Φάρμακο για μείωση όρεξης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89

    Φάρμακο για μείωση όρεξης;

    Καλησπέρα όπως έχω ξανά πει και σε άλλο άρθρο είμαι εθισμένος στο φαγητό και δεν μπορώ να ξεκολλήσω με τίποτα.. Το ερώτημα μου είναι υπάρχουν χάπια για μείωση της όρεξης για το φαγητό; αν ναι πείτε μου πως λέγονται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    Καλησπέρα όπως έχω ξανά πει και σε άλλο άρθρο είμαι εθισμένος στο φαγητό και δεν μπορώ να ξεκολλήσω με τίποτα.. Το ερώτημα μου είναι υπάρχουν χάπια για μείωση της όρεξης για το φαγητό; αν ναι πείτε μου πως λέγονται;
    υπάρχουν.... Αλλα καλύτερα ρώτα γιατρό να σου πει.Αυτα δίνονται από όσο γνωρίζω μόνο με ιατρική συνταγή. Εννοείτε αν αυτό συνοδεύεται με διάφορες δυσκολίες σε ψυχολογικό επίπεδο μάλλον χρειάζεσαι άλλου τύπου βοήθεια.Ψυχολογικη και ψυχιατρική.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    υπάρχουν.... Αλλα καλύτερα ρώτα γιατρό να σου πει.Αυτα δίνονται από όσο γνωρίζω μόνο με ιατρική συνταγή. Εννοείτε αν αυτό συνοδεύεται με διάφορες δυσκολίες σε ψυχολογικό επίπεδο μάλλον χρειάζεσαι άλλου τύπου βοήθεια.Ψυχολογικη και ψυχιατρική.
    Μπορεις να μου πεις πως λεγονται; βοηθεια ψυχολογικη και ψυχιατρικη δεν θα με βοηθησει καθολου...Οπως εγραψα δεν μπορω να σταματησω με τιποτα το φαγητο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    τι ειδους δραση εχουν μπλακ τα χαπια που λες?
    εγω δεν ξερω να υπαρχουν πετυχημενα τετοια χαπια.
    εκτος αν εννοεις καποια που σε στελνουν στην τουαλετα αν φας.
    αυτα ειναι το ηλεκτροσοκ στο πειραμα του παβλοφ, δεν ειναι φαρμακο...

    φιλε ο μονος τροπος που ξερω να μειωνεις την ορεξη σου, ειναι να τρως πολλα λαχανικα για να χορταινεις με αυτα και πολυ λιγο φαγητο.
    χωρις λαδι εννοειται τα πολλα λαχανικα.. και μολις ηρεμησει η ορεξη σου, κανεις πιο σωστη διατροφη.

    γενικα, η τρως πολυ και απαχα εντελως, δλδ λαχανικα και κατι λιγα ψητα, η λιγο και παχυντικα, δλδ θερμιδες.
    αλλος τροπος δεν υπαρχει.
    και μακρια απο μονοφαγικες διαιτες.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ειδους δραση εχουν μπλακ τα χαπια που λες?
    εγω δεν ξερω να υπαρχουν πετυχημενα τετοια χαπια.
    εκτος αν εννοεις καποια που σε στελνουν στην τουαλετα αν φας.
    αυτα ειναι το ηλεκτροσοκ στο πειραμα του παβλοφ, δεν ειναι φαρμακο...

    φιλε ο μονος τροπος που ξερω να μειωνεις την ορεξη σου, ειναι να τρως πολλα λαχανικα για να χορταινεις με αυτα και πολυ λιγο φαγητο.
    χωρις λαδι εννοειται τα πολλα λαχανικα.. και μολις ηρεμησει η ορεξη σου, κανεις πιο σωστη διατροφη.

    γενικα, η τρως πολυ και απαχα εντελως, δλδ λαχανικα και κατι λιγα ψητα, η λιγο και παχυντικα, δλδ θερμιδες.
    αλλος τροπος δεν υπαρχει.
    και μακρια απο μονοφαγικες διαιτες.
    ευχαριστω για την απαντηση αλλα οπως εγραψα δεν μπορω να σταματησω να τρωω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    ευχαριστω για την απαντηση αλλα οπως εγραψα δεν μπορω να σταματησω να τρωω...
    προεκυψε κατι και ανοιξε η ορεξη σου ξαφνικα?
    πηρες πχ καποια αγωγη, η ηταν παντα ετσι?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    προεκυψε κατι και ανοιξε η ορεξη σου ξαφνικα?
    πηρες πχ καποια αγωγη, η ηταν παντα ετσι?
    παντα ετρωγα λιγο παραπανω... ομως τα 3 τελευταια χρονια που κλειστηκα σπιτι παραεγινε... και ναι παιρνω αγωγη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Πατά συμπληρώματα διατροφής για αδυνάτισμα θα σ βγάλει πάρα πολλά άλλα μην περιμένεις θαύματα πάρε κ βιταμίνες μήπως σ λείπει κάτι γι αυτό τρως κ ρώτα το γιατρό σου πιο να πάρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    η μονη λυση που σκεφτομαι για να σταματησεις να τρως ειναι να αναλογιστεις τις συνεπειες του παχους στην υγεια σου και στην εξωτερικη σου εμφανιση.
    αμα σε ενδιαφερουν αυτα τα δυο θα σταματησεις να τρως

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    παντα ετρωγα λιγο παραπανω... ομως τα 3 τελευταια χρονια που κλειστηκα σπιτι παραεγινε... και ναι παιρνω αγωγη...
    ok ολοι μπορει να τρωμε κατι παραπανω ή να προσπαθουμε να γεμισουμε τα κενα μεσα μας με αλκοολ ή φαγητο. Αν χρειαζεσαι ή οχι ψυχιατρική ή ψυχολογικη βοηθεια το απαντας μόνος σου που εχεις να βγεις 3 χρονια...
    Φαρμακα υπαρχουν... καταρχην καποια αντικαταθλιπτικα που σου μειωνουν την ορεξη και καποια ειδικα φαρμακα για την ορεξη και την υπερφαγια και στη μια ή την αλλη περιπτωση μπορεις να επισκεφθεις καποιον ψυχιατρο,παθολογο ή ειδικο παθολογο ή γενικο ιατρο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Πατά συμπληρώματα διατροφής για αδυνάτισμα θα σ βγάλει πάρα πολλά άλλα μην περιμένεις θαύματα πάρε κ βιταμίνες μήπως σ λείπει κάτι γι αυτό τρως κ ρώτα το γιατρό σου πιο να πάρεις
    συμπληρωματα διατροφης εχω παρει και δεν μου εκαναν τιποτα.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    η μονη λυση που σκεφτομαι για να σταματησεις να τρως ειναι να αναλογιστεις τις συνεπειες του παχους στην υγεια σου και στην εξωτερικη σου εμφανιση.
    αμα σε ενδιαφερουν αυτα τα δυο θα σταματησεις να τρως
    φυσικα και με ενδιαφερουν αλλα και παλι δεν γινεται να σταματησω δεν μπορει να με σταματησει κατι τετοιο

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    ok ολοι μπορει να τρωμε κατι παραπανω ή να προσπαθουμε να γεμισουμε τα κενα μεσα μας με αλκοολ ή φαγητο. Αν χρειαζεσαι ή οχι ψυχιατρική ή ψυχολογικη βοηθεια το απαντας μόνος σου που εχεις να βγεις 3 χρονια...
    Φαρμακα υπαρχουν... καταρχην καποια αντικαταθλιπτικα που σου μειωνουν την ορεξη και καποια ειδικα φαρμακα για την ορεξη και την υπερφαγια και στη μια ή την αλλη περιπτωση μπορεις να επισκεφθεις καποιον ψυχιατρο,παθολογο ή ειδικο παθολογο ή γενικο ιατρο.
    μπορεις να μου πεις καποιο φαρμακο απο αυτα ;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχει εφευρεθει ακομη το φαρμακο αυτο , αν ειχε , θακανε θραυση .................η πιπεροριζα ( τζιντζερ ) κοβει τις λιγουρες , ειναι κι ωφελιμη .......τα λοιοπα σκευασματα , δεν τα εμπιστευομαι ......ο μονος μεχρι στιγμης αποτελεσματικος τροπος , ειναι η χειρουργικη γαστρικη παρακαμψη ........................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    φυσικα και με ενδιαφερουν αλλα και παλι δεν γινεται να σταματησω δεν μπορει να με σταματησει κατι τετοιο
    ναι, αυτο θελω να πω, οτι σε ενδιαφερουν αλλα οχι τοσο οσο αλλους

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σολιαν και αυξηση βαρους-ορεξης
    By Soulfly in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2015, 01:36
  2. Παρενεργειες απο μειωση αντιψυχωσικου
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2015, 21:01
  3. Έλλειψη όρεξης - εναλλαγή σε υπερφαγία
    By panda333 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 15-01-2015, 22:28
  4. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 20:29
  5. Μείωση βάρους σε pdf
    By Anine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2010, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •