Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138

    Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...

    Γειά χαρά!

    Αυτό που θέλω να κοιτάξω εδώ είναι το πόσο ευαίσθητος, πόσο ανταγωνιστικός και τελειομανής αλλά και πόσο ιδιορρυθμος και γενικά πως είμαι σαν χαρακτήρας διότι πραγματικά δεν με έχω καταλάβει.

    Πάντα συγκινόμουν πανεύκολα από διάφορες συναισηματικές καταστάσες. Έτσι το θυμάμαι από μικρό παιδί και δεν το θεωρούσα μειονέκτημα διότι πίστευα ότι καλύτερα να δείξω σε κάποιον ότι τον αγαπάω παρά να του πω: σε αγαπάω και όντως σε πολλά πράγματα ισχύει αλλά ρε παιδί μου εσείς οι γυναίκες... πολλές συναισθηματικές ανάγκες σε σημείο που είχα φτάσει να με ρωτήσει μια πρώην μου γιατί δεν μου λες ποτέ σε αγαπάω; και να της πω εσύ γιατί δεν μου στρώνεις κώλο ποτέ;

    Αυτός το πιστεύω ότι είναι ένας μηχανισμός αντιμετώπισης και το κάνω διότι εάν αρχίσω να μιλάω από καρδιάς που λέμε θα βουρκώσω και εν το θέλω αυτό γιατί ίσως δεν θέλω να ξέρουν και ιδιαίτερα οι γυναίκες πόσο ευαίσθητος είμαι. Αυτό είναι γιατί δεν μου αρέσει απλά δεν υπάρχει εξήγηση. Μην το πάρετε όμως στραβά, μιλάω πολύ εύκολα για ζητήματα που με απασχολούν αλλά στα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ μου είμαι αρκετά εύθραστος. Είμαι κλειστός εκεί. Στο συναίσθημα... φαίνεται γελοίο να συγκινούμαι 19 χρονών μαντράχαλος.

    Τέλος πάντων, τα παραπάνω τα ανέφερα για να καταλήξω εδώ. Πριν λοιπόν από 3-4 χρόνια 1η λυκείου και μετά άρχισα να μην προσέχω την διατροφή και την γυμναστική μου λόγω:

    1. Μαθήματα.
    2. Παρέες.

    Το πρώτο δεν άφηνε πολύ χρόνο για γυμναστική αλλά με οθούσε στο καθισιό ενώ το δεύτερο να τρώω συνέχεια απέξω σκατόφαγα. Για να μην τα πολυλογώ πήρα πολλά κιλά σε αυτά τα χρόνια. Η ταχύτητα αλλά και ο ρυθμός ζωής που έκανα (διάβαζα το απόγευμα και το βράδυ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ - ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ από τις 8 μέχρι τις 12 θα βρισκόμουν με φίλους) δεν μου επέτρεψαν να καταλάβω πόσο πολύ άλλαξα σωματικά με αποτέλεσμα όταν τελικά το κατάλαβα να στεναχωρηθώ αρκετά (μην φανταστείτε κατάθλιψη απλά απογοήτευση του στυλ που πα ρε καραμήτρο). Μάλιστα θυμάμαι πως πριν κάμποσο καιρό είδα 2 κοπέλες που έβγαινα μαζί τους στο λύκειο και οι δύο, ύστερα από εκτενή συζήτηση, κατάλαβα ότι εκπλαγήκαν από το πόσο είχα παχύνει. Εκεί απογοητεύτηκα πλήρως γιατί δεν ξέρω αν έχει φανεί μέχρι τώρα αλλα με ενδιαφέρει πολύ τι σκέφτοντε οι άλλοι για μένα ιδιαίτερα το όμορφο φύλο.

    Μετά από αυτό πήρα τα πάνω μου λέω πάει τέλος μέχρι εδώ ήταν τώρα θα τα εξατμίσω τα κιλά. Δεν είχα καταλάβει ότι θέλει επιμονή και υπομονή, δύο αρετές που είναι σε μωρουδιακό στάδιο σε εμένα. Προσπαθούσα να χάσω πολλά κιλά σε ένα μήνα με αποτέλεσμα να τα παρατάω συνέχεια και να ξαναρχίζω και γενικά να μην έχω πειθαρχία πάνω στο θεμα.

    Αυτό που θέλω να τονίσω τώρα σχετίζεται άμεσα με τα παραπάνω. Προσπαθώ να πετύχω την τελειοποίηση και απογοητεύομαι όταν δεν μπορώ. Εγώ πάντα ήμουν πολύ αθλητικός τύπος λόγω του ότι ήμουν πολύ ανταγωνιστικός και ήθελα να νικάω πάντα. Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν να αφέθηκα έτσι ενώ πάντα προσπαθούσα το νους υγιής εν σώματι υγιεί. Οπότε όταν κατάλαβα ότι όχι το τέλειο αλλά τον πάτω έπιασα, στεναχωρήθηκα και το πήρα στραβά. Αλλά ειλικρινά αν δείτε φώτο πήγα από φέτες κοιλιακός σε χλέμπουρας με ΒΥΖΙ.

    Χαλιέμαι αλλά ποτέ δεν θα με ρίξει κάτω κάτι αισθητικό ή κάτι που διορθώνεται διότι dum spiro spero - όσο ζω ελπίζω. Θα ήθελα να γράψω περισσότερα αλλά νιώθω ότι είπα τα πιο αίσχατα μυστικά μου και θα ήθελα να δω εάν υπάρξει ανταπόκριση για να συνεχίσω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    [quote][i]Originally posted by Manos88[/i δεν θέλω να ξέρουν και ιδιαίτερα οι γυναίκες πόσο ευαίσθητος είμαι.


    Γιατί?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Γιατί δεν θέλω; δεν ξέρω απλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι είμαι ευαίσθητος. Ίσως να νομίζω ότι αυτό με ρίχνει στα μάτια του άλλου και απλά δεν θέλω να το ξέρει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Δεν υπάρχει κατ εμέ πιό γοητευτικό πράγμα σ έναν άνθρωπο απ αυτό. Μη το λες αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Και ψιτ.... γυναίκα είμαι ε?


    :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Για το θέμα των παραπάνω κιλών όπως πολύ σωστα είπες είναι στο χέρι σου να το αλλάξεις αν θελήσεις εφόσον αντιλήφθηκες ότι το είχες παραμελήσει εντελώς τον τελευταίο καιρό.
    Προσωπικά δεν πιστεύω πως όλοι οι αντρες πρέπει να είναι φέτες (δεν μου αρέσει ο αντρας να είναι λες και μόλις είχε κάνει βουτιά σε πισίνα με αναβολικά λολ) και οι γυναίκες σαν μοντέλα.. αρκεί να υπάρχει μια ισορροπία.
    Κυρίως επειδή είσαι ακόμα 19 αν μάθεις τη καθιστική ζωή και τα φαγητά με υψηλά λιπαρά και όχι μια ισορροπημένη διατροφή μελλοντικά δημιουργούνται δυσκολίες στη σωματική υγεία, ήπεια επαρκής σωματική άσκηση και μια διατροφή που ικανοποιεί τις ανάγκες του οργανισμού είναι ό,τι καλύτερο :)
    Τώρα αν πχ είχες συνηθίσει να κάθεσαι που λέει ο λόγος όλη μέρα αν πας να τρέξεις μαραθώνιο αντιλαμβάνεσαι ότι εχμ δεν γίνεται το ίδιο αν είχες συνηθίσει να τρώς πάρα πολύ ή πολλά γλυκά θα σου λείπουν τρομερά αν πεις τα κόβω όλα μαχαίρι θέλει σιγά σιγά να γίνουν σταδιακές αλλαγές και κυρίως να είναι ισορροπημένες και να μην νιώθεις καταπίεση και στέρηση
    Και όπως είπε και η liber το να δείχνεις συναισθήματα είναι γοητευτικό :)
    Για φαντάσου να είχες σχέση με μια κοπέλα που να μην έδειχνε ποτέ τα συναισθήματα της σαν να τα είχες με ενα τοίχο χεχε ούτε πως να της φερθείς ούτε καν αν θέλει να βρίσκεται μαζί σου δεν θα ήξερες

    ***χωρίς να θέλω να πω ότι εσυ μοιάζεις τόσο απρόσιτος συναισθηματικά (εφόσον λές ότι είσαι πρόθυμος στις συζητήσεις) απλά το φέρνω σαν παράδειγμα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •