Δεν ερωτεύομαι!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63

    Δεν ερωτεύομαι!!!

    Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με ενα θεμα που με απασχολει. Ειμαι 21 χρονων και εως τωρα δεν ειχα ολοκληρωμενη σχεση, ναι μεν μπορει να ειχα μερικα φλερτ αλλα δεν ενιωθα ποτε κατι παραπανω ωστε να προχορησω..δεν εχω ερωτευτει καποιον δηλαδη. Και πάντα περιμενα να ερθει η καταλληλη στιγμη. Ομως τωρα νιωθω οτι δεν θα ρθει ποτε γιατι ειμαι σιγουρη που δεν θα ερωτευτω κανεναν. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Σιγουρα οχι.
    Οι φιλες μου και τα κοριτσια της ηλικιας που και πολυ μικροτερες φυσικα ολη μερα μιλανε για αυτο και παντα κατι υπαρχει καποιος που τους ενδιαφερει. Σε εμενα παλι αυτο δεν εχει συμβει ποτε. Να δωσω ενα παραδειγμα. Πχ ειμαστε παρεα κορτισιων και περναει ενα ωραιο παιδι ναι θα κοιταξω θα συμφωνησω οτι ειναι ωραιος αλλα θα μεινει εκει δεν νιωθω ας πουμε καποια ελξη (ενω θα πρεπε;) δεν ξερω, δν ασχολουμαι παραπανω.
    Εχω σκεφτει φυσικα και το ενδεχομενο να ειμαι ομοφυλοφιλη και να μν το ξερω/εχω καταλαβει; αλλα και παλι στην ιδεα δεν μου ρχεται. Ουτε εχω νιωσω το παραμικρο ποτε.
    Υποψιαζομαι οτι μπορει να οφειλεται στο πως εχω μεγαλωσει ισως; Ειμαι αρκετα εσωστρεφης και ντροπαλη..επισης παιδι χωρισμενων γονιων μεγαλωμενη με την μαμα την γιαγια και τον παππου. Με τον μπαμπα μου δεν ειχε αρκετη επαφη..μονο 2 φορες τον χρονο να τον εβλεπα απο καμια ωρα. Και απο τοτε που με θυμαμαι ακομη και η γιαγια με τον παποου μου ειχαν φασαριες στο σπιτι συνεχεια. Αυτο παιζει καποιο ρολο; Δλδ οτι δεν υπηρχε στο σπιτι πατρικο προτυπο;
    Επισης εχω παρατηρησει οτι νιωθω πολυ αβολα και αμηχανα οταν μιλαω με τα αγορια και συνηθως αποφευγω μιληςω σε καποιον, κανω και παρεα με αγορια εννοειται αλλα σαν πρωτη φορα δεν προςεγγιζω εγω αν δεν προςςεγγιςουν αυτοι,προτιμω να μιλησω σε κοριτσια.
    Πως το αντιλαμβανεστε εσεις; Ακόμη και κάποιος να με προσεγγίσει φέρομαι πολύ εγωιστικά από μέρους μου. Δλδ θέλω ο άλλος να μου αποδεικνύει συνεχώς οτι όντως με θέλει και ποτέ δν κάνω το πρώτο βήμα, πάντα περιμένω απο τον αλλον και χωρις να νιωθω κατι εγω απο πλευρας μου επαναλαμβανω. Μπορει αρχικα να νομιζω οτι τον θελω και γω αλλα αν καταλαβω οτι τον εχω μου φευγει.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Πρέπει να το ζήσεις για να πειστείς. Μη βγάζεις τέτοια συμπερασματα για τον εαυτο σου χωρις να σου δοθει ακομη η ευκαιρια να απελευθερωσεις τετοιου ειδους συναισθηματα οπως ειναι ο ερωτας. Στην ουσια ο ερωτας ειναι ενα συναισθημα ..δινεις την προσοχη σου στον αλλον και εστιαζεις εκει...πολλες φορες εξιδανικευεις. Κραταει λιγο γιατι εχεις και για τον εαυτο σου να νοιαστεις. Ε οκει...καλο ειναι. Αυτα ερχονται ..και δεν εννοω ο ανθρωπος ερχεται. Εννοω πως μπορει ν πςρασαν πολλοι κ να μην ερωτευτηκες...κι αυτο γιατι εσυ δεν ενιωσες οπως θα ενιωθε ενας ερωτευμενος/η. Παντως μη βιαζεσαι και ...δεν εχεις κατι διαφορετικο απο τους αλλους ανθρωπους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "ποιο είναι το πρόβλημα;".

    Άμα όντως δεν ερωτεύεσαι οκ, δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει όπως δεν με νοιάζει εμένα που δεν ενθουσιάζομαι με την τέχνη (άλλοι δακρύζουν με τους πίνακες!). Δηλαδή δεν νιώθω ότι χάνω κάτι.

    Απ'την άλλη αυτά που λες ότι νιώθεις άβολα/αμήχανα με αγόρια με βάζει σε υποψίες ότι το πρόβλημα δεν είναι που δεν ερωτεύεσαι αλλά ότι έχεις μπλοκάρει κάτι μέσα σου, ίσως λόγω ανατροφής, λόγω κακής εμπειρίας κτλ. Τι να πω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "ποιο είναι το πρόβλημα;".

    Άμα όντως δεν ερωτεύεσαι οκ, δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει όπως δεν με νοιάζει εμένα που δεν ενθουσιάζομαι με την τέχνη (άλλοι δακρύζουν με τους πίνακες!). Δηλαδή δεν νιώθω ότι χάνω κάτι.

    Απ'την άλλη αυτά που λες ότι νιώθεις άβολα/αμήχανα με αγόρια με βάζει σε υποψίες ότι το πρόβλημα δεν είναι που δεν ερωτεύεσαι αλλά ότι έχεις μπλοκάρει κάτι μέσα σου, ίσως λόγω ανατροφής, λόγω κακής εμπειρίας κτλ. Τι να πω.
    κι εγω ακριβως αυτα σκεφτηκα.
    και το αρχικο και το τελικο.
    στο μεσαιο διαφωνω. ειμαι απο αυτους που δακρυζουν με την ωραια τεχνη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μήπως απλά είσαι όμορφη πιο πάνω από το μέσο όρο κάτι όμορφες που είχα γνωρίσει όταν ήμουν μικρός λειτουργούσαν έτσι με δεδομένους κλπ
    https://youtu.be/xAYwVB1z4O0
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Τι να σου πω..η αληθεια ειναι οτι ουτε κ γω ερωτευομαι πλεον...βεβαια σε αντιθεση με σενα εγω ημουν ερωτευμενη συνεχως στην εφηβεια μου σε πλατωνικο επιπεδο κ υστερα εκανα κ μια σχεση με καποιον π δεν θα με ελεγες κ παρα πολυ ερωτευμενη...

    Μηπως εισαι επιλεκτικη..?...μηπως καποια παλιοτερη αρνητικη εμπειρια σε εχει μπλοκαρει..
    ? Μηπως εχεις φοβους στο να αφεθεις να ερωτευτεις καποιον...?? Μηπως δεν ετυχε ακομα αλλα μπορει να τυχει στη πορεια..?..μηπως το θες παρα πολυ αλλα φοβασαι στη πραξη ??

    Καταλαβαινω πώς νιωθεις με τις φιλες σου που λενε συνεχως οτι ενδιαφερονται γ καποιον .....απλα κρατα και μια επιφυλαξη...το οτι μπαινοβγαινουν σε σχεσεις και το οτι συνεχως τις βλεπεις "κολλημενες" με καποιον δεν σημαινει απαραιτητα οτι αυτο που νιωθουν ειναι ο απολυτος και ουσιαστικος ερωτας ..ουτε καν χΔ

    Απλα ισως οπως ειπα πριν να εισαι πιο επιλεκτικη ...πιο δυσκολη στο να σε προσελκυσει καποιος ....να εχεις πιο αυστηρα κριτηρια και να περιμενεις να νιωσεις εντονα συναισθηματα με το που γνωρισεις καποιον...ειναι λιγο δυσκολο αυτο....σε αντιθεση με τις φιλες σου που ισως οποιος τους κουνησει το δαχτυλο του τρεχουν αμεσως...ενα τυπο να δουν να τους ψιλοαρεσει ψαχνονται και χωνονται...

    Σκεψου τα παραπανω π εγραψα και γενικα υπομονη...δεν συμβαινει συχνα να κεραυνοχτυπηθεις...μπορει τλκ να αργησει πλ να συμβει ..ή να μη συμβει ποτε...κριμα δεν θα ειναι να μην δωσεις ευκαιρια σε καποιον π σ αρεσει απλως (χωρις να σε εχει ξετρελανει ?) Μπορει να βγει καλυτερο απο οτι περιμενες.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Η έξυπνη είσαι η όμορφη άκου τον παλιό ανάλογα από το πρόβλημα σου φαίνεται πόσο μυαλό έχεις
    Προσπάθησε να σπουδάσεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Η έξυπνη είσαι η όμορφη άκου τον παλιό ανάλογα από το πρόβλημα σου φαίνεται πόσο μυαλό έχεις
    Προσπάθησε να σπουδάσεισ
    Έξυπνη και όμορφη δηλαδή δεν γίνεται?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Συνήθως οι όμορφες είναι έξυπνες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "ποιο είναι το πρόβλημα;".

    Άμα όντως δεν ερωτεύεσαι οκ, δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει όπως δεν με νοιάζει εμένα που δεν ενθουσιάζομαι με την τέχνη (άλλοι δακρύζουν με τους πίνακες!). Δηλαδή δεν νιώθω ότι χάνω κάτι.

    Απ'την άλλη αυτά που λες ότι νιώθεις άβολα/αμήχανα με αγόρια με βάζει σε υποψίες ότι το πρόβλημα δεν είναι που δεν ερωτεύεσαι αλλά ότι έχεις μπλοκάρει κάτι μέσα σου, ίσως λόγω ανατροφής, λόγω κακής εμπειρίας κτλ. Τι να πω.
    Ναι ίσως κι αυτό..Σίγουρα έχω μπλοκάρει μέσα μου..κι αυτήν την απάθεια την έχω ειδικά τον τελευταίο καιρό και λόγω άλλων γεγονότων που μου συνέβησαν Και επειδή δυσκολεύομαι στο να εξωτερικεύσω τα συναισθήματα μου τα κρατάω μέσα μου και σκάω..αλλα πόσα να μπορέσω να αναλύσω σε ένα ποστ αν τα εγραφα πιο αναλυτικα κανεις δεν θα το διαβαζε :P

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Τι να σου πω..η αληθεια ειναι οτι ουτε κ γω ερωτευομαι πλεον...βεβαια σε αντιθεση με σενα εγω ημουν ερωτευμενη συνεχως στην εφηβεια μου σε πλατωνικο επιπεδο κ υστερα εκανα κ μια σχεση με καποιον π δεν θα με ελεγες κ παρα πολυ ερωτευμενη...

    Μηπως εισαι επιλεκτικη..?...μηπως καποια παλιοτερη αρνητικη εμπειρια σε εχει μπλοκαρει..
    ? Μηπως εχεις φοβους στο να αφεθεις να ερωτευτεις καποιον...?? Μηπως δεν ετυχε ακομα αλλα μπορει να τυχει στη πορεια..?..μηπως το θες παρα πολυ αλλα φοβασαι στη πραξη ??

    Καταλαβαινω πώς νιωθεις με τις φιλες σου που λενε συνεχως οτι ενδιαφερονται γ καποιον .....απλα κρατα και μια επιφυλαξη...το οτι μπαινοβγαινουν σε σχεσεις και το οτι συνεχως τις βλεπεις "κολλημενες" με καποιον δεν σημαινει απαραιτητα οτι αυτο που νιωθουν ειναι ο απολυτος και ουσιαστικος ερωτας ..ουτε καν χΔ

    Απλα ισως οπως ειπα πριν να εισαι πιο επιλεκτικη ...πιο δυσκολη στο να σε προσελκυσει καποιος ....να εχεις πιο αυστηρα κριτηρια και να περιμενεις να νιωσεις εντονα συναισθηματα με το που γνωρισεις καποιον...ειναι λιγο δυσκολο αυτο....σε αντιθεση με τις φιλες σου που ισως οποιος τους κουνησει το δαχτυλο του τρεχουν αμεσως...ενα τυπο να δουν να τους ψιλοαρεσει ψαχνονται και χωνονται...

    Σκεψου τα παραπανω π εγραψα και γενικα υπομονη...δεν συμβαινει συχνα να κεραυνοχτυπηθεις...μπορει τλκ να αργησει πλ να συμβει ..ή να μη συμβει ποτε...κριμα δεν θα ειναι να μην δωσεις ευκαιρια σε καποιον π σ αρεσει απλως (χωρις να σε εχει ξετρελανει ?) Μπορει να βγει καλυτερο απο οτι περιμενες.....
    Επιλεκτική μπορώ να πω οτι είμαι ναι. Όμως οχι σε εξωτερική εμφάνιση..δηλαδή ένα ωραίο πρόσωπο δεν θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον όσο μια όμορφη ψυχή ή ένα ωραίο μυαλό. Επικεντρώνομαι δλδ στην πρόθεση, την συμπεριφορά και τον χαρακτήρα του άλλου. Κι αυτά που ψάχνω είναι τόσο απλά αλλά και τόσο σπάνια. Κι επειδή βλέπω κι από τις σχέσεις φίλων μου καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει "βάθος" στις σχέσεις..είναι απλά μαζί για να μην είναι μόνοι, απατούν ο ένας τον άλλον και παρόλα αυτά συνεχίζουν να 'ναι μαζί. Φυσικά και δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας στη ζωή του αλλά απογοητεύομαι όταν βλέπω οτι πολλοί σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο. Τουλάχιστον πλατωνικά μπορώ να πω οτι κι εγω έχω ερωτευτεί..χχαχα πάλι καλά. :P :P

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Η έξυπνη είσαι η όμορφη άκου τον παλιό ανάλογα από το πρόβλημα σου φαίνεται πόσο μυαλό έχεις
    Προσπάθησε να σπουδάσεισ
    Ντάξει μια χαρά είμαι εμφανισιακά και μου κόβει αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ ούτε θεώρησα τον εαυτό μου ανώτερο από τους άλλους. Δηλαδή δεν εκμεταλεύτηκα κανέναν επειδή του άρεσα γι' αυτό και δεν το συνέχισα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Να κοιτάξεις τι θα κάνεις κι από δουλειά άντρα καλό για να βρεις μετά τα εικοσιπέντε αστούς να ψηθούν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Ισως δενν εχεις γνωρισει ακομη την καταλληλο για σε σενα καλη μου...εισαι μονο 21 ετων...εχεις να γνωρισεις ακομη και να βρεις μπροστα σου, παρα-παρα πολλους.

    Μην απογοητευεσαι...
    [I]Love...[/I]

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Ακριβως...οι συνθηκες μπορει να μην ηταν ευνοικες προς το παρον για να γινει μια ενδιαφερουσα γνωριμια π θα εχει και την επιθυμητη εξελιξη...

    Σε αυτο ειναι πολυ σημαντικο αν εχεις παρεες βασικα....και γνωριζεις συνεχως καινουριο κοσμο μεσα απο αυτες...δυστυχως το πιο συνηθες σεναριο για να γνωρισεις καποιον που θα σ αρεσει ...και που θα ειναι καποιος της προκοπης ...και που θα υπαρχει προοπτικη γ καποια σχεση ..ειναι η γνωριμια μεσα απο παρεα..

    Οποτε αν εισαι κλειστο ατομο και εχεις ελαχιστες κοινωνικες συναναστροφες μεσα απο τις οποιες δν σου δινεται η δυνατοτητα ν γνωριζεις νεα ατομα και αν επιπλεον εισαι και επιλεκτικη τοτε καταλαβαινεις οτι περιοριζεσαι αρκετα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. νομιζω οτι αρχιζω να ερωτευομαι, βοηθεια?
    By sonia_21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 28-04-2013, 00:16
  2. Υποτροπιαζω μονο οταν ερωτευομαι.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 10-03-2011, 15:56
  3. Γίνεται να ερωτεύομαι τόσο εύκολα?
    By impossible in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 09-10-2010, 20:29
  4. Οταν ερωτευομαι πραγματικα...αυτοκαταστρεφομαι.
    By keep_walking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 21-07-2008, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •