ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2

    ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ

    Καλό μεσημέρι ,
    είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα να μοιραστώ το χρόνιο πρόβλημα που έχω με την Νυχτερινή υπερφαγία. Έχω κάνει άπειρες προσπάθειες να ακολουθήσω διατροφή αλλά είμαι σαν της ΑΡΤΑΑΣ το γεφύρι δλδ ότι προσπάθεια κάνω κατα την διάρκεια της ημέρας πάει στράφι το βράδυ που σηκώνομαι και τρώω. Έχω πάει σε αρκετούς διαιτολόγους αλλά κανένας δεν μπόρεσε να με βοηθήσει. μετά από έρευνα στο διαδίκτυο αποφάσισα να γραφτώ εδή μήπως και μπορέσω να βρώ ένα στήριγμα.
    Ειλικρινά έχω φτάσεις στα όρια μου τόσο απο θέμα κιλών αλλά και ψυχολογικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Να κάνεις taste and diet έκανα εγώ και έχασα 13 κιλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ολαφ , για αρχη θα σου προτεινα να κρατησεις ενα ημερολογιο διατροφης και υπερφαγιας και να καταγραφεις ολα οσοα τρως κατα την διαρκεια της μερας και κατα την διαρκεια των υπερφαγικων επεισοδιων.
    Ετσι θα μπορουσες να δεις τι ειναι αυτο που σε οδηγει εκει και να το αντιμετβπισεις καλυτερα.
    Επισης εχε υποψην οτι μπορει η προσπαθεια που λες πως κανεις την ημερα , ισως να ειναι η αιτια για την νυχτερινη επιδρομη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    10
    - Προσπάθησε να τρως ισορροπημένα όλη την ημέρα για να μην πεινάς υπερβολικά το βράδυ.
    - Μείωσε σταδιακά τις ποσότητες του φαγητού και όχι απότομα.

    Πόσα κιλά είσαι τώρα ; Ύψος

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση
    betelguese) την ημερήσια καταγραφή την έχω ακούσει , θα δοκιμάσω, τι κάνω όμως που κάποιες φορές που ξυπνάω και δεν θυμάμαι τι έφαγα?
    Το βιβλίο που βλέπω σαν παράθεση "thin positive" το έχετε διαβάσει? αξίζει το κόπο?
    AntreasKan, κοντεύω τα 105 με ύψος 165.
    Επίσης βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον link(από εδώ μέσα) Με ημερήσια καταγραφή θα δω πως θα πάει .
    Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ....ΔΕΚΤΗ !!!
    Θα τα ξαναπούμε

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Το θέμα του ολαφ είναι πάρα πολύ σημαντικο, αφού νομίζω είναι καθαρά ψυχολογικό και όχι οργανικό.
    Εγώ, αν δεν φάω το βράδυ, αν δεν ακολουθησω δηλαδή την ΙΔΕΑ πως ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΩ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ, πολύ απλά δεν κοιμάμαι. Πως θα την αποβαλλουμε αυτη την ιδέα??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καλως σε βρικαμε μελος!

    Μηπως να σταματουσες τις επισκεψεις σε διαιτολογους και να πηγαινες σε ενα ψυχολογο?
    πολυ συχνα τετοια θεματα ειναι ψυχολογικα!
    ο διαιτολογος τι να σου κανει? το θεμα ειναι να σταματησεις αυτη την συνηθεια κι σε αυτο δεν μπορει να σε βοηθησει ο διαιτολογος! εξαλλου αν την σταματησεις ή τουλαχιστον την περιορισεις θα χασεις πολλα κιλα!
    η υπερφαγια συμβαινει ολες τις μερες?
    ποσο καιρο το κανεις αυτο?
    τρως μπροστα στον υπολογιστη ή την τβ?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Hamburg Germany
    Posts
    2
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγω το παθαίνω ανα περιοδους απο λιγο εως πολύ έντονα λογω της βουλιμίας.. Ειδικά αν τυχει και φαω και τα βγαλω το μεσημερι ολη την υπολοιπη ωρα μεχρι να κοιμηθώ πλακώνω το φαγητο γιατι μεσα μου εχω την ιδεα οτι αφου τα εβγαλα πριν τωρα μπορω να φαω ότι θέλω.. Καμια ιδέα για το πως να το σταματησουμε αυτό? Το να τα γραφω εμενα δεν με βοηθησε παρα πολυ γραφω μερικα και μετα σταματάω.. Πρεπει να το κανεις συνήθεια? Πως γίνεται?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ι
    Quote Originally Posted by Stephania View Post
    Το θέμα του ολαφ είναι πάρα πολύ σημαντικο, αφού νομίζω είναι καθαρά ψυχολογικό και όχι οργανικό.
    Εγώ, αν δεν φάω το βράδυ, αν δεν ακολουθησω δηλαδή την ΙΔΕΑ πως ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΩ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ, πολύ απλά δεν κοιμάμαι. Πως θα την αποβαλλουμε αυτη την ιδέα??

    Αγαπητη Στεφανια , κι εγω δεν μπορω να κοιμηθω νηστικος , πινω κανα ποτηρι γαλα πριν . Οι πρωτεινες , πριν τον υπνο , εντεινουν την αυπνια , ενω οι υδατανθρακες , τον διευκολυνουν . Το γαλα , εχει κι απ τα δυο . Αλλιως τρως ενα αυγο βραστο , 80 θερμιδες ειναι , βαραινεις , και κοιμασαι . Αφου δεν μπορεις να κανεις αλλιως .............καλο ειναι το τελευταιο σου γευμα , να απεχει 3 ωρες απ τον υπνο τουλαχιστον , το ξερεις , φανταζομαι . Η φαε λιγο παγωτο , οχι παρφε βεβαια , αλλα οτιδηποτε γλυκο , διευκολυνει τον υπνο .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ολαφ!...εχω σπασει το κεφαλι μου να θυμηθω τι μου θυμίζει το νικ σου...
    εχω δοκιμάσει την μεθοδο της καταγραφης..... ωωω betel... ακομα γελάω όσο το θυμάμαι... καλυτερα να εβαζα καποιον να με χαστουκιζει παρα να εβλεπα αυτες τις σειρες να κατεβαινουν και να πληθαινουν.
    το να βαζεις εναν αλκοολικο να καταγραφει τι πίνει δεν προκειται να τον εμποδισει να πίνει... ισα ισα που αυτο θα τον οδηγησει πιο συντομα στην απελπισία και την αυτολύπηση και θα τον κανει απλα να θελει να πιει απλα περισσοτερο.

    η υπερφαγια ειναι μια εξαρτηση..και όπως όλες οι εξαρτησεις , ετσι και αυτη εχει εναν και μοναδικο μεγαλο συμμαχο, που ονομαζεται ΕΝΟΧΕΣ!!!

    αγαπητα μελη σας σεβομαι και σας αγαπώ, είστε το καταφύγιο μου και το εξομολογητήριο μου, ειστε οι μονοι ανθρωποι που σας εχω πει ΟΛΑ τα μυστικα μου και πάντα με βοηθατε και ελπίζω να μην μου θυμωσεται με αυτο που θα σας πω... αλλα να το επεξεργαστητε μεσα σας ...αν θελετε φυσικα!
    ενω σε όλα τα αλλα θεματα εχετε μια εμπεριστατωμένη και θεση και ψαγμενη ( οι περισσοτεροι απο εσας), στο θεμα υπερφαγια - πάχος, θυμίζετε χαζογκομενιστηκα περιοδικα!... είτε εχετε το ιδιο προβλημα - ειτε οχι η προσεγγιση ειναι επιφανειακη... σε καποιους μαλιστα ξεκαθαρα ρατσιστικη, οσο και αν προσπαθειτε να το καλυψετε..η ευγενεια δεν αρκει...(ΔΕΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΩ ΚΑΝΕΝΑΝ)

    πρωτο μελημα μας φιλε όλαφ..ειναι να ξεκουρασουμε τον εαυτο μας απο τις ΕΝΟΧΕΣ, μονο ετσι θα ελαφρυνουμε κατα πολυ το φορτιο του προβλήματος μας...αν εισαι 100 κιλα νιωθεις 400 κιλα ... νιωθεις αποκρουστικος για να βγεις , για να φλερταρεις..και το γεγονος οτι η λύση ειναι τόοοσο "απλη" απλα το ραβεις ...εκτος απο αποκρουστικοι αισθανομαστε και ανικανοι, ηλίθιοι, χαμενες υποθεσεις , αναξιοι να ζουμε αυτο το δωρο που λέγεται ζωη κτλ κτλ η λίστα συνεχιζεται ...

    σκεφτηκες ποτε οτι ισως μας παχαινει η κακια και η βλακεια του κοσμου και όχι η προσωπικη μας... σε εναν φιλο σου τι θα ελεγες αν σου ελεγε ...πω ρε φιλε ειμαι ασχημος και μαλ@κας? θα ελεγες λογικα ...ξεκολλα μαν αυτο που λες δεν ισχυει...οκ εκανες ενα ταδε λάθος ...ολοι κανουμε λάθη ...μην αυτοκοπανιεσαι..εχεις τοσα χαρισματα στην τελικη...και εννοειτε δεν εισαι ασχημος!!!!
    οταν ομως στο λέει η ψυχουλα σου αυτο εσυ απαντας ...ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ...και αφου δεν μπορεις να αλλαξεις εισαι καταδικασμενος και σου αξιζουν όλες οι δυστηχίες σου...σου αξιζει η μοναξια ρε! Καταλαβαινεις με τι διαφορα προσεγγιζουμε και ποσο ανελέητοι ειμαστε με τον εαυτο μας... αν τα ελεγες ολα αυτα που λες στον εαυτο σου σε καποιον αλλον ... λογικα καπου θα επρεπε να σε κλεισουν...οταν ομως τα λεμε για εμας ειναι οκ. ο θειος οσκαρ ελεγε ο μονος τροπος για να απαλλαγεις απο την κριτική του κοσμου ειναι να κατακρίνεις τον εαυτο σου και σε αυτο ειμαστε ολοι μανουλες!!

    ερχεται ο αλλος για το καλο σου και σου λεει παχυνες...εγω ήρθα ρε φιλε να σου πω οτι ασχημηνες, οτι γερασες , οτι αποβλακωθηκες, οτι συμβιβαστηκες με την πιο βαρετη σχεση, οτι εισαι βαρετος, οτι εισαι βλακας...και εγω για το καλο σου θα το πω για να το αλλαξεις και να το βελτιωσεις. ειναι δυνατον να καπνιζεις σαν φουγαρο να πινεις σαν μπεκροκανατα να χαπακωνεις χημειες που σε εμποδιζουν να σκεφτεις - να νιωσεις και να ανυσηχεις για την δικη μου υγεια??? σοβαρα τωρα??? σε ποιο λογικο συμπαν δεν ειναι γελοιο ολο αυτο!

    εχω βαρεθει να βλέπω κακοντυμενες κακοβαμενες και κακοχτενισμενες ευσωμες γυναικες...γιατι θεωρουν οτι η οποιαδηποτε περιποιηση ειναι περιττη εφόσον δεν εισαι 12 κιλα!...τα ψωνια σε εναν ευτραφη ανθρωπο ειναι μαρτυριο ...η στιγμη που τελικα μπαινεις σε ενα παντελόνι και κοιταζεσαι στον καθρευτη και βλεπεις οτι δεν σε κολακευει καθολου και παρολα αυτα το αγοραζεις γιατι δεν φταει το παντελόνι...οοοχι φταιει το περιεχομενο. σου χει περασει ποτε απο το μυαλο οτι τα μαγαζια για μεγαλα μεγεθη απλα εχουν ακομψα ρουχα και απλα χρειαζεται να το ψαξεις λίγο περισσοτερο?...οχι βεβαια γιατι ειμαστε ετσι και αλλιως καταδικασμενοι στην ασχημια μας!.. ε λοιπον κυριες μου αγορασα μια φανταστικη παντελονα τις προαλλες και οχι απο μαγαζι με μεγαλα μεγεθη ... με ψηλωνει, με λεπταινει και καλυπτει σωστα τα σημεια που δεν πρεπει να τονιζει... απλα το εψαξα σαν παλαβη μεχρι να το βρω! και νιωθω υπέροχα μεσα σε αυτην και αυτο περναει και προς τα εξω ... γιατι ναι... εχουν αρχισει να αχνοφενονται μαγαζια για μεγαλα κοριτσια που δεν θυμιζουν γεροντιστικα συντηριτικα ρεταλια ..τα οποια υπερχρεωνουν και απο πάνω... δεν φτανει που πρεπει να φορεσω ενα παντελονει που διπλασιαζει τα μπουτια μου πρεπει να ειναι και σε παραλογη τιμη...ετσι να γινει ολοκληρωμενη η αυτοτιμωρια.

    οκ δεν μπορουμε να βαλουμε κολαν με μπουστακι...αλλα ετσι και αλλιως σε πολυ λίγες κατι τετοιο συγχωρειτε και οι περισσοτερες απο αυτες εχουν αλλα θεματα πολυ πιο σοβαρα απο το δικο σου!! γιατι ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ εχου θεματα με την εμφανηση τους...ολοι τσεκαρουνε τις αλλαγες στον καθρευτη κανεις δεν ειναι τελειος...εκτος απο αυτον που το λέει μπας και το πιστεψει...που ειναι και οι χειροτεροι!...και οι περισσοτεροι ανθρωποι βιωνουν την χειροτερη μοναξια...σε καθε σωματοτυπο...η αγαπη του εαυτου μας ειναι μια δυσκολη δουλεια σε συνεχη διαδικασια εξελιξης.. με λάθη και πισοπατηματα...ποσο μαλλον η αγαπη για καποιον αλλον ανθρωπο... ετσι ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ οχι εσυ που εφαγες - ηπιες - θυμωσες και δεν ξερω τι αλλο εκανες.

    σορυ για την φλυαρία και ελπίζω πραγματικα να μπεις στον κόπο να τα διαβασεις όλα αυτα και εσυ και οποιος αλλος μπορει και ελπίζω να μπορεσω να βοηθησω καποιον αλλον ανθρωπο...οσο βοηθηθηκα εγω απο την απενεχοποιηση...εχω πολυ δρομο ακομα μπροστα μου και πολλα θεματα να λύσω...νομιζω οτι ειναι μια καλη αρχη να βαλουμε καποια θεματα στα σωστα μεγεθη...δεν εισαι 400 κιλα ...εισαι 100 ... φαε και φαε και φαε...οσο πιο ελευθερα απο τυψεις τρως ...τοσο λιγοτερο θα τρως....κανεις δεν ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ και η αγαπη αξιζει σε ΟΛΟΥΣ

    υ.γ. κανε τις κανονικες εξετασεις που πρεπει να κανεις για να σιγουρευτεις οτι η σωματικη υγεια σου βρισκεται σε καλο δρομο ;)

    τα ιδια πραγματα τα εχω πει με ολους τους τροπους εδω μεσα και θα συνεχισω να τα λέω ακουραστα και τα ιδια πραγματα με εμενα λένε και οι ψυχιατροι πανω σε αυτο το θεμα... οποιος καταλαβε καταλαβε απο εκει και πέρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ολαφ!...εχω σπασει το κεφαλι μου να θυμηθω τι μου θυμίζει το νικ σου...
    εχω δοκιμάσει την μεθοδο της καταγραφης..... ωωω betel... ακομα γελάω όσο το θυμάμαι... καλυτερα να εβαζα καποιον να με χαστουκιζει παρα να εβλεπα αυτες τις σειρες να κατεβαινουν και να πληθαινουν.
    το να βαζεις εναν αλκοολικο να καταγραφει τι πίνει δεν προκειται να τον εμποδισει να πίνει... ισα ισα που αυτο θα τον οδηγησει πιο συντομα στην απελπισία και την αυτολύπηση και θα τον κανει απλα να θελει να πιει απλα περισσοτερο.

    η υπερφαγια ειναι μια εξαρτηση..και όπως όλες οι εξαρτησεις , ετσι και αυτη εχει εναν και μοναδικο μεγαλο συμμαχο, που ονομαζεται ΕΝΟΧΕΣ!!!

    ........
    ........

    ..........

    ερχεται ο αλλος για το καλο σου και σου λεει παχυνες...εγω ήρθα ρε φιλε να σου πω οτι ασχημηνες, οτι γερασες , οτι αποβλακωθηκες, οτι συμβιβαστηκες με την πιο βαρετη σχεση, οτι εισαι βαρετος, οτι εισαι βλακας...και εγω για το καλο σου θα το πω για να το αλλαξεις και να το βελτιωσεις. ειναι δυνατον να καπνιζεις σαν φουγαρο να πινεις σαν μπεκροκανατα να χαπακωνεις χημειες που σε εμποδιζουν να σκεφτεις - να νιωσεις και να ανυσηχεις για την δικη μου υγεια??? σοβαρα τωρα??? σε ποιο λογικο συμπαν δεν ειναι γελοιο ολο αυτο!

    εχω βαρεθει να βλέπω κακοντυμενες κακοβαμενες και κακοχτενισμενες ευσωμες γυναικες...γιατι θεωρουν οτι η οποιαδηποτε περιποιηση ειναι περιττη εφόσον δεν εισαι 12 κιλα!...τα ψωνια σε εναν ευτραφη ανθρωπο ειναι μαρτυριο ...η στιγμη που τελικα μπαινεις σε ενα παντελόνι και κοιταζεσαι στον καθρευτη και βλεπεις οτι δεν σε κολακευει καθολου και παρολα αυτα το αγοραζεις γιατι δεν φταει το παντελόνι...οοοχι φταιει το περιεχομενο. σου χει περασει ποτε απο το μυαλο οτι τα μαγαζια για μεγαλα μεγεθη απλα εχουν ακομψα ρουχα και απλα χρειαζεται να το ψαξεις λίγο περισσοτερο?...οχι βεβαια γιατι ειμαστε ετσι και αλλιως καταδικασμενοι στην ασχημια μας!.. ε λοιπον κυριες μου αγορασα μια φανταστικη παντελονα τις προαλλες και οχι απο μαγαζι με μεγαλα μεγεθη ... με ψηλωνει, με λεπταινει και καλυπτει σωστα τα σημεια που δεν πρεπει να τονιζει... απλα το εψαξα σαν παλαβη μεχρι να το βρω! και νιωθω υπέροχα μεσα σε αυτην και αυτο περναει και προς τα εξω ... γιατι ναι... εχουν αρχισει να αχνοφενονται μαγαζια για μεγαλα κοριτσια που δεν θυμιζουν γεροντιστικα συντηριτικα ρεταλια ..τα οποια υπερχρεωνουν και απο πάνω... δεν φτανει που πρεπει να φορεσω ενα παντελονει που διπλασιαζει τα μπουτια μου πρεπει να ειναι και σε παραλογη τιμη...ετσι να γινει ολοκληρωμενη η αυτοτιμωρια.

    οκ δεν μπορουμε να βαλουμε κολαν με μπουστακι...αλλα ετσι και αλλιως σε πολυ λίγες κατι τετοιο συγχωρειτε και οι περισσοτερες απο αυτες εχουν αλλα θεματα πολυ πιο σοβαρα απο το δικο σου!! γιατι ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ εχου θεματα με την εμφανηση τους...ολοι τσεκαρουνε τις αλλαγες στον καθρευτη κανεις δεν ειναι τελειος...εκτος απο αυτον που το λέει μπας και το πιστεψει...που ειναι και οι χειροτεροι!...και οι περισσοτεροι ανθρωποι βιωνουν την χειροτερη μοναξια...σε καθε σωματοτυπο...η αγαπη του εαυτου μας ειναι μια δυσκολη δουλεια σε συνεχη διαδικασια εξελιξης.. με λάθη και πισοπατηματα...ποσο μαλλον η αγαπη για καποιον αλλον ανθρωπο... ετσι ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ οχι εσυ που εφαγες - ηπιες - θυμωσες και δεν ξερω τι αλλο εκανες.

    σορυ για την φλυαρία και ελπίζω πραγματικα να μπεις στον κόπο να τα διαβασεις όλα αυτα και εσυ και οποιος αλλος μπορει και ελπίζω να μπορεσω να βοηθησω καποιον αλλον ανθρωπο...οσο βοηθηθηκα εγω απο την απενεχοποιηση...εχω πολυ δρομο ακομα μπροστα μου και πολλα θεματα να λύσω...νομιζω οτι ειναι μια καλη αρχη να βαλουμε καποια θεματα στα σωστα μεγεθη...δεν εισαι 400 κιλα ...εισαι 100 ... φαε και φαε και φαε...οσο πιο ελευθερα απο τυψεις τρως ...τοσο λιγοτερο θα τρως....κανεις δεν ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ και η αγαπη αξιζει σε ΟΛΟΥΣ

    ...
    ωραια ολα αυτα που μας λες ρεα μου, και κυριως η παραγραφος με το υποκριτικο ενδιαφερον των αλλων για το καΛο σου κιαι την υγεια σου.
    ειναι βεβαιο οτι ελαχιστοι απο οσους περιγραφεις να σχολιαζουν τα ξενα κιλα το κανουν απο καλη προθεση και ενδιαφερον για την υγεια του κι ακομα πιο ελαχιστοι εχουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ καλη υγεια λογω πολλων καταχρησεων επικτητων , απο τσιγαρο μεχρι καθιστικη ζωη, ναρκωτικα, ασθενειες η οτιδηποτε αλλο...
    ακομα πιο ελαχιστοι εχουν καλη εμφανιση , γιατι τα λιγα κιλα δεν αρκουν για μια ωραια εμφανιση, χρειαζονται και ωραιες αναλογιες κι ενα ωραιο προσωπο. περιεργως πως οσοι σχολιαζουν τα κιλα των αλλων ολο και σαν αναποδα γαμωτα μοιαζουν ,η εχουν τον ανθρωποδιωχτη. ακομα κι αν εχουν σχεδον κανονικα κιλα.(γιατι αραγε?)

    το προβλημα μου ομωςμε την αναλυση σου ειναι οτι καταληγει στο γνωστο (και θεμιτο) σκεπτικο "τα παχη μου τα καλη μου, σ οποιους αρεσουμε, για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε"...

    εννοω, οτι υπαρχουν και ανθρωποι που θελουν πραγματικα να απαλλαγουν απο περιττα κιλα γιατι ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ.
    θα πρεπει να αναγνωριζεις και σε αυτους αυτο το δικαιωμα.
    και σορι, αλλα ΔΕΝ με καλυπτει η πρακτικη να "ψαχνω σαν παλαβη" να βρω την μοναδικη μαγικη παντελονα που δεν παχαινει, αλλα ομορφαινει....
    προτιμω να φορεσω οποια μου γυαλισει και να την ομορφαινω εγω...

    οσο για την ενοχη, πιστευω οτι δεν ειναι η μοναδικη συμμαχος της παχυσαρκιας. υπαρχει και η αδρανεια και η αρνηση....
    ισως οχι σε ολους, ισως οχι παντα ολα μαζι, αλλα κατα περιπτωση...

    αν λοιπον εχεις καταληξει στο "σ οποιον αρεσουμε", με γεια σου με χαρα σου και σου προτεινω κι εγω να τους στελνεις ολους στον διαολο οσους τολμουν να σου παραστησουν τους συμβουλατορες υγειας με ενα τσιγαρο στο χερι (ειδικα τους κακομουτσουνους)....

    αν ομως οπως εγω, καποτε κατεληξες οτι σου αξιζει το σωμα που ονειρευεσαι, εχεις καθε δικαιωμα να το αποκτησεις και θελει κι αλλα εκτος απο γαμοσταυριδια.
    εχω καταληξει οτι δεν ταιριαζουν ολα σε ολους, οχι μονο ολες οι αποψεις, αλλα ουτε και ολες οι μεθοδοι.
    εγω ορκιζομαι στην καταγραφη και την μετρηση. οχι με το βιβλιαρακι στο χερι, αλλα εστω και στο περιπου. εκει βρηκα την λυση , οταν την εψαξα. και δουλεψε θαυμασια.
    το πρωτο ομως ειναι το κινητρο και η αποφαση.

    οσο για νυχτερινες και αλλου τυπου υπερφαγιες, προεχει μια ισορροπια με ολων των ειδων τις "σωστες" τροφες, πριν μπει κανεις σε πιο ελεγχομενο προγραμμα και ισως και βοηθεια ψυχολογου ειδικευμενου στις διατροφικες διαταραχες.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εχεις απολυτο δικιο ρεμεντη που εθιξες αυτο το θεμα και καλυψες ενα σημειο που αφησα ανοιχτο... σαφως και εχεις δικαιωμα να εχεις το σωμα που θες, την δουλεια που θες, την προσωπικοτητα που θες , την σχεση που θες κτλ... ειναι αυτονόητο αυτο... και μπραβο σου που το καταφερες... μετα την οποια ουσιαστική αποφαση η καθε μεθοδος θα φερει αποτελεσμα...μεχρι ομως να φτασουμε σε αυτην ..ας ελευθερωθουμε απο τους ψυχαναγκασμους τυπου να χασω κιλα για να αρεσω στον τακη.ή να χασω κιλα για να μην νιωθω αποτυχημενος!

    με τα παντελόνια λίγο το εχασες το θεμα, μαλλον δεν το εθεσα σωστα γιατι ακριβως τα ιδια πραγματα λέμε...μιλουσα για τις γυναικες που παραμελουν τον εαυτο τους λόγο κιλων και απλα αγοραζουν οτι κουμπώνει και οχι αυτο που θα τους γυαλίσει...γιατι πολυ απλα..και σου μιλω εκ πειρας σε αυτο...αν εχεις βαλει τον εαυτο σου τοσο χαμηλα και θεωρησε αποκρουστικη...δυσκολα σου γυαλιζουν παντελόνια... εννοειτε οτι δεν ανακάλυψα την μαγικη παντελονα ουτε τετραγωνισα τον κυκλο..απλα τονισα οτι μια γυναικα με πολλα κιλα ΜΠΟΡΕΙ να ειναι κομψη...και ενας αντρας φυσικα!! απλα θελει ψαξιμο ... (εξου και το παλαβη) ή δεν εχεις ψωνησει ποτε σε καταστηματα για μεγαλα μεγεθη ...ή εχεις ξεχασει ... αν ποτε βρεθει στο δρομο σου κανα τετοιο μπες και ριξε μια ματια να γελασεις!... η μπες εδω στα ον λαιν καταστηματα για μεγαλα μεγεθη ..αν θες να πεθανεις απο πληξη!!...απο τα 60 κομματια ζητημα αν αξιζουν τα 2-3 τα οποια υπερχρεωνουν φυσικα!!
    σε αλλες χωρες υπάρχει ολοκληρος τομεας μοδας για φουλ σαιζ γυναικες και χρυσοπληρωμενα μοντελα και στην ψωροκωσταινα ακομα λέμε δημοσιως οτι η Μαρια κορινθιου ειναι χοντρη...η αισθητικη και η λογικη εχει πάει περιπατο!

    η αδρανεια και η αρνηση για μενα ειναι συνεπειες της ενοχης..αλλα το καθε μυαλο δουλευει αλλιως οποτε μπορει σε εσενα να ειναι το ιδιο. απολυτα σεβαστο!

    σε ενα αλλο θρεντ εχω πει οτι πριν καταλήξουμε σε καποιον ψυχίατρο και μας μπουκωσει με χημειες ή ψυχαναλητη που μας χρεωσει σε συνεδρειες...καλο ειναι να βεβαιωθουμε οτι οργανικα ειμαστε ενταξει...υπάρχουν και αλλοι λογοι που η διαθεση και η ορεξη επηρεαζονται...ορμονες - ζαχαρο- θυροειδης..και δυστηχως κανενας ψυχιατρος δεν σε στελνει να τις κανεις...( αποσο ξερω εγω)..οποτε ας εξαντλησουμε καθε αλλη πιθανότητα πριν φτασουμε στα αντι- γουατεβερ χαπια!!...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Μπορώ να καταλαβαίνετε απόλυτα, αυτό είναι πραγματικά ένα καλό θέμα, έχω το ίδιο πρόβλημα με εσάς. Το σημαντικό πράγμα είναι να έχουμε μια καλή συνήθεια

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by ολαφ View Post
    Καλό μεσημέρι ,
    είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα να μοιραστώ το χρόνιο πρόβλημα που έχω με την Νυχτερινή υπερφαγία. Έχω κάνει άπειρες προσπάθειες να ακολουθήσω διατροφή αλλά είμαι σαν της ΑΡΤΑΑΣ το γεφύρι δλδ ότι προσπάθεια κάνω κατα την διάρκεια της ημέρας πάει στράφι το βράδυ που σηκώνομαι και τρώω. Έχω πάει σε αρκετούς διαιτολόγους αλλά κανένας δεν μπόρεσε να με βοηθήσει. μετά από έρευνα στο διαδίκτυο αποφάσισα να γραφτώ εδή μήπως και μπορέσω να βρώ ένα στήριγμα.
    Ειλικρινά έχω φτάσεις στα όρια μου τόσο απο θέμα κιλών αλλά και ψυχολογικά.
    Olaf!!!!!!!! Μου αρέσει πολύ πολύ ο Όλαφ!!! Είναι ο αξιαγάπητος χιονάνθρωπος από την ταινία του Disney "Frozen".
    Στο θέμα μας τώρα...πιστεύω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό το πρόβλημα, τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα στο internet. Η διαταραχή ονομάζεται, αν δεν κάνω λάθος, ΒΟΥΛΙΜΙΑ και είναι η κατηγορία της βουλιμίας που δεν τιμωρούμε τον εαυτό μας προκαλώντας εμετό αλλά τον βάζουμε στην διαδικασία στέρησης με εξαντλητικές δίαιτες. Συνήθως μας οδηγεί σε αυτές τις υπερφαγίες η κατάθλιψη και νομίζουμε ότι θα αισθανθούμε καλύτερα τρώγοντας υδατάνθρακες..γιατί αυτό συνήθως ζητάμε όταν μας πιάνει..δεν βολευόμαστε με φρουτάκια...αλλά με κρουασάν, σοκολάτες και ό,τι άλλη βλακεία υπάρχει..και μόλις τα τρώμε, αρχίζουμε και βρίζουμε τον εαυτό μας. Αν διαβάζει το θέμα αυτό κάποιος ειδικός, ας απαντήσει. Τώρα δεν ξέρω αν γίνονται μόνο συνεδρίες με ψυχολόγο ή γίνονται σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ι


    Αγαπητη Στεφανια , κι εγω δεν μπορω να κοιμηθω νηστικος , πινω κανα ποτηρι γαλα πριν . Οι πρωτεινες , πριν τον υπνο , εντεινουν την αυπνια , ενω οι υδατανθρακες , τον διευκολυνουν . Το γαλα , εχει κι απ τα δυο . Αλλιως τρως ενα αυγο βραστο , 80 θερμιδες ειναι , βαραινεις , και κοιμασαι . Αφου δεν μπορεις να κανεις αλλιως .............καλο ειναι το τελευταιο σου γευμα , να απεχει 3 ωρες απ τον υπνο τουλαχιστον , το ξερεις , φανταζομαι . Η φαε λιγο παγωτο , οχι παρφε βεβαια , αλλα οτιδηποτε γλυκο , διευκολυνει τον υπνο .
    Αγγελε θα με τρελανεις! Ενα ποτηρι γαλα θεωρειται φαγητο?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. υπερφαγια
    By bee100 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2013, 21:12
  2. Νυχτερινη εφιδρωση απο φαρμακα(cymbalta)??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2013, 12:05
  3. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  4. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  5. Αγχος-Κρίσεις πανικού & Νυχτερινή ενούρηση
    By moreira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-04-2007, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •