Γιατι νιωθω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι με κανουν σκ@τ@ ψυχολογικα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Γιατι νιωθω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι με κανουν σκ@τ@ ψυχολογικα?

    Καλησπερα.Ειμαι 19 χρονων φοιτητης.Τον τελευταιο καιρο νιωθω οτι μου πανε ολα στραβα.Για παραδειγμα,θα ξυπνησω ενα πρωι,θα ειναι ολα μια χαρα θα παω στη σχολη και μετα οταν θα φυγω να ειμαι σκατα γτ καποιος μου χαλαει τη μερα παντα.Καποιες φορες ειναι οταν μου την λεει καποιον 'φιλος', ετσι ή θα του την πω και εγω και μετα θα νιωθω ωραια ή που θα κομπλαρω,δεν θα υποστηριξω τον εαυτο μου και μετα θα νιωθω χαλια ολη μερα.Αλλες φορες αυτο γινεται με καθηγητες.Ειμαι παιδι που σεβομαι τους παντες,δεν ξεχοριζω,μιλαω με ολους,κανω την πλακα μου,κανω τους αλλους ανθρωπους να νιωθουν ομορφα.Και πανω απ ολα αν καποια μερα δεν ειμαι στις καλες μου δεν θα ξεσπασω ποτε σε καποιον,πραγμα που ολοι σχεδον κανου.Οι καθηγητες μιλανε λες και ειμαι κανα αποβρασμα της κοινωνιας,τα περισσοτερα παιδια απο τη σχολη ειναι συμφεροντολογοι.Επισης,αν καποια μερα γυρισω σπιτι και ειμαι στις καλες μου,σιγουρα θα τσακοθω με καποιον απο εκει μεσα,πχ με τον πατερα μου,λες και δεν θελει να με βλεπει χαρουμενο,λες και με μισει,λες και με ζηλευει.Τι να πω ευχομαι ωρες ωρες να σπυδαζα εξω.Τελος παντων πιστευω οτι αν και εχω γνωρισει 100αδες παιδια αυτη τη σεζον και μιλαω με πολλα δεν νιωθω οτι εχω πραγματικους φιλους.Φιλους δλδ να τους εμπιστευομαι.Βλεπω δλδ παιδια απο το σχολειο που κρατανε ακομα επαφη με τις παρεες τους(οχι μονο κρατανε επαφη,ειναι κολλητοι ακομα) και πραγματικα ζηλευω,δεν φθονω,απλα ζηλευω.Δεν λεω εχω γνωρισει και καλα παιδια και κανουμε παρεα απ τη σχολη αλλα δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις για κολλητους τους παιδικους σου φιλους.Περιση που πηγαινα τριτη λυκειου ειμουν ακομη με παιδια που τα ηξερα χρονια,ενιωθα ομοφρα.Φετος νιωθω που ειμαι φοιτητης οτι σαπιζω σιγα σιγα,γενικα ολους τους φοιτητες ετσι τους βλεπω.Σορρυ αν σας κουρασα.Ηθελα καπου να το πω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Μήπως είσαι απλά φτωχός παίζει ρόλο άκου τον παλιό το καταλαβαίνουν αυτό εγώ γι αυτό δηλώνω απόφοιτος δημοτικού
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας κι εγώ η ίδια βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση.. δεν έχω να σου δώσω κάποια ειδική συμβουλή..απλά θα σου πω να προσπαθείς όσο μπορείς να βλέπεις την θετική πλευρά των πραγμάτων.. Μην κάθεσαι και σκέφτεσαι όλη μέρα την κακία που σου πέταξε ένας φίλος μπορεί να μην το είπε με πρόθεση να σε πειράξει και ενδεχομένως να το πήρες και συ στραβά..συμβαίνουν αυτά. Τώρα στα οικογενειακά επειδή τα περνάω κι εγώ δεν έχω βρει κάποια λύση μέχρι στιγμής . Στο θέμα φιλίας πάλι νομίζω οτι στο στάδιο της φοιτητικής ζωής καταλαβαίνεις οτι μπορεί να μιλάς με όλους και να κάνεις παρέα..αλλά είναι πολύ δύσκολο να δέσεις και να θεωρήσεις τον άλλον φίλο σου..και όλοι ξέρουμε οτι όσο μεγαλώνουμε είναι δυσκολότερο να κάνουμε καρδιακούς φίλους..εδώ άλλους που τους ξέραμε από τα παιδικά μας χρόνια αποδείχθηκαν ανάξιοι να λέγονται φίλοι..Μην αγχώνεσαι εσύ κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό που λένε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    δεν σε πιανω? τι εννοεις φτωχος?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    σε ευχαριστω,τα εξεφρασες καλυτερα απο μενα

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Να είσαι θετικός άνθρωπος να μη μιζεριαζεις να περνάς καλά και μετα θα έρθουν όλα και οι φιλίες και όλα Οσα θες... προσπάθησε να είσαι καλά να μην το βάζει κάτω και πανω απο όλα να μην το παίζεις θύμα των καταστασεων και των ανθρώπων γιατί αυτό σε κανει να νιώθεις αδύναμος και πραγματικά σου παιρνει μια απο τις μεγαλύτερες χαρές του ανθρώπου την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
    Να ξεχάσεις το ότι οι άλλοι φταίνε για σένα. Ξεχνά το εντελώς. Δεν φταίνε ποτε οι άλλοι. Οι σκέψεις σου φέρνουν τα συναισθήματα σου. Τις σκέψεις σου μπορείς να τις σκεφτείς μονο ΕΣΥ. Αυτό δεν είναι πραγματική ελευθερία ;;;;
    Πέρασα καποτε άσχημα έχω εμπειρία και σου τα λέω όλα αυτα
    Στη θέση σου θα έπαιρνα τις συμβουλές μου στα σοβαρά και θα ξεκινουσα τις προσπάθειες κάθε μέρα να νιωσω καλύτερα.
    Καλη τύχη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Φίλε μου, όσο το λιγότερο σε νοιάζουν και σ' αγγίζουν όλα αυτά, τόσο το καλύτερο για σένα.
    Μην παίρνεις κάποια πράγματα κατάκαρδα...

    Όσο για τους καθηγητές στο πανεπιστήμιο... Άσε!
    Μερικοί από αυτούς μικροί ήταν πολύ κακομαθημένα παιδιά,
    σνόμπ έως αντικοινωνικοί, πηγαίναν σε ιδιωτικά και σε κολέγια,
    τα βρήκαν όλα έτοιμα, η διαδρομή τους ήταν Πτυχίο-Μάστερ-Διδακτορικό-Έδρα σε Πανεπιστήμιο,
    δεν έχουν δουλέψει στον πραγματικό ιδιωτικό τομέα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ,
    δεν ξέρουν πόσο κάνει μια φραντζόλα ψωμί (ρώτα έναν από αυτούς για πλάκα)
    και το παίζουν ιστορία στα εικοσάχρονα.
    Εσυ πες μου, με τις γνώσεις σου θα το έπαιζες ιστορία σε ένα πεντάχρονο;
    Προφανώς και όχι! Εκεί δες για τι κομπλεξάρες μιλάμε...!

    Να μη σε αγγίζει τίποτα. Τα κυπαρίσσια δεν λυγίζονται από γατάκια!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Υπάρχουν καλοί καθηγητές! Να είμαστε θετικοί και να πιστεύουμε στους ανθρώπους!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Υπάρχουν καλοί καθηγητές! Να είμαστε θετικοί και να πιστεύουμε στους ανθρώπους!
    Να είσαι θετική και να πιστεύεις όχι όλους τους ανθρώπους, αλλά αυτούς που πραγματικά το αξίζουν.
    Και όπως καταλαβαίνεις, λίγοι το αξίζουν. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι να τους πιστεύεις και
    δεν πρέπει ποτέ να τρέφεις αυταπάτες για κανέναν, όντας θετική.
    Στο λέω, γιατί είμαστε σχεδόν συνομήλικοι, αν κρίνω από το έτος γέννησής σου (93)
    και όσο να' ναι, δεν έχουμε φάει τη ζωή με το κουτάλι, ούτε είμαστε πλούσιοι από εμπειρίες.

    Γι' αυτό κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου μια αμφιβολία. Ο, τι λάμπει δεν είναι χρυσός!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Επειδη ειχα μια παρομοια συζητηση με τον ψυχολογο μου,μου ειπε οτι εμεις τους δινουμε αξια και τους επιτρεπουμε να μας στεναχωρουν!πρεπει εσυ να βαλεις τα ορια και να μην αφηνεις τον εαυτο σου να επηρεαζεται!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Μπράβο τέκνα μου αλλά πρέπει να μπείτε όλοι στο δρόμο που αχαραγα και αγογγυστα δημιούργησε ο καλός θεουλησ δόξα στο γιαραμπι και μην ξεχνάτε τις εθνικές επετείους και την παράδοσή μας
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Σε ευχαριστώ να την απάντηση. Το ξέρω ότι έχεις δίκιο, δεν ειμουν πάντα έτσι, τόσο ευαισθητος. Η αλήθεια είναι ότι η ελευθερία βρίσκεται μέσα μας. Μπορεί πχ ένας άνθρωπος να είναι μέσα σε φυλακή αλλά να νιώθει ελεύθερος. Μπορεί κάποιος άλλος να έχει τα πάντα και να νιώθει ότι τίποτα δεν πάει καλά.Ξερω ότι είμαι πιεσμενος ψυχολογικά αλλά αυτό πρέπει να αλλάξει. Κάτι πρέπει να γίνει λοιπόν. Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι, με στρέφει σε έναν καλύτερο δρόμο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Η δύναμη είναι μέσα σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Οι καθηγητές στα πανεπιστήμια είναι χάλι μαύρο,καμία σχέση με αυτούς στο σχολείο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Υπάρχουν όντως. εγώ είχα πέρυσι έναν καθηγητή στο φροντιστήριο που μου έκανε φυσική.Εγω με την φυσική ποτέ δεν τα πήγαινα καλά. Αυτός όμως ήταν άνθρωπος που ακόμα και την παραμικρή κοτσάνα να τον ρώταγες αυτός θα σου απαντούσε, σε σχέση με το μάθημα πάντα.Ετσι έγραψα πολύ καλά

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γιατι οι ανθρωποι ειναι κακοι???
    By pink floyd in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 02-03-2017, 06:21
  2. Νιώθω ψυχολογικά καλά αλλά το σώμα μου δεν αποκρίνεται..
    By eydokia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-11-2015, 12:40
  3. γιατι οι ανθρωποι γινονται δυστηχισμενοι...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 27-06-2014, 07:17
  4. γιατι οι ανθρωποι δυσκολευουμε την επικοινωνια μας
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 19-02-2014, 17:52
  5. ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΤΑ ΣΥΡΡΟΗ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 07-07-2011, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •