η 1η μου νικη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    η 1η μου νικη!

    καλησπερα παιδια
    εχω να πω κατι ευχαριστο αυτη τη φορα!

    περασα 1 επεισοδιακι πριν 2 εβδομαδες που κρατησε 10-11 μερες.τις πρωτες 4 μερες ημουν χαμενη στον κοσμο μου.εμφανιστηκε για 1η φορα μια 3η φωνη η οποια μου ελεγε οτι ημουν ο Μεσσιας και οτι επρεπε να σωσω τον κοσμο και μου ελεγε πως θα γινει η τελικη κριση του κοσμου.οι αλλες 2 φωνες οι παλιες μου ελεγαν οτι εχω ερθει να κατασρεψω τον κοσμο.γενικα δεν ειχα επικοινωνια με το περιβαλλον.δεν καταλαβαινα τιποτα.

    με παροτρυνση της ψυχολογου σταματησα το διαβασμα για 2 μερες.δε δεχομουν τιποτα.τιποτα δε μου αλλαζε τη γνωμη.την 4η μερα επεσα παρα πολυ κυριως λογω του αγχους και του φοβου μου για το ποσο θα διαρκεσει.μεχρι το Φλεβαρη ειχα κλεισει 15 μηνες επεισοδιου.

    την 5η-6η μερα αρχισα μετα απο πιεση να λεω τι σκεφτομαι σε εναν φιλο μου στο τηλεφωνο αφου τον προειδοπιησα πως δε θα δεχτω να ακουσω για αλλη μια φορα οτι ηταν της φαντασιας μου.απο την 6η μερα αρχισα δειλα δειλα να σκεφτομαι..ποια εισαι εσυ που νομιζεις οτι ο Μεσσιας? γιατι εσυ? οι φωνη μου ελεγε να βγω με ενα χαρτονι στο δρομο που θα εγραφε "μετανοειτε".αν ημουν Αθηνα θα το ειχα μαλλον κανει.εδω στην πολη μου φοβηθηκα οτι θα το μαθαιναν οι δικοι μου και θα γινοταν χαμος μιας και δε με καταλαβαινουν.
    μετα αρχισα να γελαω με την ολη κατασταση με τη βοηθεια του φιλου αυτου.το διακομωδουσα.μετα αφησα τις φωνες να υπαρχουν και προσπαθησα να μη δινω σημασια και στρωθηκα στο διαβασμα που με εκανε να ξεχνιεμαι.

    2 εβδομαδες πλεον μετα πολυ αραια και που μεσα στη μερα θα εχω αυτην την πεποιθηση του Μεσσια αλλα προσπαθω να την αγνοω και να συνεχιζω οτι κανω.

    αρνηθηκα επισης να παρω περισσοτερο aloperidin.

    η ψυχολογος ειπε οτι ηταν καλο που ακουσα μια φωνη η οποια δε με κατηγορουσε για τιποτα και μου ελεγε κατι "θετικο" σε υπερβολικο βεβαια βαθμο.μου ειπε οτι ανταποκρινομαι στη θεραπεια.

    αυτη ειναι η 1η μου νικη.δεν εχω ξεπερασει αλλη φορα μονη μου επεισοδιο!


    ξερεε κι εσεις καμια σκεψη/κολπο που σας κανει να βγειτε απο 1 επεισοδιο ή βασιζεστε μονο στα φαρμακα για να καλυτερευσετε?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Μπραβο boo μου!!χαιρομαι πολυ για σενα!!για μενα το καλυτερο ειναι αυτο που εκανες,διακομωδουσες την κατασταση σου!το χω κανει πολλες φορες κ με εχει βοηθησει!!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μπράβο boo!!!!
    Όντως πολύ σωστή η παρατήρηση της ψυχολόγου σου...αυτή ήταν η πρώτη θετική φωνή που άκουσες!
    Το οτι το διακωμωδείς το βρίσκω εξαιρετικό! Όταν μπορούμε να κάνουμε πλάκα με κάτι είναι σα να του παίρνουμε την δύναμη, το κάνουμε μικρότερο μέσα μας.
    Συνέχισε έτσι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    τη τραβας βρε boo

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Το κολπο που χω βρει εγω ειναι οι ομαδες αυτοβοηθειας και λειτουργει αλλωστε φαινεται και στη πραξη ειμαι σχιζο και περνω μονο ρισπερνταλ 4mg

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Εδω στην πολη μου δεν εχουμε ομαδες.οταν ημουν αθηνα πηγαινα μια φορα την εβδομαδα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    νιωθω οτι ισως σε καποια επομενη υποτροπη θα μπορεσω να αντιμετωπισω καπως την κατασταση εστω και με αρκετη προσπαθεια γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο..
    τονωθηκε η αυτοπεποιθηση μου νομιζω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aυτο δειχνει οτι η παθηση σου δεν ειναι ανικητη , αμα το συνειδητοποιησεις , θα βαδιζεις με μεγαλυτερη σιγουρια , το λεω απο ιδιαν πειραν ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Στο λέω κι εγώ που έχω μία φυσιολογική ζωή με κάποιες δυσκολίες αλλά όχι αξεπέραστες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καμια σχεδον ψυχιατρικη παθηση δεν ειναι ανικητη.ολοι μπορουμε να βελτιωνομαστε με πολυ προσπαθεια βεβαια.εμενα ας πουμε με εχει βοηθησει πολυ η ψυχοθεραπεια εδω και λιγους μηνες.
    ξερω πως θα ξανασυμβει μαλλον αλλα τωρα εχω κρυμενο ασσο στο μανικι που λεει τα καταφερες μια φορα μαλλον μπορεις και την επομενη
    δεν αεροβατω και οπως ειπε ο γιατρος θα ξανασυμβει αλλα αν μπορω να ξεγευγω απο μονη μου απο αυτες τις καταστασεις θα ειναι απο τα πιο μεγαλα κατορθωματα μου.
    δεν αναιρω βεβαιως ομως και τη βοηθεια των φαρμακων.με εχουν βοηθησει πολυ αυτα που παιρνω απο αρχες Φλεβαρη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Είσαι σε σωστό δρόμο δεν στο παίζω έξυπνος αλλά ασ πούμε ότι σε ριξαν σε μία λίμνη με σκατά ή θα κολυμπήσεις να βγεις ή θα περιμένεις να σε βγάλουν όσοι περίμεναν ακόμα εκεί είναι
    Last edited by elis; 22-03-2017 at 22:31.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Μπραααααβοοοοο boo!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μπραβο σε ολους μας που το παλευουμε και για οσους δεν τα πανε και πολυ καλα κουραγιο και επιμονη.
    υπαρχει ελπιδα.15 μηνες κρατησε το τελευταιο ψυχωτικο επεισοδιο και εκει που δεν εβλεπα στερια να μαι τωρα.
    ευχομαι σε ολους τα καλυτερα και μην απελπιζεστε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συγχρητηρια παιδια! για την δυναμη σας κ το κουραγιο σας!!
    εχετε τρομερη δυναμη κ με συγκινειτε...
    καθε φορα που διαβαζω για φωνες, ομως, χεζομαι....
    καθοτι αγχωτικη με τρελλοφοβια γαμωτο!
    ειλικρινα χεστηκα απανω μου...
    γιατι μου συμβαινει αυτο?τοσος φοβος πια?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    καθε φορα που διαβαζω για φωνες, ομως, χεζομαι....
    ετσι για την ιστορια..οι φωνες με καθηλωναν αλλα χεζομουν οπως λες με το να βλεπω πραγματα, φαντασματα συγκεκριμενα εγω.αυτο ειναι το χειροτερο μου..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βελονισμός στη Θεσ/νίκη
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2012, 12:15
  2. Ψυχίατρος στη Θεσ/νίκη.
    By LOSTRE in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 30-08-2011, 22:50
  3. ΙΔΨΧ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    By nickrn in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2010, 19:50
  4. Ψυχιατρος στη Θεσ/νικη.
    By LOSTRE in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2010, 12:33
  5. Κέντρα Ψυχικής Υγιεινής Θεσ/νίκη
    By lllogan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-08-2009, 02:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •