My Schizophrenia (2016 Documentary)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761

    My Schizophrenia (2016 Documentary)

    Γεια σε όλους,
    ξέρω ότι ίσως παραβιάζω λίγο τους κανονισμούς του φόρουμ, αλλά ελπίζω πως δεν είναι τόσο πρόβλημα να ανεβάσω το συγκεκριμένο λινκ ενός βίντεο όπου ένας νέος άνθρωπος με σχιζοφρένεια, ο Shane, μοιράζεται με πολύ θάρρος την ιστορία του, πολλά και ενδιαφέροντα τα όσα λέει. Μια ειλικρινής εκ βαθέων παρουσίαση, που βιντεοσκόπησε λίγο-λίγο, για το τι σημαίνει να έχεις σχιζοφρένεια, περιγράφει πολλά θέματα και πτυχές της κατάστασής του, πως ξεκίνησε το πρόβλημά του, πως το αντιμετωπίζει...
    Μιλάει για ορισμένα συμπτώματα και ψευδαισθήσεις ακουστικές και άλλες και πως αισθάνεται ζώντας με αυτές, για τα φάρμακα, και για τις παρενέργειές τους όπως ήταν η ακαθησία που τον ταλαιπώρησε για πολύ καιρό, και η υπνηλία, όντας τώρα όμως σε μια καλύτερη φαρμακευτική αγωγή. Και όντας γενικά σε μια καλύτερη κατάσταση ζωής -το αποδεικνύει το κουράγιο που είχε να φτιάξει αυτό το ντοκουμέντο για να βοηθήσει άλλους ανθρώπους- και παρά τα προβλήματα, δουλεύει κυρίως πάνω στη μουσική του.
    Συγνώμη για τους φίλους-ες που δεν γνωρίζουν αγγλικά (αμερικάνικα μάλλον...), αν μπορούσα θα έβαζα υπότιτλους για να το παρακολουθήσετε πιο άνετα, αλλά δεν γνωρίζω καλά πως γίνεται αυτό.

    https://www.youtube.com/watch?v=ufL6bDFv3QE

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Και τον αναβει η Κυριακουλα που χει ταλαρα και τσιγαριες στη ζουλα.....


    Γεια σου ρε Μητσο στραβοκανη που σε μαστουρι απο το ντουμανι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Ενταξει σε καλο δρομο ειναι κι αυτος... νεοτατος,,, εχε γεια..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Αμα δεν περασουν καμια 15αρια χρονια να στανιαρεις δεν βλεπεις προκοπη...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Εμενα περασαν.... σε λιγο θα λεω σαν τα παππουδια.. αδραξε τη μερα... καθε μερα που περναει δεν γυρναει...



    Αραζω.... αρα..ζω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Ενα μωρακι θελω... να μην χαλιεται με την ψυχοπαθεια μου.. και εγινα βουνο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δεν το είδα αλλά μιλάς με γρίφους γέροντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Έλα Σάκη, cheer up! Πάρε και τραγουδάκι, φρέσκο, μόλις βγήκε από το φούρνο ;) https://www.youtube.com/watch?v=9W44NWYwa1g

    Άμα έχεις κλείσει 15ετία, πιστεύω θα έχεις αναπτύξει αντοχές και δυνάμεις, δε γίνεται αλλιώς...
    Ο Shane, πέρασε 7ετία, απ' όσα λέει φαίνεται να τα πηγαίνει καλά, καθώς βρήκε και φαρμακευτική αγωγή που του ταίριαξε καλύτερα και απ' ότι καταλαβαίνω διαχείριζεται όσο γίνεται τα υπάρχοντα συμπτώματα που είναι πιο ήπια, εντάξει η ψυχή του το ξέρει και τι περνάει και όλα, αλλά είχε και το ψυχικό σθένος να φτιάξει αυτό το ντοκουμέντο με την εμπειρία του, σημαντικό. Νομίζω βοηθάει και πάσχοντες από κάτι παρόμοιο, αλλά και συγγενείς, φίλους έτσι να καταλάβουν λίγο τι μπορεί να περνάει ο άνθρωπός τους.
    Πάντως τελικά παίζει ρόλο να έχεις έτσι μια συναναστροφή, επικοινωνία με τους ανθρώπους σου όσο γίνεται, δηλαδή όχι απομόνωση, λίγους καλούς φίλους, και κάτι γενικά που να σε κρατάει δραστήριο, ο Shane έχει τη μουσική του και τέλοσπάντων όσο κι αν είναι δύσκολα τα πράγματα κάπως βρίσκει το δρόμο του κανείς με τα χρόνια...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Αραζω.... αρα..ζω..
    Καλό! Θα το θυμάμαι όταν αράζω αυτό... ζεν φάση ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Σάκη φίλε μόνο με τις επαγγελματίες θα δεις προκοπή δηλαδή προσπάθησε να κάνεις σχέση άλλη λύση δεν υπάρχει δυστυχώς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα, πρώτον νομίζω ότι χρειάζεται να ξεχωρίζουμε κάπως τα πράγματα, γιατί μπερδεύονται έχω την εντύπωση... δηλαδή άλλο σεξουαλική ικανοποίηση-απόλαυση, άλλο σχέση που είναι χίλια-δυο άλλα πράγματα. Δεν χρειάζεται να προδικάζει κανείς τίποτα κατά τη γνώμη μου για το αν ένας άνθρωπος θα μπορέσει να δημιουργήσει σχέση ή όχι στη ζωή του.
    Η σχέση είναι κάτι που χρειάζεται πολλή αγάπη ανιδιοτελή, συνεννόηση, κατανόηση και να ξέρει ο καθένας τι θέλει και γιατί να θέλει μια σχέση, τι ψάχνει δηλαδή... Δεν είναι υποχρεωτικό για τον καθένα ή μπορεί να μη βρίσκεται σε φάση ζωής για κάτι τέτοιο... Είναι κάποια πρακτικά ζητήματα όπως πχ βιοπορισμού που προβληματίζουν ενίοτε κάποιον να προχωρήσει και αυτό εντάξει κατανοητό ως ένα βαθμό.
    Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν καταφέρει να έχουν σχέση και ας υπάρχουν και προβλήματα και παίρνει ο ένας φάρμακα, δεν έχει εργασία κλπ, είναι ένας στίβος ο δεσμός με κάποιον και δεν κάνουν όλοι για τέτοιο αθλητισμό, όμως αξίζει να το δοκιμάσεις και να το παλέψεις. Υπάρχει και μια γνωστή ρύση που λένε οι Άγγλοι Where there's a will there is a way δηλαδή όπου υπάρχει θέληση υπάρχει και ο τρόπος... Οπότε μην αποκλείετε τίποτα για τον εαυτό σας και να 'στε δεκτικοί σε ότι φέρει η ζωή, ποτέ δεν ξέρεις, εκείνη ξέρει καλύτερα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εγώ αυτό που λέω είναι σχέση με ******* πιστέψτε με είναι το μόνο που αξίζει οποίος μπορεί ασ το κάνει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Οκ elis, ερμήνευσα αλλιώτικα τα λεγόμενά σου, άκου αυτό... https://www.youtube.com/watch?v=ZivK8PmxPWQ
    Και να με συμπαθάτε με τα τραγούδια, αλλά το μυαλό μου ώρες-ώρες νομίζω ότι έχει ένα juke-box εγκατεστημένο μέσα. Ciao! :) (και Chao...)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κάτι τέτοιο οπωσ αυτό που εβαλεσ εννοώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 18-08-2016, 22:08
  2. Ευχή για το 2016!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 07-02-2016, 05:01
  3. Χρονια Πολλα και Καλο 2016
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2016, 21:28
  4. 2016!!!
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 28-12-2015, 17:01
  5. Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ 2016 Version
    By turtle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 28-12-2015, 07:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •