Βουλιμία στο φουλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1

    Βουλιμία στο φουλ

    Καλησπέρα,
    κατ' αρχάς να συστηθώ μέσω των χαρακτηριστικών μου:
    • Δείκτης Μάζας (τώρα): 37,03 (κιλά:124)

    • Ελάχιστος Δείκτης Μάζας (10 ετών): 29,86

    • Μέγιστος Δείκτης Μάζας (10 ετών): 38.82

    • Επάγγελμα: Ψιλικατζής

    • Ηλικία: 30

    • Φύλο: Άνδρας

    Αν άθροιζα τα κιλά που έχω χάσει συνολικά τη τελευταία δεκαετία, σίγουρα ξεπερνάνε το μισό τόνο.
    Έχω δοκιμάσει άπειρες διατροφές - δίαιτες και όλα κομπλέ μέχρι που κάτι θα στράβωνε.

    Το τελευταίο χρόνο έχω ανοίξει ψιλικατζίδικο το οποίο είναι ανοιχτό περίπου 20 ώρες την ημέρα και το δουλεύουμε δύο άτομα.
    Στην αρχή είχα κάποια θέματα, τα οποία ξεσπάγανε με διάρροιες και απ' ότι καταλαβαίνεται σε δουλειά με τόσες ώρες και χωρίς τουαλέτα είναι θέμα. Έκανα κάποιες συνεδρίες με ένα ψυχολόγο, και όντως ανακαλύψαμε ότι το άγχος που είχα ξέσπαγε στο έντερο. Το θέμα επιδιορθώθηκε μερικώς όμως, καθώς καταφέραμε και διώξαμε το άγχος, αλλά δεν καταφέραμε να αποβάλουμε ένα δεύτερο συντελεστη του προβλήματος ... τα διάφορα snacks του καταστήματος. Όταν δεν έχει πολλή δουλειά (πλέον σχεδόν όλη την ώρα) με "τρώει" να φάω κάτι, είτε σοκολατοειδή, είτε γαριδοπατατάκι κτλπ. Με συνέπεια η τόση ζάχαρη των τροφών να δημιουργεί επιθυμία για τουαλέτα, αλλά και να μη μπορώ να χάσω γραμμάριο.
    Ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα γυμναστήριο και η επιθυμία για ζάχαρη έχει μεγαλώσει.
    Δοκίμασα διατροφολόγους, δίαιτες και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος. Πλέον νιώθω σα "πρεζάκι" με τη ζάχαρη γενικά. Όσες φορές πήγα να τη σταματήσω ένιωθα λες και είχα έντονη στέρηση, και όταν είσαι και μέσα στη πηγή της ζάχαρης ... οι αναστωλές σπάνε εύκολα ....

    Κάποια βοήθεια?

    Υ.Γ.1 : Μέσα σε μιάμιση ώρα κάθε απόγευμα με τη παρακάτω σειρά κάνω: ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - ΤΡΩΩ - ΚΟΙΜΑΜΑΙ
    Υ.Γ.2 : Κάθε βράδυ (3 το πρωί) κάτι θα φάω πριν κλείσω το μαγαζί και πάω για ύπνο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι σαν να λες οτι αμα εχεις καβα , θα γινεις ακλκοολικος , δεν παει ετσι ............εχεις εθιστει στην ζαχαρη .......δοκιμασε να φας πιπερορριζα , καιει λιγο , αλλα κοβει τις λιγουρες , η καψαικινη που περιεχει .........πωλειται σε καταστηματα βιολογικων τροφων .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    η ζαχαρη και το αλατι ειναι εθιστικες τροφες για τα περισσοτερα ζωα γιατι ειναι σημαντικες για τον οργανισμο αλλα πολυ σπανια συνατωνται καθαρες στην φυση ετσι απο ενστικτο πεφτουμε με τα μουτρα οταν τις βρουμε. τα μικρα παιδια τρωνε πολλες τετοιες τροφες για αυτο τον λογο κτλ
    για αυτο ο εθισμος που εχεις δεν ειναι κατι το σπανιο συμβαινει σε ολους, απλα θα πρεπει να αποφασισεις να κανεις καλυτερη διατροφη για οποιο λογο νομιζεις εσυ, ομορφια υγεια κτλ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Προτεινω να πας σε ενα βιολογικο καταστημα κ να παρεις στεβια.Η καλυτερη κ πιο κοντα σε ζαχαρη γευση ειναι η Pure κ βγαινει σε συσκευασια κιλου σε σιαφανο σακουλακι.Αυτο θα σε κανει να εχεις τη γλυκεια γευση κ οχι τις επιπτωσεις της ζαχαρης διοτι η στεβια ειναι φυσικο γλυκαντικο.Επισης σου προτεινω να μην πας σε ενα κλασσικο διαιτολογο η διατροφολογο αλλα σε νατουροπαθητικο για να σε βοηθησει με τη βουλιμια.

  5. #5
    kopela93
    Guest
    Βασικά δε θα σου προτείνω κάτι σαν δίαιτα και τέτοια. Τα ξέρεις πολύ καλά ξέρεις τι πρέπει να τρως και πόσο και ξέρεις ότι πρέπει να γυμνάζεσαι για καλη υγεία κτλ. Το αστείο είναι ότι όλοι τα ξέρουμε και δεν τα κάνουμε.
    Πρώτα απ'όλα μιλάς με όρους ασθένειας νομίζω η βουλιμία είναι πάθηση καλύτερα πες το κάπως αλλιώς. (Το λέω για να μην θεωρείς τον εαυτό σου βουλιμικό ενώ δεν είσαι..γιατί να φορτώνεις κάτι στο υποσυνειδητό σου που δεν ήσουν ποτέ; Και γενικά στο λέω για να μην σε επηρεάζει ψυχολογικά -σε περίπτωση που σε επηρεάζει-)
    Επίσης, έγω και εγώ άγχος *ποιός δεν έχει* και ξεσπάω στο φαγητό κάποιες φορές. Άλλες ξεσπάω αλλού. Πρέπει ν το δεις πιο χαλαρά το όλο θέμα. Έτσι καλυτερεύει. Αλλά για ν το δεις χαλαρά, (let go of the problem) θα πρέπει να σου φύγει το άγχος..Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να απασχολείς το μυαλό σου με δημιουργικά και ενδιαφέροντα πράγματα όχι για να "σωθείς" από ένα υπερφαγικό επεισόδιο, *ακούγεται πολυ σοβαρό όπως το είπα είδες; γιαυτό δώσε έμφαση στις λέξεις σου* αλλά για ν νιώσεις καλύτερα εσύ γενικά. Για όλα. Όχι μόνο για αυτό. Γιατι το coping mechanism σου σε αυτη τη φαση είναι το φαΐ. Ε λοιπόν βρες κάτι να το αντικαταστήσεις. Που να μη σε παχαίνει.

Similar Threads

  1. Φουλ ντεκολτέ και μου τη δίνει
    By tak71 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 89
    Last Post: 22-01-2016, 14:00
  2. ΒΟΥΛΙΜΙΑ.....
    By kokkinoskoufitsa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-2013, 22:51
  3. βουλιμια .
    By μπλερ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 47
    Last Post: 28-11-2012, 23:21
  4. ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ (ΦΟΥΛ)
    By garyfalia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-2012, 00:59
  5. Βουλιμία.................(??)
    By Ilias in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2010, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •