Κανω η νιωθω οτι θα κανω εμετο πριν απ'οποιαδηποτε συναντηση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    2

    Κανω η νιωθω οτι θα κανω εμετο πριν απ'οποιαδηποτε συναντηση.

    Καλησπερα σας ειμαι 32 χρονων και τα τελευταια 3 χρονια οταν ειναι να παω καπου,να βρεθω με φιλους η γνωστους,να παω στη δουλεια (σεζον) η να παω απλα μια βολτα νιωθω οτι θελω να κανω εμετο και τις περισσοτερες φορες με πιανει πριν βγω εξω ενας βηχας και τελικα κανω εμετο.Το παθαινω το πρωι συνηθως.Νιωθω οτι κλεινει ο λαιμος μου.Ολο αυτο ξεκινησε μετα απο μια συνεντευξη για δουλεια πριν 3 χρονια και απο τοτε δεν εχει σταματησει.

    Ποτε δεν ειχα τετοια προβληματα,το τελευταιο μηνα εκοψα το τσιγαρο και το καφε μηπως φταιει αυτο και ξεκινησα και γυμναστηριο μηπως και αλλαξει κατι. αλλα ακομα δεν εχω τεσταρι τον εαυτο μου γιατι αποφευγω σαν το διαολο το λιβανι κοινωνικες συναντησεις και διαφορες δραστηριοτητες με αλλους.Μονο αμα ειμαι με τη γυναικα μου νιωθω ανετα και δε κανω εμετο γιατι αυτη με ξερει πλεον και δε με παρεξηγει.

    Σε 10 μερες βαφτιζω τη κορη μου και εδω και 2 μηνες που ετοιμαζομαστε γι αυτο το γεγονος σκεφτομαι συνεχως αν θα κανω εμετο η οχι εκει που θα παμε στην εκκλησια και μετα σε καποιο μαγαζι για φαγητο.
    Βεβαια δε σας κρυβω οτι τα τελευταια 4 χρονια εχω χασει δουλεια μονιμη εχω βρεθει σε πολλη πιεση οικονομικα,σωαμτικα και ψυχικα αλλα πιστευω οτι ειμαι 32 χρονων μαντραχαλος και νιωθω ασχημα που συμβαινει αυτο.Εχω φτασει σε σημειο να ξυπναω το πρωι και αν ειναι να παω καπου να φευγω χωρις να φαω και χωρις να πιω τιποτα γιατι νομιζω πως καπως τη γλυτωνω ετσι και δε νιωθω βαρος στο στομαχι.

    Το περιεργο ειναι οτι αν τυχει και ειμαι εκτος σπιτιου για πολλες ωρες για δουλειες για λογαριασμους κλπ και ακομα δεν εχει γινει κατι με τον εμετο νιωθω σαν να περνω αυτοπεποιθηση και νιωθω οτι ειμαι ικανος να κανω και να βρεθω με οποιονδηποτε.

    Ευχαριστω για το χρονο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Emetofobia?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε μεγάλε μας δουλευεισ γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση από άγχος χτυπάει στο στομάχι ούτε αυτό δεν ξέρεις ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου TakisStam,
    αυτό που περιγράφεις φαίνεται να είναι ένα σύμπτωμα ψυχοσωματικό του άγχους σου, ίσως έχεις αναπτύξει ως ένα βαθμό κοινωνική φοβία, είναι καλό που άλλαξες κάποια πράγματα όσον αφορά καφέ, τσιγάρο κλπ, εγώ θα σου πω όσο γίνεται να εκτίθεσαι σε κάποιες συναντήσεις, το ξέρω τα βαφτίσια, γάμοι κλπ είναι και πιο στρεσογόνες περιπτώσεις, αρκετός κόσμος κλπ, αλλά σκέψου ότι θα είσαι και με τη γυναίκα σου, την οικογένειά σου, φίλους και θα είναι μια όμορφη στιγμή της ζωής σας. Επικεντρώσου στα ευχάριστα που έχει ένα τέτοιο γεγονός δηλαδή αποφεύγοντας τις πολλές σκέψεις. Παλιότερα που με στρεσάρανε συναντήσεις κοινωνικές περισσότερο, αλλά το πάλευα και πήγαινα, άρχιζα σιγά-σιγά να διαπιστώνω ότι ήταν και ωραίο που συναντούσα κάποιους ανθρώπους και μιλάγαμε λίγο και διασκεδάζαμε και έβλεπα διάφορες αγαπημένες φάτσες ή γνώριζα και άλλους ανθρώπους. Είμαι υπέρ της σταδιακής έκθεσης γενικά, το βλέπεις και μόνος σου ότι τελικά τα καταφέρνεις και αυτό σου δίνει μια παραπάνω αυτοπεποίθηση για την επόμενη φορά (η οποία να είναι σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα όχι μετά από πάρα πολύ καιρό). Είναι σημαντικό που το συζητάς με τη γυναίκα σου, μίλησέ της για αυτά που σε αγχώνουν, πιστεύω ότι και κείνη θα είναι υποστηρικτική και στα βαφτίσια και γενικά, και θα πάνε όλα καλά. Αν νοιώθεις ότι θα σου έκανε καλό για να το διαχειρίζεσαι καλύτερα, σκέψου και το να συμβουλευτείς έναν ψυχολόγο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε μεγάλε μας δουλευεισ γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση από άγχος χτυπάει στο στομάχι ούτε αυτό δεν ξέρεις ;
    Αν αναφερεσε σε μενα οχι δε γνωριζω απο τετοια.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Tι να κάνω;;
    By straw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2013, 21:10
  3. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By ΣΤΡΟΥΜΦΙΤΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 10-04-2012, 11:17
  4. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  5. Καλησπερα σε ολουσ(οποιαδηποτε γνωμη δεκτη)
    By MaZanG in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 109
    Last Post: 31-07-2007, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •