ΠΩΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Ο άνθρωπος σαν είδος είναι πανέξυπνος. Προσωπικά πιστεύω οτι ακόμα και ο πιο "βλάκας" έχει τους μηχανισμούς να επιβιώσει και να προσαρμοστεί προς όφελος του. Αρκεί να βγάλει όλες τις αηδίες που του φύτεψε η κοινωνία και τον καταστρέφουν όπως φοβίες και προσδοκίες και φραγμούς που εξυπηρετούν την κοινωνία αντί εμάς.
    Μπορείς να κοινωνικοποιηθείς στο διαδίκτυο για παράδειγμα. Που πιο δύσκολα κρίνεσαι για την εμφάνιση σου. Ή μπορείς να έρθεις πιο κοντά στο όνειρο που λες μέσα από τον εθελοντισμό που δεν υπάρχει αυστηρότητα για απόδοση. Έστω και λίγο να βοηθήσεις με το χρόνο σου και τις γνώσεις σου κάνοντας κάτι που σου αρέσει θα κερδίσεις πίσω.
    Επίσης σημαντικότατο να είσαι εσύ καλά με τον εαυτό σου και να μην δίνεις δεκάρα για τους υπόλοιπους. Δώσε χρόνο και μην διστάζεις να καλομαθαίνεις και να περιποιείσαι τον εαυτό σου. Πράγματα που θα σε κάνουν να σε γνωρίσεις. Ταξίδια, άσκηση, φαγητό, μασάζ οτι σ' αρέσει εσένα. Εμένα μ'αρέσει να αγοράζω παγωτό και να κάθομαι στο πάρκο και να με βαράει ο ήλιος ή να γυρνάω με το ποδήλατο μεσ' τη νύχτα. Άσε τον εαυτό να σου ελεύθερο και σιγά σιγά θα ξεμπλέκεσαι από τους φαύλους κύκλους της συνήθειας.
    Αυτά τα λέω απτη δική μου πλευρά για τα στοιχεία που βλέπω οτι έχουμε κοινά. Ελπίζω να σε βοηθήσει καθόλου η άποψη μου.

  2. #17
    και πως θα το αλλαξω; το εχω καταλαβει οτι εγω ο ιδιος δν μ εκτιμαω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εμένα μ αρέσει να πίνω καφέ και να πιάνω κουβέντα σε αυτόν που τον φτιάχνει ήταν το όνειρο μου κάποτε το τι βλακειεσ τους λέω δε φαντάζεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Θα αποδεχτείς τον εαυτό σου κι έπειτα θα τον αγαπήσεις. Γι αυτό που είσαι! Δεν είναι εύκολο προφανώς, όλοι κάνουμε τέτοιες σκέψεις, απλώς ο καθένας τις αντιμετωπίζει διαφορετικά.
    Θα κάνεις ένα βήμα τη φορά, είναι κλισέ αυτό, αλλά κάπως έτσι λειτουργεί. Σταδιακά θα αρχίσεις να ανακαλύπτεις και να εκτιμάς τις καλές σου πλευρές.

  5. #20
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Θα αποδεχτείς τον εαυτό σου κι έπειτα θα τον αγαπήσεις. Γι αυτό που είσαι! Δεν είναι εύκολο προφανώς, όλοι κάνουμε τέτοιες σκέψεις, απλώς ο καθένας τις αντιμετωπίζει διαφορετικά.
    Θα κάνεις ένα βήμα τη φορά, είναι κλισέ αυτό, αλλά κάπως έτσι λειτουργεί. Σταδιακά θα αρχίσεις να ανακαλύπτεις και να εκτιμάς τις καλές σου πλευρές.
    αν σου πω οτι ψαχνω και δν βρισκω καλες πλευρες...;..θ μ πεις αδυνατον ολοι εχουμε κατι καλο...ομως εγω δν βρισκω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    ξέρεις, υπολογιστές και δεν είσαι ανορθόγραφος. Σε αυτό είσαι καλύτερος απ'τον μισό πληθυσμό. :P

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Δεν βρίσκεις γιατί έχεις βάλει τον εαυτό σου στο κουτάκι "δεν έχω καλές πλευρές". Άφησε, τον εαυτό σου ελεύθερο, να επιλέξει αυτός τι είναι αυτό που μπορείς και τι αυτό που δεν μπορείς. Μην φυλακίζεις ο ίδιος τον εαυτό σου σε ένα κλουβί ανημπορίας!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αυτο-απόρριψη.
    By Μαντζουράνα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-10-2014, 20:21
  2. για ποιο πραμα η ζωη ειναι πολυ μικρη
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 13-03-2014, 17:44
  3. αυτο το (αν)!!!!
    By vmn28 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2013, 01:08
  4. Replies: 24
    Last Post: 27-11-2011, 16:56
  5. αγαπη τι δυσκολο πραμα!
    By katerina1974 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-2007, 10:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •