοινωνικό περίγυρο!
    Κι ότι, αν θέλω να με γουστάρουν πολλές γυναίκες να βάλω ένα 20ποντο τακούνι και να βγω!!!
    Όπως τ' άκουσες! Ο γιατρός αυτός είναι ψηλός, εν τω μεταξύ, γύρω στο 1,85.
    Δεν άντεξα μ' όλα αυτά που άκουσα και μετά από μία μέρα ξέσπασα με κλάματα και συνεχώς μουρμούριζα "θέλω να ζήσω μία φυσιολογική ζωή"......
    Εκείνη η μέρα ήταν κι η πρώτη μου επίσκεψη στον ψυχίατρο!
    Από τότε παίρνω φάρμακα! Το εν λόγω περιστατικό ήταν εκείνο που μ' αποτελείωσε.......
    Περιττό να σου πω ότι για ένα διάστημα φορούσα παπούτσια με υπερυψωμένους πάτους, για να φαίνομαι ψηλότερος! Και σα να μην έφτανε αυτό, έχωνα και δεύτερους πάτους μέσα!!
    Προσφάτως τους έβγαλα και τώρα πια φοράω τα παπούτσια μου κανονικά, διότι ανακάλυψα ότι με πονούσαν οι αστράγαλοί μου.........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ωραιος γιατρος..καλος μαλακας!! ευγε του!!
    μαλιστα...
    1,85? ιιιουυ! αηδια!!
    οι αντρες οι ψηλοι μου θυμιζουν ακριδες.... κ αηδιαζω..
    εχω αποστροφη προς τους ψηλους ρε!
    ξεκολλα αυτα ειναι μαλακιες.!!
    ποσο υψος εχεις δεν θυμαμαι...
    να εισαι ο εαυτος σου! οριστε εμενα μαρεσουν οι κοντοι... αυτα ειναι ηλιθιοτητες!
    για ολον τον κοσμο υπαρχουν προτιμησεις..
    αλλη τον θελει ψηλο, αλλη κοντο, αλλη χοντρο..κ παει λεγοντας..
    δεν ειναι δυνατον να αρεσουμε σε ολον τον κοσμο!

  13. #13
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ωραιος γιατρος..καλος μαλακας!! ευγε του!!
    μαλιστα...
    1,85? ιιιουυ! αηδια!!
    οι αντρες οι ψηλοι μου θυμιζουν ακριδες.... κ αηδιαζω..
    εχω αποστροφη προς τους ψηλους ρε!
    ξεκολλα αυτα ειναι μαλακιες.!!
    ποσο υψος εχεις δεν θυμαμαι...
    να εισαι ο εαυτος σου! οριστε εμενα μαρεσουν οι κοντοι... αυτα ειναι ηλιθιοτητες!
    για ολον τον κοσμο υπαρχουν προτιμησεις..
    αλλη τον θελει ψηλο, αλλη κοντο, αλλη χοντρο..κ παει λεγοντας..
    δεν ειναι δυνατον να αρεσουμε σε ολον τον κοσμο!
    Μέχρι τι ύψος θες να έχει ο άντρας?
    Καλησπέρες!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης για να εισαι διπολικος νομιζω οτι δεν αρκει αυτο με τις σκεψεις..
    πρεπει να κανεις μανιακα επεισοδια κ μετα ξανα καταθλιψη, για να απαντησω κ στο ερωτημα σου..
    δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο σε σενα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μέχρι τι ύψος θες να έχει ο άντρας?
    Καλησπέρες!
    το πολυ μεχρι 1,70! παραπανω δεν μαρεσει καθολου..
    κ γω ειμαι 1.70.. αυτα.
    κ επισης δεν μαρεσουν οι υπαρβολλικα γραμμωμενοι αντρες, θελω το σωμα να θυμιζει ανθρωπο.. να ειναι αδυνατοι αλλα να μην εναι τρομερα γυμνασμενοι.
    κανονικοι δλδ...
    αυτο το πραμα με τους μυες επισης με ενοχλει αφανταστα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. σας καταλαβαινουν οι αλλοι οτι εχεται ψυχωση
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 30-03-2013, 15:52
  2. φταιμε εμεις ή οι αλλοι για την ασθενεια μας ?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 69
    Last Post: 24-05-2011, 02:34
  3. ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
    By ΜΠΟΥΦΟΣ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 07-01-2010, 18:53
  4. Παράδεισος ή κόλαση οι άλλοι;
    By Black Rose in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2006, 23:59
  5. Γιατί δε μας καταλαβαίνουν οι άλλοι..
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-05-2006, 17:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •